شبکه و امنیت

ترمینال دیافراگم بسیار کوچک (VSAT) چیست؟

ترمینال با دیافراگم بسیار کوچک (VSAT) یک ایستگاه زمینی دو طرفه است که داده ها را از ماهواره ها ارسال و دریافت می کند. یک VSAT کمتر از سه متر ارتفاع دارد و می‌تواند داده‌ها و پهن باند را به ماهواره‌ها در زمان واقعی ارسال کند. سپس داده ها را می توان به دیگر پایانه ها یا هاب های راه دور در سراسر سیاره هدایت کرد.

  • ترمینال با دیافراگم بسیار کوچک (VSAT) یک فناوری انتقال داده است که برای بسیاری از انواع مدیریت داده ها و در معاملات با فرکانس بالا استفاده می شود.
  • VSAT را می توان به جای یک شبکه فیزیکی بزرگ استفاده کرد زیرا به جای انتقال از طریق وسایل فیزیکی مانند اتصال اترنت، سیگنال را از ماهواره ها منعکس می کند.
  • آب و هوا می تواند بر کارایی شبکه VSAT تأثیر منفی بگذارد.

ترمینال دیافراگم بسیار کوچک (VSAT) چگونه کار می کند؟

همراه با سیستم هاب ذخیره موجودی، VSAT به والمارت اجازه می دهد تا فروشگاه‌های خود را با دقت بیشتری ذخیره کند و تعداد دفعاتی که یک محصول قبل از فروش باید بین مکان‌های مختلف جابه‌جا شود را کاهش دهد. سایر تولیدکنندگان از VSAT برای انتقال سفارشات، بررسی ارقام تولید در زمان واقعی و همچنین سایر عملکردهایی که در غیر این صورت از طریق یک شبکه سیمی انجام می شوند، استفاده می کنند.

بورس ملی هند (NSE) یکی از بزرگترین شبکه های VSAT در جهان را دارد و آن را به عنوان یکی از گزینه های اتصال خود ارائه می دهد. VSAT راهی برای ارائه دسترسی در مناطقی که گزینه های سیمی محدود است، به NSE ارائه کرد. 

مزایا و معایب ترمینال با دیافراگم بسیار کوچک (VSAT)

شبکه های VSAT در هنگام استقرار یک مزیت بزرگ دارند. از آنجایی که ایستگاه زمینی با ماهواره ها در ارتباط است، زیرساخت های کمتری برای سرویس دهی به مکان های دور وجود دارد. این یکی از دلایلی بود که Walmart VSAT را انتخاب کرد زیرا شروع به کار با اهرم شدید در مناطق روستایی آمریکا کرد، جایی که زیرساخت‌های مخابراتی تراکم کمتری نسبت به شهرها داشتند.

مزایا و معایب ترمینال با دیافراگم بسیار کوچک (VSAT)

VSAT همچنین مستقل از شبکه های مخابراتی محلی است و آن را به سیستمی ایده آل برای پشتیبان گیری از سیستم های سیمی و کاهش ریسک بازیابی کسب و کار تبدیل می کند. اگر شبکه سیمی از کار بیفتد، یک تجارت همچنان می تواند از شبکه VSAT استفاده کند. 

با این حال، VSAT محدودیت هایی دارد. واضح ترین آن تأخیر است، زیرا به دلیل قرار گرفتن بخشی از سیستم در مدار ژئوسنکرون بالای زمین، زمان می برد تا اطلاعات به دیش و ایستگاه برسد.

به عبارت دیگر، پروتکل هایی که نیاز به ارتباطات رفت و برگشت زیادی دارند تا تجربه انتقال داده یک طرفه، تاخیر دارند. کیفیت سیگنال همچنین می تواند تحت تأثیر آب و هوا و سایر ساختمان ها قرار گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا