دیجیتال مارکتینگ

انکر تکست و بررسی اهمیت آن برای سئو

انکر تکست و اهمیت آن برای سئو

انکر تکست و تاثیر آن بر سئو

اگر کار شما سئو هست یا لااقل به دنبال یادگیری این بخش دیجیتال مارکتینگ هستید، حتما کلمه انکر تکست (anchor text) را شنیده‌اید. انکر تکست‌ها یکی از موارد مهم در دنیای سئو هستند که نقش بسیار اثرگذاری در لینک‌سازی داخلی سایت دارند. در این مقاله بررسی می‌کنیم که انکر تکست چیست و انواع آن را نگاهی می‌اندازیم و با هم می‌بینیم که چه افداماتی برای بهبود انکر تکست‌ها می‌توان انجام داد.

فهرست مطالب

انکر تکست چیست؟

انکر تکست یا anchor text به متنی قابل مشاهده و قابل کلیک می‌گویند که شما توسط آن به صفحه‌ای دیگر لینک می‌دهید. انکر تکست با رنگی متفاوت از رنگ اصلی متن مشخص می‌گردد. معمولا رنگ آن، آبی است و می‌توان رویش کلیک کرد.  انکر در لغت به منی لنگر و تکست هم به معنی متن می‌باشد.

انکر تکست

اگر در حال خواندن یک مطلب باشید، وقتی به انکر تکست می‌رسید و نشانگر ماوس را روی آن قرار می‌دهید، نشانگر به شکل دست تغییر پیدا می‌کند. به این صورت شما متوجه می‌شوید که آن قسمت یک انکر تکست است.

یک نکته در اینجا حائز اهمیت است که بدانید اگر به صفحه‌ای از یک سایت با انکرتکستی مشابه لینک دهید، آن پیج در آن کلمه کلیدی اعتبار زیادی کسب خواهد کرد. متن انکر، مقاله مرتبط با آن را توصیف می‌کند و بازدیدکنندگان را ترغیب می‌کند تا روی آن کلیک کنند. حتی موتورهای جستجو هم متوجه این ارتباط می‌شوند، زیرا url و انکرتکست مرتبط هستند.

اگر بخواهیم با کمی دید فنی به ساختار انکرتکست نگاهی بیندازیم، به فرمولی مشابه فرمول زیر در کدهای html برمی‌خوریم. این فرمول به شما نشان می‌دهد که کدام بخش از یک لینک به انکر تکست اختصاص داده شده است.

انکر تکست

انواع انکر تکست کدامند؟

انکرتکست‌ها انواع مختلفی دارند که هر یک از آن‌ها کاربرد متفاوتی دارند. این انکر تکست‌ها ارزش هیچ کدامشان با هم برابر نیست. اینجاست که به سئو توجه کرد. سال‌ها پیش سئوکاران مجبور نبودند اینقدر به همه نکات توجه کنند، بلکه لینک پیج مورد نظرشان و همینطور کلمه کلیدی را با هم لینک می‌کردند و در موتورهای جستجو، جایگاه خوبی هم به دست می‌آوردند. پس بهتر است برای اینکه بدانید چگونه از انکرتکست‌ها استفاده کنید و چطور آنها را بهینه کنید، اول با انواع انکر تکست آشنا شوید.

انکر تکست Exact match

یکی از انواع کاربردی و مهم انکر تکست است. با exact match تمرکز شما روی کلمه کلیدی هدف است. پس فقط از کلمه کلیدی خود در انکرتکست استفاده می‌کنید. نکته‌ای که درمورد این نوع انکر باید بدانید این است که خیلی سریع به ارتقا رتبه سایت در موتورهای جستجو کمک می‌کند، اما نباید زیاد از آن استفاده کرد. چرا؟ چون در این صورت گوگل شما را جریمه می‌کند.

اگر بخواهید به صفحه‌ای با موضوع معماری سایت لینک دهید، تمام انکرتکست‌های آن به این شیوه باید همان کلمه معماری سایت باشند.

انکر تکست عمومی (Generic anchors)

بارها در مطالبی که خوانده‌اید با جملات “اینجا را کلیک کنید” و ” ادامه مطلب” و “بیشتر بخوانید” روبرو شده‌اید. به اینگونه لینک‌ها، انکرتکست عمومی می‌گویند. این لینک‌ها در طی این سال‌ها که الگوریتم گوگل تغییرات فراوانی داشته، دیگر کارایی ندارند و حتی ممکن است به سئو آسیب برسانند. سعی کنید از این مدل انکرها در مطالب خود قرار ندهید زیرا افراد ترجیح می‌دهند به آن‌ها بگویید که پیوند چیست.

انکرتکست استفاده از تصاویر (Image links)

برای لینک‌سازی بهتر در سایت خود، بهتر است گاهی در تصاویر سایت خود لینک بگذارید. مرورگرها در صورتی که تصاویر لینک‌دار لود نشوند، متن جایگزین (Alt text) را به عنوان انکر تکست نشان می‌دهند. اگر تصاویر سایت شما این Alt tag را نداشته باشند، متنی نمایش داده نخواهد شد. پس همیشه متن جایگزین برای تصاویر خود بنویسید.

انکر تکست نام تجاری (Branded anchors)

اگر در کسب و کار خود می‌خواهید به عنوان برند شناخته شوید و اولویت شما معرفی برند باشذ، بهتر است ار انکرتکست‌های برند استفاده کنید. به این معنی که در قسمت anchor text اسم شرکت خود را بگذارید. به کار بردن این نوع متن لینک به سئو آسیبی نمی‌رساند. فقط باید توجه داشته باشید که نام برند یا شرکت شما با کلمه کلیدی یکی نباشد.

انکر تکست انطباق جزئی (Partial match)

بعضی اوقات در متن لینک خود از کلمه کلیدی با تغییراتی جزئی استفاده می‌کنیم، به این نوع انکر تکست، partial match گفته می‌شود. برای مثال اینکه بنویسیم راهنمای بهینه کردن معماری سایت یک انکر Partial است.

انکرتکست بدون عنوان (Naked Link)

در این نوع متن لینک، فقط از آدرس یا همان URL سایت شما استفاده می‌شود. کلمه کلیدی خاصی در این انکرها مشاهده نمی‌شود. احتمالا به این دلیل از این انکرتکست‌ها در متن قرار می‌دهند تا آدرس سایت را به بیننده یا خواننده یادآور شود و در ذهن وی بماند. به این مدل از لینک، انکر تکست بدون عنوان یا عریان گفته می‌شود.

https://www.mahan-it.ir نمونه ای از این نوع انکر تکست می‌باشد که در آن هیچ متن و کلمه‌ای اضافه نیامده است.

انکر تکست مترادف (LSI anchors)

در این نوع انکرها، از کلمه کلیدی به صورت مستقیم استفاده نمی‌شود. به جای این کلمه کلیدی را به عنوان انکر قرار دهید، کلمات و عبارات مترادف و مرتبط با آن را به کار می‌برید. مثلا می‌توان خود کلمه معماری سایت را در انکر نیاورد و به جای آن ساختار سایت را قرار داد. استفاده از انکرتکست LSI باعث می‌شود تا گوگل، برای جستجوهای مرتبط با موضوع شما هم به کاربران، صفحه مورد نظر شما را نمایش دهد.

چند نوع از انکرتکست‌ها را با هم بررسی کردیم و اگر به پیشخوان اکانت Ahref دسترسی دارید، می‌توانید در آنجا تنوع متن لینک‌ها را ببینید. برای مثال می‌توانید از نام برند خود و کلمه کلیدی همزمان در یک انکر تکست استفاده کنید که یک ایده عالی و تمام عیار برای لینک‌دهی است.

چرا انکر تکست ها برای سئو مهم هستند؟

پیوندها برای سئو اهمیت بسیاری دارند. شما باید لینک‌های داخلی را به سایت خود اضافه کنید تا ساختار آن را برای موتورهای جستجو روشن کنید. متن لینک یا همان انکر تکست به موتورهای جستجو کمک می‌کند تا پیوندهای داخلی وب‌سایت شما را تشخیص دهند. در واقع زمینه بیشتری در باب ساختار سایتتان در اختیار گوگل قرار می‌دهید. زمانی که از یک مطلب به دیگری لینک می‌دهید، گوگل از متن پیوند به عنوان شاخصی برای موضوع صفحه پیوند شده استفاده می‌کند. اگر انکرتکستی که قرار داده‌اید با کلمه کلیدی همان صفحه شما مطابقت داشته باشد، گوگل نمی‌تواند تشخیص دهد که کدام مقاله بیشتر به آن موضوع مربوط است. بنابراین انکر تکست یک عامل رتبه‌بندی برای گوگل است.

علاوه بر اهمیت آن برای گوگل، این موضوع برای کاربران شما هم مهم است. متن لینک، ارزش پیوند را مشخص می‌کند و به آن‌ها نشان می‌دهد که به کدام سمت هدایت می‌شوند. به همین دلیل است که استفاده از کلمه کلیدی در انکر تکست می‌تواند برای هر دو هم گوگل و هم کاربران گیج‌کننده باشد و شما بهتر است از این نوع انکرها دوری کنید.

روش های بهینه سازی انکر تکست

با هم چند نکته راجع به بهبود انکرتکست‌های سایت را بررسی کنیم.

انکرتکست

  • یک جریان طبیعی برای نوشتن ایجاد کنید. به طور کلی این قانون که جریان طبیعی داشته باشید برای همه موارد صادق است، در مورد متن لینک هم صدق می‌کند. هنگام اضافه کردن پیوندها، اطمینان حاصل کنید که آن‌ها با بقیه متن متناسب باشند. اگر دارید تلاش می‌کنید تا لینکی را در یک جای متن خود بگنجانید، پس احتمالا محل قرارگیری آن پیوند، آنجا نیست و بهتر است آن را در جای دیگری قرار دهید. با این کار از غیر طبیعی جلوه دادن متن خود جلوگیری می‌کنید. گرچه این پیوندها برای سئو مهم هستند، اما باید اطمینان حاصل کنید که مانع از انتقال پیام شما به مخاطب نمی‌شوند.
  • متن لینک را با محتوایی که به آن لینک می‌دهید، مطابقت دهید. یک روش مناسب برای نوشتن انکرتکست، تطبیق متن لینک با محتوای صفحه‌ای است که به آن لینک می‌دهید. وقتی خواننده‌ای انکرتکست را می‌بیند، بلافاصله متوجه می‌شود که اگر روی آن کلیک کند به چه چیزی می‌رسد.
  • خوانندگان را فریب ندهید. این موضوع بسیار مهم است که متن لینک‌ها را با حساسیت بالا انتخاب کنید. برای مثال نباید متن انکر شما در مورد هشتگ‌گذاری باشد ولی با کلیک روی آن به یک صفحه طراحی سایت هدایت شد. این نشان‌دهنده‌ی این است که با دقت، انکر تکست را انتخاب نکرده‌اید یا قصد فریب کاربران را داشته‌اید و این موصوع به ضرر سایت شما طی می‌شود.
  • برای کاربران واضح نشان دهید که یک متن قابل کلیک درون متن قرار داده‌اید. این کار را با استفاده از رنگ متمایزی برای پیوند، یا زیر خط دار کردن آن انجام دهید.

در پایان

همه ما می‌دانیم که پیوندهای داخلی ضروری هستند. هر زمانی که می‌خواهید یک لینک را به مقاله خود اضافه کنید، باید به انکر تکست مناسب آن فکر کنید. با دقت به چگونگی و چرایی پیوند دادن این مقالات برای بهبود ساختار کلی سایت، می‌توانید به کاربران و موتورهای جستجو کمک کنید تا به سمت سایت شما هدایت شوند. پس از همین حالا شروع کنید و انکرتکست‌های عالی برای خوانندگان بنویسید. به این صورت آن‌ها متوجه خواهند شد که این لینک با دقت انتخاب شده است تا به آن‌ها کمک کند که اطلاعات بیشتری کسب کنند. این موضوع سبب می‌شود تا تجربه کاربری خوبی را نیز برایشان فراهم کنید.

درباره نویسنده این مقاله

اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

خواندن این مطالب توصیه می‌شود

بهینه سازی بیش از حد سایت


بهینه سازی بیش از حد سایت

بهینه سازی بیش از حد سایت وقتی صحبت از بهینه سازی بیش از حد سایت …

گوش دادن فعال به مشتری


گوش دادن فعال به مشتری

گوش دادن فعال به مشتری احتمالا این جمه را شنیدید که همه ما در طول …

انکر تکست و تاثیر آن بر سئو


انکر تکست و بررسی اهمیت آن برای سئو

انکر تکست و اهمیت آن برای سئو اگر کار شما سئو هست یا لااقل به …

کنترل دسترسی به شبکه


کنترل دسترسی به شبکه

کنترل دسترسی به شبکه با توجه به اینکه سازمان‌ها در حال حاضر با رشد تساعدی …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا