دیجیتال مارکتینگ

نقش شبکه های اجتماعی در بازاریابی

تجزیه و تحلیل شبکه‌های اجتماعی موضوع جدیدی نیست، اما نقش آن‌ها در بازاریابی موضوعی نسبتا جدید است که در این مقاله قصد دارم به آن بپردازم.
شبکه‌های اجتماعی یا سوشال مدیا به یکی از اجزای جدا نشدنی از زندگی ما تبدیل شده است و نقش آن آنقدر در زندگی افراد پررنگ شده که به یکی از کانال‌های اصلی بازاریابی تبدیل شده است.

سرفصل‌های این مقاله

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یعنی چه؟

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی به بیان ساده یعنی تولید محتوا برای تبلیغ تجارت و محصولات شما در رسانه‌های اجتماعی متفاوت از جمله اینستاگرام، توییتر و لینکدین. محتوای شما باید منحصر به فرد بوده و متناسب با پلتفرمی باشد که در آن به اشتراک گذاشته می‌شود.
افزایش آگاهی از برند، افزایش تعامل با مخاطبان و افزایش نرخ تبدیل، از مهم‌ترین مزایای بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی هستند. در ادامه تک تک این مزایا را بررسی کرده و این موضوع می‌پردازم که شبکه‌های اجتماعی چطور اهداف مختلف بازاریابی را محقق می‌کنند.

رسانه‌های اجتماعی و نقش آن‌ها در بازاریابی دهان به دهان

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد بیش از 75% مشتریان قبل از خرید محصول یا خدمات خاص، با یک دوست مشورت می‌کنند. احتمالا این موضوع برای شما آشناست و شاید چند باری قبل از خرید یک کالا یا شرکت در یک دوره آموزشی، از دوستان یا اعضای خانواده خود نظرسنجی کرده باشید. بازاریابی دهان به دهان دقیقا یعنی همین! نگاهی به آمار زیر بیاندازید:

  • 92% از افراد، توصیه‌های دوستان و خانواده خود را بیشتر از هر نوع تبلیغی باور دارند.
  • 74% از افراد، عامل اصلی در خرید یک کالا را خواندن تعریف و تمجیدها راجع به آن می‌دانند. ​

شبکه‌های اجتماعی از بهترین بسترها برای بازاریابی دهان به دهان هستند. اگر چرخی در اینستاگرام بزنید، پیج‌های زیادی را می‌بینید که نظرات مشتریان را در مورد محصول یا خدمات خود به اشتراک گذاشته‌اند. این بهترین راه برای جلب اعتماد سایر مخاطبان و تشویق آن‌ها به استفاده از آن محصول یا خدمت است. 

به اشتراک گذاری پست‌های شما، درج نظر در پست‌ها و صحبت کردن راجع به برند شما، همه و همه نوعی از بازاریابی دهان به دهان محسوب می‌شود که در این فضا می‌تواند به صورت گسترده صورت بگیرد. 

اگر می‌خواهید متوجه شوید که افراد در شبکه‌های اجتماعی چطور راجع به شما صحبت می‌کنند، پیشنهاد می‌کنم مقاله‌ای که در مورد سوشال لیسنینگ نوشته شده را مطالعه کنید.

نقش رسانه‌های اجتماعی در بهبود پاسخگویی به مشتریان

بسیاری از افراد برای برقراری ارتباط با شما، با شماره تلفنی که در وب‌سایت خود نوشته‌اید تماس نمی‌گیرند. قسمت نظرات پست‌های بلاگ سایت هم جای مناسبی برای پاسخگویی به مشتریان نیست. 

اینجاست که اهمیت شبکه‌های اجتماعی مشخص می‌شود. رسانه‌های اجتماعی روند دریافت بازخورد مخاطبان و پاسخ دادن به آن‌ها را آسان کرده است. حضور در رسانه‌های اجتماعی به مشتریان شما این اطمینان را می‌دهد که می‌توانند به راحتی شکایات خود را با شما در میان بگذارند.

نقش رسانه‌های اجتماعی در افزایش سرنخ‌ها

سرنخ یا همان لید، کاربرانی هستند که از وجود برند شما آگاه شده و ممکن است به یک مشتری تبدیل شوند. شبکه‌های اجتماعی بهترین بستر برای پیدا کردن لیدهای جدید هستند. افرادی که حساب کسب و کار شما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال می‌کنند، همان سرنخ‌ها محسوب می‌شوند.

اینجاست که اصطلاح قیف فروش و سفر مشتری مطرح می‌شود. سفر مشتری یعنی مسیری که یک مشتری بالقوه باید طی کند تا به یک مشتری بالفعل تبدیل شود. قیف فروش هم مراحل مختلف این سفر را مشخص می‌کند.

برای مثال فردی که بعد از فالو کردن پیج اینستاگرام شما، در دایرکت سوالی درباره یکی از کالا می‌پرسد، یک قدم به خرید نزدیک‌تر شده و در مرحله دوم قیف فروش، یعنی علاقمندی قرار دارد. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مقاله‌ای که در مورد قیف فروش نوشته شده است را مطالعه کنید.

نقش شبکه‌های اجتماعی در آنالیز رقبا

سوشال مدیا از بهترین بسترها برای تحلیل رفتار رقبا شماست. بررسی چه فاکتورهایی در این پلتفرم‌ها می‌تواند برای شما مهم باشد؟

  • نرخ درگیری (engagement rate)

هر چه نرخ درگیری پیج رقبایتان بیشتر باشد، یعنی کاربران تعامل بیشتری با آن دارند. دقت کنید که تعامل بیشتر همیشه به معنای محبوبیت بیشتر نیست. چرا؟ چون فیدبک‌های منفی در نظرات یا پیام‌هایی که در دایرکت فرستاده می‌شوند، با اینکه ماهیت منفی دارند، اما نرخ درگیری پیج را افزایش می‌دهند. پس با خواندن کامنت‌ها، میزان محبوبیت رقیبتان را دقیق‌تر بررسی کنید.

  • نظرات

خواندن نظرات افراد حتی در پست‌های رقیبانتان، می‌تواند بخشی از نیاز بازار را برای شما روشن کند. همچنین ممکن است انتقاداتی به رقبا وارد شود یا پیشنهاداتی به آن‌ها بشود که برای شما هم مفید واقع شود.

درصد قابل توجهی از مشتریانی که برای جستجوی محصولات به اینترنت متکی هستند ، شرکتهای خاصی را از طریق رسانه های اجتماعی کشف کرده اند. اگر نظرات و عکس العمل های مصرف کنندگان برای شما مهم است ، فعالیت اجتماعی ضروری است.

نقش شبکه‌های اجتماعی در آنالیز رفتار مخاطبان

از وظایف اصلی بازاریابان می‌شود به تحلیل رفتار مخاطبان هدف اشاره کرد. با بررسی رفتار جامعه هدف خود در شبکه‌های اجتماعی می‌توانید به اطلاعات مهمی از آن‌ها دست پیدا کرده و رفتار آن‌ها را تحلیل کنید. تحلیل رفتار مخاطبان به چه دردی می‌خورد؟

فرض کنید قرار است در یک پیج اینستاگرام تبلیغات داشته باشید. خواندن کامنت‌های افراد زیر سایر پست‌های تبلیغاتی این پیج و بررسی فیدبک‌های فالوورهای آن، می‌تواند تا حدودی روی تصمیم‌ شما برای تبلیغ کردن یا نکردن در آن تاثیر بگذارد.

یا فرض کنید قرار است جنس جدیدی بیاورید که از آن چند مدل متفاوت وجود داشته و بودجه شما تنها اجازه خرید یک مدل از آن‌ها را به شما می‌دهد. در اینجا می‌توانید با یک نظرسنجی ساده سلیقه و نیاز اکثر مخاطبان خود را بررسی کنید.

نقش شبکه‌های اجتماعی در افزایش آگاهی از برند

طبق پیش‌بینی‌ها، تعداد کاربران شبکه‌های اجتماعی در سال 2023 به 3.43 میلیارد نفر می‌رسد! با این اوضاف، به نظر می‌رسد هرگونه توضیحی در مورد نقش شبکه‌های اجتماعی در افزایش آگاهی از برند اضافی باشد.

بازدید پیج از طریق اکسپلورر اینستاگرام یا ترند شدن هشتگ کمپین شما در توییتر، از ملموس‌ترین مثال‌های نقش شبکه‌های اجتماعی در افزایش آگاهی از برند که از فعالیت‌های اصلی بازاریابان است، می‌باشد.

کلام پایانی

حالا که به انتهای این مقاله رسیده‌ایم، متوجه نقش غیر قابل انکار شبکه‌های اجتماعی در بازاریابی شده‌اید. 

نکته مهمی که باید در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی مد نظر داشت این است که نباید تمام تخم مرغ‌ها را در یک سبد بچینید، چرا که تاریخ دیجیتال تا کنون فراز و نشیب‌های زیادی داشته و بسیاری از رسانه‌های اجتماعی دیگر به دست تاریخ سپرده شده‌اند. 

اینستاگرام هم  با تمام محبوبیتی که دارد ممکن است روزی توسط تیک تاک یا رقیبی دیگر حذف شده و یک پلتفرم دیگر روی کار بیاید. چیزی که مهم است فعالیت در این فضا و همراهی با مخاطبان در دنیای اینترنت است. 

درباره نویسنده این مقاله

اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

خواندن این مطالب توصیه می‌شود

تجاری کردن پیج اینستاگرام


مراحل تجاری کردن پیج اینستاگرام

تجاری کردن پیج اینستاگرام تجاری کردن پیج اینستاگرام برای تمام کسانی که در اینستاگرام فعالیتی …

اپلیکیشن های تولید محتوا در اینستاگرام


کاربردی‌ترین اپلیکیشن های تولید محتوا اینستاگرام

کاربردی‌ترین اپلیکیشن های تولید محتوا اینستاگرام اگر چرخی در اینترنت بزنید، نرم‌افزارهای زیادی برای تولید …

اصول اولیه برندینگ


آموزش اصول اولیه برندینگ

اصول اولیه برندینگ چیست؟ وقتی صحبت از ساختن یک برند می‌شود، خیلی از سازمان‌ها بدون …

مدل ذهنی


مدل ذهنی و کاربرد آن در مدیریت

مدل ذهنی و کاربرد آن در مدیریت هر کدوم از ما در مورد هراتفاقی که …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا