مشاوره و بازاریابی

نشانه‌های هوش هیجانی در رهبری

آیا هوش هیجانی، تیم شما را به اوج می‌رساند؟ وقتی به یک رهبر مؤثر فکر می‌کنید، چه چیزی به ذهن شما خطور می‌کند؟ ممکن است کسی را تصور کنید که به کارکنان خود اعتماد کامل دارد، به حرفهای تیمش گوش می‌دهد و تصمیم‌های دقیق و آگاهانه می‌گیرد. همه این موارد خصوصیات کسی است که از هوش هیجانی بالایی برخوردار است. در این مقاله می‌خواهیم بررسی کنیم که چرا هوش هیجانی برای رهبران بسیار مهم است و چگونه به عنوان یک رهبر می‌توانید قدرت خود را بهبود ببخشید.
داشتن این هوش، تأثیر بسزایی در شغل، موفقیت و خوشبختی شما در رابطه با کارتان دارد. همه‌ی ما این را می‌دانیم که موفقیت فقط به آنچه می‌دانید، محدود نمی‌شود بلکه به نحوه تعامل شما با افراد هم مربوط می‌شود.

هوش هیجانی چیست؟

این اصطلاح برای اولین بار در سال 1990 توسط دو محقق به نام پیتر سالوایو و جان مایر مطرح شد و این اصطلاح به طور گسترده‌تری توسط دانیل  گلمن در کتابش با عنوان “چرا هوش هیجانی از ضریب هوشی مهم‌تر است؟” بیان شد. هوش هیجانی به عنوان نوعی از هوش اجتماعی تعریف می‌شود که شامل توانایی نظارت بر احساسات و عواطف خود و دیگران و استفاده از این اطلاعات برای هدایت تفکر و عملکرد افراد است. واقعا این هوش هیجانی یا EQ چیست؟ به توانایی شما در کنترل احساسات خود و دیگر افراد اشاره دارد. این توانایی شناخت و درک احساسات، داشتن کنترل بر آن‌ها و کمک به دیگران برای انجام همین کار است. همانطور که می‌توانید تصور کنید، مهارت‌های این افراد می‌تواند به اندازه همان مهارت‌های فنی برای موفقیت حرفهای و شخصی مهم باشد. در حقیقت هیچ ارتباطی بین سطح بالای  هوش شناختی(IQ) و سطح بالای هوش هیجانی(EQ) وجود ندارد. دانیل گلمن فکر می‌کند که اندازه‌گیری ضریب هوشی بسیار محدود کننده است و میزان موفقیت فرد را نشان نمی‌دهد.

در این مقاله ما 8 مورد از رفتارهایی که رهبران می‌توانند برای نشان دادن EQ و پرورش آن در تیم خود استفاده کنند، بررسی خواهیم کرد.

8 مورد که هوش هیجانی در رهبری را نشان می‌دهد:

سازگاری

آیا شما نسبت به تغییر در درون سازمان خود انعطاف‌پذیر هستید؟ میزان تاب‌آوری شما در مواجهه با دشواری چقدر است؟ آیا می‌توانید سریعاٌ نیازهای افرادتان را مدیریت کنید؟
سازگاری، ویژگی اصلی رهبران با هوش هیجانی است. رهبر باید بتواند به سرعت واکنش نشان دهد و برای بحران سازمانی که نیاز به پاسخ همه جانبه دارد، آماده باشد و اطلاعات خود را دائماٌ به روز کند. آن‌ها همچنین باید بتوانند با دلسوزی به تغییرات پاسخ دهند حتی اگر تغییرات به دلخواه آنان نباشد. کینه‌ها، واکنش‌های به شدت احساسی و شکایت‌ها غیر مولد هستند و می‌توانند روحیه افراد را پایین نگه دارند و نشانه پایین بودن سطح EQ است. رهبران باید برای تشویق تیم‌ها در جلسات تیمی بازخورد سازنده بدهند. همچنین باید نکات لازم برای تغییر را گوشزد کنند و اعضای تیم را به روش ظوفان فکری برای بهبود سریع تشویق کنند.

خوش‌بینی

آیا می‌توانید به اعضای تیم و افراد اطراف خود در محل کار انگیزه دهید؟ آیا می‌توانید با یک چشم‌انداز مثبت در شرایط سخت، روحیه افراد و خودتان را تغییر دهید؟ آیا می‌توانید به کسی که در یک ذهنیت منفی گیر کرده است کمک کنید تا دید دیگری پیدا کنند؟ درست مثل سازگاری، خوش‌بینی هم برای ایجاد انگیزه و اعتلای یک تیم در زمان‌های سخت کاری از سمت رهبر بسیار اهمیت دارد.خوش‌بینی به این معنی نیست که شما بدون وقفه مثبت فکر کنید. این دیدگاه برای این است که شما بتوانید تصویری بزرگ‌تر از وضعیت دشوار برای داشتن چشم‌انداز و ادامه حرکت به جلو به جای گرفتار شدن در منفی‌نگری ببینید. رهبران باید اعضای تیم را تشویق کنند تا به مسائل به صورت همه جانبه نگاه کنند، با راه‌حل‌های خلاقانه با چالش‌ها روبرو شوند و به آن‌ها کمک کنند زمانی که خودشان قادر به انجام این کار نیستند.

ابتکار

همیشه سعی می‌کنید مشکلات را قبل از بروز آن‌ها شناسایی و حل کنید؟ می‌خواهید که اوضاع را برای تیم خود بهتر کنید؟ همیشه پیگیر مشکلات و سوالات تیمتان هستید؟ آیا به دنبال کسب نتایج بهتر هستید؟
توانایی و اشتیاق برای ابتکار عمل نشانه‌ای دیگر از هوش هیجانی است. رهبرانی که EQ بالایی دارند، همیشه به دنبال پیشرفت و تعالی هستند و این موضوع شامل کمک به تیم برای ابتکار عمل نیز می‌شود. رهبران باید نقاط قوت اعضای تیم خود را شناسایی و پرورش دهند و به آن‌ها کمک کنند تا به مرحلهای برسند که از اعتماد به نفس کافی برخوردار باشند و ابتکار عمل به خرج دهند. مثلاٌ افراد در پروژه‌های تیمی به صورت داوطلبانه بخشی از کار را انجام دهند.

حل تعارض

درگیری بین افراد را به صورت مؤثر حل می‌کنید؟ آیا به اعضای تیم خود کمک می‌کنید تا اختلاف نظر یا تقابل اولویت‌ها را به گونه‌ای رعایت کنند که احترام هر فرد نگه داشته شود؟ کاری می‌کنید که اعضای تیمتان احساس امنیت و شنیده شدن داشته باشند؟ باید این را بپذیریم که اگر در یک تیم هستید، احتمال بروز درگیری حتی بین نردیک‌ترین همکاران نیز رخ می‌دهد؟ زمانی که این اتفاق میفتد، رهبران باید راه‌کارهایی ارائه دهند تا همه افراد احساس شنیده شدن و احترام داشته باشند. رهبران باهوش از نظر احساسی، فرصت‌های زیادی برای اعضای تیم فراهم می‌کنند تا بتوانند صحبت کنند و برای حل مشکلات و چالش‌ها گامی بردارند قبل از اینکه به نارضایتی و ناراحتی تبدیل شوند. رهبران می‌توانند اعضای تیمشان را با ارائه راه‌حل‌های تعارض، فرآیندهای جدید و سازگاری بیشتر برای جلوگیری از مشکلات آینده قبل از بروز آن‌ها،  توانمند کنند.

توسعه حرفه‌ای

جز آن دسته از رهبرانی هستید که افراد را به یادگیری مهارتهای جدید ترغیب می‌کنید؟ بازخورد سازنده می‌دهید و به آنها کمک می‌کنید نقاط قوت را بشناسند؟

رهبران باید گامی فراتر بردارند. افراد با استعداد استخدام کنید و مهارت‌ها و استعدادهای آن‌ها را گسترش دهید تا آن‌ها نیز بهترین خودشان شوند حتی اگر این به ظور بالقوه به معنی از دست دادن آن‌ها باشد.رهبران باهوش می‌توانند از نظر احساسی پیشرفت دیگران را بر تمایل خود به داشتن بهترین تیم ممکن اولویت دهند. این مدل رهبران به کارکنان کمک می‌کنند تا استعدادها، نقاط ضعف و قوت خود را بشناسند و بهبود ببخشند. به اعضای تیم کمک می‌کنند فرصت‌های جدیدی را که بدون تشویق رهبر ممکن است نداشته باشند را به دست آورند.

همدلی و همدردی

وقتی به یک چالش و مشکل در تیم برمی‌خورید، خودتان را جای او قرار می‌دهید؟ می‌توانید احساسات و نگرانی‌های دیگران را تأییید کنید و آنها را درک کنید؟ رهبران مؤثر باید همدل باشند تا از منظر احساسی نیز هوشمند رفتار کنند. نه تنها باید به افراد گوش کند بلکه باعث می‌شود تا آنها نیز احساس شنیده شدن داشته باشند. رهبران باید مدام به دنبال درک چشم‌انداز اعضای تیم خود برای برقراری ارتباط مؤثر، تغییرات و بازخوردها چه خوب و چه بد باشند. رهبران همدل می‌توانند با توجه به شخصیت‌های افراد، جلسات و ارتباطات خوبی ترتیب دهند. سبک رهبری خود را با آنچه برای انگیزه دادن و کمک به تیم سازگار است، تنظیم می‌کند.

قابل اعتماد بودن

هم تیمی شما راحت به شما اعتماد می‌کند؟ می‌دانید که چه زمانی اطلاعات را محرمانه نگه دارید؟ افراد نگرانیشان را با شما مطرح می‌کنند؟
اعتماد صرفاٌ رازداری نیست، باید فضای حاکم بر سازمان بر پایه اعتماد متقابل است که اعضای تیم احساس امنیت و حمایت کنند. رهبران باهوش از نظر احساسی باید چندین راه برای ارائه بازخورد، شکایت و ابراز نگرانی در اختیار اعضا قرار دهند. بدون اینکه حتی افراد احساس آسیب‌پذیری یا اشتباه داشته باشند. باید اعضای تیم را به حمایت و اعتماد یکدیگر، همکاری مشترک و اشتراک دانش و مهارت برای نتایج بهتر تیم تشویق کنند.

خودآگاهی

فعالیت‌های خودتان را به طور منظم تحلیل می‌کنید؟ نقاط قوت و ضعف را در بازه‌های زمانی متفاوت بررسی کرده‌اید؟ اهداف مشخصی برای سه ماه یا یک سال پیش‌رو تعیین کرده‌اید؟ یکی از معنادارترین راه‌هایی که رهبران می‌توانند هوش هیجانی خود را برای پیشرفت بهتر تیم پرورش دهند، مکث در مورد خودشان است. انتقاد از خود ممکن است چالش برانگیز باشد و در اینجا از همکاران خود بازخورد می‌گیرند. اینگونه نحوه بهبود مداوم را برای خود رقم می‌زند و می‌تواند قاطع‌ترموقع انجام فعالیت‌ها عمل کند.

درباره نویسنده این مقاله

اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

خواندن این مطالب توصیه می‌شود


بهترین رنگ برای جذب مشتری

بهترین رنگ برای جذب مشتری چه رنگی را بیشتر از همه دوست دارید؟ اگر محصولی …

تجاری کردن پیج اینستاگرام


مراحل تجاری کردن پیج اینستاگرام

تجاری کردن پیج اینستاگرام تجاری کردن پیج اینستاگرام برای تمام کسانی که در اینستاگرام فعالیتی …

اپلیکیشن های تولید محتوا در اینستاگرام


کاربردی‌ترین اپلیکیشن های تولید محتوا اینستاگرام

کاربردی‌ترین اپلیکیشن های تولید محتوا اینستاگرام اگر چرخی در اینترنت بزنید، نرم‌افزارهای زیادی برای تولید …

اصول اولیه برندینگ


آموزش اصول اولیه برندینگ

اصول اولیه برندینگ چیست؟ وقتی صحبت از ساختن یک برند می‌شود، خیلی از سازمان‌ها بدون …

در نتیجه

تمرکز بر این ویژگی‌ها به رهبران کمک می‌کند تا هوش هیجانی را در اعضای تیم پرورش دهند. با این کار به آن‌ها کمک می‌کنند تا به موفقیت خوبی دست یابند.

فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا