شبکه و امنیت

مستند سازی شبکه چیست؟ اطلاعات لازم جهت تهیه مستندات شبکه

مستندسازی شبکه از حیاتی‌ترین فعالیت‌های نگهداری و پشتیبانی از شبکه‌های کامپیوتری است. هر شبکه با مسائل و مشکلات زیادی روبرو می‌شود. مستند سازی را مثل یک راهنما در نظر بگیرید که مدیریت کردن شبکه را آسان می‌کند و امکان انتقال تجارب مدیریت یک شبکه به افراد دیگر را فراهم می‌سازد. همیشه باید بتوانیم باقی کار را از نقطه‌ای که کاری را به پایان رسانده‌ایم، به دیگری بسپریم تا نقطه‌ی آغاز وی باشد. با این نگرش، اهمیت مستند سازی کاملا مبرهن و واضح است. باید این را به یاد داشته باشید که مستندات همیشه به روز رسانی نیاز دارند. مستندسازی از شما محافطت هم می‌کند. مشتریان معمولا هر مشکلی که پیش می‌آید را از چشم شما می‌بینند. در این مواقع تهیه مستندات شبکه تنها چیزی است که از شما دفاع خواهد کرد.  این مستندات به مشتری شما نشان خواهد داد که شما کدام قسمت از شبکه را اصلاح کرده‌اید و از چه شیوه‌ای برای آن استفاده نموده‌اید.

فهرست مطالب

اطلاعات مورد نیاز برای تهیه مستندات شبکه

تهیه مستندات شبکه

داشتن مستندات متناسب بهترین راه برای ضمانت این موضوع است که هر یک از کارکنان شما قادر به تامین نیازهای مشتری خواهند بود بدون اینکه نیاز به تحقیق درباره آن‌ها و اقدامات سابق شرکت در قبال آن‌ها باشد. مستندات به شما کمک می‌کند که آنچه انجام شده است به یاد بیاورید. باهم ببینیم که مستند سازی شامل چه مواردی می‌شود.

 • مستندسازی و پیکربندی سخت‌افزارهایی که در شبکه وجود دارند
 • مستندسازی و پیکربندی نرم‌افزارهای تحت شبکه
 • نقشه نودهای فعال و غیر فعال در ساختمان
 • برچسب‌گذاری نودهای شبکه
 • نقشه رک‌های موجود (rack diagram)
 • نقشه موقعیت مکانی رک‌ها
 • توپولوژی شبکه و نقشه اکتیودایرکتوری (active directory diagram)
 • تهیه نقشه منبع‌های سخت‌افزاری اشتراک‌گذاری شده در شبکه
 • تنظیم سیاست‌های امنیتی و ضوابط استفاده از سرویس‌های شبکه
 • مستندسازی چارچوب ارتباطی پایه شبکه و نقشه پایه شبکه (network basic diagram)
 • دیتاهای مدیریتی شبکه
 • اطلاعات مربوط به هر فردی که در این پروژه با آن‌ها همکاری داشتید

تمام موارد موجود در این لیست به شما کمک می‌کند تا به سرعت با شبکه مشتری خود آشنا شوید. اگر به هر دلیلی این مستندات را نداشتید باید وقت زیادی را صرف آشنایی با شبکه مشتری می‌کردید.

مزایای مستند سازی چیست؟

کاهش دادن احتمال از بین رفتن داده‌ها

همه‌ی شبکه‌ها، اطلاعات مهم و متنوعی دارند. با ثبت مستندات شبکه و مدیریت درست این منابع، امکان از دست رفتن اطلاعات حیاتی در هر شرکتی کاهش پیدا می‌کند.

اشکال زدائی سریع

با مستند سازی، احتمال شناسایی سریع نقاط بحرانی شبکه و برخورد با آن‌ها فراهم می‌شود. مدت زمان برخورد با مشکلات شبیه به هم کاهش پیدا می‌کند.

سهولت در اشتراک فعالیت‌ها

مستندات را می‌توان در اختیار افراد مسئول آن حوزه قرار داد.  به همین دلیل مدیران به راحتی می‌توانند مسئولیت‌های متنوع خود را به سایر افراد واگذار کنند.

عدم وابستگی سازمان به یک فرد

زمانی که مستند سازی انجام می‌شود، امکان مدیریت کردن شبکه در اختیار سازمان قرار می‌گیرد و اینگونه سازمان دیگر به یک فرد خاص وابسته نخواهد بود.

بهبود طراحی شبکه

یک نقشه یا دیاگرام متناسب با آخرین وضعیت یکی از عنصرهای حیاتی فرآیند طراحی شبکه است.

معایب مستند سازی شبکه کدامند؟

با توجه به تمام نکاتی که تا الان کفته شد، متوجه می‌شویم که مستندسازی کاملا یک بهینه‌سازی محسوب می‌شود. با اجرای این فرآیند تنها می‌توانیم به مزایا فکر کنیم و نگران هیچ چیز دیگری نباشیم.

مراحل مستند سازی شبکه چیست؟

مستند سازی شبکه را می‌توان در چهار مرحله به شرح زیر بیان کرد:

مرحله 1 :

رسم نقشه‌ها یا دیاگرام‌ها (physical network, Network layout, logical network)

در این مرحله، لی‌اوت شبکه با توجه به کابل‌کشی و با استفاده از نقشه‌ی ساختمان آماده می‌شود. در این نقشه‌ها مسیر کابل‌ها و انشعابات و محل قرارگیری دستگاه‌ها تعیین می‌گردد. از این جهت که بتوان سریع با مشکلات ممکن برخورد کرد، بهتر است شناخت کافی نسبت به لی‌اوت فیزیکی و اتصالات وجود داشته باشد. این دیاگرام نحوه‌ی متصل شدن اجزا متفاوت شبکه از نظر فیزیکی را به ما نشان می‌دهد. در این نقشه‌ها، لیستی کامل از دستگاه‌های شبکه مثل هاب و سوئیچ نمایش داده می‌شود.

مرحله 2 : جمع‌آوری دیتاهای دستگاه‌ها

در این گام، اطلاعات مربوط به سخت‌افزار و پیکربندی هر کدام از دستگاه‌های موجود گردآوری می‌شود. اطلاعات سخت‌افزاری شامل نوع و مدل سخت‌افزار به کار برده شده، شماره سریال، تعداد پورت‌ها، کارت شبکه و اطلاعات پیکربندی شامل چاپ نسخه‌های فایل‌های پیکربندی، نگهداری از آن فایل‌ها و مستندسازیشان می‌شود.

مرحله 3 : گردآوری اطلاعات مدیریت شبکه

در این مرحله اطلاعات مدیریت شبکه از قبیل منابع مدیریت شبکه، ثبت مشخصات فعلی و تغییرات انجام شده روی هر دستگاه، فرآیندهای فعالیت روزانه شبکه و همینطور دیتاهای مرتبط با پروتکل‌ها مثل TCP/IP و سرویس‌دهنده‌هایی مثل DNS و DHCP مستند می‌شود.

مرحله 4 : سایر اطلاعاتی که به هر نحوی در مدیریت و راهبری شبکه موثر هستند. دیتاهایی مانند سیاست‌های استفاده از منابع شبکه و سیاست‌های امنیتی در این دسته قرار می‌گیرند.

کلام پایانی

خلاصه هر زمان کاری را برای مشتری خود انجام می‌دهید، آن را مستند کنید. سطحی که مستند سازی می‌کنید بستگی به نوع کار و میزان مهارت مشتریان شما دارد و این مستندات باید کامل و جامع باشند.

درباره نویسنده این مقاله

اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

خواندن این مطالب توصیه می‌شود

چرا باید وب سایت داشته باشیم


چرا باید سایت داشته باشیم؟ بررسی مزایای داشتن وب سایت

چرا باید سایت داشته باشیم؟ بررسی مزایای داشتن وب سایت چرا باید وب سایت داشته …

فایروال چیست و انواع آن


فایروال چیست و انواع آن

فایروال چیست و انواع آن فایروال یا دیوار آتش (Firewall) به سیستمی گفته می‌شود که …

راهکارهای-افزایش-سرعت-سایت


راهکارهای افزایش سرعت سایت + معرفی افزونه‌ ها و ابزارهای تست سرعت لود سایت

راهکارهای افزایش سرعت سایت + معرفی افزونه‌ ها و ابزارهای تست سرعت لود سایت کاربری …

اصول طراحی سایت حرفه ای


اصول طراحی سایت حرفه ای

اصول طراحی سایت حرفه ای اصول طراحی سایت حرفه‌ای، موضوعی است که می‌خواهیم در این …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا