شبکه و امنیت

default gateway یا دروازه پیش فرض چیست؟

یک دروازه پیش فرض بخشی از نحوه ارتباط کامپیوترها و شبکه های مختلف است. در اینترنت، یک کامپیوتر درخواست اطلاعات را به وب سایت شبکه دیگری ارسال می کند و یک default gateway به مسیریابی اطلاعات کمک می کند. درک دروازه پیش فرض بخش مهمی از راه اندازی شبکه های چند سرور و داخلی در شرکت ها است. 

دروازه پیش فرض چیست؟

default gateway اولین مسیری است که اطلاعات بین سیستم ها طی می شود. اصطلاح “پیش فرض” به این واقعیت اشاره دارد که مسیر پیش فرض برای سفر اطلاعات است. سیستم دریافت کننده درخواست اطلاعات سعی می کند بهترین راه را برای پاسخ به درخواست تعیین کند. اغلب، default gateway مسیری است که سیستم در پاسخ خود انتخاب می کند، مگر اینکه سیستم مسیر دیگری را مشخص کند. این درخواست‌ها معمولاً از طریق اینترنت به‌عنوان رایانه‌هایی که سیستم‌ها به یکدیگر متصل می‌شوند و اطلاعات را مبادله می‌کنند، رخ می‌دهند.

اغلب، آدرس IP که به عنوان دروازه پیش فرض عمل می کند، آدرس IP مرتبط با روتر است. برای یک شبکه فیزیکی، این نوع پیکربندی رایج است و موقعیتی را ایجاد می کند که روتر دروازه پیش فرض باشد. در یک شبکه مجازی، default gateway به پیکربندی شبکه بستگی دارد. اگر یک سیستم چندین سرور داشته باشد و از یک زیرشبکه استفاده کند که یک شبکه در یک شبکه است، پیکربندی منجر به یک آدرس IP داخلی می شود که به عنوان یک دروازه پیش فرض عمل می کند.

نمونه هایی از default gateway

دروازه پیش فرض

در اینجا چند نمونه از دروازه های پیش فرض در حال استفاده آورده شده است:

default gateway در خانه

اگر اتصال اینترنت بی سیم داشته باشید، نمونه ای از default gateway در خانه شما وجود دارد. روتر به دستگاه های شما اجازه می دهد تا به اینترنت متصل شوند. هنگامی که درخواستی برای اطلاعات در اینترنت ارسال می کنید، درخواست از طریق روتر شما ارسال می شود. روتر در این شرایط به طور موثر دروازه پیش فرض است، زیرا اطلاعات را پردازش می کند و درخواست را به یک سرور خارجی متصل می کند.

شبکه های داخلی

گاهی اوقات شرکت ها دارای شبکه های داخلی هستند که شامل چندین سرور یا زیرشبکه است که از یک default gateway برای اشتراک گذاری و هدایت اطلاعات استفاده می کنند. به عنوان مثال، فرض کنید شخصی به دنبال اطلاعات از یک شبکه شرکتی است اما مشخص نمی کند کدام سرور. در چنین سیستم یا زیرشبکه‌ای، چندین سرور ممکن است وجود داشته باشد که هر کدام حاوی اطلاعات و انجام وظایف باشد. در این صورت، درخواست ممکن است از طریق یک دروازه پیش‌فرض عبور کند که می‌تواند درخواست را پردازش کرده و به مکان مناسب هدایت کند.

وب سایت ها

هر وب سایت یا سرور مبتنی بر ابر از یک default gateway در پردازش درخواست های منابع خارجی استفاده می کند. این دروازه پیش فرض نحوه مسیریابی اطلاعات به سرور صحیح برای انجام درخواست است. شبکه های خصوصی مبتنی بر ابر از همین فرآیند استفاده می کنند.

چگونه آدرس IP دروازه پیش فرض را پیدا کنیم؟

یک default gateway بخشی از نحوه جلوگیری از خطای 502 “دروازه بد” است، بنابراین دانستن نحوه مکان یابی دروازه می تواند به شما در به حداقل رساندن خطاهای سیستم کمک کند. دانستن این اطلاعات همچنین می تواند به شما در افزایش امنیت شبکه کمک کند. اگر می خواهید default gateway خود را پیدا کنید، این مراحل را بر اساس سیستم عامل رایانه خود دنبال کنید:

یافتن دروازه پیش فرض شبکه در ویندوز:

برای پیدا کردن default gateway در ویندوز، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. با دسترسی به کنترل پنل در ویندوز شروع کنید.
 2. مرکز شبکه و اشتراک گذاری را پیدا کرده و انتخاب کنید.
 3. بسته به اینکه از کدام نسخه ویندوز استفاده می کنید، «Change adapter options» یا «Change adapter settings» را پیدا کنید.
 4. شبکه ای را که می خواهید دروازه پیش فرض را برای آن پیدا کنید، انتخاب کنید.
 5. روی شبکه دوبار کلیک کنید و سپس «جزئیات» را انتخاب کنید.
 6. نام کاربری و رمز عبوری را که در روتر فیزیکی خود پیدا می کنید وارد کنید.
 7. به آدرس IP ظاهر شده توجه کنید: این دروازه پیش فرض شما است.

پیدا کردن دروازه پیش فرض در macOs:

اگر از رایانه اپل استفاده می کنید، می توانید از این مراحل برای شناسایی default gateway خود استفاده کنید:

 1. به تنظیمات برگزیده سیستم رایانه خود دسترسی داشته باشید.
 2. شبکه ای را که می خواهید دروازه پیش فرض را برای آن پیدا کنید و انتخاب کنید.
 3. در صورت درخواست، نام کاربری و رمز عبوری که در خود روتر فیزیکی ظاهر می شود را وارد کنید.
 4. به آدرس IP پیش‌فرض در تب TCP/IP (در زیر روتر) توجه کنید. این دروازه پیش فرض شماست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا