دیجیتال مارکتینگ

وب معنایی یا سمنتیک وب(Semantic Web) چیست؟

وب معنایی نمودار دانشی است که از ترکیب داده های متصل و پیوندی با محتوای هوشمند برای تسهیل درک ماشینی و پردازش محتوا، ابرداده و سایر اشیاء اطلاعاتی در مقیاس مشخص تشکیل می شود.

مفهوم وب معنایی

وب معنایی با دادن توانایی به محتوا برای درک و ارائه خود در مفیدترین اشکال مطابق با نیاز مشتری، به تجارب مشتری هوشمندتر و بی دردسرتر منجر می شود. استانداردهای معنایی یک تکامل حیاتی وب را به سمت هوشمندی باز می کند و به محتوایی که صورت آنلاین ارسال می کنیم اجازه می دهد به گونه ای ارائه شود که بتواند توسط ماشین ها قابل درک، متصل و ترکیب مجدد باشد.

مفهوم وب معنایی

ساختارهای محتوای وب معنایی یک پایه اساسی برای یک نمودار قابل اعتماد یا نقشه دانش، لازم برای هوش مصنوعی واقعی (AI) فراتر از پردازش زبان طبیعی (NLP) و درک زبان طبیعی (NLU) تشکیل می‌دهند. تا زمانی که استانداردهای ساختاری و معنایی در میان مجموعه‌های محتوا وجود داشته باشد، هوش مصنوعی همیشه به عنوان برنامه‌های کاربردی در کنار مجموعه محدودی از محتوا ساخته شده است.

مهندسی وب معنایی

مهندسان محتوا با تجزیه و ساختاربندی عناصر مجزای محتوا که وب‌سایت‌ها را تشکیل می‌دهند، مانند افراد، رویدادها، ایده‌ها، مفاهیم، ​​محصولات، وب قدرتمندتر و چابک‌تری از محتوا و داده ایجاد می‌کنند. سپس به این عناصر یک “برچسب” اختصاص داده می شود که معنای آن را در یک زبان استاندارد توصیف می کند. هنگامی که چنین توصیف‌های قابل خواندن توسط ماشین وجود دارد، می‌توان آنها را برای ایجاد یک وب قوی‌تر از داده‌ها پیوند داد که در آن رایانه‌ها می‌توانند واحدی از محتوا را پیدا کنند، بخوانند و حتی استدلال کنند.

ما می‌توانیم کاربرد داده‌های معنایی را در مکان‌های مختلف در سراسر وب مشاهده کنیم، مانند مواردی که در تجربیات جستجوی خاص وجود دارد. به دلیل این لایه اطلاعات غنی و جدید، موتورهای جستجو و سایر ربات‌ها می‌توانند مرتبط‌ترین محتوا را مستقیماً در اختیار کاربر قرار دهند.

کاربرد سمنتیک وب

وب معنایی نه تنها جستجوی سنتی را بهبود می بخشد، بلکه سفرهای یکپارچه تر، هوشمندانه و یکپارچه تر تجربه مشتری را نیز تسهیل می کند. به عنوان مثال، با داده‌های مرتبط و توصیف شده از لحاظ معنایی، یک دستیار دیجیتال می‌تواند توصیه‌های موسیقی زنده محلی را برای کاربران در منطقه خود ارسال کند. این می‌تواند با جمع‌آوری و اتصال داده‌های متفاوت منتشر شده در وب، مانند اطلاعاتی که مکان‌های اطراف به صورت آنلاین ارسال می‌کنند و تطبیق آن با داده‌های مربوط به نوع موسیقی که کاربر برای اشتراک‌گذاری در فهرست‌های پخش آنلاین خود انتخاب کرده است، ممکن شود.

کاربرد سمنتیک وب

کاربردهای وب معنایی بی پایان هستند، اما تا زمانی که یک وب واقعاً هوشمند از دانش جهانی نداشته باشیم، نمی توانیم از این امکانات استفاده کنیم. ما باید محتوای خود را «معنایی» کنیم، یا با ابرداده‌ها و روابط معنادار حاشیه‌نویسی کنیم تا متن ثابت کسل‌کننده و خاموش را به مفاهیم مرتبط زنده و الکتریکی تبدیل کنیم. این دگرگونی وب را بسیار پویاتر می کند و نه تنها به محتوا، بلکه به داده ها نیز اجازه می دهد تا آزادانه و یکپارچه سفر کنند.

عملکرد وب معنایی چگونه است؟

برای درک اصل چگونگی تکامل وب معنایی، یک جوک باکس را تصور کنید. این دستگاه کلاسیک آهنگی را که مشتری انتخاب می کند از طریق فشار دادن دکمه ها پخش می کند. از آنجایی که جوک باکس حاوی تعداد محدودی از ضبط‌ها است که باید به صورت دستی انتخاب شوند، وب قبل از معرفی فناوری‌های معنایی تقریباً به همان روش کار می‌کرد و بسیاری از محدودیت‌های مشابه داشت. کاربران باید به صورت دستی درخواست‌ها را از منابع محدود می‌ دادند: صفحات وب، دایرکتوری‌ها، اسناد موجود در سرورهای مختلف و غیره. ماشین‌ها نمی‌توانستند این محتوا را پیدا کنند، بخوانند یا چه رسد به استفاده از آن.

در طول دهه‌ها، فناوری موسیقی بر اساس تقاضا از جوک‌باکس‌ها تکامل یافته و پلتفرم‌های دیجیتال هوشمند مانند Spotify یا Pandora را در اختیار ما قرار داده است. این سرویس‌های «موسیقی معنایی» به ما امکان می‌دهند محتوای مناسب را از میان میلیون‌ها آهنگ بدون گوش دادن به همه آن‌ها کشف کنیم، مجموعه‌هایی از موسیقی با سرپرستی انسان و ماشین بسازیم.

Spotify و Pandora چگونه این کار را انجام می دهند؟ یا نتفلیکس، یوتیوب، AirBNB و آمازون چگونه اشکال “جادوی تجربه مشتری” خود را نشان می دهند؟ از طریق استفاده از داده ها و محتوای پیوندی غنی از لحاظ معنایی.

به‌جای اینکه انسان‌ها به‌صورت دستی از فهرست محدودی از پیوندها جستجو کنند، اکنون الگوریتم‌ها تعداد زیادی از مجموعه‌های محتوای ساختاریافته موجود را برای پاسخ دادن به طور خاص یا عملکرد بر اساس یک پرس و جو مشخص می‌کنند. داده ها، غنی شده با معناشناسی، ساختار و پیوندهای معنادار و قابل تفسیر ماشینی، به رایانه ها اجازه می دهد تا اطلاعات را از طرف ما با دقت بیشتری پیدا و بررسی کنند. این منجر به تجربیات بهتر در کشف و جستجوی محتوا و فرصت‌های گسترده‌تر برای اشتراک‌گذاری بی‌وقفه، ترکیب مجدد، تجزیه و تحلیل و استفاده مجدد از داده‌ها با تعامل کمتر انسان می‌شود. تجارب معنایی، انجام خلاقانه و مواجهه با تجربیات محتوای بدون اصطکاک را برای انسان آسان‌تر می‌کند، در حالی که یک ماشین یافتن، غربال کردن، مرتب‌سازی، ترکیب، سازمان‌دهی و ارائه پاسخ‌های واقعی را انجام می‌دهد.

استانداردهای فنی وب معنایی

وب معنایی زبانی برای نمایش و کار با داده ها فراهم می کند. چارچوب فناورانه برای زنده کردن چشم انداز معنایی بر اساس استانداردها ساخته شده، توسعه یافته، مورد توافق قرار گرفته و توسط W3C منتشر شده است. هدف این استانداردها ارائه روشی یکنواخت و متقابل برای نمایش و مدیریت داده ها و محتوا است تا بتوان آن را به راحتی در برنامه ها، شرکت ها و افراد به اشتراک گذاشت و مجدداً مورد استفاده قرار داد.

پشته فناوری که از وب معنایی پشتیبانی می‌کند به گونه‌ای طراحی شده است که رایانه‌ها، سیستم‌های نرم‌افزاری و افراد را قادر می‌سازد تا با هم در یک شبکه کار کنند. این مجموعه از طیف گسترده ای از فناوری ها تشکیل شده است که مهمترین آنها عبارتند از: RDF، SPARQL و OWL.

RDF

RDF مخفف Resource Description Framework است و روشی برای انتشار و پیوند داده ها است. این بر اساس استانداردهای وب زیر ساخته شده است: XML و URL (URI) و از مدل “سه گانه” استفاده می کند – سه عنصر (یعنی یک موضوع، یک محمول و یک مفعول) که به هم متصل شده اند و روابط بین آنها به طور رسمی توضیح داده شده است. سه‌گانه‌ها، وقتی تعداد کافی از آنها وجود داشته باشد، یک نمودار غنی از دانش را تشکیل می‌دهند.

SPARQL

SPARQL مخفف Protocol و RDF Query Language و روشی است که داده های ذخیره شده در قالب RDF در وب معنایی پرس و جو، بازیابی و دستکاری می شوند. این SPARQL است که به ما امکان می دهد پایگاه های داده متنوعی را پیمایش و روابط بین داده ها را کشف کنیم. کسانی که با SQL آشنا هستند متوجه تفاوت در قابلیت‌های زبان‌های پرس و جو می‌شوند.

OWL

OWL مخفف W3C Web Ontology Language است. OWL یک زبان مبتنی بر منطق است که برای تفسیر توسط ماشین ها طراحی شده است تا بتوانند به طور خودکار از طریق اطلاعاتی که توضیح می دهد پردازش و استدلال کنند.

چگونه با وب معنایی شروع کنیم؟

ما باید مجموعه‌های محتوای خود را نمودار کرده و آنها را به مجموعه‌های محتوای مرتبط جهانی متصل کنیم. سپس برای اتصال به محتوا در اکوسیستم های محتوای مرتبط مشتریان، شرکا، فروشندگان و حتی رقبا تلاش کنیم.

یک ساختار هوشمند برای دانش مستلزم نظم و انضباط و استفاده از الگوها در طول زمان طراحی می شود. از طریق تمرین مهندسی محتوا، در ارتباط با استراتژی محتوای هوشمند، است که اجازه می‌دهد اکوسیستم‌های محتوا برای این ارتباطات معنایی غنی طراحی شوند.

چرا باید روی معنایی سازی محتوای خود سرمایه گذاری کنیم؟

گسترش وب معنایی و فناوری‌هایی که ارائه می‌کند، قدرت تحلیلی ماشین‌ها را در حوزه‌های تولید محتوا، مدیریت، یادگیری، پشتیبانی، رسانه، تجارت الکترونیک، تحقیقات علمی، مدیریت دانش و انتشار به‌طور کلی قرار می‌دهد. وقتی صحبت از کاربردهای محتوای هوشمند، جستجوی معنایی و دستگاه‌های هوشمند می‌شود، وب معنایی در حال ظهور محتوا و داده فرصتی عظیم برای بهره‌گیری از آن است. مشاغل، شرکت ها و رهبران نوآوری جهانی همچنان در وب معنایی متولد خواهند شد.

وب معنایی

می توان گفت که وب معنایی ستون فقرات تکنولوژیکی نظم محتوای در حال تکامل است که محتوای همه کانالی را با معنایی، ساختار و استانداردهای مشترک گرد هم می آورد.

با استفاده از Semantic Web Technologies، می توانید:

  • زیرساخت‌های محتوای دیجیتال هوشمند بسازید.
  • سیلوهای محتوا را به یک سازمان بزرگ متصل کنید.
  • از ابرداده ها برای ارائه تجربیات غنی تر استفاده کنید.
  • محتوا را به صورت کارآمدتر مدیریت و استفاده مجدد کنید.
  • مجموعه محتوای داخلی و خارجی را به هم متصل کنید.
  • به سمت هوش مصنوعی واقعی و افزوده بسازید.
  • تجارب نویسندگی و فرآیندهای گردش کار را تقویت کنید.

برای اینکه به گونه‌ای مهندسی کنیم که برای اکوسیستم‌های محتوا موثر باشد، باید اهمیت ارتباطات داده‌های معنایی را درک کنیم و تعبیه تدریجی ابرداده‌ها و روابط معنایی در هر محتوا اعمال کنیم.

اگرچه شکل‌گیری وب معنایی ساختاری چالش‌برانگیز و دائماً در حال تکامل است، اما یک چیز ثابت می‌ماند: به طور پیوسته ارتباط بین افراد، عوامل نرم‌افزار و دستگاه‌ها را به سمت زیرساخت‌های محتوای هوشمند و آینده‌ای مشترک هوشمندتر برای انسان‌ها هدایت می‌کند.

سوالات متداول:

بهترین تعریف وب معنایی چیست؟
وب معنایی شبکه‌ای از داده‌ها است و آنها به‌گونه‌ای مرتبط هستند که می‌توانند به راحتی توسط ماشین‌ها به جای اپراتورهای انسانی پردازش شوند. می‌توان آن را به‌عنوان یک نسخه توسعه‌یافته از شبکه جهانی وب موجود در نظر گرفت و ابزاری مؤثر برای نمایش داده‌ها در قالب یک پایگاه داده مرتبط جهانی است.

آیا گوگل وب معنایی است؟
گوگل از فناوری‌های زیادی استفاده می‌کند که می‌توان آن‌ها را فناوری‌های وب معنایی در محصولات خود در نظر گرفت، مانند: Google Knowledge Graph. Google Rich Snippets.

چرا وب 3.0 وب معنایی نامیده می شود؟
سمنتیک به معنای قدرت تشخیص، درک و سپس پاسخگویی است. ما می دانیم که وب 3.0 مبتنی بر هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی است که در آن معنایی نقش مهمی را ایفا می کند زیرا سطح تعاملی را تعریف می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا