دیجیتال مارکتینگ

همه چیز درباره برون سپاری تولید محتوا و مزایا و معایب این کار

به نظر شما مزایا و معایب برون سپاری تولید محتوا چیست و اصلا چرا باید این کار را به جایی خارج از مجموعه خود بسپاریم؟

برون سپاری تولید محتوا، موضوع داغ این روزهای بسیاری از شرکت‌ها و سازمان‌هاست و به نظر می‌رسد با روشن شدن اهمیت بازاریابی محتوا، بررسی این موضوع همیشه جای صحبت داشته باشد.

 باورها و توقعات درست و غلط زیادی در این زمینه وجود دارد که در این مقاله قرار است به تمام آن‌ها بپردازیم. اگر قصد دارید این کار را انجام دهید و هنوز مردد هستید یا نمی‌دانید که به چه صورت باید بهترین نتیجه را از این کار بگیرید، تا انتهای این مقاله با ماهان همراه باشید.

فهرست مطالب

برون سپاری تولید محتوا یعنی چه؟

قبل از آنکه ببینیم برون سپاری تولید محتوا چه هست و چه نیست، بهتر است تعریفی از محتوا داشته باشیم. 

محتوا انواع مختلفی دارد: محتوای متنی، محتوای تصویری و ویدئویی و محتوای صوتی. برای بخش‌های مختلف بازاریابی محتوا، شما به انواع متفاوتی از محتوا نیاز دارید. برون سپاری محتوا یعنی تمام یا بخشی از فرآیند تولید محتوا خود را به شخص، مجموعه یا تیمی خارج از مجموعه خود بسپارید.

 برون سپاری محتوا می‌تواند شامل تمام یا یکی از موارد گفته شده باشد، یعنی شما می‌توانید تنها تولید محتوای متنی یا ویدئویی خود را به خارج از سازمان خود محول کنید یا تمام آن‌ها را به یک مجموعه بسپارید.

انواع محتوا

چرا باید تولید محتوا سازمان خود را برون سپاری کنیم؟

با وجود روشن شدن اهمیت محتوا و بازاریابی محتوا در کسب و کارها، متاسفانه بسیاری از افراد، هنوز هم تولید محتوا را حیطه‌ای تخصصی نمی‌دانند و آن را به افراد غیر متخصص سازمان خود می‌سپارند. 

باید بدانید که هر فردی که توانایی نوشتن یک متن و سرعت بالایی در تایپ کردن داشته باشد، نمی‌تواند نویسنده خوبی هم باشد، یا هر کسی که توانایی کار کردن با فتوشاپ را داشته باشد نمی‌تواند به عنوان نیروی تولید محتوا تصویری در مجموعه شما فعالیت کند. 

طبیعی است که افراد حاضر در یک مجموعه، تخصص کافی در زمینه تولید محتوا نداشته باشند و یا زمان به آن‌ها اجازه انجام چنین کاری را ندهد. در اینجا، بهترین کار این است که از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. برای این کار دو راه پیش راه شماست:

  1.  متخصص تولید محتوا را در مجموعه خود استخدام کنید
  2.  تولید محتوا را برون سپاری کنید.

برای اینکه ببینیم کدام راه بهتر است، باید مزایا و معایب هر یک را بررسی کنیم.

مزایا و معایب برون سپاری محتوا

مزایامعایب
صرفه‌جویی در زمان و ورود سریع‌تر به گود رقابتهیچ کس به اندازه خود شما، دلش برای کسب و کارتان نمی‌سوزد (پیدا کردن شخص یا مجموعه‌ای متعهد که خارج از تیم شما این کار را انجام دهد، در اینجا اهمیت خود را نشان می‌دهد).
تولید محتوا توسط افرادی متخصص و افزایش اعتبار برندشاید نتوانید به راحتی حوزه فعالیت خود را به صورت کامل برای افراد دیگر خارج از سازمان خود توضیح دهید.
تولید محتوای متنی بدون رعایت اصول سئو دیگر به درد نمی‌خورد. بجای سال‌ها زمان گذاشتن روی یادگیری اصول سئو در تولید محتوا، تولید محتوا سئو شده را به متخصص این کار می‌سپارید و زمان خود را بهتر مدیریت می‌کنید.شاید نتوانید به راحتی حوزه فعالیت خود را به صورت کامل برای افراد دیگر خارج از سازمان خود توضیح دهید.
افرادی که از بیرون به سازمان شما نگاه می‌کنند، ممکن است دیدگاه‌های جدیدی به کسب و کار شما داشته باشند و شما را از شر محتواهای تکراری نجات دهند.نظارت بر تیم تولید محتوا به خوبی صورت نمی‌گیرد که البته این مورد هم با نوشتن قراردادهایی شفاف، قابل حل شدن است.

نکات مهمی که قبل از برون سپاری محتوا باید در نظر بگیرید​

اگر تصمیم گرفته‌اید که فرآیند تولید محتوا خود را به مجموعه یا شخصی خارج از سازمان خود بسپارید، بهتر است برای این کار عجله نکنید و موارد زیر را در نظر بگیرید:

خواسته خود را به صورت شفاف مشخص کنید:

هیچ چیز برای یک نویسنده بدتر از این نیست که کارفرما از او توقع ذهن‌خوانی داشته باشد! اگر خودتان را صاحب نظر می‌دانید، دقیقا مشخص کنید که می‌خواهید محتوای شما چطور نوشته شود یا ویدئوها و پادکست‌ها چه سبکی داشته باشند.

درواقع در اینجا باید راهنمای سبک سازمان (Style Guide) خود را مشخص کنید. راهنمای سبک سازمان همان چیزی‌ست که باعث می‌شود تولید محتوایی یکدست داشته و هنگام برون سپاری هم به مشکل نخورید.

حتی اگر نخواهید تولید محتوا را برون سپاری کنید، باز هم باید سبک مخصوص سازمانتان را مشخص کنید. اگر فکر می‌کنید خودتان نمی‌توانید چنین کاری را انجام دهید، می‌توانید از فرد یا مجموعه‌‌ای که تولید محتوا انجام می‌دهد راهنمایی بگیرید.

نویسنده دورکار پشت میز کار

مهم‌ترین مواردی که در این زمینه باید در نظر بگیرید به این شرح است (برای تولید محتوا متنی):

  • کلمات کلیدی چند بار و در چه جایگاهی از متن تکرار شوند (البته این کار چندان اصولی نیست و متخصص سئو است که بهترین جای استفاده از کلمات کلیدی را مشخص می‌کند)
  • طول محتواها چقدر است؟
  • آیا باید برند شما در متن مقالات معرفی شود یا خیر؟
  • از تصاویر واقعی استفاده شود یا خیر؟
  • از چند عکس در متن‌ها استفاده شود؟
  • لحن برندتان به چه صورت است؟
  • منابع تولید محتوای شما مشخص است یا خود نویسنده باید منابع را پیدا کند؟
  • آیا نویسندگان امکان ارتباط با سایر افراد و متخصصان شرکت را دارند یا خیر و چه ابزارهایی در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد؟

تولید محتوایی مثل تولید ویدئو یا پادکست هم چک لیست مخصوص به خود را دارد و باید ترجیحات سازمان و سبک مد نظرتان را در آن لحاظ کنید. برای مثال، در تولید محتوای ویدئویی می‌خواهید انیمیشن داشته باشید یا ویدئوهایی واقعی.

منابع مالی خود را مشخص کنید

حتما می‌دانید که تولید محتوا هزینه‌های متفاوتی دارد؛ هرچقدر از افراد با تجربه‌تر استفاده کنید، باید هزینه بیشتری هم پرداخت کنید. باید از ابتدای کار مشخص کنید که قرار است چقدر هزینه کنید. 

همچنین باید نحوه پرداخت هزینه‌ها را مشخص کنید؛ قرار است به صورت هفتگی، ماهانه یا ساعتی است؟ برای تولید محتوا متنی، معمولا قیمت‌گذاری‌ها به شکل کلمه‌ای‌ست و برای مثال، مشخص می‌کنید به ازای هر کلمه 50 تومان پرداخت شود.

اعتبار مطالب مساوی است با اعتبار برند شما

اعتبار و صحت مطالب، موضوعی نیست که از چشم مخاطبان شما پنهان بماند. اگر می‌خواهید مخاطبان با خواندن مطالب شما، اسم برندتان را در لیست سیاهشان قرار ندهند، سعی کنید نویسندگانی به کار بگیرید که به حوزه فعالیت شما علاقه داشته و ترجیحا در آن زمینه تخصص داشته باشند. پس قبل از اخذ قرارداد، رزومه افراد را به دقت بررسی کنید.

اعتبارسنجی محتوا و تمرکز روی آن در صفحه لپتاپ

درخواست نمونه کار قبل از عقد قرارداد

درخواست نمونه کار قبل از عقد قرارداد برای استخدام افراد درون سازمان هم امری ضروری‌ست، اما اهمیت این کار برای برون سپاری بیشتر می‌شود. 

برای گرفتن نمونه کار باید اصول این کار را رعایت کنید؛ اصولی که این روزها کمتر کسی به آن پایبند است. قبل از گرفتن نمونه کار، قیمتی برای آن تعیین کنید و هیچ‌وقت از دیگران نمونه کار رایگان درخواست نکنید. حتی می‌توانید توافق کنید در صورتی که شما از این نمونه کار رضایت نداشتید، هزینه کمتری پرداخت کنید.

 با بررسی نمونه کار، علاوه بر بررسی کیفیت محتوا، می‌توانید متوجه شوید که نویسنده دورکار می‌تواند مواردی را که شما در راهنمای سبک سازمان مشخص کرده‌اید رعایت کند یا نه .

بررسی رزومه افراد قبل از برون سپاری تولید محتوا

کلام پایانی

حالا که به پایان این مقاله رسیده‌ایم، احتمالا دید بهتری نسبت به برون سپاری محتوا دارید و می‌دانید که باید چه چالش‌هایی را حل کنید. در نهایت انتخاب بین اینکه تولید محتوا خود را به شخص یا مجموعه‌ای خارج از مجموعه خود بسپارید یا افرادی را برای این کار استخدام کنید، بستگی به اولویت‌های شما و توانایی حل چالش‌هایی که گفتیم دارد. اگر هر سوالی در این زمینه دارید می‌توانید آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. 

درباره نویسنده این مقاله

اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

خواندن این مطالب توصیه می‌شود

نشانه‌های هوش هیجانی در رهبری


نشانه‌های هوش هیجانی در رهبری

نشانه‌های هوش هیجانی در رهبری آیا هوش هیجانی، تیم شما را به اوج می‌رساند؟ وقتی …

برون سپاری یا درون سپاری


همه چیز درباره برون سپاری تولید محتوا و مزایا و معایب این کار

همه چیز درباره برون سپاری تولید محتوا و مزایا و معایب این کار به نظر …


بهترین رنگ برای جذب مشتری

بهترین رنگ برای جذب مشتری چه رنگی را بیشتر از همه دوست دارید؟ اگر محصولی …

تجاری کردن پیج اینستاگرام


مراحل تجاری کردن پیج اینستاگرام

تجاری کردن پیج اینستاگرام تجاری کردن پیج اینستاگرام برای تمام کسانی که در اینستاگرام فعالیتی …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا