شبکه و امنیت

فناوری USB Over IP | به اشتراک گذاری USB در شبکه

به اشتراک گذاری USB در شبکه منطبق با فناوری USB Over IP می‌تواند قابلیت‌های فوق‌العاده‌ای در اختیار شما قرار دهد. از مدیریت منابع یک مجموعه بزرگ مانند یک فروشگاه زنجیره‌ای گرفته تا منابع کسب و کارهای کوچک، این فناوری می‌تواند به کمک شما بیاید. برای درک قابلیت‌های آن، ابتدا نگاهی می‌اندازیم به تاریخچه USB و محدودیت‌های آن و سپس دستگاه AnywhereUSB که از این فناوری استفاده می‌کند را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

فهرست مطالب

نگاهی بر تاریخچه USB

همانطور که شاهد هستیم، روز به روز سایز رایانه‌های شخصی (PC) رو به کاهش است و در مدل‌های جدید، عملا اسلات‌های I/O از بین رفته‌اند و برنامه‌هایی مانند point-of-sale (POS) که نیاز به متصل شدن به چندین دستگاه جانبی را دارند، با چالش مواجه شده‌اند.

ISA ،PCI و USB، سه گذرگاهی هستند که معمولاً در رایانه‌های شخصی، thin client یا server application استفاده می‌شدند.

دلایلی مانند نصب دشوار و سرعت پایین، USB را جایگزین درگاه‌های دیگر کرد، به طوری که از سال 1998، اکثر رایانه‌های شخصی جدید ” legacy-free” هستند، به این معنی که آن‌ها حداقل با یک پورت USB اما بدون کارت‌های گذرگاه داخلی ISA عرضه می‌شوند.

برخی از رایانه‌های شخصی قدیمی دارای یک یا دو اسلات گذرگاه PCI هستند، اما برخی دیگر فقط دارای پورت USB هستند.

برای کاربرانی که مایل به استفاده از دستگاه‌های جانبی سریال خود هستند، مبدل‌های USB به سریال راهی آسان برای دسترسی فوری چندین پورت سریال از طریق یک اتصال USB واحد، بدون نصب کارت PCI یا ISA ارائه می‌دهند.

با تمام مزایایی که از USB سراغ داریم، باز هم این درگاه محدودیت‌هایی دارد که از طریق به اشتراک‌گذاری آن در شبکه منطبق با فناوری USB Over IP، تمامی آن‌ها برطرف می‌شود. این محدودیت‌ها چه هستند و چطور برطرف می‌شوند؟ در ادامه بررسی می‌کنیم.

VoIP چیست

بیشتر بخوانید: سرویس voip چیست؟

1. شکستن سد فاصله

چالش ‌برانگیزترین مشکلی که USB دارد این است که دستگاه‌های جانبی USB باید در فاصله پنج متری (16.4 فوت) کامپیوتر شخصی باشند.

این فاصله شاید برای کاربران خانگی که می‌خواهند دوربین یا چاپگر خود را به سیستم متصل کنند چالش برانگیز نباشد، اما برخی از برنامه‌های POS نیاز به فاصله بیشتری بین دستگاه‌های جانبی و رایانه میزبان دارند.

به عنوان مثال، یک رستوران ممکن است بخواهد ایستگاه ورود سفارش را در جلوی رستوران قرار دهد. این ایستگاه متشکل از رایانه شخصی متصل به شبکه محلی (LAN) با مانیتور، اسکنر کارت اعتباری، چاپگر رسید، کشوی پول نقد یا سایر دستگاه‌های POS متصل است.

هنگامی که سفارشی وارد سیستم می‌شود، یک مانیتور در آشپزخانه اطلاعات هر سفارش را نمایش می‌دهد، به طوری که کارکنان آشپزخانه متوجه می‌شوند چه چیزی را آماده کنند. از آنجا که مانیتور داده‌های خود را از ایستگاه ورود سفارش دریافت می‌کند، مانیتور یا باید به خود رایانه ورودی سفارش متصل شود یا به یک رایانه جداگانه در LAN متصل شود.

در صورتی که آشپزخانه در فاصله پنج متری ایستگاه ورودی سفارش باشد، سناریوی اول به دلیل محدودیت کابل کشی پنج متری مربوط به مشخصات فاصله USB، گزینه مناسبی نیست. همچنین، قرار دادن یک کامپیوتر در آشپزخانه نیز گزینه مطلوبی نیست، زیرا هزینه زیادی دارد و کاربردی به جز نمایش لیست سفارش‌ها ندارد.

شاید اینطور به نظر برسد که تنها گزینه‌ای که این رستوران دارد این است که ریسک کرده و رایانه شخصی را در آشپزخانه قرار دهد. با این حال، فناوری USB Over IP این چالش را برطرف کرده است.

2. متمرکز کردن دستگاه‌ها

AnywhereUSB با اتصال مستقیم به شبکه TCP/IP محدوده فاصله پنج متری را حل می‌کند. این دستگاه می‌تواند دارای چند درگاه USB باشد و نیازی به اتصال مستقیم به کامپیوتر شما را نداشته و در بستر شبکه کار می‌کند. 

در عوض، درایورهای نرم افزار بر روی یک رایانه از راه دور بارگذاری می‌شوند و این کار باعث می‌شود پورت‌های USB به صورت محلی با همان تجربه کاربری Plug-and- Play وصل شده و مانند USB معمولی متصل شوند.

در مثال رستوران، AnywhereUSB مستقیماً به یک شبکه در آشپزخانه متصل می‌شود، نمایشگر اطلاعات سفارش به یکی از پورت‌های USB در دستگاه AnywhereUSB متصل می‌شود و در نتیجه رایانه شخصی در ایستگاه ورودی سفارش “فکر می کند” مستقیماً به مانیتور وصل می شود.

شرکت دیجی که یکی از تولیدکنندگان این دستگاه‌هاست، از این فناوری به عنوان “USB Over IP refers” یاد می‌کند، به این معنی که داده‌های USBمتصل به AnywhereUSB را به کامپیوتر دلخواه ما در شبکه به صورت استاندارد TCP/IP منتقل می‌کند.
یکی دیگر از راه‌های بررسی ارزش فناوریUSB Over IP، در نظر گرفتن برنامه ای است که به چندین رایانه شخصی نیاز دارد، مانند مواردی که در فروشگاه های بزرگ یافت می‌شود.

به عنوان مثال، یک فروشگاه بزرگ ممکن است ایستگاه های POS را در سراسر فروشگاه پخش کرده باشد که هر کدام دارای یک اسکنر بارکد، چاپگر رسید، خواننده کارت اعتباری، چاپگر رسید کارت اعتباری و صفحه نمایش هستند.

اگر ترکیبی از دستگاه‌های سریال و USB مورد نیاز است، یک مبدل USB به سریال نیز ممکن است به جعبه AnywhereUSB متصل شود. معاملات هر ایستگاه از طریق رایانه شخصی پشت دفتر پردازش می‌شود و نیازی به رایانه شخصی در هر ایستگاه نمی‌باشد.

3. حفظ دارایی‌ها

انتقال کامپیوتر به یک نقطه دورتر دو مزیت دیگر نیز دارد. اول، امنیت افزایش می‌یابد. چطور؟ هم اطلاعات حساس نقاط تماس کمتری دارند و هم دسترسی به رایانه شخصی کمتر است، به این ترتیب احتمال دستکاری یا سرقت را کاهش پیدا می‌کند.

همچنین اگر رایانه شخصی پشت دفتر کار خراب شود، رایانه دیگری در شبکه می‌تواند مسئولیت را بر عهده بگیرد، و یک متخصص فناوری اطلاعات می‌تواند با خیال آسوده مشکل را برطرف سازد. می‌دانید که از دست دادن زمان هنگام تعمیرات سیستم‌ها می‌تواند منجر به از دست دادن قابل توجه فروش شود.

درباره نویسنده این مقاله

اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

خواندن این مطالب توصیه می‌شود

سگمنت در آنالیتیکس


سگمنتیشن در گوگل آنالیتیکس

سگمنتیشن در گوگل آنالیتیکس وقتی وارد آنالیتیکس می‌شوید با دنیایی از داده مواجه هستید. هر …

لینک نوفالو چیست


لینک نوفالو چیست؟ آیا تاثیری در سئو سایت دارد؟

لینک نوفالو چیست و چه تاثیری در سئو سایتی دارد؟ لینک‌های نوفالو (nofollow) چه هستند؟ …

تفاوت لوگو و هویت بصری


تفاوت لوگو و هویت بصری چیست؟

تفاوت لوگو و هویت بصری چیست؟ به نظر شما لوگو با هویت بصری تفاوت دارد؟ …

اسم دامنه در دنیای اینترنت


انتخاب بهترین نام برای دامنه، اصول و قواعدی که باید بدانید

انتخاب بهترین نام برای دامنه، اصول و قواعدی که باید بدانید انتخاب نام دامنه (Domain) …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا