شبکه و امنیت

پشتیبانی شبکه چیست؟ و کارشناسان آن چه وظایفی دارند؟

در حال حاضر، اینترنت همه چیز را در مورد نحوه زندگی ما تغییر داده است، از جمله نحوه اداره کسب و کارمان. این روزها، شرکت ها همه چیز را از همکاری پروژه گرفته تا فروش مشتری از طریق کانال های دیجیتال انجام می دهند. ما به کارمندان حقوق می دهیم، به دنبال متخصصین جدید می گردیم، جلساتی را با مشتریان برگزار می کنیم، در سمینارهای آموزشی شرکت می کنیم، کمپین های بازاریابی راه اندازی می کنیم و از طریق اینترنت با همکاران ارتباط برقرار می کنیم. همه این اتصالات به این معنی است که شرکت شما باید یک شبکه دیجیتال عالی داشته باشد. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی مفاهیم پشتیبانی شبکه بپردازیم.

مبانی شبکه های کامپیوتری

قبل از اینکه به مفهوم پشتیبانی شبکه بپردازیم، در مورد اصول اولیه شبکه های کامپیوتری صحبت می کنیم.

به عبارت ساده تر، شبکه کامپیوتری سیستمی از ماشین های متصل است که می تواند برای به اشتراک گذاری اطلاعات، فایل ها و ارتباطات استفاده شود. رایج ترین شبکه رایانه ای که شما احتمالاً روزانه با آن در تعامل هستید، اینترنت است. شبکه های کامپیوتری می توانند از اجزای مختلفی تشکیل شوند. این ممکن است شامل سرورها، روترها، رایانه ها، چاپگرها، تلفن ها، تبلت ها و حتی سیستم های روشنایی باشد.

در عصر تکنولوژی هوشمند امروزی، یخچال، فر، ماشین لباسشویی، خشک کن و سایر وسایل می توانند بخشی از یک شبکه باشند. این دستگاه ها می توانند از طریق سیستم سیم های مسی یا کابل های فیبر نوری ارتباط برقرار کنند. آنها همچنین ممکن است از راه حل های بی سیم مانند بلوتوث و شبکه تلفن استفاده کنند.

پشتیبانی شبکه چیست؟

اکنون که کمی بیشتر در مورد شبکه های کامپیوتری می دانیم، این سوال مطرح می شود که پشتیبانی شبکه چیست و چرا اهمیت دارد؟

همانطور که ممکن است از نام آن حدس بزنید، پشتیبانی شبکه سرویسی است که به نگهداری و به روز رسانی یک شبکه کامپیوتری کمک می کند. یک متخصص پشتیبانی شبکه ممکن است روی هر بخش از شبکه کار کند، از هر دستگاه گرفته تا خود سیستم.

شتیبانی شبکه چیست؟

مزایا پشتیبانی شبکه

در دنیای تجارت، خدمات پشتیبانی شبکه به شرکت‌ها کمک می‌کند تا سیستم‌های رایانه‌ای که آنها را در حال اجرا نگه می‌دارد، حفظ کنند. این موضوع ممکن است شامل همه چیز از راه اندازی رایانه برای کارمندان جدید تا مدیریت خرابی های شبکه باشد. داشتن تیم پشتیبانی شبکه مناسب می تواند تفاوت بزرگی در بهره وری و موفقیت شرکت شما ایجاد کند.

دریافت یک سیستم استاندارد

یکی از بزرگترین مزایای کار با تیم پشتیبانی شبکه این است که می توانید یک سیستم استاندارد برای شرکت خود راه اندازی کنید. وقتی برنامه نصب شبکه را به تنهایی طراحی می کنید یا به کارمندان خود اجازه می دهید سیستم های خود را راه اندازی کنند، هزار نسخه مختلف از یک سیستم دریافت می کنید.

این امر اجرای راه حل های جدید، بدون طراحی مجدد سیستم را تقریبا غیرممکن می کند و برقراری ارتباط موثر در سیستم های غیر استاندارد بسیار دشوار است.

یک تیم پشتیبانی شبکه، استانداردهای صنعت کامپیوتر را می‌داند و می‌تواند به شما در راه‌اندازی سیستمی که با آن استانداردها مطابقت دارد کمک کند. تیم شما قادر به برقراری ارتباط بهتر خواهد بود زیرا همه آنها روی نسخه های یکسان یک سیستم کار می کنند و از هرگونه تنظیمات غیرعادی که می‌تواند منجر به خرابی شبکه بیشتر شود، اجتناب خواهید کرد.

امنیت خود را بهبود بخشید!

امنیت سایبری یک موضوع فوق العاده مهم برای هر کسب و کاری است که در دنیای مدرن فعالیت می کند. همه چیز از استخدام و حقوق و دستمزد گرفته تا توسعه محصول و بازاریابی از طریق رایانه اتفاق می افتد. ایمن نگه داشتن شبکه شما می تواند برای حفظ شما در صدر صنعت خود بسیار مهم باشد.

متأسفانه، به همان سرعتی که توسعه‌دهندگان اقدامات امنیتی جدیدی را ارائه می‌کنند، هکرها نیز راه‌های جدیدی برای فرار از آنها بدست می آورند. تیم پشتیبانی شبکه شما در مورد جدیدترین و بزرگترین امنیت سایبری به روز خواهد بود. این می تواند به شما کمک کند از حملات سایبری پرهزینه جلوگیری کنید و اطلاعات خود را ایمن نگه دارید.

بهبود بهره وری

ممکن است تعجب کنید اگر بدانید که کار با یک تیم پشتیبانی شبکه در واقع می تواند به بهبود بهره وری کلی شرکت شما کمک کند. همچنین می تواند راه هایی را برای کارآمدتر کردن سیستم شما پیشنهاد کند.

آن‌ها ممکن است بتوانند شبکه‌ای را پیکربندی کنند که سریع‌تر حرکت کند یا با سیستمی که در حال اجرا هستید تعامل بیشتری داشته باشد یا ممکن است بتوانند راه حل هایی بیابند که کارایی بیشتری را که نیاز دارید با دردسر کمتر ارائه دهند.

عیب یابی مسائل روزانه

مهم نیست که چقدر سیستم قوی می سازید، هر از گاهی مشکلاتی پیش می آید. اگر اقدامات احتیاطی مناسب را در نظر بگیرید، باید بتوانید از اکثر اتفاقات بزرگ شبکه جلوگیری کنید. اما هر از گاهی، یکی از اعضای تیم در اتصال به برنامه مورد نیاز خود با مشکل مواجه می شود یا موارد دیگر.

یک تیم پشتیبانی IT محلی می تواند به عیب یابی این مشکلات کمک کند تا تیم شما سریعتر راه اندازی شود و کار کند. آنها تخصص لازم را برای تشخیص مشکلات رایج دارند و می دانند چگونه آنها را حل کنند و از آنجایی که پشتیبانی شبکه نقش اصلی آنهاست، می توانند مشکل را حل کنند در حالی که سایر اعضای تیم شما بر جنبه های دیگر کار خود متمرکز هستند.

حل مشکلات شبکه

حل مشکلات شبکه

علاوه بر مشکلات کوچک روزانه، شرکت شما ممکن است متوجه شود که راه اندازی شبکه شما دارای مشکلات ساختاری بزرگ تری است.

تیم پشتیبانی شبکه، می‌تواند به شما کمک کند تا راه‌حلی را پیدا کنید که مشکل در کوتاه ترین زمان ممکن حل شود.

اگر تصمیم گرفتید که باید به یک سیستم جدید ارتقا دهید، آنها می توانند در طول این فرآیند به شما مشاوره دهند و سیستمی متناسب با نیاز شما طراحی کنند و اگر نیاز به ایجاد تغییرات در سیستم فعلی خود دارید، این پشتیبان ها می توانند تغییراتی را با کمترین اختلال برای تیم شما اجرا کنند.

کاهش زمان توقف

همه ما می دانیم که وقتی شبکه از کار می افتد یا به کندی کار می کند چقدر اثرات بدی به همراه دارد. آیا می دانستید که این امر می تواند برای شرکت شما نیز هزینه زیادی داشته باشد؟

فرض کنید هر یک از کارمندان شما یک ساعت در هفته را صرف مبارزه با شبکه می کنند به جای اینکه بتوانند روی کار خود تمرکز کنند. داشتن یک تیم پشتیبانی شبکه خوب می تواند به شما کمک کند تا این هزینه ها را کاهش دهید و با شبکه خود به طور مداوم کار کنید. آنها علاوه بر حل سریع مسائل در صورت بروز، می توانند به شناسایی مشکلاتی که هر روز اعضای تیم شما را کند می کنند، کمک برسانند. آنها می توانند به این موارد رسیدگی کنند و کارها را به آرامی و بدون مشکل پیش ببرند.

به روز بمانید!

همانطور که گفتیم، به روز نگه داشتن شبکه شما بسیار مهم است. حفظ یک شبکه به روز می تواند همه چیز را از امنیت گرفته تا کارایی شما بهبود بخشد. اما تلاش برای همگام شدن با آخرین پیشرفت ها در شبکه های کامپیوتری می تواند زمان بر باشد.

با این حال، تیم پشتیبانی فنی شما می‌تواند زمان مورد نیاز را برای اطلاع از دنیای فناوری دائماً در حال تغییر، اختصاص دهد. آنها می توانند در صورت بروز فرصت های جدید به شما اطلاع دهند و برای اجرای آنها در محل کارتان برنامه ریزی کنند. همچنین می‌توانند راه‌حل‌هایی که برای شرکت شما استفاده نمی شوند را فیلتر کنند، بنابراین می‌توانید با دانستن اینکه شبکه شما در دستان متخصصین است، بر روی کسب‌وکارتان تمرکز بیشتر داشته باشید.

نیازهای سخت افزاری خود را برطرف کنید.

آیا تا به حال سعی کرده اید یک کامپیوتر شخصی بخرید و در ده دقیقه اول به نتیجه ای نرسید؟ دانستن اینکه به چه سخت افزاری نیاز دارید می تواند فرآیند پیچیده ای باشد حتی زمانی که فقط یک کامپیوتر می خرید. چگونه متوجه می شوید که به یک هاب تکرار کننده در مقابل مبدل پروتکل نیاز دارید؟

یک شرکت پشتیبانی شبکه خوب می تواند به شما کمک کند تا تمام سخت افزارهای مورد نیاز برای اجرای یک سیستم قابل اعتماد را به دست آورید. آن‌ها می‌دانند به کدام مؤلفه‌ها نیاز دارید، بهترین گزینه‌ها برای هر مؤلفه چیست و چگونه همه آنها را به درستی تنظیم کنند.

آنها همچنین می توانند به شما توصیه کنند که چه زمانی قطعات مختلف سخت افزار نیاز به ارتقاء دارند و به شما کمک کنند تا آن را به گونه ای مدیریت کنید که متناسب با بودجه شما باشد.

هزینه ها

بنابراین، دریافت یک تیم پشتیبانی شبکه که بتواند همه این مزایای فوق العاده را برای شما فراهم کند، چقدر هزینه دارد؟ هزینه های پشتیبانی شبکه شما بسته به اینکه شرکت شما در کجا مستقر است، میزان پشتیبانی مورد نیاز شما و غیره متفاوت خواهد بود. اما برخی محدوده‌های قیمت کلی وجود دارد که می‌تواند به شما یک حس کلی از میزان انتظار پرداخت بدهد.

پشتیبانی فنی برون سپاری

دریافت پشتیبانی شبکه برای شرکت شما می تواند یکی از بهترین راه ها برای بهبود بهره وری و صرفه جویی در زمان و هزینه از دست رفته شما باشد.

یک تیم پشتیبانی فنی خارج از سایت می تواند به شما کمک کند تا بهترین راه حل ها را برای شرکت خود بیابید و سیستم های خود را به روز نگه دارید. آنها می توانند مشکلات شبکه را در صورت بروز مدیریت کنند، عملکرد کلی شبکه شما را بهبود بخشند و در هزینه های خرابی شما صرفه جویی زیادی کنند.

کارشناس پشتیبانی شبکه کیست و چه مسئولیتی دارد؟

متخصصین پشتیبانی شبکه به کاربران و سازمان‌های کامپیوتری کمک رسانده و مشاوره می‌دهند. آنها اغلب از شبکه های کامپیوتری پشتیبانی یا مستقیماً به یک کاربر رایانه کمک فنی می کنند. آنها سیستم های شبکه موجود را آزمایش و ارزیابی می کنند و تعمیر و نگهداری منظم را انجام می دهند تا اطمینان حاصل شود که شبکه ها به درستی کار می کنند. آنها نقش حیاتی در نگهداری معمول شبکه های یک سازمان دارند و پشتیبان‌گیری از فایل‌ها را به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه به عنوان تعمیر و نگهداری برای تلاش‌های بازیابی فاجعه روی سیستم انجام می‌دهند.

کارشناس پشتیبانی شبکه کیست و چه مسئولیتی دارد؟

کارشناسان پشتیبانی شبکه ممکن است از طریق تلفن، ایمیل یا از طریق بازدیدهای شخصی به کاربران رایانه کمک کنند. آنها به توضیحات مشتریان در مورد مشکلات رایانه خود توجه می کنند و برای تشخیص درست مشکل از مشتریان سؤال می پرسند. آنها کاربران را در مراحل توصیه شده برای حل مشکل راهنمایی کرده و تجهیزات و دستگاه های مرتبط را راه اندازی یا تعمیر می کنند. متخصصان شبکه گاهی اوقات به کاربران آموزش می دهند تا با سخت افزار یا نرم افزار جدید رایانه از جمله چاپگرها، نرم افزارهای پردازش متن یا ایمیل کار کنند.

وضایف کارشناس پشتیبانی شبکه

  • پشتیبان گیری از داده های شبکه
  • پیکربندی تنظیمات امنیتی یا مجوزهای دسترسی، برای اطمینان از اینکه افراد مورد نظر بتوانند وارد شوند.
  • تجزیه و تحلیل و گزارش نقض امنیت
  • عیب یابی شبکه برای شناسایی مشکلات اتصال و استفاده از نرم افزار و تجهیزات
  • مستندسازی فعالیت های پشتیبانی شبکه
  • پیکربندی روترهای شبکه گسترده (WAN) یا شبکه محلی (LAN) یا تجهیزات مرتبط
  • نصب نرم افزارهای شبکه مانند نرم افزارهای امنیتی یا فایروال
  • ارائه پشتیبانی کاربر نهایی به صورت حضوری و از راه دور
  • ارزیابی داده های عملکرد شبکه درباره مواردی از جمله: سرعت، اتصال و بازیابی فاجعه

سوالات متداول

متخصصان پشتیبانی شبکه چه کاری انجام می دهند؟

متخصصان پشتیبانی شبکه، شبکه های کامپیوتری را تجزیه و تحلیل، عیب یابی و نگهداری می کنند. متخصصان پشتیبانی کامپیوتر به کاربران و سازمان ها کمک می کنند. این متخصصان یا شبکه های کامپیوتری را حفظ می کنند یا به طور مستقیم به کاربران رایانه کمک فنی می کنند.

4 نوع خدمات شبکه چیست؟

خدمات شبکه شامل آدرس دهی IP، سیستم نام دامنه (DNS)، سرویس ایمیل، دسترسی به اینترنت، فیلتر کردن محتوای وب، محصولات امنیتی مانند فایروال، VPN و سیستم های جلوگیری از نفوذ (IPS) و ابزارها و کارکنان لازم برای پشتیبانی از این خدمات است.

مهارت های یک کارشناس شبکه چیست؟

تبدیل شدن به یک کارشناس شبکه، نیازمند یادگیری 6 مهارت است که عبارتند از:
شناخت کامل مبانی کامپیوتر: سخت افزار، نرم افزار و سیستم عامل.
نصب شبکه
عیب یابی
بهینه سازی و امنیت شبکه
مستندات فنی
مدارک معتبر و مرتبط

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا