دیجیتال مارکتینگ

تنظیم goal یا هدف در گوگل آنالیتیکس

اگر شما یک سایت دارید، برای آنالیز آن حتما با گوگل آنالیتیکس سروکار دارید. برای بهینه‌سازی سایت و افزایش نرخ تبدیل بهتر است اهدافی مشخص داشته باشید تا بتوانید آن‌ها را ردیابی کنید. با تعریف goal در آنالیتیکس، می‌توان دید چقدر از مشتریان همان انتظارات ما را انجام می‌دهند و همه رفتار آن‌ها تحلیل کرد. این امکانی است که گوگل آنالیتیکس در اختیار شما قرار داده است تا تجزیه و تحلیل سایت خودتان را انجام دهید و آن را بهینه کنید. در این مقاله می‌خواهیم به شما روند ایجاد goal در آنالیتیکس را توضیح دهیم. اول با هم نگاهی به تعریف Goal بیندازیم.

فهرست مطالب

Goal یا هدف در گوگل آنالیتیکس چیست؟

اگر یک سایت فروشگاهی دارید، هدفی مانند خرید مشتریان از سایت اهمیت دارد. اگر سایت خبری داشته باشید، خواندن مقالات خبری سایت و اسکرول کردن روی آن‌ها مهم است. با تعریف goal می‌توان تراکنش‌هایی که کاربران دارند را دنبال کرد. همانظور که گفتین برای هر سایتی این تراکنش‌ها متفاوت است. هر اقدام خاصی که مدنظر ماست مثل ثبت نام، خرید و کلیک روی یک دکمه  را می‌توان به عنوان هدف تعریف کرد. این اهداف ممکن است همان KPIهای کسب و کار شما باشند.

هدف در آنالیتیکس

می‌توان اهداف را با توجه به صفحاتی خاص که کاربران بازدید می‌کنند، تعداد صفحاتی که در یک session می‌بینند، مدت زمانی که در سایت می‌مانند و رویدادهایی که به هنگام حضور کاربران اتفاق می‌افتند، تنظیم کرد. حتی Goal می‌تواند ارزش پولی داشته باشد و ازطریق آن ببینید یک تبدیل برای کسب و کار شما چقدر ارزش دارد. استفاده از مقادیر برای اهداف، به شما این امکان را می‌دهد که روی تبدیل‌ها با بالاترین ارزش تمرکز کنید و همچنین تبدیل‌هایی با حداقل مقدار خرید را شناسایی کنید.

هنگامی که یک بازدیدکننده از سایت اقدامی را انجام می‌دهد که به عنوان هدف تعریف شده است، گوگل آنالیتیکس آن را به عنوان تبدیل ثبت می‌کند. این دیتاها در تعدادی گزارش در دسترس شما قرار می‌گیرند.

انواع Goal در آنالیتیکس

در آنالیتیکس 4 روش برای ردیابی اهداف دارید و به عبارتی دیگر اهداف شما در یکی از 4 مدل زیر قرار می‌گیرند.

نوع Goalتوضیحاتمثال
Destinationیک آدرس خاص بارگیری شود.ممنون از خرید شما
DurationSessionهایی که مدت زمان مشخصی یا بیشتر از آن طول کشیده است. (زمانی که در سایت صرف شده است)کاربری که ده دقیقه را در صفحه درباره ما گذرانده است
Pages/Screen per sessionتعداد صفحات بازدید شده در هر session5 صفحه بارگزاری شده است
Eventاقداماتی که به عنوان رویداد تعریف شده‌اند.پخش ویدئو، دانلود یک فایل

تنظیم Goal در گوگل آنالیتیکس

در این بخش می‌خواهیم به شما نشان دهیم چگونه یک هدف در آنالیتیکس تعریف کنید. برای این کار ابتدا وارد اکانت گوگل آنالیتیکس شوید. در گوشه پایین سمت چپ یک آیکون چرخ دنده (setting) مشاهده می‌کنید، روی آن کلیک کنید.

هدف در آنالیتیکس

سه ستون view، Property، Account را می‌بینید. در ستون View گزینه Goals که علامت پرچم دارد را پیدا کنید و روی آن کلیک کنید.

هدف در آنالیتیکس

در این صفحه، لیست تمام Goalهایی که تا حالا تعریف شده را می‌بینید که می‌توانید آن‌ها را ویرایش کنید. برای ساختن یک هدف جدید، روی گزینه New Goal کلیک کنید.

هدف در آنالیتیکس

حالا برای ساختن یک هدف جدید اقدام می‌کنیم. در بخش Goal description برای هدف خود یک نام انتخاب کنید و در Name بنویسید.

هدف در آنالیتیکس

اگر دفعه اولی است که می‌خواهید هدف تعریف کنید در بخش بعدی Goal Slot ID گزینه اول (Goal id 1) را انتخاب کنید.

هدف در آنالیتیکس

در بخش type نوع هدف مورد نظر خودتان را مشخص می‌کنید. در جدول بالاتر درمورد انواع goal صحبت کرده‌ایم، گزینه مورد نیاز خودتان را انتخاب کنید و continue را بزنید.  برای تصمیم‌گیری در مورد این که چه هدفی برای منظور خود باید بسازیم تمام موارد را در زیر شرح می‌دهیم.

هدف در آنالیتیکس

Destination goals

این اهداف را برای پیگیری URL تعریف می‌کنند. زمانی که یک کاربر وارد لینک مورد نظر شما شود، چون این هدف را تعریف کرده‌اید در آمارهای آنالیتیکس سایتتان نشان داده می‌شود و قابل پیگیری می‌باشد. برای صفحه خرید از تشکر، تایید پرداخت و PDFها، این نوع goal مناسب است.

در بخش web page URL باید لینک صفحه هدف خود را قرار دهید. طبق راهنمایی خود گوگل آنالیتیکس در اینجا تنها قسمت بعد از دامنه را وارد نمایید. قبل از این بخش، گزینه‌های equals to، begins with، Reqular expression را مشاهده می‌کنید. اگر در انتهای لینک مدنظرشما برای هر کاربر یک رشته مجزا تولید می‌شود، از equals to استفاده نکنید. در این حالت حتی یک کاراکتر نباید بیشتر یا کمتر شود تا goal ثبت شود. در Begins with آدرس هدف ما تنها باید با آدرسی که در کادر وارد کرده‌ایم شروع شود. با استفاده از Regular expression می‌توانیم دو صفحه هدف جدا را در یک goal تعریف کنیم. این Goal جزئی از مباحث حرفه‌ای در آنالیتیکس می‌باشد.

هدف در آنالیتیکس

در قسمت Value برای محاسبه مقادیر هدف استفاده می‌شود. اگر این هدف، ارزش ریالی دارد، گزینه Value را on می‌کنیم و عدد قطعی را وارد می‌کنیم.

بخش funnel زمانی استفاده می‌شود که کاربران باید چند صفحه متفاوت را پست سر بگذارند تا به صفحه هدف برسند. پس در این بخش گام‌هایی که از ابتدا مدنظر ماست را به ترتیب تعریف می‌کنیم. با کلیک بر روی گزینه Re-verify می‌توانید مسیر مشخص شده (آدرس نهایی)  را چک کنید.

اگر آدرس صفحه‌ای که کاربر وارد آن می‌شود برای ما اهمیت نداشته باشد و تعاملات دیگر، کمک بیشتری در تحلیل سایت بکند باید از دیگر انواع goal استفاده کنیم.

Duration goals

این هدف برای سنجش مدت زمانی است که یک کاربر در سایت می‌گذراند. با کمک این goal می‌توانید برای افزایش زمان حضور کاربران چاره‌ای بیندیشید. گزینه duration برای تعیین حداقل و حداکثر زمان مورد نظر ما استفاده می‌شود. Minutes، Hours، Seconds هم نشان‌دهنده‌ی زمان دقیق هدف می‌باشد.

هدف در آنالیتیکس

Pages/Screen per session goals

در این هدف، تعداد صفحاتی که هر بازدیدکننده در سایت باز می‌کند را به ما نشان داده می‌شود. با استفاده از این Goal می‌توانید تعداد صفحاتی را که می‌خواهید فعال نمایید و با آن میزان تعامل کاربر را بسنجید.

هدف در آنالیتیکس

Event goals

اهداف  Event نسب به سایر اهداف کمی پیچیده‌تر هستند. رویدادهایی را که می‌خواهید از آن‌ها دیتا داشته باشید را تنظیم کنید. این اهداف می‌توانند لینک‌های خارجی، دانلودها، زمان صرف شده برای تماشای یک ویدئو و کلیک روی علائم سوشال مدیا باشند. برای یک رویداد با توجه به هدفی که مورد نظر شماست، می‌توانید دسته‌بندی، اقدام، برچسب یا مقدار تعیین کنید. پس باید در مورد این که چه مواردی برای شما اهمیت دارند تصمیم بگیرید. اگر فقط یک مورد را پر کنید، تنها همان در نتایج شما اهمیت دارند و بقیه لحاظ نخواهند شد. اگر تعداد بیشتری مثلا 3 تا را مقدار دهید، هدف تنها زمانی ثبت می‌شود که همه‌ی آنها اتفاق بیفتد.

در funnel نمی‌توانید از این نوع هدف استفاده کنید، زیرا در هر قدم آن باید لینک قرار دهید.

هدف در آنالیتیکس

کلام پایانی

اگر می‌خواهید کسب و کار شما در دنیای دیجیتال موفق شود، باید از داده‌هایی استفاده کنید که در گوگل آنالیتیکس قابل ردیابی باشند. این دیتاها به تصمیم‌گیری و ردیابی موفقیت‌ها و شکست‌هایتان کمک می‌کند.

درباره نویسنده این مقاله

اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

خواندن این مطالب توصیه می‌شود

تفاوت HTTP و HTTPS


تفاوت HTTP و HTTPS چیست؟ هر پروتکل چگونه کار می‌کند؟

تفاوت HTTP و HTTPS چیست؟ هر پروتکل چگونه کار می‌کند؟ تفاوت HTTP و HTTPS چیست؟ …

تاثیر https در سئو سایت


تاثیر https در سئو سایت

تاثیر https در سئو سایت تاثیر https در سئو سایت چقدر است؟  این سوالی است …

سیستم پیشگیری از نفوذ IPS


سیستم پیشگیری از نفوذ (IPS) چیست و چرا باید استفاده شود؟

سیستم پیشگیری از نفوذ (ISP) چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟ سیستم پیشگیری …

سگمنت در آنالیتیکس


سگمنتیشن در گوگل آنالیتیکس

سگمنتیشن در گوگل آنالیتیکس وقتی وارد آنالیتیکس می‌شوید با دنیایی از داده مواجه هستید. هر …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا