شبکه و امنیت

انواع شبکه های کامپیوتری از نظر گستردگی جغرافیایی

امروزه شبکه بخش اصلی هر کسب و کاری است. از نظر مقیاس و وسعت و دامنه‌ جغرافیایی، انواع مختلفی از شبکه‌ها را داریم. قصد ما در این مقاله معرفی انواع شبکه های کامپیوتری و کاربرد آن‌هاست. به این موضوع توجه کنید که دو نوع کلی دسته‌بندی برای انواع شبکه وجود دارد یکی بر اساس توپولوژِی و دیگری بر اساس مقیاس جغرافیایی می‌باشد.

شبکه محلی LAN مخفف Local Area Network

شبکه محلی

یکی از ساده‌ترین شبکه‌ها این نوع است که بسیار هم کاربردی است. در شبکه LAN دستگاه‌ها و کامپیوترها با فاصله‌ی کمی در کنار هم قرار گرفته‌اند. داخل یک ساختمان مثل اداره و مدرسه از شبکه محلی استفاده می‌شود تا با کمک آن‌ها اطلاعات را منتقل کنند. در شبکه TCP/IP به صورت معمول،LAN را به کار می‌برند.

شبکه گسترده WAN مخفف Wide Area Network

َشبکه گسترده

شبکه مخابراتی را در نظر بگیرید و این مثالی برای شبکه گسترده است. شبکه‌ای که کل کشور را تحت پوشش قرار می‌دهد و در آن فواصل بسیار طولانی مطرح هستند. اتصال میان شبکه‌های محلی و شهری از این طریق صورت می‌گیرد. برای این شبکه، تجهیزات گران قیمتی به کار می‌برند.

شبکه بی سیم WLAN مخفف Wireless LAN

برای انتقال دیتا از یک سیستم به دیگری از امواج رادیویی استفاده می‌گردد. این نوع شبکه فاقد کابل و سیم است و از همین رو به آن بی‌سیم می‌گویند. مزیتی که دارد این است که دیگر به کابل‌کشی هزینه‌بر نیازی نیست. کاربران به راحتی می‌توانند ارتباط برقرار کنند بدون اینکه از تجهیزات فیزیکی و سخت‌افزاری استفاده کنند.

شبکه شخصی PAN مخفف Personal Area Network

یکی از انواع اولیه شبکه است. شبکه PAN توسط یک فرد یا سازمان مدیریت می‌شود. عموما برای ایجاد ارتباط بین دستگاه‌های شخصی استفاده می‌شود. برای ایجاد اتصال به یک شبکه در سطح بالاتر نیز می‌تواند به کار برده شود.

شبکه شهری MAN مخفف Metropolitan Area Network

همانطور که از اسم این شبکه مشخص است در سرتاسر یک شهر اجرا می‌شود. شبکه تلویزیون از این نوع شبکه محسوب می‌گردد. ستون فقرات در این شبکه فیبر نوری است که ظرفیت و سرعت بالایی دارد. این شبکه بزرگ‌تر از LAN و کوچکتر از WAN می‌باشند. با کمک این شبکه، می‌توان شبکه‌های محلی را گسترش داد. شبکه شهری همانند یک واسط عمل می‌کند تا پلی برای ارتباط میان شبکه‌های محلی و گسترده باشد.

شبکه خانگی Home Networks

در شبکه‌های خانگی LAN را به کار می‌برند و با ISP و از طریق یک مودم به  WAN وصل می‌شود. با ISP یک WAN IP به مودم داده می‌شود و تمام دستگاه‌های شبکه خانگی از آدرس LAN IP استفاده می‌کنند. همه کامیپوترها در این شبکه مستقیما با هم در ارتباط هستند. دیتاها برای این که به  ISP برسند باید از یک دروازه شبکه مرکزی و روتر بگذرند.

شبکه خصوصی مجازی VPN مخفف Virtual Private Network

با این شبکه این امکان وجود دارد که کاربران دیتاها را طوری انتقال دهند که گویا دستگاه آن‌ها به این شبکه وصل است.  کاربران با یک اتصال مجازی نقطه به نقطه می‌توانند به یک شبکه‌ی خصوصی از راه دور دسترسی داشته باشند.

شبکه دانشگاهی CAN مخفف Campus Area Network

این نوع معمولا در دانشگاه‌ها و مدارس و موسسات آموزشی کاربرد دارد. متشکل از چند شبکه لوکال یا محلی است  که با سوئیچ و روتر به هم وصل می‌شوند. پس از شبکه‌های LAN وسیع‌تر است و از شبکه MAN کوچکتر است. شبکه CAN از یک جا مدیریت می‌شود و مدیر آن می‌تواند دسترسی به آن را محدود سازد.

ارتباط بین شبکه‌ای (Internetwork)

این شبکه از اتصال تعداد بالایی شبکه LAN و MAN از طریق روتر تشکیل شده است.

کلام پایانی

هر کدام از این انواع شبکه‌ کامپیوتری با توجه به وسعت جغرافیایی محل مورد نظر کاربردهای متفاوتی دارند و باید حتما با آن‌ها آشنا بود.

ارتباط شبکه های کامپیوتری با فایروال

فایروال های ایرانی سیستم های امنیتی شبکه هستند که از دسترسی غیرمجاز به شبکه جلوگیری می کنند. این می‌تواند یک واحد سخت‌افزار یا نرم‌افزار باشد که ترافیک ورودی و خروجی را در یک شبکه خصوصی، طبق مجموعه‌ای از قوانین برای شناسایی و جلوگیری از حملات سایبری فیلتر می‌کند. فایروال ها در تنظیمات سازمانی و شخصی استفاده می شوند.

درباره نویسنده این مقاله

اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

خواندن این مطالب توصیه می‌شود


نکات مهم در سفارش طراحی سایت + مراحل سفارش طراحی سایت

نکات مهم در سفارش طراحی سایت + مراحل سفارش طراحی سایت به نظر شما شرکت …

لایه های امنیت شبکه


انواع لایه های امنیت شبکه

انواع لایه های امنیت شبکه بخش جدانشدنی از دنیای فناوری اطلاعات، شبکه‌های کامپیوتری و مبحث …

طراحی شبکه


طراحی شبکه چیست؟ طراحی نقشه شبکه

طراحی شبکه چیست؟ طراحی نقشه شبکه برای تحقق شبکه‌های کامپیوتری، برنامه‌ریزی و طراحی نقشه شبکه …

اکسل تقویم محتوایی 1400


فایل اکسل مناسبت های تقویم محتوایی 1400-دانلود رایگان تقویم محتوای 1400

فایل اکسل مناسبت های تقویم محتوایی 1400 – دانلود رایگان تقویم محتوای 1400 یکی از …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا