دیجیتال مارکتینگ

سگمنتیشن در گوگل آنالیتیکس

وقتی وارد آنالیتیکس می‌شوید با دنیایی از داده مواجه هستید. هر چیزی که برای تحلیل سایت خود به دنبالش می‌گردید، می‌توانید در این دنیای وسیع که گوگل در اختیارتان نهاده پیدا کنید. دنیایی از تمام دیتاها که برای راحت‌تر کردن کار خودتان نیاز دارید تا آن‌ها را بخش‌بندی کنید و تنها بخش‌های مورد نظرتان را از آن حجم وسیع بیرون بکشید. با کمک سگمنتیشن (segmentation) می‌توانید زیرمجموعه‌هایی مجزا بسازید و هر کدام را جداگانه آنالیز کنید. سگمنت‌ها در حقیقت فیلترهایی هستند که روی گزارشات در آنالیتیکس اعمال می‌شوند تا تنها دیتاهای همان بخش را ببینید. فکر کنید می‌خواهید تنها ترافیک مربوط به افرادی را ببینید که با سرچ وارد سایت شما شده‌اند و رفتار آن‌ها را نگاهی بیندازید. برای این موضوع باید یک سگمنت Search Traffic بسازید. شما با توجه به موضوعی که می‌خواهید بررسی کنید، می‌توانید سگمنت دلخواه برای آن را ایجاد کنید. در این مقاله سعی کردم تا هر آنچه مربوط به مبحث سگمنتیشن در آنالیتیکس هست را بررسی کنم.

فهرست مطالب

سگمنت (Segment) در گوگل آنالیتیکس چیست؟

سگمنت در آنالیتیکس

یک زیرمجموعه از داده‌های آنالیتیکیس را یک سگمنت می‌نامند. به عنوان مثال از کل مجموعه کاربران شما، یک بخش کاربران یک کشور یا شهر خاص هستند (که البته در ایران به علت استفاده از VPN کارایی ندارد). بخشی دیگر متعلق به کاربرانی است که از محصولات شما خرید داشته‌اند و یا صفحه خاصی را بازدید کرده‌اند. سگمنتیشن به شما این امکان را می‌دهد که زیر مجموعه‌ای از داده‌ها را جدا کنید تا بتوانید روندهای مختلف کسب و کارتان را بررسی کرده و به آن‌ها واکنش نشان دهید. مثلا اگر ببینید مشتریان یک کالای شما کم شده‌اند، می‌توانید ببینید آیا رقیبتان محصولی مشابه شما ارائه کرده است؟ اگر چنین بود، پیشنهاد یک تخفیف به کاربران، آن‌ها را به سمت شما جذب می‌کند (البته این تنها یک فرضیه است و فرضیات دیگری هم مطرح می‌شوند که باید بررسی شوند).

می‌توانید از سگمنتیشن برای کمپین‌های خود نیز استفاده کنید. رفتار مخاطبانی که برای مثال از محصولات آرایشی زنانه دیدن کرده‌اند را زیر نظر بگیرید و با یک کمپین بازاریابی مجدد، آن‌ها را هدف قرار دهید.

اهمیت استفاده از سگمنت‌ها

با تعریف کردن سگمنت‌های متفاوت، داده‌های آنالیتیکس را محدود به  آنچه مدنظر خودمان هست می‌کنیم تا بتوان رفتار آن کاربران خاص را بهتر شناسایی کرد. از این طریق، از دیتاها به نحو موثرتری استفاده خواهید کرد و حتی به تصمیم‌گیری بهتر شما نیز کمک خواهد کرد. می‌توانید با سگمنتیشن،  کاربران دو بخش متفاوت را با هم مقایسه کنید و ببینید هرکدام چه رفتارهایی دارند یا کاربران کدام بخش بیشتر خرید داشته‌اند. با توجه به مشاهداتی که از این بخش دارید، به نتایج خوبی در تحلیل‌های خود می‌رسید و می‌توانید گام‌های موثری در جهت بهبود وضعیت بردارید.

انواع سگمنت در آنالیتیکس

یک سگمنت یا بخش از چند فیلتر که داده‌های اصلی را تغییر نمی‌دهند، تشکیل شده است. با این فیلترها، می‌توان زیرمجوعه‌ای از users، sessions و hits را جدا کرد. برای مثال، می‌توان همه بازدیدهایی با فروش بیشتر از 500,000 تومان را در فیلترهایی بر حسب session، users و hits قرار داد.  hit رفتاری است که در طی یک اکشن انجام می‌شود. مثلا پلی کردن یک ویدئو یا هر درخواستی از سمت بازدید کننده را می‌توان در این فیلتر قرار داد. session از مجموعه‌ای از hitها تشکیل می‌شود. معمولا هر 30 دقیقه که کاربر روی سایت فعالیت دارد، یک session  محسوب می‌شود. user هم مفهوم مشخصی دارد. هر کاربر که وارد سایت می‌شود یک user به حساب می‌آید.

User

Session     session     session

Hit hit hit    hit hit hit    hit hit hit

2 مدل سگمنت‌بندی در آنالیتیکس وجود دارد که در زیر به اختصار  هر کدام توضیح داده شده است.

System segments

Custom segments

سگمنت های خود گوگل آنالیتیکس System segments

در گوگل آنالیتیکس، تعدادی سگمنت از پیش تعریف شده‌اند که در این قسمت به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

Bounced sessions

در این بخش، سشن‌هایی به ما نمایش داده می‌شوند که وارد یک صفحه از سایت شده‌اند و سریع از آن خارج شده‌اند و در واقع هیچ کدام از ایونت‌های موردنظر ما را انجام نداده‌اند.

Converters

این سگمنت، آمارهای تعداد کاربرانی را به ما نشان می‌دهد که goalهای ست شده در آنالیتیکس را تاچ کرده باشند.

Direct traffic

این بخش، آمار کاربرانی را در اختیار شما قرار می‌دهد که به صورت مستقیم وارد سایت شما شده‌اند یعنی آدرس سایت شما را تایپ کرده باشند و اینگونه وارد سایت شده باشند.

Mobile and tablet traffic

با این سگمنت، ترافیک‌هایی که از موبایل و تبلت وارد سایت شده‌اند را می‌توانید بررسی کنید.

Mobile traffic

در اینجا، ترافیک‌های ورودی به سایت از طریق موبایل نشان داده می‌شود.

Multi-session users

این سگمنت، کاربرانی را نشان می‌دهد که چندین session توسط آن‌ها ثبت شده است.

New users

آمار کاربران جدید سایت را با کمک این سگمنت درآورید.

Non-converters

در این بخش، کاربرانی نمایش داده می‌شوند که هیچ کدام از goalهای تعریف شده در آنالیتیکس را تاچ نکرده باشند.

Organic traffic

ترافیکی که به صورت ارگانیک وارد سایت شده، در این بخش نشان داده می‌شود.

Paid traffic

این بخش، ترافیک‌های ورودی از طریق تبلیغات (که هزینه در پی دارد) را نشان می‌دهد.

Performed site search

در این بخش دیتاهایی راجع به جستجوهای انجام شده در سایت داده می‌شود.

Referral traffic

ترافیکی که از طریق لینک‌های شما در سایت‌های متفاوت وارد سایت شما شده‌اند، با این سگمنت نمایش داده می‌شوند. این نوع ترافیک، از نظر گوگل ترافیک بازگشتی محسوب می‌شود زیرا به سایت شما refer داده شده است.

Returning users

در این سگمنت، اطلاعات کاربرانی را به دست خواهید آورد که به سایت برمی‌گردند.

Search traffic

با این سگمنت، می‌توانید ترافیکی که از طریق سرچ وارد سایت شده است را بسنجید.

Single session users

در این بخش، کاربرانی نشان داده می‌شوند که تنها یک session در سایت ثبت کرده باشند و نه بیشتر از این.

Tablet and desktop traffic

ترافیک کاربرانی که تنها از طریق دسکتاپ و تبلت وارد سایت شده‌اند را در این سگمنت می‌توانید مشاهده کنید.

Tablet traffic

کاربرانی که با تبلت وارد سایت شده‌اند، را با کمک این سگمنت بخش‌بندی کنید.

با اعمال هر کدام از این سگمنت‌ها، در گزارش‌های آنالیتیکس می‌توان دیتاهای مخصوص به آن‌ها را مشاهده کرد. اگر بخواهیم دیتاهای بخش‌های متفاوت را با هم مقایسه کنیم، می‌توانیم از چند سگمنت با هم استفاده کنیم و آنگاه هر بخش در نمودار متفاوت به ما ارائه می‌شود. این موضوع به ما کمک زیادی می‌کند تا در زمان کوتاه‌تری به اطلاعات هر بخش برسیم و در کنار هم آن‌ها را مقایسه کنیم.

سگمنت های سفارشی Custom segments

بعد از کلیک روی new segment گزینه‌هایی را در سمت چپ می‌بینید که در آنالیتیکس به صورت پیش فرض برای دسته‌بندی سگمنت‌ها در نظر گرفته شده است. در این قسمت به بررسی این نوع سگمنتیشن می‌پردازیم.

Demographics

یک سری دیتای مهم کاربران درباره جنسیت، سن را می‌توان با سگمنت سفارش‌سازی شده خودتان در دسته دموگرافیک بسازید. با کمک این بخش، رفتار مشتریان مورد نظر خودمان را با هم مقایسه می‌کنیم. برای مثال می‌توانیم تفاوت رفتار مردان و زنان درسایت را در کنار هم بررسی کنیم. در این سگمنت موقعیت مکانی در ایران چندان کاربردی ندارد زیرا اغلب افراد از فیلترشکن استفاده می‌نمایند.

Technology

این دسته اشاره به دستگاه استفاده شده توسطط کاربران دارد. با سگمنت Technology، می‌توانید کاربران را با توجه به اینکه از موبایل یا تبلت استفاده کرده‌اند، بخش‌بندی کنید. حتی مرورگری که با آن وارد سایت شده‌اند با این سگمنتیشن مشخص می‌گردد. با کمک این بخش مرورگری که بیشترین ترافیک را برای شما به ارمغان آورده را می‌توانید تعیین کنید.

Behavior

سنجش رفتار مشتریان بخش مهمی از تحلیل‌هایی است که در یک سایت می‌توان انجام داد. اگر می‌خواهید تعداد بازدید و مدت زمان حضور هر کاربر در سایت را بدانید، می‌توانید از این نوع سگمنتیشن استفاده کنید. با کمک این بخش، متوجه می‌شوید که کاربران دوباره به سایت برمی‌گردند یا نه؟

Date of first session

می‌توان کاربرانی که در تاریخ و بازه زمانی معین برای اولین بار وارد سایت شده باشند را با این سگمنت مشخص کرد.

Traffic sources

زمانی که کمپین‌های متفاوت اجرا می‌کنیم، باید نتایج را با هم مقایسه کنیم تا ببینیم کدام نتیجه و عملکرد بهتری برای ما دارد. کمپینی که با یک اینفلوئنسر و کمپینی که در یک کانال تلگرام اجرا شده قطعا ورودیهای متفاوتی برای ما داشته و از طریق UTM که برای تعریف لینک استفاده کردیم، می‌توانیم source را در این بخش ببینیم و میزان اثرگذاری کمپین‌هایمان را ببینیم.

Ecommerce

اگر یک فروشگاه اینترنتی دارید، از طریق این نوع سگمنتیشن می‌توانید حتی درآمد حاصل از فروش خود را محاسبه کنید و درآمد محصولات خود را با هم مقایسه کنید. پس این سگمنت، برای سایت‌های فروشگاهی بسیار مناسب است.

Advanced segment

در این بخش ما می‌توانیم دقیقا سگمنت موردنظر خود را بسازیم و همه‌ی تنظیمات مورد نیاز خود را به آن اضافه کنیم. در این قسمت، دو بخش condition و  sequences وجود دارند. اگر برای ما ترتیب شروطی که می‌گذاریم، مهم نیست باید از condition استفاده می‌کنیم. شرط‌‌های متفاوت را می‌توان با or یا and به هم متصل کرد. در sequences ترتیب حائز اهمیت است و شروط به صورت یک دنباله از رویدادهای مدنظر ما تعریف می‌شوند.

چگونه سگمنت ایجاد کنیم؟

اگر دیتاهای جدیدی می‌خواهید که با سگمنت‌های قبلی در اختیار شما قرار نمی‌گیرد، می‌توانید سگمنت جدید ایجاد کنید. در اینجا مراحل ساخت یک سگمنت را به شما ارائه می‌دهیم.

برای ایجاد یک سگمنت:

در ابتدا وارد اکانت گوگل آنالیتیکس شوید.

به بخش audience و سپس overview بروید.

از نوار بالایی روی add segment کلیک کنید.

حالا لیست سگمنت‌ها را مشاهده می‌کنید.

روی New segment کلیک کنید.

در این بخش صفحه‌ای مانند زیر می‌بینید.

در بخش name، اسم مورد نظر برای سگمنت را وارد کنید.

از گزینه‌های پیش رو در دسته‌های مختلف برای طبقه‌بندی فیلترهای مورد نظر خود برای سگمنت استفاده کنید.

وقتی فیلترها را تعریف کردید، می‌توانید سگمنت را تست کنید.

زمانی که مطمئن شدید که سگمنت دقیقا شامل داده‌های مدنظر شماست، روی ذخیره (Save) کلیک کنید تا بخش ایجاد سگمنت بسته شود و گزارش‌های خود را در سگمنت مشخص شده ببینید.

سخن پایانی

در این مقاله تلاش کردیم تا با مفهوم سگمنتیشن و انواع سگمنت ها آشنا شویم و دلیل اهمیت آن را نیز بیان کردیم. این مفهوم برای شروع به کار با گوگل آنالیتیکس به صورت حرفه‌ای ضرورت دارد. با کمک سگمنتیشن، داده‌های سایتتان را به صورت مجزا بررسی کنید و تحلیل‌هایی دقیق‌تر در آنالیزهای خود ارائه دهید.

درباره نویسنده این مقاله

اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

خواندن این مطالب توصیه می‌شود

لینک نوفالو چیست


لینک نوفالو چیست؟ آیا تاثیری در سئو سایت دارد؟

لینک نوفالو چیست و چه تاثیری در سئو سایتی دارد؟ لینک‌های نوفالو (nofollow) چه هستند؟ …

تفاوت لوگو و هویت بصری


تفاوت لوگو و هویت بصری چیست؟

تفاوت لوگو و هویت بصری چیست؟ به نظر شما لوگو با هویت بصری تفاوت دارد؟ …

اسم دامنه در دنیای اینترنت


انتخاب بهترین نام برای دامنه، اصول و قواعدی که باید بدانید

انتخاب بهترین نام برای دامنه، اصول و قواعدی که باید بدانید انتخاب نام دامنه (Domain) …

VoIP چیست


VoIP چیست و چه کاربردی دارد؟ تفاوت آن با تلفن آنالوگ

VoIP چیست و چه کاربردی دارد؟ تفاوت آن با تلفن آنالوگ با افزایش پهنای باند، …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا