شبکه و امنیت

بررسی تمام مزایا و معایب شبکه های کامپیوتری

یک شبکه کامپیوتری را می توان به عنوان گروهی از رایانه ها شناسایی کرد که برای به اشتراک گذاری داده ها بین آنها یا کاربرانشان به هم متصل هستند. شبکه ها بسیار متنوع هستند و مزایا و معایب آنها عمدتاً به نوع شبکه بستگی دارد.

شبکه های کامپیوتری به یکی از موفق ترین راه های به اشتراک گذاری اطلاعات تبدیل شده است که در آن همه رایانه ها به صورت بی سیم توسط یک شبکه مشترک به یکدیگر متصل می شوند. اکنون، کسب‌وکارها و سازمان‌ها برای رساندن پیام‌ها و اطلاعات به کانال‌های ضروری به شدت به آن متکی هستند.

انواع مختلف شبکه های کامپیوتری:

انواع شبکه هامحدوده ای که در آن پخش می شوند.
شبکه محلی (LAN) در یک ساختمان یا منطقه اداری گسترده می شود.
شبکه متروپولیتن (MAN)شبکه بزرگی از دولت، افراد و شرکت‌های خصوصی
شبکه شخصی (PAN)دارای برد 10 متر (افراد و دستگاه ها)
شبکه گسترده (WAN) گسترش بیش از حد

کاربردهای شبکه کامپیوتری:

تجارت الکترونیکخرید و فروش اقلام آنلاین
ارتباطتماس های تصویری
ایمیل ها
انتقال فایل
بازیبازی های مسابقه
تحصیلاتاطلاعات در وب جهانی (www)

مزایا شبکه های کامپیوتری

مزایا شبکه های کامپیوتری

1) ارتباطات و در دسترس بودن اطلاعات را افزایش می دهد.

شبکه‌سازی، به‌ویژه با دسترسی کامل به وب، راه‌های ارتباطی را امکان‌پذیر می‌کند که قبل از توسعه آن غیرممکن بود. پیام‌رسانی فوری اکنون می‌تواند به کاربران این امکان را بدهد که در زمان واقعی صحبت کنند و فایل‌ها را برای افراد دیگر در هر کجای دنیا که هستند ارسال کنند، که این یک موهبت بزرگ برای مشاغل است. همچنین، امکان دسترسی به حجم وسیعی از اطلاعات مفید، مانند اخبار و رویدادهای جاری را فراهم می کند.

2) اشتراک گذاری راحت تر منابع

اشتراگ گذاری یکی از مزایا مهم شبکه است، به‌ویژه برای شرکت‌های بزرگ که واقعاً نیاز به تولید تعداد زیادی از منابع برای به اشتراک گذاشتن با همه مردم دارند. از آنجایی که این فناوری شامل کار مبتنی بر رایانه است، مطمئن می شود منابعی که شرکت ها می خواستند به آن دسترسی پیدا کنند، با اتصال به یک شبکه رایانه ای که مخاطبان آنها نیز از آن استفاده می کنند، کاملاً به اشتراک گذاشته می شود.

3) به اشتراک گذاری فایل را آسان تر می کند.

شبکه‌های رایانه‌ای دسترسی آسان‌تری را برای افراد به اشتراک‌گذاری فایل‌هایشان فراهم می‌کند، که تا حد زیادی به آن‌ها در صرفه‌جویی در زمان و تلاش بیشتر کمک می‌کند، زیرا می‌توانند به اشتراک‌گذاری فایل‌ها را متناسب‌تر و مؤثرتر انجام دهند.

4) بسیار انعطاف پذیر است.

این فناوری بسیار منعطف شناخته شده است، زیرا به کاربران این فرصت را می‌دهد تا همه چیز را در مورد چیزهای ضروری، مانند نرم‌افزار، بدون تأثیرگذاری بر عملکرد آنها، کشف کنند. به علاوه، مردم به تمام اطلاعاتی که برای دریافت و به اشتراک گذاری نیاز دارند دسترسی خواهند داشت.

5) این یک سیستم ارزان قیمت است.

نصب نرم افزار شبکه بر روی دستگاه شما هزینه زیادی نخواهد داشت، زیرا مطمئن هستید که دوام دارد و می تواند به طور موثر اطلاعات را با همتایان خود به اشتراک بگذارد.

6) کارایی هزینه را افزایش می دهد.

با شبکه های کامپیوتری، می توانید از بسیاری از نرم افزارهای موجود در بازار استفاده کنید که فقط می توانند در سیستم یا سرور شما ذخیره یا نصب شوند و سپس توسط ایستگاه های کاری مختلف مورد استفاده قرار گیرند.

7) ظرفیت ذخیره سازی را افزایش می دهد.

از آنجایی که قرار است اطلاعات، فایل ها و منابع را با افراد دیگر به اشتراک بگذارید، باید اطمینان حاصل کنید که تمام داده ها و محتوا به درستی در سیستم ذخیره می شوند. با استفاده از این فناوری شبکه، می توانید همه این کارها را بدون هیچ زحمتی انجام دهید، در حالی که تمام فضای مورد نیاز برای ذخیره سازی را در اختیار دارید.

معایب شبکه های کامپیوتری

معایب شبکه های کامپیوتری

1) فاقد استقلال است.

شبکه‌های رایانه‌ای شامل فرآیندی است که با استفاده از رایانه انجام می‌شود، بنابراین افراد به جای تلاش برای انجام وظایف خود، بیشتر به کار رایانه‌ای متکی خواهند بود. جدا از این، آنها به سرور فایل اصلی وابسته خواهند بود، به این معنی که اگر خراب شود، سیستم بی فایده می شود و کاربران را بیکار می کند.

2) مشکلات امنیتی ایجاد می کند.

یکی از معایب اغلب شبکه ها، به وجود آردن مشکلات امنیتی است. از آنجایی که تعداد زیادی از افراد از یک شبکه کامپیوتری برای دریافت و اشتراک گذاری برخی از فایل ها و منابع خود استفاده می کنند، امنیت یک کاربر خاص همیشه در خطر است. حتی ممکن است فعالیت های غیرقانونی رخ دهد که باید مراقب و آگاه باشید.

3) فاقد استحکام است.

همانطور که قبلا گفته شد، اگر سرور اصلی یک شبکه کامپیوتری خراب شود، کل سیستم بی فایده می شود. همچنین، اگر یک دستگاه پل زدن یا یک سرور پیوند مرکزی داشته باشد که از کار بیفتد، کل شبکه نیز متوقف می شود. برای مقابله با این مشکلات، شبکه های بزرگ باید یک کامپیوتر قدرتمند داشته باشند تا به عنوان سرور فایل عمل کند تا راه اندازی و نگهداری شبکه آسان تر شود.

4) امکان حضور بیشتر ویروس های کامپیوتری و بدافزارها را فراهم می کند.

مواردی وجود دارد که فایل های ذخیره شده به دلیل ویروس های رایانه ای خراب می شوند. بنابراین، مدیران شبکه باید به طور منظم سیستم و فایل های ذخیره شده را به طور همزمان بررسی کنند.

5) به یک کنترل کننده کارآمد نیاز دارد.

برای اینکه یک شبکه کامپیوتری به طور موثر و بهینه کار کند، نیاز به مهارت های فنی بالا و دانش عملیات و مدیریت آن دارد. فردی که فقط مهارت های اولیه دارد نمی تواند این کار را انجام دهد. توجه داشته باشید که مسئولیت مدیریت چنین سیستمی زیاد است، زیرا تخصیص مجوزها و رمزهای عبور می تواند دلهره آور باشد. به طور مشابه، پیکربندی و اتصال شبکه بسیار خسته کننده است و نمی تواند توسط یک تکنسین معمولی که دانش پیشرفته ای ندارد انجام دهد.

6) نیاز به تنظیم با هزینه بسیار زیاد دارد.

اگرچه گفته می‌شود شبکه‌های کامپیوتری زمانی که در حال اجرا هستند، سیستمی ارزان هستند، هزینه راه‌اندازی اولیه آن بسته به تعداد رایانه‌هایی که باید متصل شوند همچنان می‌تواند بالا باشد. دستگاه های گران قیمت مانند روترها، سوئیچ ها، هاب ها و غیره می توانند هزینه را افزایش دهند. جدای از اینها، در صورتی که ایستگاه های کاری داخلی نباشند، به کارت های رابط شبکه (NIC) نیز نیاز دارد.

نتیجه
شبکه های کامپیوتری همیشه وسیله ای سریع و راحت برای انتقال و به اشتراک گذاری اطلاعات خواهد بود، اما مردم باید از عواقب و همچنین از مزایا و معایب آن نیز آگاه باشند. آنها باید به خاطر داشته باشند که اغلب اتکا به این سیستم می تواند آنها را در معرض خطرات خاصی قرار دهد که می تواند ناشی از نقص های آن باشد.

سوالات متداول:

شبکه کامپیوتری و انواع آن چیست؟

دو نوع شبکه اصلی عبارتند از شبکه های محلی (LAN) و شبکه های گسترده (WAN). شبکه‌های محلی کامپیوترها و دستگاه‌های جانبی را در یک منطقه فیزیکی محدود، مانند دفتر تجاری، آزمایشگاه یا محوطه دانشگاه، با استفاده از پیوندهایی (سیم‌ها، کابل‌های اترنت، فیبر نوری، وای‌فای) که داده‌ها را به سرعت منتقل می‌کنند، به هم متصل می‌کنند.

دلایل استفاده از شبکه های کامپیوتری چیست؟

همه چیز، از شبکه جهانی وب گرفته تا بانکداری آنلاین تا بازی های رایانه ای چند نفره، به توانایی رایانه ها برای برقراری ارتباط بستگی دارد. ( دسترسی به منابع – متمرکز کردن داده ها – انتقال فایل ها – بهره وری بیشتر – اوقات فراغت – شبکه سیمی – شبکه های بی سیم.

هدف اصلی شبکه کامپیوتری چیست؟

شبکه های کامپیوتری ارتباط را برای هر کسب و کار، سرگرمی و هدف تحقیقاتی امکان پذیر می کنند. اینترنت، جستجوی آنلاین، ایمیل، اشتراک‌گذاری صدا و تصویر، تجارت آنلاین، پخش زنده و شبکه‌های اجتماعی همه به دلیل شبکه‌های رایانه‌ای وجود دارند.

مزایا شبکه چیست؟

اشتراک گذاری فایل را آسان تر می کند – بسیار انعطاف پذیر است – این یک سیستم ارزان قیمت است – اشتراک – گذاری آسان تر منابع – راندمان هزینه را افزایش می دهد – ظرفیت ذخیره سازی را افزایش می دهد.

6 معایب شبکه کامپیوتری چیست؟

حمله بدافزار – پیاده سازی – امنیت – بهره وری – نگهداری – مسائل مربوط به سلامت شبکه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا