شبکه و امنیت

لیست تجهیزات شبکه و سرور

تجهیزات شبکه چیست؟

در دنیای امروز همه‌ی افراد از شبکه‌های اینترنتی استفاده می‌کنند و به همین دلیل است که آشنایی با تجهیزات شبکه و راه‌اندازی شبکه اینترنتی یک ضرورت است. تلاش کردیم در این مقاله به دسته‌بندی تجهیزات شبکه و معرفی آن‌ها بپردازیم.

معرفی انواع تجهیزات شبکه

تجهیزات شبکه و سرور را به دو دسته‌ی کلی تجهیزات اکتیو شبکه و تجهیزات پسیو شبکه می‌توان تقسیم کرد. تجهیزات اکتیو شبکه، سخت‌افزارهایی هستند که دیتاها را برای هر دستگاهی پردازش می‌کنند و انتقال می‌دهند. این تجهیزات، جریان برق لازم دارند. تجهیزات پسیو شبکه قابل برنامه‌ریزی نیستند و این‌ها برای نصب تجهیزات شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این تجهیزات روی دیتاهای در حال تبادل نمی‌توان تغییری داد.

در مقاله دیگری که تحت عنوان اکتیو و پسیو شبکه نوشته‌ایم، به طور مفصل به این دو مفهوم پرداخته‌ایم. در ادامه این مقاله به بررسی تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه می‌پردازیم.

تجهیزات پسیو شبکه

کابل کواکسیال

برای ایجاد شبکه از کابل کواکسیال استفاده می‌شود. از این کابل در سایز بزرگ برای ستون اصلی شبکه و در سایز کوچک آن برای ایستگاه‌های کاری استفاده می‌شود. به کابل کواکسیال، کابل آنتن هم گفته می‌شود که در اوایل برای اتصال تلویزیون به ماهواره استفاده می‌شد.

کابل کواکسیال

کابل‌های زوج به هم تابیده (Twisted pair)

از این کابل در شبکه‌های مخابراتی و کامپیوتری استفاده می‌شود و یکی از معمول‌ترین کابل‌ها می‌باشد. از این سری کابل‌ها برای انتقال سیگنال آنالوگ و دیجیتال استفاده می‌شوند.

زوج‌های به هم تابیده

کابل فیبر نوری

کابل یکی از فضاهای متداول برای انتقال داده در شبکه، فیبر نوری است. فیبر نوری پهنای باند بالاتری در مقایسه با کابل‌های معمولی دارند. به همین دلیل زمانی از این کابل‌ها استفاده می‌کنیم که نیاز به ارتباط بین فاصله‌های بیشتر از 100 متر داریم.

آنتن بیسیم

در زمان افت سیگنال و کاهش سرعت از آنتن بیسیم استفاده می‌شود به این دلیل که فاصله بین امواج فرستنده و گیرنده افزایش می‌یابد. این آنتن در توان خروجی سیگنال تغییری ایجاد نمی‌کند. بعد از دریافت سیگنال، آن را به صورت امواج رادیویی در جهت‌های متفاوت پخش می‌کند.

آنتن بیسیم

رک شبکه

رک به فضایی گفته می‌شود که برای نگهداری از تعداد سوئیچ‌ها و روترها و کابل‌ها به کار می‌رود. این کار به افزایش طول عمر تجهیزات شبکه کمک می‌کند.

رک شبکه

پچ پنل

قطعه‌ای به صورت مستطیل است.پچ پنل میان نقاط انتهایی کابل‌های شبکه و تجهیزات آن قرار می‌گیرد تا دیگر کابل‌ها به صورت مستقیم به تجهیزات وصل نشوند.

هاب USB

هاب USB تعداد درگاه‌های ورودی بیشتری را در اخیتار شما قرار می‌دهد  و دارای یک پورت خروجی می‌باشد. از طریق درگاه خروجی، USB را به سیستم خود وصل می‌کنید و دیگر از این به بعد می‌توانید به تعداد پورت‌های هاب، دستگاه به سیستم خودتان متصل نمایید.

ترانک

برای این که محل کابل‌کشی‌ها شلوغ نشود از ترانک (Trunk) استفاده می‌شود. هر جایی که نیاز باشد خروجی‌هایی برای برق، تلفن، شبکه و غیره می‌توان ایجاد نمود. هنگامی ترانک را به کار می‌برند که نتوان دیوارها را برای نصب کلید و پریز اضافی خراب کنند.

داکت

یک کانال از جنس پلاستیک که برای سیم‌کشی‌های برق استفاده می‌شود را داکت می‌نامند. ترانک و داکت در جنس، سایز و نصب و هزینه تفاوت زیادی دارند.

پچ کورد

با کمک پچ کورد، اجزای درون یک شبکه به هم متصل می‌شوند. برای ایجاد ارتباط بین کارت شبکه و پریز و اتصال بین سوئیچ و پچ پنل از پچ کورد استفاده می‌کنند. پچ کوردهای شبکه Cat5e، Cat6، Cat6a از پر کاربردترین‌ها هستند. پچ کورد شبکه یک کابل شبکه به طول نیم متر تا 20 متر است که دوسر آن یک سوکت RJ45 نصب شده است.

کانکتورهای شبکه

کانکتور به معنی اتصال‌دهنده می‌باشد. در کانکتورها از استاندارد RJ استفاده می‌شود که کاربرد و نوع آن را معین می‌کند. یکی از کانکتورهای اصلی سوکت است که برای اتصال بین کامپیوتر با سایر وسایل شبکه به کار می‌برند.

تجهیزات اکتیو شبکه

کارت شبکه

هنگام پیاده‌سازی و اجرای یک شبکه کامپیوتری، کارت شبکه یکی از مهم‌ترین عنصرهای سخت‌افزاری است. برای اتصال یک دستگاه به دستگاه‌های دیگر از کارت شبکه استفاده می‌کنند. حالا دستگاه می‌تواند به یک شبکه مرکزی متصل شود یا فقط به یک دستگاه دیگر به صورت مستقیم وصل شود.

کارت شبکه

اکسس پوینت

عملکرد اکسس پوینت در شبکه‌های وایرلس شبیه به کاربرد سوئیچ شبکه‌های کابلی در شبکه‌های بیسیم می‌باشد. اکسس پوینت در همه جا از تجهیزات مخابراتی گرفته تا شبکه‌های کامپیوتری کاربرد دارد.

سوئیچ شبکه

سوئیچ، جابه‌جایی اطلاعات بین دستگاه‌ها در شبکه را ممکن می‌سازد. برای اتصالات یک شبکه داخلی از سوئیچ‌های LAN استفاده می‌شود. با سوئیچ، چند کاربر می‌توانند اطلاعات را از طریق شبکه ارسال کنند و سرعت ارسال دیتاهای هریک بر دیگری تاثیر نگذارد.

روتر

روتر، دیتاهای دستگاه‌های موجود در شبک را به مقصد می‌رساند و با کمک آن به اینترنت وصل می‌شوند. به طور خلاصه کار روتر، ارسال داده از یک شبکه به شبکه‌ی دیگری است. روتر یک دستگاه مهم در شبکه‌های LAN و WAN می‌باشد.

مودم

این روزها همه از اینترنت استفاده می‌کنند و یکی از بهترین راه‌ها برای متصل شدن به اینترنت استفاده از مودم ADSL است. مودم، داده‌های مرتبط با اتصال را به وسیله کابل تلفن دریافت می‌کند و بعد از تطبیق آن‌ها بستر اینترنت را فراهم می‌نماید.

مودم

پرینت سرور

با کمک پرینت سرور، امکان شبکه کردن پرینتر در شبکه وجود دارد و می‌توان چندین پرینتر را به یک پرینتر مرکزی وصل کرد.

ریپیتر شبکه

ریپیتر یا تکرارگر شبکه، سیگنال‌های دریافتی از ادوات شبکه را تقویت می‌کند تا بتوانند مسیر بیشتری را طی کنند و ضعیف شده به مقصد نرسند. ریپیترها از همه انواع سیگنال‌های دیجیتالی، آنالوگ و نوری پشتیبانی می‌کند. این ابزار، نویز سیگنال را می‌گیرد و سیگنال معیوب را به شکل کامل آن برای مقصد بعدی ارسال می‌کند.

ریپیتر شبکه

پل یا بریج شبکه

پل شبکه، ابزاری است که شبکه لوکال را به چند سگمنت تقسیم می‌کند و سگمنت‌ها را به هم متصل می‌کند. سوئیچ‌ها ممکن است نقش پل یا بریج را بازی کنند و این فرآیند پل‌کشی در شبکه حائز اهمیت فراوانی است. بریجینگ امکان برخورد فریم‌ها را در شبکه به شدت کاهش می‌دهد و از این طریق بازدهی و امنیت شبکه افزایش پیدا می‌کند.

قیمت تجهیزات شبکه چگونه است؟

عوامل زیادی بر قیمت تجهیزات شبکه موثر است مثل این که فعال یا غیر فعال باشند و در راه‌اندازی شبکه چه نقشی دارند. بیایید با هم نگاهی به یک سری از عوامل موثر بر قیمت بیندازیم.

  1. نوع سرور: سرورها به دو دسته‌ی مایکروسافت و لینوکس تقسیم می‌شوند و سپس با توجه به آن، نوع بقیه تجهیزات هم مشخص می‌شود.
  2. مانیتورینگ: اغلب شبکه‌ها به مانیتورینگ نیاز دارند و هزینه مربوط به آن هم به سایر تجهیزات بستگی دارد.
  3. پشتیبانی: اطلاعات موجود و مورد نیاز شبکه نیاز به پشتیبانی دارند. این که پشتیبانی اتومات باشد یا نباشد هم در میزان هزینه موثر است.

در مجموع

در این مقاله سعی کردیم لیستی از  تجهیزات شبکه وسرور را ارائه دهیم که مهم‌ترین ابزارها برای انتقال دیتا هستند.

درباره نویسنده این مقاله

اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

خواندن این مطالب توصیه می‌شود

اکتیو و پسیو شبکه


اکتیو و پسیو شبکه چیست؟

اکتیو و پسیو شبکه چیست؟ پسیو و اکتیو شبکه به چه معناست؟ خدمات پسیو و …

جدیدترین روش های طراحی سایت


جدیدترین روش های طراحی سایت

جدیدترین روش های طراحی سایت وارد یک دهه هیجان‌انگیز برای طراحان وب‌سایت شده‌ایم. موارد زیادی …

طراحی سایت ریسپانسیو


طراحی سایت ریسپانسیو (واکنشگرا) چیست؟ بررسی 2 روش تست ریسپانسیو بودن سایت

طراحی سایت ریسپانسیو (واکنشگرا) چیست؟ بررسی 2 روش تست ریسپانسیو بودن سایت قبل از آنکه …

سایت یا اینستاگرام


اینستاگرام یا وب سایت؟ اینستاگرام می‌تواند جایگزین سایت در شروع یک کسب و کار اینترنتی شود؟

اینستاگرام یا وب سایت؟ اینستاگرام می‌تواند جایگزین سایت در شروع یک کسب و کار اینترنتی …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا