دیجیتال مارکتینگ

بهینه سازی بیش از حد سایت

وقتی صحبت از بهینه سازی بیش از حد سایت یا over optimization می‌شود، احتمالا اکثر افراد گمان می‌کنند که راجع به سئو یک سایت و زیاده روی در آن صحبت می‌کنیم، اما قرار است در این مقاله کمی دیدگاهمان را تغییر داده و دایره بررسی را کمی بزرگ‌تر کنیم.

جالب است بدانید که بهینه سازی بیش از حد سایت می‌تواند در مباحثی مانند طراحی و بازاریابی نیز مطرح شود و این یک بحث همیشگی بین طراحان، متخصصان بازاریابی و متخصصان سئو بوده است.

حالا چرا بهینه سازی بیش از حد مشکل ساز است؟ چون می‌تواند یک وب سایت را غیر حرفه‌ای نشان داده و باعث سردرگمی و دلسردی کاربران شود. چطور؟ در ادامه این مقاله متوجه خواهید شد.

اگر در تیم دیجیتال مارکتینگ فعالیت می‌کنید و یا خود در حال مدیریت یک سایت هستید و می‌خواهید بدانید که چطور می‌توانید در این مسابقه طناب کشی تعادل را حفظ کنید، تا انتهای این مقاله با ماهان همراه باشید.

فهرست مطالب

بهینه سازی بیش از حد سایت یعنی چه؟

زمانی که هر یک از این سه مورد، یعنی سئو، طراحی و بازاریابی در حال جنگیدن برای پررنگ کردن نقش خود در وب سایت هستند، تنها چیزی که عایدتان می‌شود احتمالا سایتی است که حداقل در یکی از این سه بیش از حد بهینه شده است؛ دقیقا مشابهی که ضرب‌المثل معروف ما بیان می‌کند: آشپز که دو تا شد آش یا شور میشه یا بی‌نمک!

برای جلوگیری از این بهینه سازی بیش از اندازه، در ابتدا باید هدف وب سایت را درک کنید. تنها در این صورت است که می‌توانید تصمیم بگیرید که پیشرفت سایت را در چه زمینه‌ای متمرکز کنید.

ما در ادامه با برجسته کردن اولویت‌های طراحی، بازاریابی و سئو سعی می‌کنیم شما را در این مسیر راهنمایی کنیم. درک اولویت‌ها به شما کمک می‌کند تا از بهینه سازی بیش از حد جلوگیری کرده و در عوض به صورت هدف‌دار این کار را انجام دهید.

وقتی طراحی در اولویت است

با وجود مطالعاتی که نشان می‌دهد 94% از برداشت‌های اولیه مربوط به طراحی وب سایت شماست، نمی‌توانید اهمیت ظاهر را انکار بکنید.

منظور از برداشت اولیه تصویری ذهنی است که در هنگام اولین مواجهه با سایت شما در ذهن مخاطب نقش می‌بندد.

زمانی که زیبایی در اولویت است، طراحان ui می‌توانند طوری عمل کنند که جنبه زیبایی بصری سایت از کاربرپسند بودن آن پررنگ‌تر شود. شاید متوجه شده باشید که بسیاری از وب سایت‌های خلاقانه از تایپوگرافی، افکت‌ها و رنگ‌های خاص و منحصر به فرد استفاده می‌کنند. این انتخاب‌ها روی ارائه یک تجربه غیرمعمول در دنیای دیجیتال و چشم‌نوازی هر چه بیشتر سایت متمرکز شده‌اند.

اشتباهات طراحی سایت

حتما بخوانید: 8 مورد از رایج‌ترین اشتباهات طراحی سایت

اولویت قرار دادن طراحی می‌تواند برای شما کارآمد باشد. طبق گزارشWebFX ، 66 درصد از مردم ترجیح می‌دهند در صورت استفاده از 15 دقیقه زمان برای استفاده از محتوا، به وب سایتی با طراحی زیبا نگاه کنند.

اما اولویت بندی طراحی معایبی نیز دارد. یک وب سایت با طراحی زیبا ممکن است یک وب سایت کاربردی و دسترس‌پذیر نباشد. اغلب گزینه‌هایی مانند افزودن parallax scrolling (تکنیکی برای طراحی 2 بعدی صفحه) یا carousels به یک وب سایت بدون در نظر گرفتن کاربران دارای معلولیت جسمی یا معلولیت مربوط به بینایی انجام می‌شود.

وب سایت https://dogstudio.co/ نمونه بارز استفاده از تکنیک parallax scrolling بوده و اهمیت طراحی در این وب سایت به خوبی نشان داده شده است (برای مشاهده سایت از برنامه‌های تغییر دهنده IP استفاده کنید).

سایتی با بهینه سازی طراحی UI

طراحی و دسترسی لزوماً در تضاد نیستند، اما این کار زمان‌بر بوده و به صرف هزینه برنامه‌نویسی نیازمند است. بنابراین باید از خود بپرسید که مخاطبان شما چه کسانی هستند؟ آیا آن‌ها وقت و حوصله بازی با انیمیشن ها را دارند؟ آیا آنها به طراحی با رنگ‌های غیرمعمول اهمیت می‌دهند؟ آیا استفاده از افکت‌هایی مثل محو شدن تصویر پس‌زمینه هنگام پیمایش (اسکرول) صفحه اهمیت می‌دهند؟

اگر پاسخ مثبت است، می‌توانید سایتی با چاشنی هنر داشته باشید که برای تحت تأثیر قرار دادن و لذت بردن کاربران طراحی شده است. اگر پاسخ منفی است، شاید بهتر باشد اولویت دیگری را برای تلاش های بهینه سازی خود انتخاب کنید.

طراحی سایت ریسپانسیو

حتما بخوانید: طراحی سایت ریسپانسیو

وقتی بازاریابی در اولویت است

در حالی که طراحان ui زیبایی را در اولویت قرار می‌دهند، علاقه‌مندان به بازاریابی اقدام کاربران را مقدم بر سایر گزینه‌ها می‌دانند.

در این هنگام یک وب سایت به احتمال زیاد در نوار ناوبری، سرصفحه (header) ، پاورقی (footer)، نوار کناری (sidebar) و سایر بخش‌های خود، فراخوان به اقدام یا همان CTA را قرار می‌دهد. CTA های مختلف ممکن است مشتریان را تشویق کند تا با نمایندگان فروش تماس بگیرند، با خدمات مشتری تماس بگیرند، در خبرنامه ثبت نام کنند و … .

بخینه سازی بیش از حد ctr

کارشناسان بازاریابی از مطالبی مانند نظرات و توصیفات مشتریان و گالری تصاویر و ویدئوهای متصل به حساب‌های شبکه‌های اجتماعی خود نیز استقبال می‌کنند. این نوع محتوا می‌تواند به کاربران در مراحل سفر مشتری کمک کند .

اما اگر تمرکز شما تنها روی تبدیل مشتریان بالقوه به مشتری بالفعل است و درواقع سایت خود را در این جهت بیش از حد بهینه سازی کرده‌ باشید، ممکن است با انتخاب‌های زیاد بازدیدکنندگان را تحت فشار قرار دهد و انتخاب آن‌ها را فلج کند.

براساس یک نظرسنجی، 42% مصرف‌کنندگان بیان کرده‌اند که به طور کلی خریدشان را رها کرده‌اند، چرا که انتخاب‌های زیادی برای آن‌ها وجود داشته است.

نگاهی به آمار گوگل آنالیتیکس مانند نمایش صفحات (immpresion)، نشست‌ها (session) و نرخ بازگشت سایت خود، می‌تواند به شما کمک کند تا از قرار دادن انتخاب‌های بیش از حد برای کاربران خودداری کنید.

اگر نرخ تبدیل سایت شما خوب است اما ترافیک آن نسبتا کم است یا روند نزولی دارد، بهتر است seo را در اولویت قرار دهید.

وقتی سئو در اولویت است

سئو بیش از اندازه سایت

در حالی که زیبایی سایت اولویت اصلی طراحان و نرخ تبدیل بالا اولویت اصلی بازاریابان است، متخصصان سئو در درجه اول اهمت زیادی برای رتبه سایت در نتایج گوگل قائل هستند.

گوگل از الگوریتم‌های زیاد و تا حدودی محرمانه برای رتبه بندی سایت‌ها استفاده می‌کند. برخی از این الگوریتم‌ها به جنبه فنی یک وب سایت مانند مدت زمان بارگزاری یک صفحه و برخی دیگر به مواردی مانند کلمات کلید موجود در یک صفحه مربوط می‌شود.

تمرکز بر SEO ممکن است به معنای بهبود ناوبری و سرعت صفحه وب سایت شما، حذف محتوای تکراری و پیوندهای شکسته و انتشار مقالات بیشتر در بلاگ سایت باشد.

اما تمرکز بیش از حد روی SEO بدون در نظر گرفتن طراحی یا تجربه کاربر می‌تواند به رتبه بندی شما آسیب برساند. درواقع باید حواستان باشد که دست به بهینه سازی بیش از حد سایت نزنید تا با جریمه‌های مختلف گوگل مواجه نشوید. رایج‌ترین اقدامات در جهت سئو که سایت شما را در معرض بهینه شدن بیش از حد قرار می‌دهد عبارت‌اند از:

1. بمباران کلمات کلیدی:

درست است که استفاده از کلمات کلیدی در متن محتوای یک صفحه بری موتورهای جستجو اهیت دارد، اما استفاده بیش از حد از آن‌ها می‌تواند شما را مورد خشم پاندا قرار دهد و توسط این الگوریتم جریمه خواهید شد.

 یک راه آسان برای تشخیص اینکه آیا بیش از حد از کلمه کلیدی در محتوا خود استفاده کرده‌اید یا نه وجود دارد. هر زمان که احساس می‌کنید می‌خواهید کلمه کلیدی را صرفا به خاطر جلب توجه موتورهای جستجو استفاده کنید، دقیقا جایی هستید که دارید به سئو بیش از حد صفحه می‌پردازید! 

به جای تکرار کلمه کلیدی از کلمات هم معنی و هم خانواده و یا عبارات توصیفی استفاده کنید. این کار منجر به رضایت کاربران و در نهایت رضایت موتورهای جستجو خواهد شد.

2. بهینه سازی بیش از اندازه در متن جایگزین

همانطور که استفاده یبش از اندازه کلمه کلیدی در متن کار اشتباهی است، استفاده بیش از حد آن در متن جایگزین تصاویر نیز اشتباه است. متن جایگزین باید توصیفی از تصویر باشد، نه صرفا محلی برای قرار دادن کلمه کلیدی. بهترین کار برای جلوگیری از این اشتباه این است که فکر کنید قرار است متن جایگزین را برای یک نابینا بنویسید و در آن، تصویر را برایش شرح دهید! قطعا با تکرار کلمه کلیدی چنین چیزی ممکن نیست.

3. بهینه سازی بیش از حد تگ‌های هدینگ

مهم‌ترین تگ در هر صفحه تگ H1 است که عنوان صفحه را دربر می‌گیرد و برای نتیجه مطلوب در سئو، باید حتما شامل کلیدی صفحه باشد. سایر تگ‌ها مانند H2 و H3 محدودیت استفاده ندارند، اما بمباران این هدینگ‌ها با کلمه کلیدی به هدف سئو کار اشتباهی است. به جای این کار بهتر از عبارات توصیفی و کلمات مترادف و هم معنی استفاده کنید.

4. استفاده از کلماتی نامرتبط با کسب وکار

سعی نکنید برای کلمات کلیدی که به سایت شما مرتبط نیستند، ترافیک ایجاد کنید. شاید این کار در گذشته به راحتی امکان‌پذیر بود، اما در حال حاضر ممکن است باعث جریمه شدن سایت شما شود. علاوه بر آن، کاربرانی که وارد صفحه‌ای نامرتبط با موضوع مدنظرشان شوند، خیلی زود آن را ترک می‌کنند و با افزایش نرخ خروج از صفحه، به مرور زمان از نتایج برتر جستجو حذف خواهید شد.

کلمات کلیدی غیرمرتبط با حوزه فعالیت شما از قدرت کلی سایت در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERPs) می‌کاهد و ممکن است باعث شود سایت شما توسط گوگل جریمه شود.

اکنون که اولویت‌های مختلف طراحی، بازاریابی و SEO را درک کرده‌ایم، بیایید ببینیم چگونه می‌توانید آن‌ها به تعادل برسانید تا از بهینه سازی بیش از حد سایت خود جلوگیری کنید.

چگونه از بهینه سازی بیش از حد سایت خود جلوگیری کنیم؟

وب سایتی که بیش از حد بهینه سازی شده است، در هر سه زمینه طراحی ، بازاریابی سئو به صورت نامتعادل سرمایه گذاری کرده است. یک وب سایت را با بخش‌های parallax، تعداد زیادی دکمه CTA و پست‌های وبلاگ با عناوین بیش از حد طولانی و پاراگراف‌هایی که کلمات کلیدی در آن‌ها بیداد می‌کند را تصور کنید.

یاد وب سایت خودتان افتادید؟ نگران نباشید. اگر وب سایت شما قربانی بهینه سازی بیش از حد شده باشد، اصلاح آن آسان‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید.

با ارزیابی هدف اصلی وب سایت خود شروع کنید. هدف اصلی آن طراحی، بازاریابی یا SEO است؟ این اولویت‌ها می‌توانند به یکدیگر وابسته باشند. اما شما باید تلاش‌های خود را در یک زمینه به حداکثر برسانید و در زمینه‌های دیگر کمی بازبینی کنید.

چند سوال وجود دارد که به شما در ارزیابی هدف وب سایت کمک می‌کند:

  • آیا قصد شما ایجاد یک تجربه به یاد ماندنی و احساسی است؟
  • آیا می‌خواهید کاربر خود را مجذوب خود کنید؟
  • آیا می‌خواهید مخاطبان خود را تحت تأثیر قرار دهید؟
  • آیا بیشتر به این فکر می‌کنید که مخاطبان خود را به انجام اقدامی تشویق کرده و نرخ تبدیل را افزاش دهید؟
  • آیا می‌خواهید از طریق رسانه‌های اجتماعی ارتباط نزدیک‌تری با مخاطبان خود برقرار کنید؟
  • آیا مخاطبان شما محدودیت زمانی دارند و سرشان شلوغ است؟
  • آیا می‌خواهید در رتبه‌بندی گوگل در جایگاه خوبی قرار بگیرید؟
  • آیا روی ترافیک ارگانیک از طریق Google تکیه می‌کنید؟

شاید سخت باشد که اولویت اصلی خود را محدود کنید. پاسخ به این سوالات به شما کمک می‌کند تا اولویت های خود را مرتب کنید. در نظر بگیرید که مخاطبان موردنظر شما چه کسانی هستند، چه انگیزه‌ای دارند، چه انتظاراتی از شما دارد و اهداف تجاری شما چیست.

سوالات 1-3 برای طراحی، سوالات 4-6 برای بازاریابی و س سوالات 7-8 برای SEO طراحی شده است. بنابراین، اگر بالاترین نمرات شما در بالای لیست هستند، باید روی طراحی تمرکز کنید. اگر آن‌ها در انتهای این لیست هستند، باید روی SEO تمرکز کنیدو در غیر این صورت روی بازاریابی تمرکز کنید.

حالا می‌توانید استراتژی بهینه سازی خود را دوباره تنظیم کنید. اگر هدف اصلی شما طراحی باشد، ممکن است افزایش جلوه های بصری در سایت شما مفید واقع شود. اگر بازاریابی است، ممکن است لازم باشد جلوه های بصری را کاهش دهید تا بازدیدکنندگان بتوانند به راحتی CTA های شما را ببینند و به آن‌ها دسترسی پیدا کنند. در نهایت اگر هدف شما SEO است، سعی کنید تمرکز خود را از تعامل کاربران با شما در کانال‌های بازاریابی و درگیر کردن آن‌ها با جلوه‌های بصری به جذب آن‌ها در سایت خود تغییر دهید.

منبع: website-over-optimization

درباره نویسنده این مقاله

اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

خواندن این مطالب توصیه می‌شود

نصب شبکه درون سازمانی


نصب و راه اندازی شبکه های درون سازمانی

نصب و راه اندازی شبکه های درون سازمانی امروزه اهمیت شبکه و ارتباطات یکپارچه برای …

تولید محتوا توسط کاربر در اینستاگرام


محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) چیست؟ 3 راه استفاده از محتوای کاربر برای یک کمپین موفق

همه چیز درباره محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) حتی اگر تازه با واژه تولید …

سئو نکنیکال


سئو تکنیکال چیست؟ آموزش سئو تکنیکال گام به گام

سئو تکنیکال چیست؟ آموزش سئو تکنیکال گام به گام از ابتدای راهی که تصمیم گرفتم …

گیف اینستاگرام


نحوه استفاده از گیف اینستاگرام

نحوه استفاده از گیف اینستاگرام حتما تصاویر متحرکی را در استوری افراد دیده‌اید و علاقه‌مندید …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا