شبکه و امنیت

معرفی مهم‌ترین انواع سرویس های شبکه

سیستم‌های کامپیوتری همواره نقش پرنگی در زندگی انسان داشته‌اند. حال با اتصال این سیستم‌ها به یکدیگر و تشکیل یک شبکه، قابلیت آن‌ها چندین برابر می‌شود و می‌توانیم در موارد متعددی از آن‌ها استفاده کنیم. سرویس‌ های شبکه به ما اجازه استفاده از قابلیت‌های شبکه را می‌دهند. در ادامه مهم‌ترین و کاربردی‌ترین سرویس‌های شبکه را بررسی می‌کنیم.

فهرست مطالب

DNS SERVER (Domain Name System)

تمامی سایت‌ها در فضای وب دارای یک IP منحصر به فرد هستند و با این IP در یک شبکه شناخته می‌شوند. از آنجا که ما نمی‌توانیم به ازای هر آدرس، عدد آی پی آن را به خاطر بسپاریم، با وارد کردن نام دامنه‌ی سایت می‌توانیم به آن دسترسی داشته باشیم. برای مثال شما هرگز IP سایت ماهان یا دیجیاتو را نمی‌دانید، اما با وارد کردن نام آن‌ها در مروگر خود می‌توانید این سایت‌ها را مشاهده کنید.

در اینجا سرویسی به نام DNS وجود دارد که وظیفه آن تبدیل نام دامنه به IP است. DNS Server پایگاه داده‌ای بزرگ است که در آن نام تمام سایت‌ها با IP مرتبط به آن‌ها وجود دارد.

DHCP Server (Dynamic Host Configuration Protocol)

هر کلاینت برای حضور در یک شبکه باید آی پی مخصوص به خود را داشته باشد.

DHCP یک پروتکل مدیریت شبکه است و وظیفه اصلی آن اختصاص دادن IP به کلاینت‌های موجود در یک شبکه است. با استفاده از DHCP دیگر نیازی نیست تا یک مدیر شبکه به صورت دستی به هر کلاینت آی پی بدهد، این کار به صورت اتوماتیک توسط این سرویس انجام می‌شود.

هنگام جابجایی هر دستگاه در شبکه، این سرویس به صورت اتوماتیک آی پی جدیدی به آن اختصاص داده و نیاز به پیکربندی مجزا برای هر دستگاه نیست. از DHCP Server می‌توان در شبکه‌های محلی کوچک و شبکه‌های سازمانی بزرگ استفاده کرد.

IIS (Internet Information Service)

سرویس IIS از محصولات کمپانی مایکروسافت است که با نصب آن روی یک کامپیوتر، می‌توانید یک وب سرور ایجاد کنید. درواقع این سرویس شبکه به منظور اجرا و مدیریت کردن سایت‌ها یا برنامه‌های تحت وب مثل FTP ایجاد شده است. این سرویس روی نسخه‌های متفاوتی از ویندوز قابل اجرا می‌باشد.

Active Directory

اکتیو دایرکتوری، از کاربردی‌ترین سرویس های شبکه است که توسط مایکروسافت ارائه شده است. این سرویس قابل نصب روی تمام نسخه‌های ویندوز سرور (به جز نسخه وب) بوده و ماهیت شبکه را از Workgroup به Domain تغییر می‌دهد. 

این یعنی ادمین‌ها امکان مدیریت و دسترسی به منابع شبکه را دارند و به این ترتیب، مدیریت تعداد زیادی از کاربران در یک شبکه به شکلی منسجم انجام می‌شود. برای مثال، هنگامی که کاربری گذرواژه خود را تغییر دهد، در صورتی که سیستم‌های کاربری با اکتیو دایرکتوری مجتمع شده باشند، این تغییر گذرواژه در تمامی آن سیستم‌ها اعمال شده و دیگر نیازی نیست تا این کار را در تک تک سیستم‌ها انجام دهید.

پیچیده‌ترین شبکه‌ها هم توسط این سرویس قابل مدیریت بوده و امکان توسعه آن نیز با توجه به رشد سازمانی وجود دارد.

Host

هاست از آشناترین عبارات در دنیای شبکه و طراحی سایت است. هاست‌ به کامپیوترهایی گفته می‌شود که وب‌سایت‌ها روی آن‌ها قرار می‌گیرند و تمام دیتاهای آن‌ها روی این کامپیوترها ذخیره می‌شود. درواقع هاست، بخشی از یک سرور است و می‌دانید که سرورها کامپیوترهایی همیشه روشن و متصل به اینترنت هستند.

SNP (Simple Network Management Protocol)

پروتکلی برای مدیر شبکه که می‌تواند هر سیستمی که دارای IP هست را مانیتور و مدیریت کند. از طریق این پروتکل می‌توانیم تمام اطلاعات مربوط به کانفیگ ها و تجهیزات شبکه مانند سرورها، پرینترها، سوییچ ها و روترها را جمع آوری کنیم.

Ssh (Secure Shell)

پروتکل امنیتی بین کلاینت و سرور که برای کنترل دستورات سرور از راه دور استفاده می‌شود. این سرویس در لینوکس قابل استفاده بوده و جدیدا ویندوز نیز از آن پشتیبانی می‌کند. این پروتکل از رمزنگاری کلید عمومی برای تأیید اعتبار کاربر نهایی (end user) استفاده می کند

NTP (Network Time Protocol)

NTP که مخفف Network Time Protocol می‌باشد، ساعت و تاریخ سیستم‌های موجود در یک شبکه را با یکدیگر همگام‌سازی می‌کند.

درباره نویسنده این مقاله

اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

خواندن این مطالب توصیه می‌شود

سرویس هاس شبکه


معرفی مهم‌ترین انواع سرویس های شبکه

معرفی مهم‌ترین انواع سرویس های شبکه سیستم‌های کامپیوتری همواره نقش پرنگی در زندگی انسان داشته‌اند. …

انواع شبکه های کامپیوتری از نظر گستردگی جغرافیایی


انواع شبکه های کامپیوتری از نظر گستردگی جغرافیایی

انواع شبکه های کامپیوتری از نظر گستردگی جغرافیایی امروزه شبکه بخش اصلی هر کسب و …

نکات مهم سفارش طراحی سایت


نکات مهم در سفارش طراحی سایت + مراحل سفارش طراحی سایت

نکات مهم در سفارش طراحی سایت + مراحل سفارش طراحی سایت به نظر شما شرکت …

لایه های امنیت شبکه


انواع لایه های امنیت شبکه

انواع لایه های امنیت شبکه بخش جدانشدنی از دنیای فناوری اطلاعات، شبکه‌های کامپیوتری و مبحث …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا