برنامه-نویسی-طراحی-سایت

8 مورد از مهم‌ترین اشتباهات طراحی سایت که می‌توانند نرخ تبدیل سایت را نابود کنند!

8 مورد از مهم‌ترین اشتباهات طراحی سایت که می‌توانند نرخ تبدیل سایت را نابود کنند!

اشتباهات طراحی سایت

اشتباهات طراحی سایت می‌توانند یک کسب و کار اینترنتی را به نابودی بکشانند!

شاید فکر کنید که جمله بالا کمی اغراق‌آمیز است، اما اگر تا انتهای این مقاله با من همراه باشید متوجه خواهید شد که این موضوع کاملا صحت دارد.

وقتی نوبت به طراحی سایتی می‌رسد که باعث افزایش تبدیل و درآمدزایی شود، سایت‌های زیادی هستند که حرفی برای گفتن ندارند. هنوز هم تمرکز افراد روی طراحی سایتی است که خوب به نظر برسد، نه سایتی که نرخ تبدیل آن به حداکثر میزان ممکن برسد.

وقتی صحبت از اشتباهات در حوزه طراحی سایت می‌شود، منظور اشتباهات ظریفی هستند که ممکن است خرید را برای مشتریان دشوار کنند، بازدیدکنندگان را از سایت شما خسته کنند و به صورت کلی نرخ تبدیل آن را به طرز قابل توجهی کم کنند.

اگر می‌خواهید میزان بازدید، نرخ تبدیل و در نهایت فروش خود را افزایش دهید، باید از ارادات احتمالی سایت خود آگاه باشید و از انجام اشتباهات مشابه رقبا خودداری کنید.

تا انتهای این مقاله با ماهان همراه باشید تا اشتباهات و ایراداتی که ممکن است در سایتتان وجود داشته باشد را از جهت‌های گوناگون بررسی کنیم.

فهرست مطالب

1) اشتباهات طراحی سایت

1) طراحی سایت غیر ریسپانسیو

ریسپانسیو یا واکنشگرا بودن دیگر یک ویژگی خارق‌العاده برای سایت‌ها محسوب نمی‌شود! اگر سایت شما برای صفحه نمایش دستگاه‌های مختلف به درستی طراحی نشود باید با حجم زیادی از کاربران خود خداحافظی کنید.

گوگل به صورت شفاف اعلام کرده است که ریسپانسیو بودن یک سایت تاثیری مستقیم در رتبه‌بندی گوگل دارد، پس هیچ توجیهی برای داشتن یک سایت غیر واکنش‌گرا وجود ندارد.

اگر می‌خواهید راجع به طراحی سایت ریسپانسیو و تاثیر آن در بهبود نرخ تعامل و رتبه‌بندی سایت بیشتر بخوانید، می‌توانید مقاله‌ای که در این زمینه نوشته‌ایم را مطالعه کنید.

طراحی سایت ریسپانسیو

2) طراحی صفحات 404

صفحات 404 قاتلان ترافیک سایت هستند. یک بررسی غیر رسمی از 3475 کاربر نشان داده است که اکثر قریب به اتفاق آن‌ها در صورت مواجه شدن با صفحات 404 حتی سعی نمی‌کنند برای حل مشکل اقدام مثبتی انجام دهند. 

بیشتر کاربران به راحتی دکمه بازگشت را می‌زنند و سایت شما را برای همیشه ترک می‌کنند، پس باید این صفحات را به شکلی بهینه و کاربرپسند طراحی کنید تا نرخ خروج از سایت را به پایین‌ترین حد ممکن برسانید. 

در مقاله‌ای که تحت عنوان طراحی صفحات 404 نوشته‌ایم، می‌توانید در مورد صفر تا صد بهینه‌سازی این صفحات مطالعه کنید.

طراحی صفحه 404 نادرست از اشتباهات طراحی سایت

3) استفاده از Carousel sliders در صفحه اصلی

Carousel sliders به تنهایی باعث ایجاد مشکل در سایت نمی‌شوند، این المان‌ها زمانی مشکل‌ساز می‌شوند که به طور خودکار اسکرول (پیمایش) شوند. آن‌ها توجه بازدیدکنندگان را از موضوع اصلی منحرف کرده و به نرخ تبدیل سایت را کاهش می‌دهند.

Carousel Design

4) وب سایت شما کند است

در حال حاضر حتی میکروثانیه‌ها در سرعت یک سایت نقش پررنگی ایفا می‌کنند و می‌توانند در ورود کاربر به سایت تاثیرگذار باشند. در دنیایی که بسیاری از سایت‌ها در کمتر از 3 ثانیه لود می‌شوند، نمی‌توانید از کاربران خود انتظار داشته باشید تا چشم انتظار باز شدن سایت شما و صفحه مورد نظرشان بمانند.

از آنجا که گوگل برای رضایت کاربران خود ارزش زیادی قائل می‌شود، سایت‌های که با سرعت پایین خود باعث نارضایتی آن‌ها شوند را در نتایج برتر جستجو قرار نمی‌دهد. به عبارتی سایت‌هایی که با کندی سرعت دست و پنجه نرم می‌کنند هرگز نمی‌توانند رویای دیده شدن در صفحه اول گوگل یا نتایج برتر آن را داشته باشند.

به صورت کلی می‌توان گفت اگر بارگیری کامل یک صفحه وب بیش از 4 ثانیه طول بکشد، یعنی آن صفحه بسیار کند است. مطالعات نشان می‌دهد که هر چه سرعت سایت شما بیشتر باشد، احتمال برگشت کاربران به آن بیشتر می‌شود.

2) اشتباهات تایپوگرافی

1) انتخاب فونت غیر استاندارد

انتخاب فونت مناسب شاید در نگاه اول چندان حائز اهمیت به نظر نرسد، اما توجه به همین نکات کوچک است که در نهایت منجر به داشتن یک وب سایت حرفه‌ای می‌شود.

افراد محتوایی را می‌خوانند که آسان خوانده شود، پس اگر فکر می‌کنید استفاده از فونت‌های عجیب و غریب و ناخوانا به معنای خلاق بودن است، بهتر است در تصمیم خود تجدید نظر کنید.

انتخاب فونت نامناسب از اشتباهات طراحی سایت

1) استفاده از فونت‌های متعدد

استفاده از فونت‌های متفاوت در یک وب سایت باعث سردرگمی کاربران می‌شود. در چنین حالتی وقتی که بازدیدکنندگان باید روی پیامی که شما سعی دارید آن را منتقل کنید تمرکز کنند، درگیر تنوع فونت‌ها شده و تمرکزشان را از دست می‌دهند.

استفاده از فونت‌ها و قلم‌های متفاوت ممکن است وب سایت شما را از نظر بصری جذاب کند، اما سعی کنید در این کار زیاده‌روی نکرده و روی دو یا سه قلم تمرکز کنید.

فونت های متعدد در طراحی سایت

3) اشتباهات محتوا

1) تمرکز محتوای شما روی بازدیدکنندگان نیست

بازاریاب‌های محتوا که تجربه کافی ندارند بر روی محتوایی متمرکز بر تجارتشان و تعریف و تمجید از آن تمرکز می‌کنند و از اهداف، ناامیدی‌ها، مشکلات و نیازهای بازدیدکنندگان هیچ نشانی در آن‌ها وجود ندارد. باید بدانید که این کار اعتبار شما را کم کرده و تبدیل بازدیدکننده به مشتری را دشوارتر می‌کند.

2) محتوای شما قابلیت مرور کردن را ندارد

بازدیدکنندگان وب سایت شما فقط زمان کافی برای خواندن 28 درصد از متن یک صفحه وب را در طول یک بازدید دارند.

آیا جمله بالا به این معنی است که شما باید مقدار محتوایی را که برای بازدیدکنندگان خود ایجاد می کنید به حداقل برسانید؟ نه، این فقط به معنای ایجاد محتوایی است که به راحتی قابل مرور کردن باشد. این محتوا باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

  • عنوان های فرعی توصیفی
    پاراگراف‌های کوتاه (حداکثر 150 کلمه)
  •  استفاده از قابلیت‌های پررنگ کردن (highlight)، مورب (italic) و برجسته (bold) در قسمت‌های مهم متن
  •  لیست‌های شماره گذاری شده و شماره گذاری نشده

مرور کردن اجمالی این نوع محتوا آسان است و به احتمال زیاد خوانندگان شما آن را تا انتها می‌خوانند.

 

منبع: neilpatel.com

درباره نویسنده این مقاله

اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

خواندن این مطالب توصیه می‌شود

نصب شبکه درون سازمانی


نصب و راه اندازی شبکه های درون سازمانی

نصب و راه اندازی شبکه های درون سازمانی امروزه اهمیت شبکه و ارتباطات یکپارچه برای …

تولید محتوا توسط کاربر در اینستاگرام


محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) چیست؟ 3 راه استفاده از محتوای کاربر برای یک کمپین موفق

همه چیز درباره محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) حتی اگر تازه با واژه تولید …

سئو نکنیکال


سئو تکنیکال چیست؟ آموزش سئو تکنیکال گام به گام

سئو تکنیکال چیست؟ آموزش سئو تکنیکال گام به گام از ابتدای راهی که تصمیم گرفتم …

گیف اینستاگرام


نحوه استفاده از گیف اینستاگرام

نحوه استفاده از گیف اینستاگرام حتما تصاویر متحرکی را در استوری افراد دیده‌اید و علاقه‌مندید …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا