شبکه و امنیت

تفاوت فایروال سخت افزاری و نرم افزاری و بررسی مزایا و معایب آن‌ها

فایروال یا دیوار‌های آتش، چه سخت افزاری و چه نرم افزاری، با مسدود کردن دسترسی داده‌ها به سیستم، از رایانه‌ها در برابر هکرها و تهدیدهای آنلاین محافظت می‌کنند.

اما از هر کدام از این دیوارهای آتش در چه مواردی مورد استفاده قرار می‌گیرد و مزایا و معایب هر کدام چیست؟ چه زمانی بهتر است از ترکیبی از این دو نوع فایروال استفاده کرد؟

تا انتها با ماهان همراه باشید تا پاسخ این سوال‌ها را بررسی کنیم.

فهرست مطالب

فایروال سخت افزاری چیست؟

فایروال سخت افزاری می‌تواند یک کامپیوتر یا یک قطعه اختصاصی از تجهیزات باشد که به عنوان یک دیوار آتش عمل می‌کند.

فایروال سخت افزاری در روتری که بین کامپیوتر و internet gateway وجود دارد قرار می‌گیرد. درواقع این دستگاه مستقیماً در پشت روتر قرار دارد و می‌تواند پیکربندی شود تا ترافیک ورودی را تجزیه و تحلیل کند و تهدیدهای خاص را هنگام برخورد با دستگاه فیلتر کند. این یعنی کابل‌های شبکه فیزیکی که ترافیک می‌تواند از این مرز آن‌ها عبور کند به پورت‌های “input” و “output” فایروال متصل هستند.

فایروال ایرانی Maltiwall (بومی‌سازی شده) برای حفاظت از امنیت شبکه سازمان‌های کوچک و بزرگ تمام قد ایستاده است! برای کسب اطلاعات بیشتر همین حالا با شماره زیر تماس بگیرید:


00985191012270

این فایروال‌ها که شامل هر دو ویژگی سخت افزاری و نرم افزاری لازم برای اعمال محدودیت در شبکه هستند، می‌توانند انواع مختلف ویژگی‌های شبکه و امنیت را ارائه دهند، از جمله فیلتر URL، سیستم پیشگیری از نفوذ (IPS) و حتی Wi-Fi.

بسیاری از فایروال‌ها دارای کنترل‌های دسترسی اضافی و قابلیت بازرسی امنیتی هستند. ممکن است قادر به تشخیص امضا یا یادگیری ماشینی در ترافیک برای شناسایی محتوای مخرب و اعمال کنترل‌های دسترسی برای منابع خاص باشند.

همه این فیلترها و محافظت‌ها به ایمن سازی شبکه و سیستم‌های متصل به آن در برابر سواستفاده کمک می‌کند.

در مقاله دیگری که تحت عنوان فایروال چیست و چگونه کار می‌کند نوشته‌ایم، به طور مفصل راجع به نحوه کار دیوارهای آتش و روش‌های مختلف مدیریت ترافیک آن‌ها صحبت کرده‌ایم

hardware firewall

فایروال نرم افزاری چیست؟

فایروال های سخت افزاری تنها فایروال های موجود نیستند. ممکن است یک سازمان تصمیم بگیرد که از یک فایروال مبتنی بر نرم افزار نیز استفاده کند.

تفاوت اصلی فایروال سخت افزاری با فایروال نرم افزاری این است که فایروال سخت افزاری بر روی دستگاه فیزیکی خود کار می‌کند، در حالی که فایروال نرم افزاری بر روی دستگاه دیگر نصب شده است. یک مثال رایج از یک فایروال نرم افزاری، فایروال نصب شده در اکثر سیستم عامل‌ها مانند Windows و macOS است.

فایروال‌های سیستم عامل همراه با سیستم عامل هستند و می‌توانند بر روی هر سخت افزاری که با آن‌ها سازگاری داشته باشد اجرا شوند.

البته این فایروال‌های سیستم عامل، تنها فایروال‌ های نرم افزاری موجود نیستند. مانند فایروال سخت افزاری، این نوع فایروال نیز می‌‌تواند به صورت مستقل مورد استفاده قرار بگیرد. در مواردی مانند محیط‌های ابری که فایروال سخت افزاری گزینه مناسبی نیست، استفاده از فایروال نرم افزاری توصیه می‌شود.

 در شبکه‌هایی که امنیت از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است، ترکیب هر دو نوع فایروال می‌تواند شبکه‌ای با ایمنی کامل‌تر ایجاد کند.

software firewall

مزایای hardware firewalls نسبت به software firewalls

1. کنترل شبکه تک دستگاهی (Single-device network control)

یک فایروال سخت افزاری هر رایانه متصل به سرور شما را محافظت می‌کند و زمان و منابع لازم برای نصب نرم افزار بر روی هر رایانه را کاهش می‌دهد.

2. به روز رسانی همزمان و ارتقاء حفاظت برای همه رایانه‌های موجود در شبکه

یک بار تنظیمات حفاظت خود را به روز کنید تا همه رایانه‌های موجود در شبکه به طور همزمان از مزایای آن برخوردار شوند.

 این امر باعث می‌شود همه دستگاه‌ها از خطر مصون باشند و تیم‌های فناوری اطلاعات را از به روزرسانی دستی هر رایانه، با اطمینان از اینکه همه رایانه‌ها آزاد و آماده به روزرسانی خودکار هستند، و یا اطمینان از اینکه هر کاربر اقدامات مناسب برای اجرای یک به روزرسانی را انجام می‌دهد، نجات می‌دهد.

3. حفاظت دائمی

فایروال های سخت افزاری همواره فعال هستند، مگر خودتان تصمیم به خاموش کردن آن‌ها بگیرید.

4. امنیت بهتر

از آنجا که فایروال های سخت افزاری دارای سیستم عاملی جداگانه برای خود هستند، کمتر در معرض برخی از حملاتی قرار می‌گیرند که فایروال های نرم افزاری در هنگام خرابی رایانه با آن‌ها مواجه می‌شوند.

5. جلوگیری از رسیدن تهدیدات به درایوهای داخلی

از تمام جنبه‌های رایانه خود در برابر حملات بالقوه و پرهزینه محافظت کنید. یک مانع فیزیکی بین درایوهای داخلی رایانه شما و کدهای مخرب، تهدیدها را قبل از نفوذ به رایانه شما متوقف می‌کند.

تفاوت فایروال سخت افزاری و نرم افزاری

فایروال سخت افزاریفایروال نرم افزاری
فایروال سخت افزاری روی سیستم کار نمی‌کندفایروال نرم افزاری روی سیستم کار می‌کند
پیکربندی فایروال سخت افزاری آسان نیستپیکربندی فایروال نرم افزاری آسان است
ارزان‌تر از فایروال نرم افزاری استگران‌تر است
مانند فایروال نرم افزاری انعطاف پذیر نیستانعطاف پذیر است، یعنی می‌توانید انتخاب کنید کدام برنامه باید نصب شود
خارج از سیستم نصب شده استدر داخل سیستم جداگانه نصب شده است
در یک زمان از کل شبکه محافظت می‌کنداز سیستم واحد در یک زمان محافظت می‌کند
بر عملکرد رایانه تأثیر نمی‌گذاردباعث می‌شود عملکرد رایانه‌ها کند شود
برای نصب در کل شبکه تنها به یک سخت افزار نیاز داردلازم است روی هر سیستم فردی در شبکه نصب شود

کدام فایروال برای شما مناسب است؟

با تمام این تفاسیر، اینکه تصمیم بگیرید از کدام نوع فایروال استفاده کنید نیاز به بررسی دقیق شبکه یک سازمان دارد؛ هر دو مزایا و معایب خاص خود را دارند و انتخاب صحیح بستگی به موقعیت و موارد استفاده به‌خصوص آن سازمان دارد.

موضوع انتخاب یک دستگاه فایروال فیزیکی یا فایروالی مبتنی بر نرم‌ افزار نیست، مسئله مهم این است که فایروالی را انتخاب کنید که ویژگی‌های لازم برای محافظت از سازمان شما در برابر تهدیدات سایبری را ارائه دهد.

آیا فایروال فیزیکی برای مشاغل کوچک خوب است؟ در بیشتر موارد بله، چون در عین اینکه به حافظه و قدرت پردازشی کمی نیازمند هستند، حفاظت قابل قبولی از شبکه شما دارند.

با دریافت بسیاری از دستگاه ها از یک سرور، یک فایروال فیزیکی واحد می‌تواند امنیت ارزشمند و مناسبی را برای بسیاری از دستگاه‌ها به طور همزمان ارائه دهد و در وقت و تلاش تیم فناوری اطلاعات صرفه جویی کند.

فایروال‌های سخت افزاری می‌توانند از شبکه خانگی نیز محافظت کنند. این فایروال‌ها هنگامی که بین مودم و روتر بی سیم قرار می‌گیرید، از رسیدن حملات به دستگاه خانواده شما کمک می‌کنند. در مواردی که نمی‌توانید فایروال نرم افزاری مورد اعتماد خود را پیدا کنید، استفاده از فایروال‌های سخت افزاری می‌تواند راه حل جایگزین برای محافظت از همه دستگاه‌هایی که از شبکه استفاده می‌کنند باشد.

درباره نویسنده این مقاله

اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

خواندن این مطالب توصیه می‌شود

سیستم پیشگیری از نفوذ IPS


سیستم پیشگیری از نفوذ (IPS) چیست و چرا باید استفاده شود؟

سیستم پیشگیری از نفوذ (ISP) چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟ سیستم پیشگیری …

سگمنت در آنالیتیکس


سگمنتیشن در گوگل آنالیتیکس

سگمنتیشن در گوگل آنالیتیکس وقتی وارد آنالیتیکس می‌شوید با دنیایی از داده مواجه هستید. هر …

لینک نوفالو چیست


لینک نوفالو چیست؟ آیا تاثیری در سئو سایت دارد؟

لینک نوفالو چیست و چه تاثیری در سئو سایتی دارد؟ لینک‌های نوفالو (nofollow) چه هستند؟ …

تفاوت لوگو و هویت بصری


تفاوت لوگو و هویت بصری چیست؟

تفاوت لوگو و هویت بصری چیست؟ به نظر شما لوگو با هویت بصری تفاوت دارد؟ …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا