شبکه و امنیت

VoIP چیست و چه کاربردی دارد؟ تفاوت آن با تلفن آنالوگ

با افزایش پهنای باند، VoIP به عنوان بهترین گزینه برای خدمات تلفن کسب و کارها و مشاغل تبدیل شده است. از آنجا که خدمات تلفن VoIP امکانات بسیار بیشتری از تلفن‌های آنالوگ را در اختیار افراد قرار داده و هزینه‌ها را به شدت کاهش می‌دهد، روز به روز به تعداد متقاضیان آن افزوده می‌شود.

(VoIP) Voice over Internet Protocol یا در اصطلاح رایج‌تر خدمات تلفن از طریق اینترنت، فناوری نوینی است که به افراد و سازمان‌ها این امکان را می‌دهد تا به جای خط تلفن معمولی (آنالوگ) با استفاده از اتصال اینترنت تماس صوتی برقرار کنند. اگر از اینترنتی با پهنای باند مناسب برخوردار هستید (کابل، DSL  یا فیبر نوری)، می‌توانید خدمات تلفن را به جای شرکت‌های مخابراتی، از طریق اتصال خود به اینترنت دریافت کنید.

در ادامه این راهنما بیشتر با این تکنولوژی آشنا شده و مزایا و معایب احتمالی استفاده از آن را بررسی می‌کنیم.

در پایان این مقاله می‌توانید تصمیم بگیرید که از این فناوری برای سازمان و کسب وکار خود استفاده کنید یا با همان تلفن‌های آنالوگ قدیمی ادامه دهید.

فهرست مطالب

انواع سیستم‌های تلفن

برای انتخاب سیستم تلفن کسب و کار و سازمان خود 3 گزینه پیش رو دارید که عملکردهای آن‌ها بسیار متفاوت است: ترانکینگ آنالوگ، VoIP وSIP.

1. آنالوگ

سیستم‌های تلفن آنالوگ شامل تلفن ثابت‌های سنتی است که توسط شرکت تلفن محلی (مخابرات) نصب شده است. این تلفن‌ها به عنوان سرویس تلفن ساده قدیمی (POTS) شناخته می‌شود.

تلفن‌های آنالوگ به همان روشی عمل می‌کنند که بیش از یک قرن پیش کار می‌کردند. صدا با استفاده از پالس‌های الکتریکی روی سیم منتقل می‌شود. این سیم‌ها به ارائه دهنده خدمات تلفن متصل می‌شوند.

بیشتر بخوانید: فناوری USB Over IP، به اشتراک گذاری usb در شبکه

2. VoIP

پروتکل Voice over Internet Protocol (VoIP) از اتصال اینترنتی موجود شما برای تماس‌های تلفنی استفاده می‌کند.

سیستم تلفن VoIP که به عنوان سرویس تلفن دیجیتال یا سرویس تلفن میزبان نیز شناخته می‌شود، با تبدیل صدا به بسته‌های داده و انتقال آن‌ها به ارائه دهنده VoIP کار می‌کنند. سپس ارائه دهندگان VoIP تماس‌ها را بین شبکه تلفن عمومی سوئیچ شده (PSTN) برقرار می‌کنند.

تلفن‌های ثابت معمولی قابلیت استفاده از VoIP را ندارند، اما این جمله به این معنی نیست که نمی‌توانند این قابلیت را بدست بیاورند. با استفاده از آداپتور مخصوص می‌توانید این قابلیت را به تلفن‌های آنالوگ اضافه کنید، هرچند که بهترین گزینه استفاده از تلفن‌های مخصوص VoIP است.

 اما VoIP می‌تواند در سازمان شما جایگزین خوبی برای تلفن‌های آنالوگ باشد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا با بررسی بیشتر سیستم‌های voip، پاسخ این سوال را دریافت کنید.

سیستم تلفن voip

VoIP چیست؟

همانطور که کمی بالاتر توضیح دادیم، VoIP که مخفف Voice over Internet Protocol می‌باشد، روشی است برای برقراری و دریافت تماس های‌تلفنی از طریق اینترنت. درواقع اگر به اینترنت متصل هستید، دیگر برای برقراری تماس به مخابرات نیازی ندارید و می‌توانید با هرکسی که می‌خواهید تماس بگیرید.

برخی از خدمات VoIP ممکن است فقط به شما اجازه دهند با افرادی که آن‌ها نیز از این پروتکل استفاده می‌کنند تماس بگیرید، اما برخی خدمات دیگر آن به شما اجازه می‌دهد تا با هر کسی که شماره تفن دارد، از جمله شماره‌های محلی، راه دور و شماره‌های بین المللی تماس بگیرید.

 همچنین برخی از خدمات VoIP فقط روی رایانه شما یا یک تلفن VoIP خاص کار می‌کنند، اما دسته دیگری از خدمات این فناوری به شما امکان می‌دهد تا از یک تلفن معمولی متصل به آداپتور VoIP استفاده کنید.

VoIP چطور کار می‌کند؟

VoIP صدای شما را به سیگنال دیجیتالی تبدیل می‌کند که از طریق اینترنت منتقل می‌شود. VoIP می‌تواند به شما این امکان را بدهد که مستقیماً از رایانه، تلفن ویژه VoIP یا تلفن معمولی آنالوگ متصل به آداپتور مخصوص تماس بگیرید.

علاوه بر این، “hot spots” بی‌سیم در مکان‌هایی مانند فرودگاه‌ها، پارک‌ها و کافه‌ها به شما امکان می‌دهد به اینترنت متصل شوید و ممکن است بتوانید از خدمات VoIP به صورت بی سیم استفاده کنید.

فناوری VoIP از IP که یکی از اجزای اساسی اینترنت است، استفاده می‌کند. برای تماس‌های تلفنی، مکالمه با استفاده از بسته‌های داده کوچک (small data packets) انجام می‌شود. اینترنت می‌تواند این بسته های داده را در کمتر از یک ثانیه به سراسر جهان ارسال کند. برای تلفن اینترنتی، این بسته‌ها بین تلفن شما و ارائه دهنده VoIP جابه‌جا می‌شود.

نحوه عملکرد VoIP در 4 مرحله زیر خلاصه می‌شود:

  1. تلفن شما به سوئیچ یا روتر شما در شبکه محلی (LAN) شما متصل می‌شود.
  2. وقتی شماره تلفن را شماره گیری می‌کنید، تلفن IP شما به ارائه دهنده خدمات VoIP شما می‌گوید که با طرف مقابل تماس بگیرید.
  3. سرویس VoIP شما تماس را برقرار می‌کند و بسته‌های داده را از تلفن IP شما رد و بدل می‌کند.
  4. تلفن VoIP شما این سیگنال‌های دیجیتالی را دوباره به صدایی که می‌شنوید تبدیل می‌کند.

معایب و مزایا voip در برابر تلفن آنالوگ

برای بررسی معایب و مزایای استفاده VoIP باید قابلیت‌ها و محدودیت‌های خدمات تلفن VoIP و تلفن‌های آنالوگ را به تفکیک بررسی کنیم.

مزایا و امکانات VoIP، دلیل خداحافظی با تلفن‌های آنالوگ

1. قابلیت اطمینان بالا

پروتکل Voice over Internet متکی بر فناوری‌های اینترنتی معتبر است که به وسیله آن بسته‌های داده با اطمینان به مقصد خود می‌رسند.  حتی در صورت قطع اینترنت یا قطع برق، می‌توانید تماس‌ها را به تلفن‌های همراه خود هدایت کنید.

2. انعطاف‌پذیری بیشتر

نیاز به تعطیلات دارید؟ فناوری VoIP به شما امکان می‌دهد در خانه کار کنید بدون اینکه مشتریان یا همکاران متوجه تفاوت کیفیت حضور شما شوند.

اگر رایانه یا تلفن هوشمند دارید، می‌توانید به دفتر کار متصل بمانید. می‌توانید تماس‌ها را به تیم خود هدایت کنید یا آن‌ها را مستقیماً به پست صوتی (voicemail) خود هدایت کرده و آن‌ها را از طریق ایمیل خود نمایش دهید.

3. هزینه کمتر

اینترنت هزینه بسیاری از محصولات و خدمات را کاهش داده است. استفاده از VoIP باعث صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه‌های کسب و کارها و سازمان‌های کوچک و بزرگ شده است، تا جایی که هزینه‌های ارتباطی برخی از آن‌ها تا 60% کاهش پیدا کرده است. برای استفاده از VoIP، تنها چیزی که نیاز دارید یک کامپیوتر یا دستگاه تلفن همراه است.

4. صدای با کیفیت

آیا از تماس‌های تلنفی بی‌کیفیت خسته شده‌اید؟ اگر از تلفن آنالوگ استفاده می‌کنید، به جز تعویض سیم‌کشی، نمی‌توانید کار زیادی برای بهبود کیفیت صدا انجام دهید. صدای HD کیفیت صوتی تماس‌های تلفنی شما را افزایش می‌دهد.

سیستم های تلفن ابری (سیستم تلفن ابری یک راه حل PBX مبتنی بر VoIP است) از کدک‌های صوتی پهن باند برای بهبود کیفیت صدا در هر تماس VoIP استفاده می‌کنند و به این ترتیب کیفیت صدای شما در مقایسه با تلفن‌های آنالوگ افزایش قابل توجهی پیدا می‌کند.

5. ویژگی‌های پیشرفته

هر شرکتی نیا‌زهای ارتباطی متفاوتی دارد. Voice over IP ویژگی‌های تجاری فوق‌العاده‌ای ارائه می‌دهد تا با تیم خود در ارتباط باشید و با کیفیتی بالا به مشتریان خدمات ارائه دهید.

  • صف بندی تماس، اجازه می‌دهد افراد در صورت مشغول بودن خطوط، تا زمان پاسخگویی شما در صف انتظار قرار بگیرند و تماس آن‌ها از دست نرود.
  • ضبط تماس، تماس‌های تلفنی را در فضای ابری ذخیره می‌کند تا بتوانید در زمان مناسب به آن‌ها گوش دهید.
    • Call forwarding در مواقعی که در دسترس نیستید، تماس‌ها را به شماره پاسخگوی دیگری که مشخص کرده‌اید منتقل می‌کند.

6. با هر کسی در سراسر جهان تماس بگیرید:

اگر تجارت شما به نحوی باشد که نیاز به تماس‌های بین‌المللی داشته باشید قطعا با نرخ سرسام‌آور تماس‌های بین‌المللی آشنا هستید! مقرون‌به‌صرفه‌ترین راه پیش روی شما استفاده از خدمات تلفن VoIP است.

با تمام این تفاسیر، سیستم‌های تلفن آنالوگ همیشه انتخاب اشتباهی نیستند. در برخی موارد آن‌ها می‌توانند بهترین گزینه برای ارتباطات تجاری باشند. در ادامه به بررسی مزایای این سیستم‌ها می‌پردازیم.

مزایا تلفن‌های آنالوگ

1. در دسترس بودن:

میلیون ها کیلومتر سیم مسی در 140 سال گذشته نصب شده است. در حال حاضر شرکت‌های تلفن زیرساخت‌های مخابراتی را برای دسترسی عموم افراد به خط تلفن فراهم کرده‌اند.

2. بدون نیاز به پهنا باند:

برای یک دفتر کوچک، خدمات تلفن دیجیتال به اینترنتی با سرعت 100 Kbps در هر خط نیاز دارد، اما همانطور که می‌دانید تلفن آنالوگ هیچ نیازی به اینترنت ندارد.

3. تجهیزات آنالوگ

برخی از دفاتر دارای دستگاه‌هایی هستند که به تلفن ثابت نیاز دارند، مانند زنگ هشدار. این مجموعه‌ها برای انتقال اطلاعات به خط تلفن سیمی نیاز دارد. آداپتور تلفن آنالوگ (ATA) در بسیاری از موارد این مشکل را حل می‌کند.

برای راه‌اندازی VoIP به چه امکاناتی نیاز داریم؟

اولین چیزی که نیاز دارید اینترنت پرسرعت است. بعد از آن به رایانه، آداپتور یا تلفن مخصوص نیاز دارید.

باید بدانید که برخی از خدمات VoIP فقط روی رایانه شما یا یک تلفن VoIP به‌خصوص کار می‌کنند و برای استفاده از برخی خدمات دیگر آن یک تلفن معمولی متصل به آداپتور VoIP نیز کفایت می‌کند.

اگر از رایانه خود استفاده می‌کنید، به نرم‌افزارهای لازم و یک میکروفون نیز نیاز خواهید داشت. تلفن‌های ویژه VoIP مستقیماً به broadband connection (اتصال پهن باند) شما متصل می‌شوند و عمدتا مانند یک تلفن سنتی عمل می‌کنند. اگر از تلفن با آداپتور VoIP استفاده می‌کنید، می‌توانید به روال همیشگی شماره‌گیری کنید.

کلام پایانی

تلفن نقشی اساسی برای یک کسب و کار دارد، از مدیریت کارمندان و برقراری ارتباط بین آن‌ها گرفته تا ارائه خدمات به مشتریان. با خواندن مطالب بالا قطعا به این موضوع پی برده‌اید که یک تلفن ثابت انالوگ نمی‌تواند انعطاف‌پذیری، سهولت استفاده و ویژگی‌های منحصر به فرد فناوری انتقال صدا در بستر اینترنت را ارائه دهد.

تنها چیزی که نیاز دارید اتصال به اینترنتی با پهنای باند قابل قبول (کابل، DSL یا فیبر نوری) است؛ از همین حالا می‌توانید از تمام مزایای VoIP بهره مند شوید.

درباره نویسنده این مقاله

اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

خواندن این مطالب توصیه می‌شود

لینک نوفالو چیست


لینک نوفالو چیست؟ آیا تاثیری در سئو سایت دارد؟

لینک نوفالو چیست و چه تاثیری در سئو سایتی دارد؟ لینک‌های نوفالو (nofollow) چه هستند؟ …

تفاوت لوگو و هویت بصری


تفاوت لوگو و هویت بصری چیست؟

تفاوت لوگو و هویت بصری چیست؟ به نظر شما لوگو با هویت بصری تفاوت دارد؟ …

اسم دامنه در دنیای اینترنت


انتخاب بهترین نام برای دامنه، اصول و قواعدی که باید بدانید

انتخاب بهترین نام برای دامنه، اصول و قواعدی که باید بدانید انتخاب نام دامنه (Domain) …

VoIP چیست


VoIP چیست و چه کاربردی دارد؟ تفاوت آن با تلفن آنالوگ

VoIP چیست و چه کاربردی دارد؟ تفاوت آن با تلفن آنالوگ با افزایش پهنای باند، …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا