دیجیتال مارکتینگ

اسپم اسکور چیست؟ | نحوه کاهش spam score سایت

به عنوان یک متخصص سئو باید از وضعیت فعلی سایت خودتان آگاهی داشته باشید تا بتوانید در جهت بهبود آن اقدامی بکنید. Spam score یکی از معیارهایی است که باید مرتب مورد سنجش قرار گیرد. با کمک ابزاری که وب‌سایت Moz در اختیار ما قرار داده می‌توانیم این فاکتور را بسنجیم. در این مطلب می‌خواهیم ببینیم که اسپم اسکور چیست و چطور آن را کاهش دهیم.

فهرست مطالب

اسپم اسکور (spam score) چیست؟

این فاکتور که توسط ابزار Moz مشخص می‌گردد، به ما می‌گوید که چقدر یک سایت اسپم است و متعاقبا چقدر یک وب‌سایت قابل اعتماد هست یا نیست.

امروزه بازاریابان دیجیتال، وبلاگ‌نویسان، تولیدکنندگان محتوا در فضای آنلاین، همگی میزان اسپمی بودن سایت‌ها را بررسی می‌کنند تا بعد به پست مهمان یا رپورتاژ آگهی در آن فکر کنند.

شما قطعا نمی‌خواهید از وب‌سایت‌های اسپم به شما لینک داده شود و بر سایت شما تاثیر منفی بگذارد و یا توسط گوگل پنالتی شوید. البته این فقط در حد یک فرضیه هست که لینک‌سازی از سایت‌های با اسپم اسکور بالا بر رنکینگ سایت در گوگل تاثیر منفی دارد. هرچند معیار Spam score خیلی دقیق نیست اما درکل نشانگر خوبی برای میزان اعتماد به وب‌سایت‌ها می‌باشد.  

چگونه اسپم اسکور را بررسی کنیم؟

برای اینکه از این ابزار رایگان Moz استفاده کنید، وارد قسمت free seo tools شوید. در آنجا آدرس سایت خود را وارد نمایید و کلید analyse domain را بزنید. آنالیز زیر را مشاهده می‌کنید که یکی از گزاره‌ها Spam score به صورت درصدی است و نتیجه‌ای که می‌گیرید یکی از حالت‌ها زیر خواهد بود:

1% الی 30% : کم

31% الی 60% : متوسط

61% الی 100% : زیاد

اسپم اسکور

این امتیازها به صورت قطعی دلیل پنالتی شدن سایت شما در گوگل را نشان نمی‌دهد و ممکن است بنا بر دلایل دیگر این اتفاق افتاده باشد. این امتیاز فقط می‌تواند به شما این موضوع را یادآوری کند که عوامل مشترکی با سایت‌های اسپم شده دارید.

اگر هیچ اطلاعات Spam Score برای سایت من در دسترس نباشد ، به چه معناست؟

اسپم اسکور

اگر هیچ دیتایی در سایت Moz برای سایت شما در دسترس نبود، احتمالا کرولرهای ماز نتوانسته‌اند سایت شما را ایندکس کنند. بنابراین اسپم اسکوری هم ثبت نشده است. بطور کلی این تنها در مورد وب‌سایت‌های نسبتا جدید یا سایت‌ها با ساختار مبهم اتفاق می‌افتد. برای اطمینان از اینکه کرولر Moz سایت شما را ایندکس کند، یک راه این است که از سایت‌هایی که در فهرست moz قرار گرفته‌اند، بک لینک بگیرید. این شیوه یک میانبر به سایت شما در اختیار کرولر ماز قرار می‌دهد.

معیارهای Moz برای محاسبه اسپم اسکور

این ابزار برای مشخص کردن میزان Spam score از 27 سیگنال استفاده می‌کند. این معیارها منجر به پنالتی شدن توسط گوگل شده‌اند. در اینجا این موارد را با هم نگاهی می‌اندازیم.
1- تعداد صفحات اندک یک سایت
2- استفاده از پسوندهایی در دامنه که سایت‌های اسپم استفاده می‌کنند
3- طول دامنه
4- عدد در دامنه
5- عدم وجود راه ارتباطی و شماره تلفن
6- عدم لینک‌دهی به لینکدین
7- عدم استفاده از فونت‌های متعارف
8- عدم اتصال به تگ منیجر
9- استفاده از Http به جای Https (عدم استفاده از SSL)
10- نبود Doubleclick ad tag
11- فقدان آدرس ایمیل
12- استفاده از Meta Keywords
13- طول توضیحات متا
14- طول تایتل سایت (بسیار طولانی یا بسیار کوتاه)
15- کمبود بازدید سایت از پلتفرم‌های متفاوت
16- نبود favicon
17- تعداد لینک‌های خروجی در سایت (چه زیاد و چه کم باشند)
18- تعداد اندک یا بسیار دامنه‌هایی منحصر به فرد که به آن‌ها لینک داده شده است
19- استفاده از رل canonical برای غیر از صفحات سایت
20- عدم استفاده از پیکسل فیسبوک در سایت
21- وجود خط فاصله در نام دامنه
22- حروف صامت یا صدادار متوالی در دامنه سایت
23- نسبت لینک به محتوای نامرتبط
24- URL بسیار طولانی یا بیش از اندازه کوتاه
25- کلمات کلیدی که با سایت‌های اسپمی ارتباط دارند
26- استفاده از کلمات کلیدی CPC در انکر تکست‌ها
27- طول نامعقول تگ‌های کلمه کلیدی

اهمیت اسپم اسکور در سئو سایت

این معیار به ما احتمال جریمه شدن توسط گوگل را نشان می‌دهد و اگر درصد بالایی داشته باشد، باید اقداماتی برای بهبود آن انجام دهیم. اسپم اسکور نشانگر کیفیت بک لینک‌های یک سایت است. اگر مقدار این فاکتور زیاد باشد باید بک لینک‌های مخرب قبلی را Disavow کند و از سایتهایی با قدرت بیشتر لینک با کیفیت دریافت کند. در صورتی که تعداد بک لینک‌های اسپم سایت  بیشتر باشد، در سئوی سایت نتیجه منفی خواهد داشت و احتمال پنالتی شدن در موتورهای جستجو وجود خواهد داشت.

بطور کلی، این معیار دو دسته اطلاعات مهم در اختیار شما قرار می‌دهد:

  • زیردامنه‌های شما که اسپمی هستند را مشخص می‌کند.
  • دردصد اسپمی بودن زیردامنه‌هایی که به شکا بک لینک داده‌اند، مشخص می‌کند.

این معیار به طور قطع اسپمی بودن سایت شما را تایید نمی‌کند. راه حل رفع آن هم تغییر تمام عوامل موثر بر آن نیست و اگر تاکنون جریمه نداشته‌اید، نگران درصد بالای اسپم اسکور سایت خود نباشید. 

بهتر است از این فاکتور استفاده کنید تا کیفیت لینک‌های ورودی به سایتتان را بررسی کنید و تعیین کنید کدام یک از این لینک‌ها، نیاز به بررسی بیشتر و حتی حذف شدن دارند. درصد Spam score بالای یک سایت هم برای ما قطعی تعیین نمی‌کند که بک لینک از آن سایت را نادیده بگیریم. 

بهتر است از اسپم اسکور فقط به عنوان نشانه‌ای استفاده کنید که آیا آن سایت باید بیشتر مورد بررسی قرار بگیرد یا خیر.

راهکارهایی برای کاهش اسپم اسکور سایت

کاهش اسپم اسکور

در بالاتر مواردی را در محاسبه اسپم اسکور لحاظ می‌شوند را برشمردیم. برای کاهش این احتمال که توسط گوگل اسپم شناخته شویم بهتر است گزینه‌های زیر را مدنظر قرار دهیم و از بروز یک آسیب جدی به سایت خود جلوگیری کنیم.

به مرور زمان تعداد صفحات سایت خود اضافه کنید

بسیاری از سایت‌هایی که اسپم شناخته می‌شوند، تعداد کمی صفحه دارند و به همین دلیل وبسایت ماز این مورد را در بررسی خود لحاظ می‌کند. اگر سایت شما هم صفحات کمی داشته باشد، اسپم حساب خواهد شد. 

برای از بین بردن این مشکل می‌توانید به مرور زمان، تعداد صفحات سایت خود را افزایش دهید. اگر وب‌سایت شما به گونه‌ای است که نیازی به صفحه دیگری ندارد، دیگر به این مورد در اسپم اسکور خود توجه نکنید و سراغ رفع موارد دیگر بروید.

اطلاعات خود را در صفحه ارتباط با ما تکمیل کنید

وجود اطلاعاتی برای ارتباط کاربران با شما ضروری می‌باشد. به همین دلیل است که بهتر است یک صفحه ارتباط با ما بسازید و تمام اطلاعات اعم از شماره تلفن، آدرس ایمیل و لینکدین و سایر شبکه‌های اجتماعی خود را در آن وارد کنید.

سایت‌هایی که این اطلاعات را در اختیار کاربران خود قرار نمی‌دهند، اسپم اسکور بالایی دارند. پس این کار ساده را انجام دهید. کافی است یک صفحه ارتباط با ما درست کنید و از همه صفحات وب‌ساییتان به آن دسترسی دهید.

در مقاله‌ای که راجع به اجزای اصلی سایت نوشته‌ایم، می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد بهینه سازی صفحه ارتباط با ما بدست آورید. 

استفاده از SSL

اگر در آدرس سایت شما به جای Http از Https استفاده شده باشد یعنی شما SSL سایتتان را فعل کرده‌اید. این گواهینامه امکان اتصال ایمن به مرورگر را می‌دهد. اصولا سایت‌های Spam از SSL استفاده نمی‌کنند. پس اگر تا الان SSL خود را فعال نکرده‌اید، برای کاهش درصد اسپم اسکور خود آن را فعال نمایید.

هنگام انتخاب نام و پسوند دامنه توجه لازم را داشته باشید

طولانی بودن نام دامنه باعث اسپم محسوب شدن سایت شما می‌گردد. کاربران عموما نام‌هایی را ترجیح می‌دهند که ساده و کوتاه باشند. هرچند طولانی بودن نام دامنه به خودی خود مشکلی ندارد و فقط صرفا برای بهبود تجربه کاربری مدنظر قرار می‌گیرد. لذا از تعداد کاراکترهای کمتر (حدود 10 حرف) برای دامنه به کار ببرید. در نام دامنه بهتر است از عدد هم استفاده نشود مگر در شرایطی که این عددها جزئی از نام برند شما باشند.

موضوعی دیگر هم علاوه بر نام دامنه اهمیت دارد و آن پسوند دامنه می‌باشد. پسوندهای .com و .org و .ir اعتبار لازم را دارند. برای مثال دامنه‌های با پسوند .ml و .work و .ga و .cf احتمالا دلیلی بر افزایش درصد اسپم اسکور خواهند بود و بهتر است استفاده نشوند.

استفاده از favicon

می‌توانید از لوگوی خود برای فیوآیکون (favicon همان نماد سایت به صورت کوچک شده در بالای صفحه مرورگر) استفاده کنید و حتی اگر هنوز لوگوی خود را ظراحی نکرده‌اید، به صورت موقت از لوگوهای آماده استفاده کنید. سایت‌هایی که اسپم شناخته می‌شوند معمولا فیوآیکون ندارند و همین موضوع تفاوت شما با آن‌ها را نشان خواهد داد.

تولید محتوای ارزشمند و نسبت لینک‌های خروجی متناسب

لینک‌سازی با سایر سایت‌ها، به هیچ وجه بد نیست اما باید معقول باشد. عموما در سایت‌های اسپم لینک‌های زیادی به سایت‌های دیگر وجود دارد که برای  دستکاری در نتایج جستجو ایجاد شده‌اند.

شما در صورتی این امتیاز را در اسپم اسکور دریافت می‌کنید که از لینک‌های خروجی به صورت بی‌رویه استفاده کرده باشید. برای اینکه این مورد را رفع کنید باید به تولید محتوای ارزشمند بپردازید و این موضوع در نهایت به پیشرفت شما در سئو کمک خواهد کرد. به نسبت لینک‌ها در محتواهای خود بسیار دقت کنید و در حد نیاز استفاده کنید.

آدرس لینکدین را اضافه کنید

در کنار تمام اطلاعات تماسی که بالا هم به آن‌ها اشاره شد، لینکدین بسیار اهمیت دارد. یک حساب کاربری در Linkdin برای شرکت خود بسازید و آن را در صفحه ارتباط با ما قرار دهید. یکی از مهم‌ترین و معتبرترین شبکه‌های اجتماعی که وجود آن به کاهش درصد اسپم اسکور کمک می‌کند، لینکدین است.

به صورت طبیعی لینک‌سازی کنید

در سالهای قبل، اینگونه بود که تعداد هرچه بیشتر بک لینک به سئوی سایت کمک می‌کند. حالا ما می‌دانیم که کیفیت بالای بک لینک‌ها بسیار اهمیت دارد.

خرید بک لینک به صورت انبوه از مواردی است که سایت شما را در دسته وب‌سایت‌های اسپم قرار می‌دهد و این بک لینک‌های غیر طبیعی ضرر زیادی به سایت شما وارد می‌کنند. شما هنگام خرید رپورتاژ آگهی می‌توانید از اسپم اسکور آن اطمینان حاصل کنید تا سایتی قابل اعتماد را برای بک لینک‌های خود انتخاب نمایید.

برای کاهش درصد Spam score سایتتان از لینک‌های ورودی واقعی، با کیفیت و معتبر استفاده کنید و نتیجه مثبت آن را در طول زمان حس کنید.

استفاده از گوگل تگ منیجر

یکی از ابزارهای گوگل که برای تحلیل در کنار آنالیتیکس به شما کمک می‌کند، تگ منیجر است. شما با استفاده از تگ منیجر در سایت خود، اعتبار سایتتان را افزایش می‌دهید و این موضوع به کاهش میزان اسپم اسکور منجر میشود.

نصب گوگل تگ منیجر

حتما بخوانید: نصب تگ منیجر

کلام پایانی

به عنوان یک کارشناس سئو، اگر تمام اصول سئو را رعایت کرده باشید، اسپم اسکور مشکلی ایجاد نمی‌کند اما همیشه آن را در استراتژی سئو خود لحاظ کنید.  درصد بالای Spam score به معنی اسپم بودن حتمی یک سایت نیست و تنها با بررسی آن می‌توانید از عواملی که منجر به پنالتی شدن سایت توسط گوگل می‌شود، جلوگیری کنید. 

بهتر است در صورت داشتن اسپم اسکور بالا، تمام موارد گفته شده را تحلیل کنیم تا در صورت وجود هرکدام با رفعش مانع از جریمه شدن شویم.

به یاد داشته باشید، اسپم اسکور سایت‌هایی که قرار است پست مهمان در آنجا قرار دهید را حتما بررسی کنید و از تاثیر منفی بک لینک روی صفحه خود پیشگیری کنید. با استفاده از اسپم اسکور می‌توانید، از کیفیت و اعتبار لینک‌های ورودی سایتتان اطمینان حاصل کنید.

درباره نویسنده این مقاله

اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

خواندن این مطالب توصیه می‌شود

نصب شبکه درون سازمانی


نصب و راه اندازی شبکه های درون سازمانی

نصب و راه اندازی شبکه های درون سازمانی امروزه اهمیت شبکه و ارتباطات یکپارچه برای …

تولید محتوا توسط کاربر در اینستاگرام


محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) چیست؟ 3 راه استفاده از محتوای کاربر برای یک کمپین موفق

همه چیز درباره محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) حتی اگر تازه با واژه تولید …

سئو نکنیکال


سئو تکنیکال چیست؟ آموزش سئو تکنیکال گام به گام

سئو تکنیکال چیست؟ آموزش سئو تکنیکال گام به گام از ابتدای راهی که تصمیم گرفتم …

گیف اینستاگرام


نحوه استفاده از گیف اینستاگرام

نحوه استفاده از گیف اینستاگرام حتما تصاویر متحرکی را در استوری افراد دیده‌اید و علاقه‌مندید …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا