دیجیتال مارکتینگ

آموزش ساخت اکانت گوگل آنالیتیکس (ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس)

آموزش ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس، موضوعی‌ست که در ادامه می‌خواهیم آن را از صفر تا صد بررسی کنیم.

google analytics از ابزارهای اساسی برای تحلیل یک سایت است که گوگل آن را به صورت کاملا رایگان در اختیار کاربران خود قرار داده است.

با استفاده از این ابزار می‌توانید داده‌هایی مثل آمار بازدید از وب‌سایت، تعداد کسانی که از شبکه‌های اجتماعی وارد سایت شده‌اند، تعداد افرادی که روی دکمه‌های مختلف سایت شما کلیلک کرده‌ و مسیری که در سایت پیموده‌اند و بسیاری اطلاعات دیگر را بدست آورد.

این آموزش گام به گام و تصویری برای شما تهیه شده تا به راحتی بتوانید این کار را انجام دهید.

ساخت اکانت گوگل، اولین گام برای ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس

برای ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس، ابتدا باید یک اکانت گوگل داشته باشید. اگر اکانت گوگل دارید به مرحله ساخت اکانت گوگل آنالیتیکس بروید، در غیر این صورت مراحل بعد را اجرا کنید تا یک اکانت گوگل برای خود بسازید.

1) وارد صفحه ثبت نام در گوگل شوید. صفحه‌ای مقابل شکل زیر برای شما باز می‌شود. مشخصات خواسته شده را پر کنید و روی دکمه next کلیک کنید.

مرحله اول ساخت اکانت گوگل

2) بعد از انتخاب کردن پیش شماره ایران از منوی موجود، شماره موبایل خود و سایر مشخصات خواسته شده را وارد کنید. سپس روی دکمه next کلیک کنید.

3) در صفحه باز شده روی گزینه send کلیک کنید تا کد اهراز هویت برای شماره موبایلی که وارد کردید ارسال شود. کد را در کادری مشابه عکس زیر وارد کنید و روی دکمه verify کلیک کنید.

مرحله سوم ساخت اکانت گوگل

4) در صفحه باز شده می‌توانید از خواندن اطلاعات بیشتر خودداری کرده و روی skip کلیک کنید.

5) صفحه‌ای مطابق عکس زیر برایتان باز می‌شود. می‌توانید در این مرحله می‌توانید گزینه اول را انتخاب کنید.

مرحله چهارم ساخت اکانت گوگل

6) به انتهای صفحه‌ای که برایتان باز شده بروید و روی دکمه confirm کلیک کنید.

7) در این مرحله هم کافی‌ست دکمه I agree را انتخاب کنید. حالا شما صاحب یک اکانت گوگل هستید و نوبت ایجاد حساب در google analytics است.

آموزش ساخت اکانت گوگل آنالیتیکس

1) وارد اکانت گوگل خود شوید (اکانتی که می‌خواهید از این به بعد با آن وارد آنالیتیکس شوید).

2) فیلتر شکن را روشن کرده و وارد آدرس گوگل آنالیتیکس شوید.

3) مطابق شکل زیر، گزینه sign in to analytics را انتخاب کنید و در صفحه باز شده، روی start measuring کلیک کنید.

4) حالا وارد صفحه‌ای مطابق شکل زیر شده‌اید. اینجا از شما خواسته شده تا یک نام برای اکانت خود انتخاب کنید. می‌توانید نام خود یا هر فرد دیگری که می‌خواهید برای او این اکانت را بسازید وارد کنید؛ می‌توانید هم نام تجاری مجموعه خود را وارد کنید.

بد نیست بدانید که با یک حساب جیمیل می‌توانید چندین اکانت در آنالیتیکس داشته باشید و در هر اکانت، چندین سایت یا اپلیکیشن مختلف را رصد کنید.

همچنین در این صفحه گزینه‌هایی را می‌بینید که میزان دسترسی گوگل به سایت شما را مشخص می‌کند. پیشنهاد می‌شود تیک هیچ گزینه‌ای را برندارید تا اطلاعات کاملی از گوگل در مورد سایت خود دریافت کنید. حالا روی گزینه next کلیک کنید

تعیین سطح دسترسی گوگل به سایت در مراحل ساخت اکانت

5) در این قسمت می‌توانید یک نام دلخواه برای Property خود انتخاب کنید. ترجیحا یک نام بامفهوم (مثل اسم تجاریتان) انتخاب کنید تا اگر بعدا سایت‌های دیگری را به این اکانت متصل کردید، دچار سردرگمی نشوید. همانطور که کمی بالاتر اشاره کردم، شما می‌توانید در یک اکانت در google analytics، چندین Property (یعنی چندین سایت یا اپلیکیشن) داشته باشید.

در قسمت بعدی هم از شما خواسته شده تا منطقه زمانی خود را انتخاب کنید. کافی‌ست از منوی کشویی موجود، ایران را انتخاب کنید و روی next کلیک کنید.
توجه کنید که بعد از ثبت نام می‌توانید این جزئیات را در قسمت Admin ویرایش کنید.

انتخاب property name و time zoon در ساخت اکانت آنالیتیکس

توجه!

اگر نمی‌خواهید از نسخه جدید گوگل آنالیتیکس، یعنی گوگل آنالیتیکس 4 استفاده کنید، در این قسمت باید ابتدا روی show advanced options کلیک کنید. Create a Universal Analytics property را فعال کرده و دامنه سایت مورد نظر را وارد کنید. تیک گزینه دوم، یعنی Create a Universal Analytics property only را بزنید (مطابق عکس زیر). حالا روی next کلیک کنید.

انتخاب ورژن گوگل آنالیتیکس در مراحل ثبت سایت در آن

6) در این قسمت باید اطلاعاتی در مورد بیزنس خود وارد کنید. ابتدا منوی کشویی Industry category را باز کنید و حوزه فعالیت وب‌سایت خود را با توجه به دسته‌بندی‌های موجود انتخاب کنید.

در قسمت business size، تعداد کارکنان بیزنس خود را مشخص کنید.

قسمت سوم هم از شما می‌خواهد تا مشخص کنید چگونه می‌خواهید از گوگل آنالیتیکس استفاده کنید. خود این سرویس هم به شما پیشنهاد می‌دهد تا تمام گزینه‌ها را انتخاب کنید تا به کامل‌ترین اطلاعات ممکن دسترسی پیدا کنید. حالا روی دکمه create کلیک کنید.

7) در صفحه باز شده باید قوانین و مقررات گوگل آنالیتیکس را قبول کنید. کافی‌ست چک باکس‌های موجود در صفحه را تیک بزنید و روی I Accept کلیک کنید.

تبریک می‌گویم، حساب گوگل آنالیتیکس شما ساخته شد. حالا کافی‌ست کد آمارگیری را از آنالیتیکس گرفته و آن را در هدر سایت خود قرار دهید. در ادامه این مراحل را هم به طور کامل بررسی می‌کنم. بیشتر بخوانید: نصب گوگل تگ منیجر

دریافت کد آمارگیری از گوگل آنالیتیکس

بعد از ایجاد اکانت، باید کد رهگیری را از آنالیتیکس دریافت کرده و آن را در قسمت head سایت خود قرار دهید. برای این کار دو راه پیش رو دارید:

  1.  قرار دادن کد رهگیری به صورت مستقیم در header سایت
  2.  قرار دادن کد رهگیری به کمک افزونه‌های وردپرس

در این قسمت نحوه دریافت کد را بررسی کرده و در مراحل بعد، قرار دادن آن را به هر دو صورت بررسی می‌کنم.

1) برای دریافت کد رهگیری، از منوی سمت چپ پنل خود در گوگل آنالیتیکس، روی گزینه Admin کلیک کنید.

2) در قسمت Property، گزینه Tracking Info و سپس Tracking Code را انتخاب کنید.

دریاقت کد رهگیری از گوگل آنالیتیکس

کدی مشابه به کد زیر را در صفحه مشاهده می‌کنید. کد را کپی کنید تا در مرحله بعد به شما بگویم که چطور آن را در سایت قرار دهید.

کد رهگیری گوگل آنالیتیکس

قرار دادن کد رهگیری به صورت مستقیم در header سایت

1) برای این کار کافی‌ست وارد فایل هدر سایت خود شوید. اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، از بخش “نمایش” —> “ویرایشگر” شوید.

ویرایشگر وردپرس برای قرار دادن مستقیم کد در هدر سایت

2) از منوی باز شده، گزینه سربرگ قالب یا header.php را انتخاب کنید.

3) کد <head/> را پیدا کنید. قبل از این کد، کد دریافتی از گوگل آنالیتیکس را قرار دهید و روی ذخیره تغییرات کلیک کنید تا بعد از 24 تا 48 ساعت، شاهد دریافت آمار سایت در گوگل آنالیتیکس باشید.

قرار دادن کد رهگیری به کمک افزونه‌های وردپرس

ممکن است گزینه “ویرایشگر” که در بالا بررسی کردیم، در قالب سایت شما بسته شده باشد یا نخواهید به فایل‌های قالب خود وارد شوید. اینجاست که وردپرس باز هم به کمک شما می‌آید. با نصب افزونه Insert Headers and Footers می‌توانید به راحتی کدهای سفارشی خود را به فایل‌های قالب خود اضافه کنید.

با نصب و فعال‌سازی این افزونه، می‌توانید از قسمت تنظیمات پنل ودرپرس به آن دسترسی داشته باشید. حالا فقط کافی‌ست کد دریافتی از گوگل آنالیتیکس را در قسمتscripts in header قرار دهید و تغییرات را ذخیره کنید.

قرار دادن کد رهگیری آنالیتیکس در Insert Headers and Footers

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردم آموزش ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس را به صورت گام به گام و تصویری پیش ببرم. اتصال سایت به گوگل آنالیتیکس، اولین قدم شما برای ورود به دنیای تحلیل کسب و کارها در فضای دیجیتال است. در پایان اگر در هر یک از مراحل بالا سوالی برایتان مطرح شده است، آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا