دیجیتال مارکتینگ

بردکرامب چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟

حتماً تا حالا برای شما پیش آمده که که از اتاقی به اتاق دیگر بروید و کاری که داشتید را به کل فراموش کنید و ندانید برای چه کاری به آنجا رفته‌اید. این مشکل در دنیای دیجیتال هم گاهی پیش می‌آید. کاربران برای یافتن محتوای مد نظرشان در گوگل جستجو می‌کنند و بعد از گشت زدن در صفحه‌های مختلف یادشان می‌رود که به دنبال چه چیزی بودند و در چه سایتی هستند. بردکرامب یا خرده نان به کاربران سایت کمک می‌کند تا به یاد بیاورند که چه مسیری را پیوده‌اند تا به این نقطه رسیده‌اند.
اگر به قصه معروف هانسل و گرتل فکر کنید، راحت‌تر متوجه معنی خرده نان می‌شوید. هانسل برای این که راه برگشت را به آسانی بیابد، نان‌های خرد شده را در مسیر می‌ریزد. اگر ریزه نان‌ها در این داستان برای گم نکردن مسیر بود، بردکرامب هم رد پای مسیر وب‌سایت است که هر بازدیدکننده‌ای به آن دسترسی دارد. در این مقاله توضیح خواهیم داد که استفاده از این مسیر چگونه به بهتر شدن بازدید سایت و سئوی آن کمک می‌کند.

فهرست مطالب

بردکرامب چیست و چرا در سئو اهمیت دارد؟

خرده نان در سئو

یکی از فاکتورهای مهم و مؤثر در بهینه‌سازی موتورهای جستجو، مسیری به عنوان راهنمای سایت است. بردکرامب به مشتریان کمک می‌کند تا موقعیت خود را در سایت پیدا کنند و این مسئله‌ی مهمی است که باید در طراحی سایت در نظر گرفت. پس برای این که نتیجه‌ی بهتری از سایت خود بگیرید از بردکرامب استفاده کنید.
برای این که کلیک‌های وب‌سایتتان را به صورت ارگانیک افزایش دهید، گوگل روشی را در اختیار شما قرار داده است که به آن، مسیریابی بردکرامب (خرده نان) می‌گویند. این مفهوم در سئو تأثیر زیادی دارد. بردکرامب‌ها به کاربر این اجازه را می‌دهد تا یک مسیر را به صورت گام به گام از صفحه اصلی سایت تا صفحه خاصی که در SERP روی آن کلیک کرده، طی کند و به راحتی از آن استفاده کند. خرده نان به کاربر شما کمک می‌کند تا در سایتتان مسیرها را بیابد، نرخ باز شدن صفحه را بهبود می‌بخشد و CTR را افزایش می‌دهد.
باور کنید بردکرامب‌ها، قطعات اصلی برای تسهیل تجربه کاربری از طریق مسیر ساختاری هستند. بنابراین این کاری است که قطعاً مورد پسند موتورهای جستجو قرار می‌گیرد و باید به آن توجه کرد.
در سایت دسته‌بندی‌های متفاوتی وجود دارد و در برخی سایت‌ها تعداد این دسته‌ها بیشتر است و ساختار پیچیده‌تری دارند. استفاده از مسیریابی بردکرامب در این نوع سایت‌ها ضروری‌تر است.
این راهنما، مکان فعلی کاربر و مکان‌هایی که تا به آنجا طی کرده است را نشان می‌دهد. این مسیر به صورت نوارهایی افقی در قسمت بالای سایت نشان داده می‌شوند. همانطور که نشان می‌دهد الان کاربر در کدام قسمت از ساختار سایت قرار دارد، به او این اجازه را می‌دهد تا هر زمانی که بخواهد به بخش‌های قبلی برگردد.
برای مثال این url را در نظر بگیرید:
https://avanmod.ir/product/shoes138
قبل از کفش شماره 138، کلمه product را می‌بینیم که نشان می‌دهد صفحه‌ی قبلی یک محصول است و با کلیک روی آن می‌توان مستقیماً به صفحه‌ی محصولات رفت.

انواع بردکرامب

بردکرامب‌ها انواع مختلفی دارد که معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرند که در اینجا آنها را برای شما شرح می‌دهیم:

بردکرامب مکانی (location) :

اولین نوع بردکرامبی که به ذهن می‌رسد و بسیار معمول است، نوع موقعیتی یا همان مکانی آن است. در این نوع، ساختار صفحات نشان داده می‌شود که موقعیت فعلی کاربر را نشان می‌دهد. با داشتن یک بردکرامب مکانی، کاربر با کلیک روی هر بخش آن می‌تواند به صفحه قبلی برگردد.

بردکرامب در دیجی کالا

بردکرامب ویژگی (attribute) :

اولین نوع بردکرامبی که به ذهن می‌رسد و بسیار معمول است، نوع موقعیتی یا همان مکانی آن است. در این نوع، ساختار صفحات نشان داده می‌شود که موقعیت فعلی کاربر را نشان می‌دهد. با داشتن یک بردکرامب مکانی، کاربر با کلیک روی هر بخش آن می‌تواند به صفحه قبلی برگردد.

بردکرامب مسیر یا تاریخچه (path) :

برای رسیدن به صفحه‌ای که در آن هستید، ممکن است چند صفحه‌ی دیگر قبل آن باز کرده باشید. این بردکرامب، همان مسیری را نشان می‌دهد که کلید برگشت مرورگر طی می‌کند. این نوع، در سایت‌های کمی دیده می‌شود. به طور مثال فرض کنید که شما از صفحه خانه وارد محصول 1 و سپس وارد محصول 5 شده‌اید، آنگاه بردکرامب مسیر به صورت زیر خواهد بود:
خانه←محصول1←محصول5

تأثیر بردکرامب یا خرده نان بر سئوی سایت

در ادامه می‌خواهیم راجع به این صحبت کنیم که بردکرامب چگونه بر سئو تأثیر می‌گذارد. علاوه بر خود نکات سئو که باید رعایت کرد، مواردی هستند که روی بهبود تجربه‌ی کاربری مؤثر هستند. خرده نان هم روی سئو و هم ux تأثیر دارد.

تاثیر بردکرامب بر سئو

بهبود ساختار سایت

برای این که صفحات مختلف سایت در گوگل ایندکس شوند، ربات‌های خزنده گوگل به سایت سر می‌زنند. اگر نقشه سایت به خوبی طراحی شده باشد، این بات‌ها می‌توانند راحت مسیر خودشان را بیابند.

کاهش بانس ریت

وقتی موضوعات متفاوت در سایت شما همیشه در دسترس کاربران قرار بگیرد، آن‌ها به راحتی به موضوعات مورد علاقه‌یشان دست پیدا می‌کنند و در سایت می‌گردند. به این ترتیب نرخ پرش کاهش پیدا می‌کند.

بهبود ux

اگر ساختار سایت به گونه‌ای طراحی شده باشد که کاربران، موقعیت خودشان را به یاد بیاورند و بتوانند مسیر قبلی خود را در سایت پیدا کنند، تجربه‌ی کاربری خوبی برای خود رقم زده‌اند.

افزایش نرخ کلیک

زمانی که سایت شما تجربه کاربری خوبی داشته باشد، جایگاه بالاتری هم در نتایج جستجوی گوگل به دست می‌آورد. این جایگاه باعث جلب توجه کاربران می‌شود و روی لینک سایت شما کلیک می‌کنند. اینگونه نرخ کلیک سایتتان افزایش می‌یابد.

کلام پایانی

مسیریابی آسان در هر وب‌سایت ضروری است. افراد انتظار دارند با کمترین کلیک ممکن به آنچه نیاز دارند، دست پیدا کنند. بنابراین شما می‌خواهید که کاربران به راحتی محتوای خاصی را در سایت بیابند. افزودن بردکرامب، روشی راحت برای جابجایی در سایت و درک ساختار کلی آن به کاربران است. مسیر خرده نان باید به گونه‌ای طراحی شود که به اندازه کافی قابل توجه باشد. هنگام انتخاب نوع بردکرامب در نظر بگیرید که کدام نوع مسیریابی برای سایت شما منطقی است و از همان مدل استفاده کنید و از این طریق باعث بهبود سئو سایت شما شود. پس الان وقت آن رسیده که بردکرامب را روی سایت خود امتحان کنید.

درباره نویسنده این مقاله

اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

خواندن این مطالب توصیه می‌شود

سرویس هاس شبکه


معرفی مهم‌ترین انواع سرویس های شبکه

معرفی مهم‌ترین انواع سرویس های شبکه سیستم‌های کامپیوتری همواره نقش پرنگی در زندگی انسان داشته‌اند. …

انواع شبکه های کامپیوتری از نظر گستردگی جغرافیایی


انواع شبکه های کامپیوتری از نظر گستردگی جغرافیایی

انواع شبکه های کامپیوتری از نظر گستردگی جغرافیایی امروزه شبکه بخش اصلی هر کسب و …

نکات مهم سفارش طراحی سایت


نکات مهم در سفارش طراحی سایت + مراحل سفارش طراحی سایت

نکات مهم در سفارش طراحی سایت + مراحل سفارش طراحی سایت به نظر شما شرکت …

لایه های امنیت شبکه


انواع لایه های امنیت شبکه

انواع لایه های امنیت شبکه بخش جدانشدنی از دنیای فناوری اطلاعات، شبکه‌های کامپیوتری و مبحث …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا