دیجیتال مارکتینگ

معماری سایت چیست؟ اهمیت معماری سایت در سئو

 اولین کار مهم در سئو آن‌پیج، بهبود ساختار سایت هست که خیلی وقت‌ها نادیده گرفته می‌شود. شاید به سرعت سایت و محتوا بیشتر بها داده شود ولی ما چطور می‌توانیم با معماری سایت کاری کنیم که گوگل، سایت ما در جایگاه بهتری نسبت به رقبا قرار دهد.

این موضوع را همه می‌دانند که بهتر است کاربران در سایت ما با کمترین تعداد کلیک به خواسته‌ی خودشان برسند. یک ساختار اصولی که بازدیدکننده به راحتی هرچه را می‌خواهد پیدا کند. ساختار سایت ما باید به گوگل خیلی مشخص نشان بدهد که مهم‌ترین صفحات سایت ما کدامند؟ اگر در صفحات سایت ما تعدادی مقاله راجع به اینستاگرام مارکتینگ باشد و همه‌ی آنها در این کیورد به یک مقاله‌ی جامع لینک داده شوند، گوگل به راحتی تشخیص می‌دهد که این مقاله‌ی کامل و جامع از نظر ما اهمیت دارد که متاسفانه خیلی از سایت‌ها رعایت نکرده‌اند. می‌خواهیم در این مقاله درمورد اهمیت معماری سایت در سئو توضیح دهیم.

فهرست مطالب

برای بهبود معماری سایت در سئو چه اقداماتی انجام دهیم؟

اگر ساختار منظمی برای سایت خود درست نکنید، کاربران آنچه را که می‌خواهند پیدا نمی‌کنند و در نتیجه گوگل هم به شما رتبه‌ای نمی‌دهد. ساختار مانند یک راهنما برای گوگل کار می‌کند و از روی معماری سایت متوجه می‌شود که چه صفحاتی برای شما اولویت دارند.

اهمیت معماری سایت در سئو

برای هر کلمه کلیدی، یک صفحه در نظر بگیرید.

 باید ببینیم کدام صفحه از بین تمام صفحات با یک موضوع برای ما اهمیت دارد. با یک دید ساختاری درست، حق داریم فقط یک صفحه از سایتمان را برای کیورد موردنظر سئو کنیم. اگر کیورد اصلی شما سئو باشد، می‌توانید هر تعداد صفحه یا مقاله برای این موضوع در عناوین متفاوت بنویسید ولی یکی از آن‌ها را که کامل است. همان یک صفحه را به عنوان صفحه‌ی آن کلمه کلیدی در نظر بگیرید. بدترین صفحه، هوم پیج است چرا که تمرکزش روی یک کلمه کلیدی نیست.

انتخاب صفحه‌های کلیدی

از بین تمام صفحات، تصمیم بگیریم کدام صفحات دیده شوند؟ به این نتیجه هم می‌رسیم که این صفحات کلیدی لزوماً یک مقاله نیست که ممکن است بی ارزش باشد. صفحه کلیدی باید محتوای مفیدی داشته باشد تا بتواند نظر کاربر را راجع به سایتمان مثبت کند پس در انتخاب آن دقت کنیم.

لینک‌سازی داخلی

 بعد از اینکه صفحات کلیدی خودمان را انتخاب کردیم، قدم بعدی این است که با لینک‌های داخلی، ساختار محکمی درست کنیم. لینک داخلی، لینک بین دو صفحه از سایت خودمان است. لینک‌های داخلی دونوع دارند: یکی ساختاری و دیگری محتوایی.

لینک محتوایی بخشی از محتوای ماست و روی یکی از کلمه‌های محتوا لینکی به صفحه یا مقاله دیگر در سایت خودمان قرار می‌دهیم.

لینک ساختاری همان لینک‌های داخل منو یا در فوتر و سایدبار سایت هستند.

ساختار سایت

لینک‌های محتوایی ارزشمندتر هستند، چرا؟ سعی کردیم اگر جایی ابهامی هست، به مقاله‌ی جامع‌تری لینک دهیم. از این رو ارزش بیشتری نسبت به لینک‌های ساختاری که در هر سایتی هستند، دارند. با لینک محتوایی، استراکچر مستحکمی می‌سازیم.
ما چطور می‌توانیم با لینک ساختاری به گوگل نشان دهیم که صفحات اصلی ما کدامند؟
از طریق لینک‌های ساختاری هم می‌توان وزن صفحات کلیدی را به گوگل نشان داد. مثلاً در فوتر یک لینک ساختاری قرار می‌دهیم.

چطور ساختاری قوی با لینک‌سازی داخلی درست ‌کنیم؟

از تمام صفحات فرعی به صفحه کلیدی که می‌خواهیم در نتایج گوگل نمایش داده شود، لینک می‌دهیم. اشتباهاتی هستند که استراکچر سایت را به هم می‌ریزد.به طور مثال اگر ضرورتی ندارد از صفحه کلیدی با همان یک کلمه کلیدی به باقی صفحات فرعی لینک ندهیم چرا که گوگل گیج می‌شود. قصد اصلی لینک داخلی این است که کاربر بتواند مطالب جانبی حول صفحه موردنظر خود را نیز ببیند.

ساختار-سایت-در-سئو

منوی سایت

دسته‌بندی‌های جامع سایت خودتان را در منو قرار دهید. قرار دادن همه محصولات در منو کار اشتباهی است. منو را به جای تصمیم‌گیری نهایی برای مشتریان تبدیل نکنید. بهتر است تصمیم بزرگ مثل خرید را بشکنید و به تصمیمهای ریز تقسیم کنید. اگر سایت فروش آنلاین کفش داشته باشید. بهتر است اول، انتخاب کاربران بین کفش زنانه و مردانه باشد و بعد به سراغ جنس آنها بروند و سپس به سمت توضیحات محصول و خرید سوق داده شوند. در این صورت میزان ماندگاری کاربر در سایت بیشتر می‌شود. می‌توان یک فرآیند پیچیده را به یک فرآیند ساده در چند مرحله تبدیل کرد.

دسته‌بندی محتوا

چطور محتواهایمان را درسایت دسته‌بندی کنیم؟ ای موضوع هم برای کرولر گوگل هم برای بازدیدکننده اهمیت دارد.

اولین موضوع این است که تعداد دسته‌ها چند تا باشد بهتر است؟ زیاد و کم بودن آن اهمیتی دارد؟ باید بدانیم که هرچه تعداد دسته کمتر باشد بهتر است. اگر می‌خواهیم بفهمیم تعداد دسته‌هایمان مناسب است یا نه، باید به تعداد مطالب هر دسته توجه کرد. به طور مثال اگر تعداد مطالب یک دسته نصف مطالب دسته‌ای دیگر است باید فکری کرد. پس خوب نیست در یک دسته 100 مطلب باشد و در دیگری 20 تا باشد.

دسته‌بندی‌ها از آن جهت هم اهمیت دارند که به کاربران کمک می‌کنند تا مطالب یا محصولات مختلف را به سادگی پیدا کنند.

نکته‌ی بعدی توجه به اسم دسته‌ها می‌باشد که بهتر است همان کلیدواژه‌‌های اصلی سایت باشند.

تگ یا برچسب در سایت

آخرین نکته استفاده از تگ‌هاست. تگ‌ها یا برچسب‌ها در سایت مثل هشتگ‌ها در اینستاگرام عمل می‌کنند. یک ابزار عالی برای ساختن ساختار سایت به صورت اصولی وساده هستند. تمام محتواهای مربوط به یک تگ در یک صفحه نشان داده می‌شوند و اینگونه دسترسی به مطالب پیرامون یک تگ آسان می‌شود.

نتیجه‌گیری

ساختار یا معماری سایت یک مسئله‌ی مهم در طراحی سایت است که اگر به آن بها داده شود تاثیر بسزایی در سئو دارد.  این را به یاد داشته باشید که سئوی سایت صرفاً یک ترفند نیست (تقریباً همه جا اینگونه معرفی شده است)، بلکه بیشتر خدمت به بازدیدکنندگان سایت است. اگر در همین جهت بکوشیم گوگل به ما پاداش می‌دهد. یکی از اقدامات مهم در جهت خدمات بهتر به کاربران در دنیای دیجیتال چیدن ساختاری درست و اصولی برای سایت است. در یک ساختار مناسب، بازدیدکنندگان به راحتی به هر آنچه را در جسجتحوی آن هستند، می‌رسند و در نتیجه سئوی سایت، بهبود پیدا می‌کند و گوگل ما را در رتبه‌های بالای خود قرار می‌دهد.

درباره نویسنده این مقاله

اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

خواندن این مطالب توصیه می‌شود

استفاده درست از فضای خالی در طراحی سایت


تکنیک استفاده از فضای خالی در طراحی سایت

تکنیک استفاده از فضای خالی در طراحی سایت فضای خالی (فضای سفید) همیشه به معنی …

ٍبت سایت در گوگل سرچ کنسول


آموزش ثبت سایت در سرچ کنسول گوگل به دو روش

آموزش ثبت سایت در سرچ کنسول گوگل به دو روش گوگل سرچ کنسول google search …

معرفی 6 سایت رایگان جداکردن پس زمینه عکس


معرفی 6 سایت رایگان جدا کردن پس زمینه عکس

معرفی 6 سایت رایگان جدا کردن پس زمینه عکس جدا کردن پس زمینه عکس در …

اتصال سرچ کنسول به آنالیتیکس


راهنمای اتصال سرچ کنسول به گوگل آنالیتیکس

راهنمای اتصال سرچ کنسول به گوگل آنالیتیکس اگر کمی با ابزار گوگل آنالیتیکس آشنایی داشته …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا