دیجیتال مارکتینگ

نحوه برچسب گذاری در سئو

شما تا به حال فکر میکرده‌اید که صفحات شما باید حتماً تگ داشته باشند یا تعداد زیاد برچسب دلیلی بر رشد محتوای شماست و یا تگ همان کلمه کلیدی است؟ تصمیم گرفتیم در این مقاله راجع به تگ‌ها و تأثیر برچسب‌ها در سئو بنویسیم چرا که اغلب سایت‌ها دچار مشکل برچسب‌گذاری هستند.

فهرست مطالب

برچسب در سایت چیست؟

زمانی که وارد یک سایت می‌شوید و محتوایی را می‌خوانید، متوجه کلماتی مرتبط با آن موضوع در گوشه یا پایین صفحه شده‌اید. اگر روی آن‌ها کلیک کنید، وارد مطالبی با همان مبحث می‌شوید.

 یک سایت، دسته‌بندی‌های اصلی متفاوتی دارد. اگر بخواهید دسته‌های فرعی یا زیرمجموعه‌ای تعریف کنید، از برچسب استفاده کنید. ساختار دقیق و معماری یک سایت زمانی سخت‌ می‌شود که سایت شما بزرگ‌تر شود. هرچه سایتتان بزرگ‌تر شود شما به مبحثی به نام برچسب یا تگ نیاز پیدا می‌کنید.

منظور از برچسب برای یک صفحه، توصیف دقیق و مختصر محتوای آن است. به عنوان مثال اگر یک فروشگاه اینترنتی کتاب دارید، بر اساس انواع و ژانر کتاب مانند فلسفی، ادبی، رمان و روانشناسی دسته‌بندی کنید و در قسمت تگ می‌توانید نام نویسنده را قرار دهید تا کاربر راحت به کتاب‌های آن نویسنده هم دسترسی داشته باشد.

برچسب سئو

تاثیر برچسب در سئو (بایدها و نبایدهای برچسب‌گذاری در سایت)

برای بهبود عملکرد برچسب در سئوی سایت باید اصولی را رعایت کرد که اگر اشتباه انجام شوند می‌توانند تاثیری منفی بر سئو بگذارند. چند مورد از این اصل‌ها را با هم بررسی کنیم.

1. تعداد برچسب‌ها و ایجاد صفحات تکراری یا زامبی در سایت:

در زمان‌های نه چندان دور فکر میکردند هرچه تعداد برچسب در سایت بیشتر باشد، بهتر است و تاثیر خوبی روی سئو دارد. بعدها گوگل، الگوریتمش را برای استفاده از تگ تغییر داد. برای هر برچسب، یک صفحه ساخته می‌شود، پس بهتر است که تعداد تگ‌ها زیاد نشود.

زمانی برچسب را به کار ببرید که می‌خواهید محتواهای مرتبط در سایتتان را به هم لینک کنید و این برچسب‌گذاری بخشی از سئوی داخلی هم محسوب می‌گردد. زیاد شدن تگ باعث زیاد شدن صفحات زامبی می‌شوند.

 گوگل با هر تگی که در سایت شما وجود دارد،تمام محتوای آن را بررسی می‌کند. اگر تعداد برچسب‌ها بیشتر از حد باشد، محتواهای تکراری (duplicate content) در سایت زیاد می‌شوند و امیتاز دیده شدن باقی صفحات را می‌گیرند و بودجه ایندکس شما هدر می‌رود.

2. کوتاه بودن برچسب‌ها

علاوه بر این که تعداد برچسب‌ها بهتر است کم باشد، باید کوتاه هم باشند وگرنه تاثیری بر سئو نخواهند داشت. حداکثر طولی که برای برچسب باید استفاده شود 3 کلمه در نظر گرفته شده است. یکی از اشتباهات بزرگی که همیشه درمورد برچسب‌گذاری صورت می‌گیرد، جمله‌ای بودن آن است.

3. کلمه کلیدی و تگ یکی نیستند.

هرگز نباید از برچسبی مشابه کلمه کلیدی استفاده کنید. در این صورت مشکلی به نام cannibalization به وجود می‌آید. کنیبالیزیشن باعث می‌شود که دو یا چند صفحه شما در گوگل با هم رقیب شوند و اینگونه بودجه ایندکس شما هدر خواهد رفت. این موضوع به سئوی سایت هیچ کمکی که نخواهد کرد بلکه به ضرر آن نیز خواهد بود.

روش حذف و اصلاح برچسب اشتباه

اگر در سایت برچسب‌گذاری اشتباه انجام داده باشیم، بهتر است که اصلاح شود و هیچ چیز اشتباهی رو باقی نگذاریم. برای این کار اول تمام تگهای سایت را بررسی کرده و برچسب‌های مهم سایت را شناسایی کنیم تا به اشتباه آنها را حذف نکنیم. 2 کار برای اصلاح برچسب‌گذاری اشتباه وجود دارد

1. حذف کردن برچسب

یکی از آسان‌ترین کارهایی که یک سئوکار برای اصلاح تگ‌ها انجام می‌دهد، حذف آن‌هاست. اگر تگ‌های اضافی را حذف کنید، صفحه‌ی آن به 404 ریدایرکت می‌گردد.

2. کنونیکال یا ریدایرکت 301

برچسب‌های اشتباه رو به 301 ریدایرکت کنید برای حذف برچسب‌های اضافی می‌توان آن‌ها را به صفحات مرتبط ریدایرکت کرد و هم می‌توان از تگ کنونیکال استفاده کرد.

نتیجه‌گیری

برچسب‌گذاری یکی از موضوعات مهم برای سئو تکنیکال سایت است. اگر برچسب‌ها را اصولی در سایت قرار دهیم، می‌توان از طریق آنها دسته‌های فرعی ایجاد کرد و دسته‌بندی‌های اصلی سایت را به هم متصل کرد. از این طریق می‌توان کاربر را در سایت هدایت کرد و تایم آن سایت را نیز افزایش داد.

درباره نویسنده این مقاله

اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

خواندن این مطالب توصیه می‌شود

اهمیت معماری سایت در سئو


معماری سایت چیست؟ اهمیت معماری سایت در سئو

اهمیت معماری سایت در سئو اولین کار مهم در سئو آن‌پیج، بهبود ساختار سایت هست …

انواع بازاریابی شبکه های اجتماعی


بررسی انواع بازاریابی شبکه های اجتماعی

بررسی انواع بازاریابی شبکه های اجتماعی قبل از اینکه به موضوع انواع بازاریابی شبکه‌ های …

باشگاه مشتریان چیست


باشگاه مشتریان چیست و چرا برای کسب و کارها اهمیت دارد؟

باشگاه مشتریان چیست و چرا برای کسب و کارها اهمیت دارد؟ اینکه باشگاه مشتریان چیست، …

بردکرامب چیست


بردکرامب چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟

بردکرامب چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟ حتماً تا حالا برای شما پیش آمده …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا