دیجیتال مارکتینگ

تقویم محتوای شبکه های اجتماعی

تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی شاید در اسم کار آسانی به نظر بیاید، اما در عمل اصلا کار ساده‌ای نیست.

اگر قرار باشد این کار نه چندان آسان را بدون برنامه‌ریزی انجام دهید که دیگر باید گفت تولید محتوا کار بسیار دشواری‌ست! 

از یاد نبردن مناسبت‌های خاص برای تولید محتوا، انتشار به موقع پست‌ها، منتشر نکردن محتوای تکراری به خصوص برای استوری‌هایی که بعد از 24 ساعت حذف می‌شوند و از همه مهم‌تر، فعالیت همزمان در چند رسانه اجتماعی، از چالش‌های تولید محتوای شبکه‌های اجتماعی بدون داشتن یک برنامه مکتوب است. 

این کار می‌تواند از این دشوارتر هم باشد، یعنی زمانی که تولید محتوا را به صورت گروهی انجام می‌دهید. باید حواستان باشد در عین اینکه موضوعی از قلم نیوفتد، اعضای تیم محتوایی تکراری تولید نکنند. همچنین اگر زمان‌بندی خاصی برای انتشار محتواها مد نظر دارید، باید از تداخل زمان انتشار محتواها جلوگیری کنید. مدیریت این موارد بدون داشتن برنامه ریزی مکتوب بسیار پیچیده می‌شود. 

راه حل چیست؟ داشتن یک تقویم محتوا. در ادامه با من همراه باشید تا صفر تا صد ساخت یک تقویم محتوای شبکه‌های اجتماعی را بررسی کنیم.

تقویم محتوای شبکه‌های اجتماعی چیست؟

تقویم محتوا که به آن تقویم تحریریه هم گفته می‌شود، به صورت کلی تنها مختص به شبکه‌های اجتماعی نیست.

شما می‌توانید برای انتشار هر محتوایی چه در شبکه‌های اجتماعی و چه در بلاگ سایت خود، از یک تقویم محتوا کمک بگیرید.

تقویم محتوا شبکه‌های اجتماعی برنامه‌ای مکتوب است که در آن مشخص می‌کنید چه محتوایی، در در چه زمان و چه پلتفرمی منتشر شود.

در پستی که در مورد ساخت تقویم محتوا نوشته‌ام، به طور مفصل راجع به تقویم محتوا برای بلاگ سایت صحبت شده و اینجا قرار است در مورد تقویم محتوا شبکه‌های اجتماعی صحبت کنیم.

قبل از اینکه به ادامه این موضوع بپردازیم باید یک نکته مهم را یادآوری کنم. این تقویم فراتر از نام نویسندگان و تاریخ انتشار محتواهاست.

تقویم محتوا انتهای فرآیند تولید محتوا نیست، بلکه شروعی‌ست برای این کار. شاید برایتان ین سوال پیش آمده باشد که مگر این تقویم فقط برای مشخص کردن زمان و مکان انتشار محتواها نیست؟ در جواب باید بگویم که خیر! در ادامه به پاسخ این سوال پی خواهید برد. 

چرا داشتن یک تقویم محتوا برای فعالیت در شبکه‌های اجتماعی ضروری‌ست؟

صرفه‌جویی در زمان و افزایش بهره‌وری:​

اجازه بدهید در ابتدا نیم نگاهی داشته باشیم به قانون پارکینسون. این قانون می‌گوید که هر کاری تا زمانی که برای آن تعیین شده است طول می‌کشد. به عبارت عامیانه‌تر، هرچقدر کاری را کش بدهید، همانقدر کش می‌آید! حتما خود شما هم تجربه این موضوع را داشته‌اید.

در تولید محتوا این موضوع به شدت دیده می‌شود و اهمیت زمان پررنگ‌تر می‌شود.

با داشتن یک تقویم محتوا می‌توانید زمانی که به صورت منطقی برای تولید یک پست یا استوری مورد نیاز است را مشخص کنید و از طولانی شدن بیهوده کارها جلوگیری کنید.

برای مثال می‌گویید که تولید یک پست خلاقانه و با کیفیت برای خانم x، 5 ساعت زمان می‌برد. پس در تقویم برای این فرد، روزی 1 پست قرار می‌دهید. به این ترتیب افراد زمانشان را به درستی برنامه‌ریزی می‌کنند تا طبق تقویم پیش بروند.

مو را از ماست بیرون می‌کشد:

می‌دانید که در تمام ماه‌ها، چند روزی وجود دارد که مناسبت خاصی دارند. روز پزشک، روز مهندس، روز تولد گوگل، جشن‌ها و … .

از آنجا که لازمه فعالیت در شبکه‌های اجتماعی تعامل با مخاطبان است، با توجه به ماهیت کسب و کارتان باید برای بعضی از این مناسبت‌ها در شبکه‌های اجتماعی فعالیت کنید.

اما هرگز این ریسک را نکنید که تاریخ تمام مناسبت‌ها را به ذهنتان بسپارید. به قول معروف ضعیف‌ترین جوهرها از قوی‌ترین حافظه‌ها ماندگارتر هستند. با داشتن یک تقویم محتوا، تمام مناسبت‌ها را به صورت یکجا می‌نویسید و دیگر نگران فراموش شدن هیچ تاریخ خاصی نیستید.

یک دید کلی در مورد وضعیت حال و آینده به شما می‌دهد:​

اینکه به صورت یکجا ببینید که تا به حال روی چه موضوعاتی کار کرده‌اید و قرار است در آینده به چه سمتی حرکت کنید، از دست‌آوردهای دیگر تقویم محتواست.

مثلا شما تا به حال بیش از 5 پست در مورد “مدل بازاریابی آیدا” گذاشته‌اید و این موضوع، بیش از این ظرفیت کار کردن ندارد. اگر بخواهید تک تک پست‌ها را بگردید و ببینید راجع به این موضوع چقدر کار کرده‌اید قطعا کار اصولی و درستی نیست، مخصوصا اگر تعداد پست‌هایتان زیاد باشد.

یک تقویم محتوا به راحتی می‌تواند موضوعات فعالیت شما را در اختیارتان بگذارد.

کار تیمی را لذت بخش می‌کند:​

مشخص بودن موضوع و زمان دقیق انتشار محتوا، احتمالا آرزوی تمام تولید کنندگان محتواست.

با داشتن یک تقویم تولید محتوا می‌توانید به راحتی حتی یک تیم بزرگ را مدیریت کنید، موضوعات و زمان انتشار را برای هر عضو مشخص کنید و بدون هیچ دردسری از کار گروهی لذت ببرید.

مهم‌ترین مواردی که باید در یک تقویم محتوا وجود داشته باشند

خب می‌رسیم به اصل موضوع، یعنی ساختن یک تقویم محتوا برای مدیریت تولید محتوا رسانه‌های اجتماعی.

ابتدا بررسی می‌کنیم که باید چه فاکتورهایی را در یک تقویم محتوا مدنظر داشته باشیم و بعد می‌رویم سراغ بهترین ابزارهای ساخت تقویم محتوا برای رسانه‌های اجتماعی.

نوع رسانه اجتماعی

می‌دانید که شبکه‌های اجتماعی تنها به اینستاگرام محدود نمی‌شود و می‌توانید با توجه به جایی که مخاطبانتان در آن حضور دارند، در سایر پلتفرم‌ها مثل توییتر، لینکدین و … هم فعالیت کنید.

موضوعات مناسب برای تولید محتوا مطابق با هر رسانه​

در این تقویم می‌توانید یک موضوع کلی بنویسید، مثلا معرفی کتاب. می‌توانید موضوع را جزئی‌تر کنید، مثلا معرفی کتاب گاو بنفش. انتخاب موضوع محتواها بستگی به استراتژی بازاریابی محتوایی شما دارد.

فرمت هر محتوا

منظور از فرمت محتوا یعنی متن، تصویر، ویدئو، اینفوگرافی یا پادکست. در انتخاب فرمت محتوا باید هم تنوع انواع محتوا را حفظ کنید، هم به نیاز هر کدام از رسانه‌های اجتماعی توجه کنید.

برای مثال، اگر در پینترست فعالیت می‌کنید باید بدانید که تصاویر، محتوای غالب این شبکه اجتماعی‌ست، یا توییتر معمولا جایی‌ست برای انتشار محتوای متنی کوتاه و جذاب.

دسته‌بندی موضوعات مختلف​

دسته‌بندی می‌تواند شامل فاکتورهایی کلی باشد که در تمام محتواها قابل تکرار است. برای مثال اگر در حوزه دیجیتال مارکتینگ فعالیت می‌کنید، دسته‌بندی‌های شما می‌تواند به صورت زیر باشد:

  • محتوای آموزشی درمورد بازاریابی دیجیتال
  • محتوای انگیزشی
  • محتوای مربوط به کمپین تبلیغاتی
  • محتوای مربوط به معرفی ابزارهایی که به یک دیجیتال مارکتر کمک می‌کنند
  • محتوای معرفی خدماتی که ارائه می‌دهیم
  • محتوای آموزشی درمورد بازاریابی دیجیتال
  • زمان انتشار هر محتوا

زمان انتشار هر محتوا​

در این قسمت می‌توانید تاریخ انتشار هر محتوا را مشخص کنید.

مسئول تولید و انتشار هر محتوا​

اگر یک تیم تولید محتوا دارید، باید مسئولیت هر یک از آن‌ها را هم مشخص کنید.

حالا که این موارد را بررسی کردیم، وقت آن است که چند نمونه تقویم محتوا واقعی را ببینید تا بهتر با آن آشنا شوید.

چند نمونه تقویم محتوا شبکه‌های اجتماعی

تقویم تولید محتوا در شبکه های اجتماعی در گوگل درایو

این نمونه یک تقویم کامل محتوایی است. نوع هر رسانه، زمان انتشار، دسته بندی موضوعات مختلف و نوع محتوایی که باید منتشر بشود در آن مشخص شده است. 

تقویم محتوا اینستاگرام در google sheet

در این نمونه تقویم می‌بینید که برای هر پلتفرم، برنامه‌ای مجزا نوشته شده است. در برنامه اینستاگرام این تقویم محتوایی تنها زمان انتشار و موضوع کلی آن مشخص شده است. 

بهترین ابزارهای ساخت تقویم محتوا برای بلاگ و شبکه‌های اجتماعی

Trello

ترلو از بهترین ابزارهای مدیریت پروژه است که می‌توانید در ساخت یک تقویم محتوا هم از آن کمک بگیرید.

کارت‌های انعطاف‌پذیر و لیست‌هایی قابل تنظیم برای مشخص کردن لیست کارها، از اساسی‌ترین ویژگی‌های آن است که می‌تواند به یک مدیر شبکه‌های اجتماعی برای برنامه‌ریزی و تقسیم وظایف کمک کند. علاوه بر این، می‌توانید تاریخ و ساعت انتشار هر محتوا را مشخص کنید، از برچسب‌ها برای اعلام وضعیت انتشار پست‌ها استفاده کنید و نظر خود را در قسمت comment ثبت کنید.

google sheets​

ترلو از بهترین ابزارهای مدیریت پروژه است که می‌توانید در ساخت یک تقویم محتوا هم از آن کمک بگیرید.

طبق معمول ، این گوگل است که به کمک ما می‌آید و یکی از کارامدترین ابزارها را در اختیارمان قرار می‌دهد.

برای استفاده از این ابزار، وارد google drive شوید؛ گزینه رفتن به درایو را انتخاب کرده و در صفحه باز شده، از قسمت my drive، گزینه google sheet را انتخاب کنید. درواقع این ابزار همان excel است که در فضای آنلاین وجود دارد و کار کردن با آن بسیار راحت است.

کلام پایانی

در این مقاله با مهم‌ترین نکات ساخت تقویم محتوا شبکه‌های اجتماعی و بهترین ابزارهای این کار آشنا شدید. 

با توجه به حجم کاری و تعداد افرادی که در یک تیم تولید محتوا قرار دارند، این تقویم می‌تواند جزئیات متفاوتی را نشان دهد. مسئله مهم این است که بعد از انتشار پست‌ها این تقویم را رها نکنید و بازخورد هر پست را با توجه فاکتورهایی که برای آن در نظر گرفته‌اید یادداشت کنید تا بتوانید در آینده بهترین استراتژی را برای تولید محتوای شبکه‌های اجتماعی خود بچینید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا