مشاوره و بازاریابی

تعریف تبلیغات محیطی چیست؟ بررسی انواع آن

اگر زمانی که پشت چراغ قرمز قرار گرفته‌اید و در حال لحظه‌شماری برای سبز شدن چراغ هستید کمی به اطراف خود دقت کنید، حتما چشمتان به یک بیلبورد یا تلویزیون بزرگ تبلیغاتی می‌افتد.

اگر در جاده‌های شمال رانندگی کرده باشید، در بین راه حتما تبلیغات بی‌شماری از رستوران‌های مختلف را دیده‌اید. این‌ها بارزترین نمونه‌های انواع تبلیغات محیطی هستند که همه ما با آن‌ها سر و کار داشته‌ایم.

در این مقاله قرار است به تعریف دقیق تبلیغات محیطی، انواع تبلیغات محیطی و مزایا و معایب آن بپردازیم.

فهرست مطالب

تعریف تبلیغات محیطی چیست؟

منظور از تبلیغات محیطی همان بیلبوردها، استرابوردها، پوسترهای بزرگ یا تلویزیون‌های تبلیغاتی است که در خیابان‌ها، اتوبان‌ها، جاده‌ها و فضاهای عمومی قرار دارند.

در متن‌های غیرتخصصی به تبلیغات محیطی (Outdoor Advertising) تبلیغات بیرونی هم گفته می‌شود و اکثرا آن را با تبلیغات خارج از خانه (Out of Home Advertising) یکسان می‌دانند. در تعاریف تخصصی‌تر، تبلیغات محیطی زیرمجموعه‌ای از تبلیغات خارج از خانه محسوب می‌شود.

برای مثال، تبلیغات موجود در ایستگاه‌های مترو یا تبلیغات در مراکز خرید در دسته تبلیغات خارج از خانه قرار می‌گیرد، نه در دسته تبلیغات محیطی. درواقع با توجه به واژه Outdoor Advertising، ممکن است تعریف ما از این نوع تبلیغ محدود به محیط‌های باز شود، در صورتی که Out of Home Advertising تمام تبلیغاتی که خارج از محیط خانه انجام می‌شوند را دربر می‌گیرد.

با این وجود، این‌ها تنها واژه‌هایی هستند که برای انواع روش‌های تبلیغاتی انتخاب شده‌اند و معنی هر دوی آن‌ها تا حدودی یکسان است: رسانه تبلیغاتی که در خارج از خانه شخص واقع شده است و در تلویزیون یا کامپیوتر نیستند. چیزی که مهم است استراتژی شما برای پیاده‌سازی بهترین تبلیغ است، نه درگیر شدن با اسامی و اصطلاحات خاص.

در اینجا بد نیست نگاهی به تعریف تبلیغات محیطی از دیدگاه شورای شهر تهران هم بیندازیم:

ارائه و نمايش و ابلاغ هر نوع پيام با استفاده از ابزارهاي گوناگون بصری (رسانه‌هـای تبليغات محيطي) با اهداف بازرگاني، فرهنگي و اجتماعی كه توسط پيام دهنده در فضاهاي عمومی شهر در معرض ديد مخاطبان وگيرندگان پيام قرار مي‌گيرد.

در این تعریف، رسانه تبلیغات شامل هر نوع وسيله و ابـزار اعـم از تابلوهای شهری (بيلبورد) پلاكارد، برزنت، نمايشگرهای الكترونيكی، ديجيتالی و ليزری، ماكت حجمی، بالن، برچسب و هر چیز دیگری‌ست که در فضای شهری قابلیت انتقال پیام دارد.

فضای تبلیغاتی هم شامل كليه مكانهاي عمومي شهر، فضاهای تاريخي، كف و حاشيه مسيرهاي پياده و سواره رو، پلها، بدنه مبلمان شهري، ايستگاهها و جداره بيروني و دروني و سايط نقليه عمومي، بام و نماي بناهاي ساخته شده و يا در حال ساخت اعم از خصوصي يا عمومي، آسمان شهر، اشجار و فضاي سبز، كوه‌ها و امثالهم می‌شود.

انواع مختلفی از تبلیغات محیطی/خارج از خانه وجود دارد که حتما تا به حال به تمام آن‌ها برخورده‌اید. در ادامه تک تک آن‌ها را مرور می‌کنم.

مهم‌ترین انواع تبلیغات محیطی

انواع مختلفی از تبلیغات محیطی/خارج از خانه وجود دارد که حتما تا به حال به تمام آن‌ها برخورده‌اید. در ادامه تک تک آن‌ها را مرور می‌کنم.

تبلیغات در حمل و نقل عمومی

تبلیغات روی اتوبوس‌ها از رایج‌ترین انواع تبلیغات محیطی‌ست که در ایران زیاد به چشم می‌خورد. در بعضی از کشورها، وسایل نقلیه‌ دیگر مثل تاکسی و قطارها هم بستری برای تبلیغات هستند.

از بدنه وسایل نقلیه گرفته تا دستگیره‌هایی که داخل آن‌ها تعبیه شده است می‌توان برای تبلیغات محیطی استفاده کرد.

از محیط‌های تبلیغاتی دیگر که در این دسته قرار می‌گیرد، ترمینال‌ها، ایستگاه‌های راه‌آهن و فرودگاه‌ها هستند. با توجه به حجم زیاد افرادی که با وسایل حمل و نقل عمومی جابه‌جا می‌شوند، این تبلیغات اهمیت ویژه‌ای دارند.

تبلیغات محیطی روی تاکسی
تبلیغات محیطی روی اتوبوس
تبلیغات در ایستگاه مترو

تبلیغات در مبلمان شهری

کیوسک‌ها و صندلی‌های ایستگاه‌های اتوبوس و نیمکت‌ها و سنگ‌فرش‌های خیابان، از مهم‌ترین بخش‌های مبلمان شهری محسوب می‌شوند که می‌تواند برای تبلیغات محیطی و خارج از خانه استفاده شوند.

مبلمان شهری بخشی از منظره شهری روزمره هستند که همه ما چندین و چند بار در روز آن‌ها را می‌بینیم. تبلیغات در این قسمت‌ها می‌تواند یک نام تجاری را در ضمیر ناخودآگاه مردم قدرتمندتر کند.

بیلبوردها و بنرها

بدون شک بیلبوردها و بنرها، سنتی‌ترین و آشناترین شکل تبلیغات محیطی باشد که هنوز هم محبوبیت زیادی دارد. در اینجا اگر بخواهیم کمی تعصبمان را نسبت به بازاریابی دیجیتال کم‌تر کنیم و از بازاریابی سنتی دفاع کنیم، قطعا به این نتیجه خواهیم رسید که بیلبوردها و پوسترها اگر چه هزینه بالایی دارند، اما ابزار بسیار خوبی برای انتقال پیام یک برند هستند.

تبلیغ بیلبوردی مک دونالد
تبلیغات بیلبوردی، از انواع تبلیغات محیطی

تبلیغات در نقطه فروش (Point of sale)

بیشتر مردم هنگام خرید در فروشگاه‌های مواد غذایی، رستوران‌ها و فروشگاه‌های بزرگ با تبلیغات Point of sale یا POSروبرو می شوند.

تبلیغات در نقطه فروش اغلب از نمایشگرها و تصاویر خلاقانه استفاده می‌کند تا خریداران را ترغیب به خرید درست در نزدیکی صندوق فروش کند.

احتمالا این اتفاق برای شما هم افتاده باشد که هنگام خروج از یک فروشگاه مواد غذایی و زمانی که فکر می‌کنید خریدتان تمام شده است، ناگهان دست به خرید اقلام کوچکی که در نزدیکی صندوق فروش هستند می‌زنید.

این نوع تبلیغات با جلب توجه مشتری به اقلام ارزان قیمت مانند آب نبات، چیپس و نوشابه، به خوبی کار می‌کنند. این یکی از ساده ترین راه‌ها برای تبلیغ محصول با حداقل تلاش بازاریابی است.

قفسه های خوراکی به عنوان تبلیغات در نقطه فروش

تبلیغات چریکی

با توجه به تعریفی که از تبلیغات محیطی داشتیم، شاید بتوان تبلیغات چریکی را هم از انواع تبلیغات محیطی در نظر گرفت. تبلغیات چریکی با به کار گرفتن روش‌هایی خلاقانه و غیرمعمول، سعی می‌کنند بیشترین تاثیرگذاری را در مخاطب داشته باشند.

نقاشی خیابانی به عنوان تبلیغ چریکی

سایر انوع تبلیغات محیطی

  • تبلیغات موجود در مراکز خرید و سینماها و پمپ بنزین‌ها
  • تبلغیات موجود در محل‌های انتظار مثل مطب پزشکان، آرایشگاه‌ها و داروخانه‌ها
  • تبلیغات موجود در سایه‌بان‌های نصب شده در خیابان

مزایای غیرقابل انکار تبلیغات محیطی

اگر بخواهم از مزایای تبلیغات محیطی صحبت کنم، شاید متهم به طرفداری از بازارایابی سنتی و کمرنگ کردن ارزش بازاریابی دیجیتال شوم، اما ضمن دفاع از بازاریابی دیجیتال، باید بگویم که تبلیغات محیطی هنوز هم جوابگو هستند.

شاید ملموس‌ترین مثال برای تاثیرگذاری تبلیغات محیطی برای همه ما، تبلیغات رستوران‌ها در جاده‌های شمال کشور باشد که به خوبی مشتریان را به هدفی که دارند هدایت می‌کنند.

مزیت دیگر تکرار شدن آن‌هاست. همانطور که گفتیم بیلبوردها و بنرها از شناخته شده‌ترین ابزارهای تبلیغات محیطی هستند. آن‌ها معمولا داخل شهر، اغلب در مکان‌های پررفت و آمد و جایی نصب می‌شوند که در نقطه دید افرادی که پشت چراغ قرمز ایستاده‌اند باشند. از آنجا که بسیاری از افراد مسیر رفت و آمد ثابتی دارند، در طی چند هفته ممکن است چندین بار در معرض یک تبلیغ قرار بگیرند و همین تکرار، تاثیر آن تبلیغ را به خوبی افزایش می‌دهد.

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم به بررسی انواع تبلیغات محیطی بپردازیم و به صورت منصفانه به معایب و مزایای آن اشاره کنیم. به نظر شما با وجود رسانه‌های دیجیتال و پررنگ شدن روز به روز نق آن‌ها در زندگی افراد، عمر تبلیغات محیطی چقدر می‌تواند باشد؟

درباره نویسنده این مقاله

اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

خواندن این مطالب توصیه می‌شود

انواع تبلیغات محیطی


تعریف تبلیغات محیطی چیست؟ بررسی انواع آن

تعریف تبلیغات محیطی چیست و چه انواعی دارد؟ + بررسی مزایا و معایب آن اگر …

تفاوت reach، view و impression


تفاوت reach (ریچ)، impression (ایمپرشن) و view (ویو) در اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی

تفاوت reach (ریچ)، impression (ایمپرشن) و view (ویو) در اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی تفاوت view …

نصب گوگل تگ منیجر


آموزش نصب و راه اندازی گوگل تگ منیجر به صورت گام به گام

آموزش نصب و راه اندازی گوگل تگ منیجر به صورت گام به گام نصب گوگل …

اصول انتخاب نام برند


مهم‌ترین اصول انتخاب نام برند

مهم‌ترین اصول انتخاب نام برند شاید شما هم در گذشته به رستوران‌ها یا فروشگاه‌های بزرگی …

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا