دیجیتال مارکتینگ

تفاوت لوگو و هویت بصری چیست؟

به نظر شما لوگو با هویت بصری تفاوت دارد؟ احتمالا جوابتان مثبت است، چرا که اگر مانند بسیاری از افراد این دو را با هم یکسان می‌دانستید، گذرتان به این مطلب نمی‌افتاد و درباره تفاوت آن‌ها سرچ نمی‌کردید.

در ادامه با ماهان همراه باشید تا نگاهی دقیق به تعریف هرکدام داشته باشیم و باورهای اشتباه درباره هرکدام را بررسی کنیم. در ابتدا به تعاریفی از لوگو و هویت بصری می‌پردازیم و در نهایت می‌رویم سراغ تفاوت آن‌ها.

فهرست مطالب

هویت بصری چیست؟

هویت بصری برند شامل عناصر بصری ملموسی است که در کنار یکدیگر تصویر یک برند را ایجاد می‌کنند. درواقع تمام جنبه‌های بصری و چهره قابل مشاهده یک برند را می‌توان هویت بصری آن در نظر گرفت که مهم‌ترین عناصر آن عبارت‌اند از:

 • لوگو (نماد کل هویت و نام تجاری)
 • پالت‌های رنگی
 • تایپوگرافی و فونت‌ها
 • ملزومات اداری (سالنامه، کارت ویزیت، پاکت نامه و …)
 • وثیقه بازاریابی (بروشور، کاتالوگ، مجلات، وب سایت، کتاب الکترونیکی و …)
 • محصولات و بسته بندی (محصولات فروخته شده و بسته بندی آن‌ها)
 • طراحی لباس‌ها (لباسی که توسط کارکنان پوشیده می‌شود)
  محتوای نوشته شده مانند شعارها
 • سایر ارتباطات (صدا، بو و …)
 • هر چیز بصری که نشان دهنده یک برند باشد.

همه این موارد یک هویت را تشکیل می‌دهند. پس متوجه شدید که لوگو بخشی از هویت بصری یک برند را تشکیل می‌دهد و تمام هویت یک شرکت را در یک علامت قابل شناسایی به نمایش در می‌آورد و می‌توان گفت که مهم‌ترین عنصر یک هویت بصری است.

برای درک بهتر اینکه لوگو چیست، ابتدا باید بدانیم که لوگو برای چیست.

لوگو چیست و چه نقشی دارد؟

هدف از ایجاد یک لوگوی خوب این است که شما کسب و کارتان را به گونه‌ای نمایان کنید که در ذهن کاربران قابل تشخیص به یاد ماندنی باشد. درواقع لوگو، یک شرکت یا محصول را با استفاده از علامت، نماد یا امضا مشخص کرده و به عنوان چهره برند شما عمل می‌کنند.

می‌دانم که به راحتی توانستید اکثر این لوگوها را در عرض چند ثانیه تشخیص دهید. می‌بینید که یک لوگو به مشتریان کمک می‌کند تا تجربیات قبلی تعامل با یک نام تجاری را به خاطر بیاورند.

مهم‌ترین عناصر یک لوگو عبارت‌اند از:

 • تایپوگرافی: نوشتن کلمه یا جملات بسیار کوتاه با شکل و سبکی ویژه که «بار» تصویری و «نمایشی» بالایی دارد و «هویت» چیزی را می‌رساند. درواقع از طریق تغییر عناصری مانند اندازه، فاصله یا شکل حروف، متن را به تصویر درمی‌آوریم.
 • تصویر: تصویری مرتبط با نام تجاری است. لوگو برندهایی مانند apple یا Mozilla firefox نمونه‌هایی از لوگوهای تصویری هستند.
 • رنگ: لوگوها دارای تم‌های مختلف رنگی هستند، می‌توانند سیاه و سفید، تک رنگ یا چند رنگ باشند.

و اما تفاوت لوگو و هویت بصری

با خواندن مطالب بالا قطعا متوجه شده‌اید که لوگو و هویت بصری برند، دو عنصر به هم وابسته هستند و نباید آن‌ها را با یکدیگر یکسان در نظر بگیریم.

تمایز بین لوگو و هویت بصری در ابتدای شروع کسب و کار می‌تواند چالش برانگیز باشد. لوگوی شما مهم است، اما باید براساس هویت بصری شما توسعه داده شود.

اکثر صاحبان کسب و کارهای کوچک زمانی که به داشتن یک برند فکر می‌کنند، تنها به داشتن یک لوگو اکتفا می‌کنند، در صورتی که داشتن لوگو بدون هویت بصری آب در هاون کوبیدن است.

اگر می‌خواهید مشتریان تصویر منسجمی از برند شما در ذهنشان داشته باشد و این تصویری ذهنی بر ایجاد ارتباط و وفاداری آن‌ها تاثیر مثبت بگذارد، باید برای ظاهر بصری برند خود برنامه‌ریزی کنید. هنگامی که هویت بصری برندتان مشخص شود، نوبت به طراحی یا ویرایش لوگو می‌رسد.

به برندهایی فکر کنید که بیشترین ارتباط را با آن‌ها دارید. قطعا در بیشتر مواقع می‌توانید تبلیغات یا پست‌های آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی بدون دیدن لوگو یا نام آن‌ها تشخیص دهید. اینجاست که هویت بصری قدرت خود را به رخ می‌کشد و به صاحبان کسب و کارها نشان می‌دهد که لوگو، تنها عنصر هویت بصری برند نیست.

کلام پایانی

لوگو نه نام تجاری شما است و نه هویت شما. طراحی لوگو و طراحی هویت بصری نقش‌های متفاوتی دارند که در مجموع تصویری قابل درک برای یک کسب و کار یا محصول ایجاد می‌کند، تصوییر که با کاربران ارتباط برقرار می‌کند.

به صورت کلی می‌توان اینطور گفت که هویت بصری، جنبه‌های بصری یک برند را تشکیل می‌دهد و لوگو علامتی است که یک برند از طریق آن شناسایی شده و از مهم‌ترین اجزای هویت بصری می‌باشد.

درباره نویسنده این مقاله

اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

خواندن این مطالب توصیه می‌شود

تفاوت لوگو و هویت بصری


تفاوت لوگو و هویت بصری چیست؟

تفاوت لوگو و هویت بصری چیست؟ به نظر شما لوگو با هویت بصری تفاوت دارد؟ …

اسم دامنه در دنیای اینترنت


انتخاب بهترین نام برای دامنه، اصول و قواعدی که باید بدانید

انتخاب بهترین نام برای دامنه، اصول و قواعدی که باید بدانید انتخاب نام دامنه (Domain) …

VoIP چیست


VoIP چیست و چه کاربردی دارد؟ تفاوت آن با تلفن آنالوگ

VoIP چیست و چه کاربردی دارد؟ تفاوت آن با تلفن آنالوگ با افزایش پهنای باند، …

طراحی پاپ آپ سایت


اصول طراحی پاپ آپ سایت

اصول طراحی پاپ آپ (pop up) سایت باز شدن پاپ آپ (pop up) به محض …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا