مشاوره و بازاریابی

باشگاه مشتریان چیست؟ 5 مرحله راه اندازی آن + 3 نمونه باشگاه موفق

اینکه باشگاه مشتریان چیست، انواع آن کدام است و چرا و چگونه باید یک باشگاه مشتریان راه اندازی کنیم، اساسی‌ترین موضوعاتی‌ هستند که در این مقاله قصد داریم راجع به آن صحبت کنیم.

اگر از فروشگاه‌های بزرگ خرید کرده باشید، احتمالا دیده‌اید که هنگام خروج از فروشگاه، از شما شماره تماسی گرفته می‌شود تا به عضویت باشگاه مشتریان آنجا در بیایید.

بعد از آن، احتمالا در مناسبت‌های خاص پیامی با این مضمون دریافت کرده‌اید که “مشترک گرامی، تخفیف ویژه فلان جشنواره به شما تعلق گرفته و …” و بعد از خواندن آن با اشتیاقی فراوان به سایت یا نزدیک‌ترین شعبه آن مراجعه کرده و اقدام به خرید می‌کنید. این، یکی از مزایای داشتن باشگاه مشتریان است.

در ادامه با ماهان همراه باشید تا سیر تا پیاز آن را با هم بررسی کنیم.چگونه

فهرست مطالب

باشگاه مشتریان (Loyalty Club) چیست؟

باشگاه مشتریان به زبان ساده یعنی گردآوری گروهی از مشتریان یک مجموعه برای مدیریت آن‌ها و ارائه برخی خدمات خاص به اعضای آن. اصلی‌ترین هدف آن هم القای حس ارزشمند بودن به مشتریان، وفادار کردن و تشویق آن‌ها به خرید مجدد است. این کار معمولا توسط فروشگاه‌های زنجیره‌ای، فروشگاه‌های پوشاک، بانک‌ها و … انجام می‌شود و نباید آن را با باشگاه به مفهوم عام اشتباه گرفت.

منظور از خدمات خاص این است که مثلا برای اعضای باشگاه تخفیف‌های ویژه در نظر گرفته شود یا محصولات جدید فروشگاه اول به آن‌ها نشان داده شود. محدودیت خاصی برای تعیین این خدمات وجود ندارد و همه چیز به خلاقیت شما بستگی دارد.

در ادامه در مورد اینکه چطور باید بهترین باشگاه مشتریان را با توجه به کسب و کاری که دارید ایجاد کنید صحبت می‌کنم.

چرا باشگاه مشتریان برای کسب و کارها ضروری است؟

این نکته را همیشه به خاطر داشته باشید که فروش محصول به مشتریان فعلی، به مراتب راحت‌تر از فروش آن به مشتری جدید است. همیشه هم انسان‌ها از اینکه در یک گروه عضو باشند و از مزایای آن استفاده کنند احساس رضایت و ارزشمندی داشته‌اند. پس اگر مشتری ارزشی از برند شما بدست می‌‌آورد و آن را با کالاهای متفاوت و ارزان قیمت‌تر رقبایتان ترجیح دهد، یعنی کارتان را درست انجام داده‌اید و او را به برند خود وفادار کردید.

وفادار کردن مشتری اصلی‌ترین دلیل راه اندازی باشگاه مشتریان است. دلایل دیگری نیز برای ایجاد باشگاه مشتریان وجود دارد:

1) تجزیه و تحلیل دقیق‌تر مشتریان:

با تجزیه و تحلیل دقیق مشتریان می‌توانید خدماتی مناسب با نیازها و سلایق آن‌ها ارائه دهید. برای مثال با تحلیل اطلاعاتی مثل سن، جنسیت، تحصیلات، منطقه مسکونی و … متوجه می‌شوید که کالای مناسب گروه a چیست و از این به بعد به محض شارژ شدن آن کالا، به آن‌ها اطلاع رسانی می‌کنید. یا می‌توانید متوجه شوید که در چه زمانی از روز، چه قشری از مشتریان بیشتر به سایت یا مغازه شما مراجعه می‌کنند و با توجه به آن، برنامه‌ریزی متفاوتی برای فروش داشته باشید.

2) برقراری ارتباط بیشتر با مشتریان:

هرنوع اطلاع رسانی اعم از پیامک، ایمیل و … نوعی برقراری ارتباط با مشتری است که خود باعث وفادار کردن آن‌ها می‌شود.

مراحل راه‌ اندازی باشگاه مشتریان به صورت گام به گام

راه‌اندازی باشگاه مشتریان چند گام اساسی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم:

1) شناسایی اعضای باشگاه

اولین گام قبل از هر کار این است که مشتریان خود را بشناسید. در اینجا مبحثی تحت عنوان پرسونای مخاطب پیش می‌آید که فرصت صحبت کردن از آن در این مقاله وجود ندارد و در مقاله‌ای مجزا به طور مفصل به آن پرداخته‌ایم. در اینجا برای آشنایی شما با این موضوع یک مثال می‌زنم و می‌روم سراغ گام بعدی.

اولین گام قبل از هر کار این است که مشتریان خود را بشناسید.

در اینجا مبحثی تحت عنوان پرسونای مخاطب پیش می‌آید که فرصت صحبت کردن از آن در این مقاله وجود ندارد و در مقاله‌ای مجزا به طور مفصل به آن پرداخته‌ایم. در اینجا برای آشنایی شما با این موضوع یک مثال می‌زنم و می‌روم سراغ گام بعدی.

فرض کنید نمی‌دانید مشتریان شما از چه قشرهایی هستند و باشگاه خود را اینطور طراحی می‌کنید که به ازای خریدهای بالای 800 هزار تومان، 5% تخفیف به آن‌ها تعلق می‌گیرد. حالا اگر مشتریان شما را قشری تشکیل دهند که توان خرید نسبتا پایینی دارند و خیلی کم پیش می‌آید که خریدی بالای 800 هزار تومان داشته باشند چه اتفاقی می‌افتد؟ باشگاهی که ایجاد کرده‌اید عملا بدون استفاده است.

2) مشخص کنید که باشگاه مشتریان شما چه برنامه‌ای دارد

دومین گام که اهمیت بالایی دارد این است که مشخص کنید باشگاه شما می‌خواهد چطور مشتریان را تشویق به خریدهای بعدی و وفادار کردن آن‌ها کند. برای مثال مشخص می‌کنید که قرار است به ازای هر خرید امتیاز مشتری افزایش پیدا کرده و در نهایت امتیاز تبدیل به وجه نقد معادل آن می‌شود.

مدل دیگری که وجود دارد این است که به ازای دفعات خرید بیشتر، درصد تخفیفی برای مشتری قائل می‌شوید. در ادامه این مباحث را تحت عنوان انواع مدل‌های باشگاه مشتریان بررسی می‌کنیم.

3) آگاه کردن مشتری از وجود باشگاه مشتریان

حالا نوبت آن رسیده که اعضای باشگاه را به عضویت آن در بیاورید. برای این کار چند راه پیش روی شماست:

  1. گرفتن مشخصات مخاطبان هنگام مراجعه برای خرید حضوری
  2. ارسال ایمیل
  3. ارسال پیامک
  4. پروموت در شبکه‌های اجتماعی
  5. ایجاد کردن بخش باشگاه مشتریان در سایت

یک نکته مهم: هنگام دعوت کردن افراد به باشگاه مشتریان حتما از مزایای این عضویت هم به آن‌ها بگویید تا تشویق شوند و به عضویت باشگاه در بیایند.

4) باشگاه خود را تست کنید و آن را توسعه دهید

اگر از یک روش برای وفادار کردن مشتری پاسخ مطلوبی دریافت نکردید، مراحل بالا ر یک بار دیگر بررسی کنید و در صورت نیاز، روش دیگری را انتخاب کنید. در هر مرحله هم با شناخت نیازهای مشتری می‌توانید باشگاه خود را بهبود و توسعه دهید.

سوالات رایج در مورد باشگاه مشتریان

آیا وجود باشگاه مشتریان برای تمام کسب و کارها ضروری‌ست؟

بله! هر کسب و کاری که فکرش را بکنید می‌تواند با داشتن باشگاه مشتریان، رضایت آن‌ها را جلب کند و وفاداری آن‌ها را افزایش دهد. حتی کسب و کارهایی که ممکن است مشتری تنها یک بار به آن‌ها سر بزند، مثل وکلا یا جراحان بینی.

در این کسب و کارها اگر چه ممکن است مشتری دیگر نیازی به مراجعه نداشته باشد، اما رضایت او جلب شده و می‌تواند با تعریف و تمجید از شما نزد دوستان و آشنایان، مشتریان جدیدی برایتان پیدا کند. در اصطلاح بازاریابی به این کار بازاریابی دهان به دهان گفته می‌شود.

آیا هرکسی که از شما خرید می‌کند باید عضو باشگاه مشتریان شود؟

این بستگی به مدلی دارد که برای باشگاه خود انتخاب می‌کنید. اگر کف خرید 500 هزار تومان را برای استفاده از خدمات باشگاه مشتریان خود انتخاب می‌کنید، طبیعتا شاید تمام افراد نتوانند به عضویت باشگاه شما در بیایند.

ویژگی های یک باشگاه مشتریان مناسب

1) ساده و قابل فهم باشد

اگر شرایط استفاده از خدمات باشگاه شما پیچیده باشد، شانس زیادی برای عضویت افراد در آن ندارید. برای مثال، این یک نمونه بسیار بد از یک باشگاه مشتریان است: “5% تخفیف در صورتی که مجموع 3 خرید گذشته شما از نصف خریدهایی که تا کنون داشته‌اید بیشتر باشد!”

2) پاداش‌های جذاب برای اعضای باشگاه در نظر بگیرید

ضمن اینکه نباید متضرر شوید، باید پاداشی برای اعضای باشگاه در نظر بگیرید که برایشان جذابیت داشته باشد. حتی اگر تمام مشتریان شما در این باشگاه عضو می‌شوند، باید احساس کنند که در گروهی خاص قرار دارند و واقعا از عضویت در آن نفعی می‌برند و با کسانی که حتی اسم برند شما را نشنیده‌اند متفاوت هستند.

2 نمونه باشگاه مشتریان ایرانی

باشگاه مشتریان آسیاتک

آسیاتک، ارائه دهنده خدمات شبکه و اینترنت، نحوه دریافت امتیاز باشگاه مشتریان خود را به صورت زیر اعلام کرده است:

مشترکان این باشگاه می‌توانند متناسب با امتیازی که دارند از جوایز مختلفی استفاده کرده و در قرعه‌کشی جشنواره‌های مختلف شرکت کنند.

باشگاه مشتریان پیتزاخونه

نحوه امیتازگیری در باشگاه مشتریان فست فودهای زنجیره‌ای پیتزاخونه به شرح زیر است.

حال با توجه به امتیاز به دست آمده، مشتریان می‌توانند از خدمات زیر استفاده کنند.


درباره نویسنده این مقاله

اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

خواندن این مطالب توصیه می‌شود

آموزش ثبت مکان در گوگل مپ


آموزش ثبت مکان در گوگل مپ

آموزش ثبت مکان در گوگل مپ تا حالا شده مشتریان شما به دنبال آدرس شما …

معرفی 11 سایت دانلود عکس با کیفیت تولید محتوا


معرفی 11 سایت دانلود عکس با کیفیت تولید محتوا

معرفی 11 سایت دانلود عکس با کیفیت تولید محتوا برای این که یک محتوای خوب …

پرسونای مخاطب


پرسونای مخاطب چیست؟ روش های تعیین پرسونا مشتری

پرسونای مخاطب چیست؟ روش های تعیین پرسونا مشتری اگر بازاریابان کمی با تعریف پرسونای مخاطب …

تبلیغات در اینستاگرام


آموزش اصول تبلیغات در اینستاگرام

آموزش اصول تبلیغات در اینستاگرام اگر صاحب یک مغازه، شرکت یا هر کسب و کار …

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا