شبکه و امنیت

آشنایی با پچ کورد یا پچ کابل ( معرفی جامع و کامل پچ کورد)

ما در دنیای بی سیم زندگی می کنیم. هر روز از دستگاه های تلفن استفاده می کنیم که برای کار کردن نیازی به پریز ندارند. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید، همه دستگاه‌های بی‌سیم در نقطه‌ای نیاز به سیم دارند. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی مفهوم پچ کورد و پاسخ سوالات بپردازیم.

حتی در دنیایی که دستگاه‌های بی‌سیم همه‌گیر هستند، نیاز به سیم همچنان وجود دارد و پچ کورد یکی از رایج ترین سیم های مورد استفاده در دنیای ما است. پچ کورد که به عنوان پچ کابل نیز شناخته می شود، سیمی است که کانکتورهای RJ45 ،TERA یا GG45 در دو طرف خود دارد. آنها برای اتصال یک دستگاه به چیز دیگری – معمولاً یک منبع تغذیه – استفاده می شوند.

تعریف پچ کورد

پچ‌کوردها می‌توانند به شکل کابل‌های RCA یا HDMI باشند که معمولاً برای اتصال تلویزیون‌های خانگی به جعبه‌های کابل، پخش‌کننده‌های دیسک بلوری و سیستم‌های استریو استفاده می‌شوند. رایانه‌های شخصی شما اغلب از سیم‌های پچ برای اتصال دستگاه‌ها به پریزهای دیواری استفاده می‌کنند. پچ کوردها همچنین می توانند برای اتصال یک پورت سوئیچ یا یک سرور به یک سیستم کابل کشی ساخت یافته استفاده شوند.

پچ کورد یا پچ کابل

کابل پچ

کابل پچ یک اصطلاح کلی برای کابل کشی است که دو دستگاه الکترونیکی را معمولاً در یک شبکه به یکدیگر متصل می کند. این دستگاه ها ممکن است شامل رایانه و سایر سخت افزارها باشند. کابل های پچ نیز برای انتقال سیگنال های تلفن، صوتی و تصویری بین دستگاه ها در برنامه های غیر شبکه ای استفاده می شوند. اینها ممکن است شامل تجهیزاتی مانند هدفون و میکروفون باشد.

به کابل های پچ، پچ لید نیز می گویند. کابل های پچ همیشه دارای کانکتور در دو انتها هستند.

انواع پچ کورد و کاربرد آنها

پچ کورد ها انواع مختلفی دارند. رایج‌ترین آنها کابل‌های اترنت CAT5/CAT5e هستند که رایانه را به هاب شبکه، سوئیچ یا روتر و غیره متصل می‌کنند.

کابل های پچ اترنت برای کسانی که شبکه های کامپیوتری خانگی می سازند مفید هستند. کابل متقاطع نوع خاصی از کابل پچ اترنت است که برای اتصال دو کامپیوتر به یکدیگر استفاده می شود.

کابل‌های پچ غیرشبکه‌ای ممکن است شامل کابل‌های هدفون، کابل‌های میکروفون، کانکتورهای RCA، کانکتورهای XLR، کابل‌های رابط تلفن TRS، کانکتورهای تلفن کوچک، کابل‌های پچ پنل و غیره باشند. همچنین می‌توانند کابل‌های ضخیم “snake cables” باشند که سیگنال‌های ویدئویی و تقویت‌شده را منتقل می‌کنند.

کابل پچ چه شکلی است؟

پچ کوردها می‌توانند هر رنگی داشته باشند و معمولاً کوتاه‌تر از انواع دیگر کابل‌های شبکه هستند، زیرا برای “وصله کردن” دستگاه‌ها در کنار هم هستند. به طور معمول، این کار در یک فاصله کوتاه انجام می شود، بنابراین بیشتر از دو متر نیستند. در واقع، آنها حتی می توانند به اندازه چند اینچ کوتاه باشند. کابل های بلندتر معمولاً ضخیم تر از همتاهای کوتاه خود هستند و اغلب برای جلوگیری از تداخل الکترومغناطیسی محافظ می شوند.

کابل پچ معمولاً از کابل کواکسیال ساخته می‌شود، اما می‌تواند از فیبر نوری، محافظ یا بدون محافظ CAT5/5e/6/6A یا سیم‌های تک هادی تشکیل شود.

تفاوت بین کابل پچ و کابل اترنت

اترنت یک نوع پروتکل است که نحوه انتقال بیت های اطلاعات را در یک رسانه خاص تعریف می کند. کابل هایی مانند فیبر نوری، کواکسیال در دسته اترنت قرار دارند. 2 نوع رایج اترنت عبارتند از کابل شبکه نوری و کابل فیبر نوری.

به طور معمول، عبارت Patch از «patch-in» گرفته شده است، به این معنی که کابل، سیگنالی را از یک سوئیچ، هاب، هاب دیگر یا روتر وصله می کند. نوعی کابل دو سر است که برای اتصال دستگاه انتهایی به چیزی مانند منبع تغذیه استفاده می شود. دو نوع پچ کورد وجود دارد، یکی پچ کابل های فیبر و دیگری پچ کابل های اترنت. 

کابل‌های پچ به طور گسترده برای اتصالات کوتاه مدت، معمولاً در دفاتر شرکت‌ها استفاده می‌شوند. از طرف دیگر، کابل های شبکه اترنت برای اتصال کامپیوتر به هاب شبکه یا سوئیچ اترنت عالی هستند. 

تفاوت بین کابل پچ و کابل اترنت

ِآیا پچ کورد را می توان به عنوان کابل اترنت استفاده کرد؟

بله، یک کابل پچ می تواند به عنوان کابل اترنت استفاده شود، زیرا هر دو در شبکه های مسی یکسان هستند. اما نکته‌ای که در اینجا باید به آن توجه کرد این است که کابل‌های پچ برای فواصل کوچک‌تر، از پچ تا سوئیچ، مناسب‌تر هستند. 

اغلب اوقات، کابل های اترنت و پچ کم و بیش یکسان هستند. 

تفاوت دیگر بین پچ و کابل اترنت این است که اولی دارای دو کانکتور در هر دو انتهای آن است، در حالی که کابل اترنت ممکن است دو کانکتور نداشته باشد و اغلب مستقیماً به رابط دستگاه ختم می شود.

سوالات متداول:

کابل اترنت چیست؟

“اترنت” نوعی پروتکل است که بیت های اطلاعات در یک رسانه خاص تعریف می‌کند. کابل هایی مانند کابل فیبر نوری، کابل جفت تابیده یا کواکسیال و … متعلق به کابل اترنت می باشد و دو نوع رایج کابل اترنت کابل شبکه مسی و کابل فیبر نوری است.

کابل پچ چیست؟

کابل پچ که گاهی به آن پچ کورد نیز می‌گویند، طولی از کابل است که در دو سر آن رابط‌هایی دارد که برای اتصال دستگاه انتهایی به چیز دیگری مانند منبع تغذیه استفاده می‌شود. مشابه کابل های اترنت، کابل پچ فیبر و کابل پچ اترنت مانند کابل فیبر پچ LC یا کابل پچ Cat6 RJ45 وجود دارد و کابل های پچ اغلب برای مسافت های کوتاه در ادارات و کمدهای سیم کشی استفاده می شود. کابل پچ اترنت می تواند یک کامپیوتر را به هاب شبکه، روتر یا سوئیچ اترنت متصل کند.
بنابراین، به زبان ساده، کابل اترنت به انواع کابل اطلاق می شود. در حالی که کابل پچ دارای کانکتور در دو انتها است و متعلق به بخشی از کابل اترنت است. این تفاوت بین آنهاست.

آیا می توان از پچ کورد به عنوان کابل اترنت استفاده کرد؟

بله. در بیشتر موارد، کابل اترنت و کابل پچ می توانند در شبکه های مسی یکسان باشند. برای مثال، نیاز به استفاده از کابل اترنت 100 فوتی Cat6 برای سیم کشی شبکه خانگی وجود دارد. در این شرایط می توان از پچ کابل 100 فوتی Cat6 به عنوان کابل اترنت استفاده کرد.

ayda motevali

آیدا متولی هستم. علاقه مند به دیجیتال مارکتینگ و فعال در حوزه های سئو و تولید محتوا یونیک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا