دیجیتال مارکتینگ

بررسی انواع بازاریابی شبکه های اجتماعی

قبل از اینکه به موضوع انواع بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی بپردازیم، جالب است شما را با واژه‌ای به نام “نوموفوبیا” آشنا کنیم.

نوموفوبیا به معنای ترس از دور شدن از گوشی‌های همراه است. درواقع آنقدر ما به تلفن همراه و رسانه‌های اجتماعی اعتیاد پیدا کرده‌ایم که واژه‌ای برای آن به وجود آمده است. با همین یک واژه می‌شود به اهمیت شبکه‌های اجتماعی در زندگی افراد پی برد.

در این مقاله نگاهی به تعریف بازاریابی شبکه‌های اجتماعی می‌اندازیم و سپس انواع بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی یعنی مدیریت قبیله، تولید محتوا و رشد را بررسی می‌کنیم.

فهرست مطالب

بازاریابی در شبکه های اجتماعی یعنی چه؟

خوب است قبل از بررسی انواع بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، نگاهی داشته باشیم به تعریف بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (social media marketing).

سوشال مدییا مارکتینگ فرآیند ایجاد محتوایی است که شما متناسب با مضمون هر یک از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی خاص طراحی کرده‌اید. اهداف اصلی این کار افزایش آگاهی از برند، تقویت روابط با مشتریان و ایجاد سرنخ (lead) است.

در ادامه این مقاله قرار نیست راجع به استراتژی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و نحوه بازاریابی در هر پلتفرم صحبت کنیم، بلکه قرار است راجع به 3 روش کلی بازاریابی در پلتفرم‌های مختلف صحبت کنیم.

انواع بازاریابی شبکه های اجتماعی
مدیریت قبیله

1) مدیریت قبیله

اولین شکل بازاریابی در شبکه های اجتماعی مدیریت قبیله است.

شبکه‌های اجتماعی همان جایی‌ست که روی تعامل با کاربران و فالوئرها و کمک به کاربران فعلی در حل مشکلات آن‌ها تمرکز می‌کنید. تعامل با مخاطبان در رسانه‌های اجتماعی به روش‌های مختلفی انجام می‌شود.

برای مثال، می‌توانید از رسانه‌های اجتماعی برای حل مشکلات کاربران و پاسخ دادن به سوالات آن‌ها پیرامون حوزه‌ای که فعالیت می‌کنید استفاده کنید. یا می‌توانید به راحتی از آن برای تشکر از خریدهای قبلی مشتریان و وفادار کردن آن‌ها استفاده کنید.

پاسخ دادن به مشتری در اینستاگرام

جالب است بدانید 71% افرادی که در شبکه‌های اجتماعی با یک برند ارتباط برقرار می‌کنند و تجربه خوبی از آن دارند، احتمالا آن برند را به یکی از دوستانشان پیشنهاد می‌کنند.

رسانه‌های اجتماعی یکی از بهترین راه‌ها برای ایجاد یک دنبال‌کننده وفادار هستند. آمارها نشان می‌دهد 70% افرادی که از یک برند در شبکه‌های اجتماعی کمک می‌گیرند، در آینده به مشتری آن برند تبدیل می‌شوند.

این آمار از نقش غیر قابل انکار شبکه‌های اجتماعی در بازاریابی سخن می‌گویند. با این حساب، چطور در این پلتفرم‌ها به بهترین نحو ممکن با مخاطبان خود تعامل برقرار کنیم؟ در اینجا چند مورد از روش‌های مرسوم برای ایجاد قبیله‌ای بهتر و مشارکت بیشتر را بررسی می‌کنیم:

1) سریع‌تر پاسخ دهید:

زمان پاسخگویی در ارائه یک تجربه مشتری (customer experience) خوب به کاربر بسیار مهم است. در واقع، یکی از دلایل اصلی حضور شما در شبکه‌های اجتماعی باید همین سرعت بخشیدن به پاسخگویی باشد.

73% از کمپانی‌های معتبر، خدمات مشتری را به عنوان اولویت اصلی خود در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی ذکر می کنند، اما در حقیقت فقط 36% از مشتریانی که از طریق رسانه‌های اجتماعی با این کمپانی‌ها در ارتباط بوده و درخواست کمک کرده‌اند، گزارش کرده‌اند که تجربه‌های خوبی داشته‌اند.

اگر می‌خواهید نرخ تماس و تبدیل سرنخ‌ها را بهبود ببخشید، باید بدانید که سرعت پاسخ‌دهی بسیار مهم است. در واقع، هر 5 دقیقه‌ای که مخاطب منتظر دریافت پاسخی از سمت شماست، می‌تواند نتایج فاجعه باری برای کسب و کار شما به همراه داشته باشد.

اما به نظر شما چطور می‌توانید سرعت پاسخ دهی در شبکه‌های اجتماعی را افزایش دهید؟ باید فردی را استخدام کنید که به صورت شبانه روزی در پلتفرم‌های مختلف آنلاین باشد تا پاسخگوی مشتریان شما باشد؟ با پیشرفت تکنولوژی دیگر چنین کاری کمی خنده‌دار است.

با استفاده از یک سیستم مدیریت رسانه‌های اجتماعی که می‌تواند هشدارهای فوری را به شما ارائه دهد، به راحتی این کار را انجام دهید.

یک ابزار کاربردی در این زمینه HootSuite است. HootSuite ابزاری‌ست برای مدیریت تمام پروفایل‌های اجتماعی شما در بستری یکپارچه. علاوه بر این، می‌تواند در زمینه سوشال لیسنینگ به شما کمک کند؛ به این صورت که هشداری را برای نام تجاری و کلمات مرتبط با کسب و کار خود تنظیم می‌کنید تا به محض اینکه در شبکه‌های اجتماعی از آن‌ها نام برده شد، متوجه شوید و به موقع به آن پاسخ دهید.

مجال صحبت در مورد سوشال لیسنینگ در این مقاله نیست و به صورت مجزا، مقاله‌ای مختصر و مفید درباره آن نوشته‌ایم که می‌توانید مطالعه کنید.

2) تولید محتوا، نوع دوم بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی

بازاریابی محتوا یکی از بهترین راه‌ها برای رشد کردن در شبکه‌های اجتماعی‌ست.

جالب است بدانید 87٪ از بازاریابان محتوا، محتوای خود را پس از انتشار، در پلتفرم‌های مختلف رسانه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند.

81٪ از بازاریابان محتوا نیز پس از صرف صرف چند ساعت در هفته برای تبلیغ محتوای خود در شبکه‌های اجتماعی، افزایش بازدید خوبی را تجربه کرده‌اند.

با این اوصاف، چطور می‌توانید محتوای بهتری را برای استراتژی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی خود پیاده سازی کنید؟ در اینجا 2 نکته وجود دارد که باید روی آن‌ها تمرکز کنید: فیلم‌ها و تصاویر.

مردم محتوای جذاب بصری را دوست دارند و علاقه بیشتری برای به اشتراک‌گذاری آن‌ها دارند. جالب است بدانید که محتوای بصری 40 برابر بیشتر از محتوای بدون تصویر به اشتراک گذاشته می‌شود.

محتوای بصری تقریباً همیشه از متن ساده بهتر عمل می کند. چرا؟ چون اکثر مردم در تایم لاین شبکه‌های اجتماعی پیمایش نمی‌کنند تا متنی بلند و بالا بخوانند.

فکر می کنید چرا توییتر پست ها را به 280 حرف محدود می‌کند؟ چون در این رسانه هیچ‌کس نمی‌خواهد پست 500 کلمه‌ای شما را بخواند.

در اینجا نباید از اهمیت ویدئو غافل شوید. ویدئو دومین نوع محتوای پرکاربرد در شبکه‌های اجتماعی‌ست که برای افزایش تعامل مخاطبان استفاده می‌شود و اکثر بازاریابان معتقد هستند ویدئو، بیشترین ROI را تولید می‌کند.

بد نیست نگاهی به آماری که سایت hubspot، غول دیجیتال مارکتینگ دنیا، منتشر کرده داشته باشیم:

  • 84% از مردم می‌گویند که با دیدن ویدئویی از یک برند (ویدئو از محصول)، به خرید کالا یا خدمات آن علاقمند شده‌‍اند.
  • 93٪ از برندها گفته‌اند با انتشار ویدئو در شبکه‌های اجتماعی، مشتریان جدیدی پیدا کرده‌اند.
  • 83% بازاریابان گفته‌اند که ویدئو به آن‌ها کمک کرده تا سرنخ بیشتری تولید کنند (Lead Generation).
  • 87٪ از بازاریاب‌های ویدئو می‌گویند که ویدئو بازدید به وب سایت آن‌ها را افزایش داده است.

رشد

شکل سوم بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی درباره رشد است.
در این بعد از سوشال مدیا مارکتینگ، تمرکز شما باید روی افزایش دنبال کنندگان و ایجاد ترافیک باشد. همچنین باید سعی کنید در شبکه‌های اجتماعی مختلف ردپایی از خود به جا بگذارید. با روش‌های مختلف بازاریابی مثل تبلیغات، مسابقات، تبادل‌ها و … می‌توانید به این موارد دست پیدا کنید.

درباره نویسنده این مقاله

اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

خواندن این مطالب توصیه می‌شود

انواع بازاریابی شبکه های اجتماعی


بررسی انواع بازاریابی شبکه های اجتماعی

بررسی انواع بازاریابی شبکه های اجتماعی قبل از اینکه به موضوع انواع بازاریابی شبکه‌ های …

باشگاه مشتریان چیست


باشگاه مشتریان چیست و چرا برای کسب و کارها اهمیت دارد؟

باشگاه مشتریان چیست و چرا برای کسب و کارها اهمیت دارد؟ اینکه باشگاه مشتریان چیست، …

بردکرامب چیست


بردکرامب چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟

بردکرامب چیست و چه تاثیری بر سئو دارد؟ حتماً تا حالا برای شما پیش آمده …

انواع تبلیغات محیطی


تعریف تبلیغات محیطی چیست؟ بررسی انواع آن

تعریف تبلیغات محیطی چیست و چه انواعی دارد؟ + بررسی مزایا و معایب آن اگر …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا