دیجیتال مارکتینگ

محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) چیست؟ 3 راه استفاده از محتوای کاربر برای یک کمپین موفق

حتی اگر دفعه اولی است که عبارت تولید محتوا توسط کاربر یا UGC (User-generated Content) آشنا به گوشتان می‌خورد، احتمالا با مفهوم آن در زندگی روزمره خود آشنا شده‌اید.

تا به حال با دیدن پست یکی از دوستانتان در اینستاگرام که عکسی در فضای دنج یک کافی شاپ منتشر کرده است، مشتاق به رفتن به آنجا شده‌اید؟ یا با خواندن نظرات مردم در صفحه فروش یک محصول، تشویق به خرید آن و یا برعکس، منصرف از خرید شده‌اید؟

این‌ها همه مثال‌هایی کوچک از ugc هستند که همه ما با آن‌ها سر و کار داریم. اما تعریف دقیق UGC چیست؟ چطور باید از تولید محتوا توسط کاربر در برنامه تولید محتوا خود استفاده کنیم و چطور کاربران را تشویق به تولید محتوا برای کسب و کارمان بکنیم؟ این‌ها اساسی‌ترین سوالاتی هستند که پاسخشان را در ادامه این مقاله بررسی می‌کنیم.

فهرست مطالب

UGC یا محتوا تولید شده توسط کاربر چیست؟

وقتی زمان تصمیم گیری برای خرید می‌رسد، به چه کسانی بیشتر اعتماد می‌کنید؟ یک مارک تجاری یا مصرف کننده دیگری که از محصول استفاده می‌کند؟

باید بدانید که این روزها، عبارت “محتوا پادشاه است” هنوز تا حدی صادق است، اما قوانین تولید محتوا و همچنین درک ما از آن به عنوان بازاریاب تغییر کرده و همه چیز به کیفیت مربوط می‌شود.

محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) عبارت است از هرگونه محتوا-متن، فیلم، تصویر، نظرات و غیره- که توسط افراد ایجاد شده است. مارک‌ها اغلب UGC را در حساب‌های رسانه‌های اجتماعی خود، وب سایت و سایر کانال‌های بازاریابی خود به اشتراک می‌گذارند.

این محتواست که می‌تواند بیشترین تاثیر را روی مشتریان شما بگذارد و نقشی اساسی در بازاریابی محتوایی شما داشته باشد. در ادامه بیشتر به مزایای استفاده از ugc می‌پردازیم.

مهم‌ترین مزایای استفاده از محتوا تولید شده توسط کاربر

1. افزایش اثربخشی تبلیغات و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی

برای افرادی که در رسانه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند، اغلب اوقات یک تبلیغ تحت حمایت برندی خاص به راحتی نادیده گرفته می‌شود؛ برای بیان این حالت، در زبان شیرین فارسی از جمله “هیچ بقالی نمیگه ماست من ترشه” استفاده می‌کنیم! اما استفاده از محتوای تولید شده توسط کاربران که شامل مواردی مثل نظر آن‌ها راجع به محصول یا خدمت شما می‌شود، می‌تواند در جلب اعتماد مخاطبان تاثیر بسزایی بگذارد و خریداران بیشتری را به سایت شما هدایت کند.

بد نیست بدانید داده‌های Yotpo نشان می‌دهد که محتوای تولید شده توسط کاربر نرخ کلیک برای تبلیغات فیس بوک را تا 300 درصد افزایش می‌هد.

اعتمادسازی در اینستاگرام

بیشتر بخوانید: 4 تکنیک برای اعتمادسازی در اینستاگرام

2. برقراری ارتباط موثر بین شما و مشتریان

ایجاد گفتگو بین خریداران علاقمند وخریداران قبلی می‌تواند جامعه‌ای از افراد را گرد هم جمع آورد که موانع خرید آنلاین را از بین برده و باعث ایجاد ارتباطی عاطفی با برند شود. نتیجه چنین کاری افزایش نرخ تبدیل است. با پرسیدن نظرات مشتریان می‌توانیم باعث ماندگاری آن‌ها و حس ارزشمندی و قدردانی را در آن‌ها ایجاد کنیم.

3. افزایش نرخ تبدیل

قرار دادن محتوای تولید شده توسط کاربران در بخش‌های مختلف یک فروشگاه اینترنتی از جمله صفحه اصلی، صفحه محصول و صفحه پرداخت، با پرداختن به نقاط درد مشتری (Customer Pain Points) و تجربیات واقعی آن‌ها، می‌تواند تجربه خرید متفاوتی را برای خریداران رقم بزند.

4. افزایش آگاهی از برند

در اینجا بیشتر منظورمان تولید محتوا کاربران در شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام است. فرض کنید مشتریان یک رستوران عکسی مرتبط با آن را در پیج خود منتشر کرده و از دنج بودن محیط آن و کیفیت غذا تعریف می‌کنند؛ فکر می‌کنید هیچ کس ترغیب به امتحان غذای چنین رستورانی نمی‌شود؟

تاثیر UGC بر بهینه سازی سایت (سئو)

seo

نظرات مشتریان می‌تواند شرکت و محصولات شما را از سایر نتایج جستجوی متمایز کند و در سئو سایت شما تاثیر مثبت داشته باشد.

در ادامه نگاهی داریم بر تاثیرات UGC در سئو سایت:

1. با بررسی دقیق نظرات مشتریان می‌توانید به نیازهای آن‌ها پی برده و موضوعات نابی برای تولید محتوا پیدا کنید، موضوعاتی که احتمالا نرخ تبدیل بالایی دارند و می‌توانند در استراتژی سئو شما نقش مهمی داشته باشند.

2. نظرات مشتریان همان چیزی است که موتورهای جستجو عاشق آن هستند، محتوایی که کپی نیست، به صورت طبیعی شامل کلمه کلیدی مدنظر بوده و پیرامون موضوع اصلی صفحه است.

3. به طور طبیعی به رتبه بندی سایت شما در کلمات کلیدی طولانی کمک می‌کند. کلمات کلیدی طولانی عباراتی هستند که کاربران آن‌ها را جستجو می‌کنند و رتبه گرفتن در آن‌ها معمولا بسیار اسان است، اما ممکن است شما از آن‌ها غفلت کرده باشید. 

برای مثال، یک سایت فروش لوازم آرایشی ممکن است صفحه یکی از محصولات خود را برای “پاک کننده پوست” بهینه کرده باشد، اما عبارت “پاک کننده پوست برای رنگ پوست تیره” که رقابت کمتری دارد می‌تواند مشتری واقعی محصول را به آن صفحه هدایت کند.

4. باید بدانید که تازگی محتوا در جایگاهی که در موتورهای جستجو پیدا می‌کند موثر است. گوگل همواره دوست دارد مطلبی را به مخاطب نشان دهد که بروز بوده و به اصطلاح، یک گوشه برای خودش خاک نمی‌خورد. هر نظر جدیدی که در صفحه ثبت می‌شود به نوعی به تازگی محتوا آن صفحه کمک می‌کند.

نگاهی بر آمار محتوای تولید شده توسط کاربران

  • 79 % از مردم می‌گویند UGC بر تصمیمات خرید آنها تأثیر زیادی می‌گذارد.
  • 42 % از بازاریابان می‌گویند محتوای تولید شده توسط کاربران جزء حیاتی استراتژی بازاریابی آن‌ها است.
  • 31 % از مصرف کنندگان می‌گویند تبلیغاتی که دارای محتوای UGC هستند بیشتر از تبلیغات سنتی بدون UGC به یاد ماندنی هستند.
  • %60 مصرف کنندگان معتقدند UGC معتبرترین محتوای بازاریابی است.
  • به طور متوسط، 20 درصد از مصرف کنندگان یک نام تجاری از دنبال کردن آن در شبکه‌های اجتماعی منصرف شده‌اند، چرا احساس می‌کردند محتوای آ‌ن‌ها معتبر نیست.

ترفندهایی برای تشویق کاربران به تولید محتوا

1. شما باید به آنها دلیلی بدهید تا بخشی از جامعه شما شوند. می‌توانید از تمایل ذاتی انسان‌ها برای تعلق به یک جامعه و کمک به دیگران استفاده کنید.

2. این مهم است که بدانید مخاطبان شما در این مرحله چه کسانی هستند، بنابراین می‌توانید موضوعاتی را ایجاد کنید تا علاقه آن‌ها جلب شود. ابتدا باید به مخاطبان خود گوش دهید تا بفهمید آن‌ها به چه چیزی علاقه دارند، سپس از این اطلاعات درباره مخاطبان خود برای توسعه موضوعاتی که بر خواسته و نیاز آن‌ها تمرکز دارد استفاده کنید.

3. مسابقه معمولا جواب می‌دهد. در مورد مسابقه‌های موفق در شبکه‌های اجتماعی مطالعه کنید تا از آن‌ها ایده بگیرید. برای مثال، مسابقه جام سفید استارباکس در عرض سه هفته تقریباً 4000 قطعه UGC دریافت کرد.

لیوان استارباکس در کمپین UGC

مسابقه جام سفید استارباکس در آوریل 2014 راه اندازی شد. در این مسابقه از مشتریان در سراسر کشور خواسته شد که روی فنجان‌های استارباکس خود طراحی کنند و تصاویر آن را در شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک بگذارن. در نهایت از این طرح‌ها در تولید فنجان‌های جدید استفاده کرد. در این کمپین نزدیک به 4000 مشتری آثار خود را در مدت سه هفته ارسال کردند.

درباره نویسنده این مقاله

اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

خواندن این مطالب توصیه می‌شود

کلمه کلیدی lsi چیست


کلمه کلیدی lsi چیست؟ lsi در سئو چه تاثیری دارد؟

کلمه کلیدی lsi چیست؟ lsi در سئو چه تاثیری دارد؟ اگر بخواهیم راجع به موضوعی …

نصب شبکه درون سازمانی


نصب و راه اندازی شبکه های درون سازمانی

نصب و راه اندازی شبکه های درون سازمانی امروزه اهمیت شبکه و ارتباطات یکپارچه برای …

تولید محتوا توسط کاربر در اینستاگرام


محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) چیست؟ 3 راه استفاده از محتوای کاربر برای یک کمپین موفق

همه چیز درباره محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) حتی اگر تازه با واژه تولید …

سئو نکنیکال


سئو تکنیکال چیست؟ آموزش سئو تکنیکال گام به گام

سئو تکنیکال چیست؟ آموزش سئو تکنیکال گام به گام از ابتدای راهی که تصمیم گرفتم …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا