دیجیتال مارکتینگ

چطور باید پیج رقبا را در اینستاگرام آنالیز کنیم؟

می‌دانید که تجارت بدون رقابت معنی ندارد و برای ادامه حیات کسب و کارتان، باید به رقبا و آنالیز پیوسته آن‌ها اهمیت دهید. با توجه به نقش غیر قابل انکار شبکه‌های اجتماعی در بازاریابی، فضای رقابتی گسترش یافته و حالا رقبای شما در بسیاری از پلتفرم‌ها و شبکه‌های اجتماعی نیز حضور دارند. 

از آنجا که اینستاگرام در ایران جایگاه بسیار خوبی در میان کسب و کارهای کوچک و بزرگ پیدا کرده است، در این مقاله به آنالیز رقبا در اینستاگرام می‌پردازیم.

 ابتدا بررسی می‌کنیم که چطور رقبای واقعیمان را در اینستاگرام پیدا کنیم و بعد بررسی می‌کنیم که باید چه فاکتورهایی را برای انالیز آن‌ها در نظر بگیریم و در نهایت هم یک ابزار کاربردی برای این کار را به شما معرفی می‌کنیم.

فهرست مطالب

چرا بدون آنالیز رقبا در اینستاگرام نمی‌توانیم در گود رقابت باقی بمانیم؟

می‌دانید که در دنیای کسب و کارهای آنلاین نمی‌توانید فقط سرگرم کار خود باشید و توقع داشته باشید موفقیت‌های چشم‌گیری هم بدست آورید. بخش قابل توجهی از موفقیت یا شکست شما به رقبایتان بستگی دارد، پس تجزیه و تحلیل نکردن رفتار آن‌ها هیچ توجیهی ندارد.

در هر جایگاهی که باشید و درهر بستری که فعالیت می‌کنید، آنالیز رقبا می‌تواند برای شما درس‌های زیادی داشته باشد و اینستاگرام هم از این قاعده مستثنی نیست.

برای این کار به صورت کلی باید نقاط ضعف و قوت رقبا را شناسایی کنید، از نقاط قوت درس بگیرید و نقاط ضعف آن‌ها را در پیج خود پوشش دهید. چه کاری به جز این می‌تواند باعث جهش شما در بین چند ده یا حتی چند صد رقیبتان شود؟

ابزار انالیز

چطور رقبایمان را در اینستاگرام پیدا کنیم؟

پاسخ این سوال ساده است؛ با سرچ کردن! البته حتما قبلا تحقیقات بازار را انجام داده‌اید و رقبای اصلیتان را شناسایی کرده‌اید، اما باز هم از دو روش زیر می‌توانید این کار را انجام دهید:

 1) سرچ در گوگل: می‌توانید کلمات اصلی کسب و کار خود و حوزه‌ای که فعالیت می‌کنید را در گوگل سرچ کنید و سایت‌هایی که در صفحه اول می‌بینید را رصد کنید؛ این سایت‌ها به احتمال زیاد اصلی‌ترین رقبای شما هستند که در اینستاگرام هم فعالیت می‌کنند.

2) سرچ در اینستاگرام: به جز سرچ در گوگل، می‌توانید این کلمات را در اینستاگرم هم سرچ کنید و هشتگ‌های نمایش داده شده را ردیابی کنید تا به پیج رقبایتان برسید.

جستجوی رقبای یک برند چرم در اینستاگرام

بهترین روش آنالیز پیج رقیبان در اینستاگرام

با آنالیز پیج رقبا به راحتی می‌توانید نقاط ضعف و قوت آن‌ها را پیدا کنید و از نقاط ضعف آن‌ها به عنوان فرصتی برای خود استفاده کنید. 

برای مثال، قرار است پیج رقبای یک کسب و کار مثل چرم نفیس را تجزیه و تحلیل کنیم. چرم نفیس عرضه کننده انواع کیف، کفش، کمربند و پالتوی چرمی است. رقبای آن را هم طبق مراحل بالا پیدا کردیم و به چند برند چرم دیگر رسیدیم. حالا نوبت آنالیز آن‌هاست.

نقاط قوت رقیب:

در بین تمام رقبای خود می‌توانید نقاط قوتی پیدا کنید. برای مثال در مورد رقبای چرم نفیس که مورد بررسی قرار دادیم، در یکی از پیج‌ها، کیفیت عکاسی محصولات، ایده‌های جالب برای عکاسی از آن‌ها و استوری‌های خلاقانه و جذاب، نقاط قوتی هستند که به چشم می‌آید.

نقاط ضعف رقیب:

ویدئو به عنوان محبوب‌ترین نوع محتوا در اینستاگرم شناخته می‌شود که بسیاری از رقبای چرم نفیس به آن هیچ اهمیتی نداده‌اند. همچنین غلط‌های املایی و کپشن‌های نه چندان جذاب، از نقاط ضعف دیگر چند مورد از رقیبان این برند است که در فضایی مثل اینستاگرام اهمیت زیادی دارد.

فرصت‌ها:

می‌توانید نقاط ضعف حریفتان را نشانه بگیرید و آن را به نقطه قوت برند خود در اینستاگرام تبدیل کنید. همانطور که گفتیم، ویدئو از مهم‌ترین انواع محتوا در اینستاگرام است که رقبای موردی که آن را بررسی کردیم از آن استفاده نکرده بودند. چه فرصتی از این بهتر که با انتشار ویدئوهایی از محصولات یا ویدئوهای تبلیغاتی جذاب، از این ظرفیت هم استفاده کنیم؟

سایر اطلاعاتی که با تجزیه و تحلیل رقبا در اینستاگرام بدست می‌آوریم

ایده گرفتن برای استوری‌ها

ممکن است شما صاحب یک فروشگاه کیف و کفش باشید و برای پست‌های پیج خود، عکس محصولاتتان را قرار دهید، اما داستان استوری فرق می‌کند؛ استوری همانطور که از اسمش مشخص است، باید حالت داستان‌سرایی داشته باشد. 

می‌توانید با بررسی پیج رقبا متوجه شوید که در استوری‌های خود روی چه موضوعاتی کار کنید. برای مثال، با بررسی پیج‌های کیف و کفش رقبا متوجه می‌شوید که آن‌ها در استوری به مسائلی مثل ست کردن کیف و کفش‌های مختلف، ترندهای سال، نحوه نگهداری و تمیز کردن محصولات و سایر نیازهای مصرف کنندگان محصولاتشان پاسخ می‌دهند.

تحلیل هشتگ‌های رقبا

از مهم‌ترین نکاتی که در تحلیل پیج رقیب باید مد نظر داشته باشید، تحلیل هشتگ‌های آن است. 

با بررسی هشتگ‌های رقبا می‌توانید آن‌هایی را که متناسب با موضوع پست‌های خودتان هستند را انتخاب کرده و از آن‌ها استفاده کنید. برای این کار با بررسی هشتگ‌های به کار رفته در هر پست، آن‌هایی را که مرتبط با موضوع پست‌های خودتان هستند را انتخاب کرده و طبق استراتژی هشتگ گذاری خود از آن‌ها استفاده کنید.

زمان بندی انتشار پست رقبا لزوما برای شما مفید نیست

شاید در بسیاری از مقالات موجود در اینترنت بخوانید که زمان انتشار پست‌های رقبا را زیر نظر بگیرید و زمانی که پست‌ها، بهترین بازخورد را داشته‌اند را برای خودتان هم مد نظر داشته باشید.

 اما چرا می‌گوییم این کار لزوما برای پیج شما کارآمد نیست؟ چون فالوئرهای شما دقیقا همان مخاطب‌های رقیبتان نیستند، شما دقیقا مزایای رقابتی رقبا و نقاط قوت و ضعف آن‌ها را ندارید و با این روش، اطلاعات ارزشمندی بدست نمی‌آورید. 

در عوض شما می‌توانید بهترین زمان انتشار پست‌های خود را از طریق insight مشخص کنید. بادنبال کردن مسیر زیر، ببینید که کاربران پیج شما در چه ساعتی از شبانه روز فعالیت بیشتری دارند و طبق آن، برای فعالیت خود در اینستاگرام برنامه‌ریزی ‌کنید:

insight > your Audience > Most  Activity Times

insight اینستاگرام برای بدست آوردن تایم حضور کاربران در اینستاگرام

ابزار تحلیل و آنالیز رقبا در اینستاگرام

coco در لیست بهترین ابزارهای تحلیل پیج اینستاگرام قرار دارد. این ابزار محبوب علاوه بر اینکه آمار مفیدی از پیج خودتان را در اختیارتان می‌گذارد، برای تحلیل پیج رقبا هم بسیار کارامد است. 

با استفاده از قابلیت comparison این پلتفرم می‌توانید محبوبیت رقبایتان در اینستاگرام را بررسی کنید. از مهم‌ترین مزایا این پلتفرم، قابلیت پرداخت ریالی برای استفاده از خدمات بیشتر در آن است.

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم روش صحیح تحلیل پیج رقبا را در اینستاگرام بررسی کنیم. به یاد داشته باشید که ابزارها به تنهایی نمی‌توانند این وظیفه را برای شما انجام دهند و خودتان هستید که با بررسی نقاط ضعف و قوت رقبا می‌توانید این کار را به درستی انجام دهید. در پایان اگر سوالی دارید می‌توانید آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. 

درباره نویسنده این مقاله

اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

خواندن این مطالب توصیه می‌شود


بوم دیجیتال مارکتینگ چیست؟ بررسی اجزای آن + 2 نمونه بوم و مثال

بوم دیجیتال مارکتینگ چیست؟ بررسی اجزای آن + 2 نمونه بوم و مثال بوم دیجیتال …

برچسب گذاری در سئو


نحوه برچسب گذاری در سئو

نحوه برچسب گذاری در سئو شما تا به حال فکر میکرده‌اید که صفحات شما باید …

اهمیت معماری سایت در سئو


معماری سایت چیست؟ اهمیت معماری سایت در سئو

اهمیت معماری سایت در سئو اولین کار مهم در سئو آن‌پیج، بهبود ساختار سایت هست …

انواع بازاریابی شبکه های اجتماعی


بررسی انواع بازاریابی شبکه های اجتماعی

بررسی انواع بازاریابی شبکه های اجتماعی قبل از اینکه به موضوع انواع بازاریابی شبکه‌ های …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا