برنامه-نویسی-طراحی-سایت

بررسی اجزای اصلی و مهم ترین صفحات سایت + نحوه بهینه‌سازی نرخ تبدیل آن‌ها

به نظر شما مهم ترین صفحات یک سایت چه هستند و چرا باید آن‌ها را بشناسیم؟

احتمالا تا به حال کلمه بهینه‌سازی سایت را بیشتر در عباراتی مثل SEO یا همان بهینه کردن سایت برای موتورهای جستجو شنیده‌اید، اما در این مقاله قرار است به مفهومی گسترده‌تر، یعنی بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) صفحات سایت بپردازیم.

قطعا صرف زمان زیاد برای طراحی و تولید محتوا صفحات کم ارزش سایت کار منطقی و درستی به نظر نمی‌آید. شناخت صفحات مهم وب سایت به شما کمک می‌کند تا زمان و هزینه خود را به بهترین نحو ممکن مدیریت کنید و نرخ تبدیل سایت را افزایش دهید.

بهترین راه برای دیدن نتایج بزرگ، بهینه سازی صفحات پربازدید و مهم سایت شماست. با رعایت نکاتی که در ادامه مقاله بررسی می‌کنیم می‌توانید شاهد تغییرات محسوسی در وب سایت خود باشید.

فهرست مطالب

مهم ترین صفحات و اجزای اصلی سایت

به طور کلی مهم‌ ترین صفحات که اجزای اصلی سایت را تشکیل می‌دهند عبارت‌اند از:

 • صفحه اصلی
 • تماس با ما
 • درباره ما 
 • صفحه بلاگ

در تمام سایت‌ها یک چهارچوب کلی برای بهینه‌سازی این 4 صفحه مهم وجود دارد. برای هر صفحه دو هدف ساده وجود دارد و فاکتورهای بهینه‌سازی این صفحات از این اهداف سرچشمه می‌گیرد.

هدف اول تمام صفحات در مورد نیاز کاربر است و هدف دوم در مورد خواسته شماست. برای تحقق این دو هدف باید به موارد زیر دقت کنید:

1) هدف کاربر را درک کرده و اطلاعات مورد نیاز او را در اختیارش قرار دهید.

به یاد داشته باشید که ما روی کاربر تمرکز کرده‌ایم. برای درک نیاز کاربر از صفحات مهم سایت باید پاسخ سوال‌های زیر را بدانید:

 • آنها از کجا آمده‌اند؟ مسئله در اینجا این است که بفهمید کاربر چگونه به سایت شما راه یافته است تا مطابق با آن محتوای مربوطه را تحویل دهید.
 • آیا آنها از طریق موتورهای جستجو وارد سایت شما شده‌اند؟ اگر اینطور است، آنها برای یافتن شما چه عبارتی را جستجو کردند؟ (این عبارت را می‌توانید از ابزارهای مختلف که بهترین آن‌ها سرچ کنسول گوگل است بدست آورید.)
 • از طریق یک ایمیل؟ چه نوع ایمیلی؟ چه کسی آن را ارسال کرده است؟
 • از طریق معرفی در وب سایتی دیگر؟چه سایتی؟
 • چه محتوایی در این صفحه می‌تواند نیاز آن‌ها را برطرف کند؟ یک صفحه می‌تواند مقدار محدودی از اطلاعات را ارائه دهد ، بنابراین شما باید تعیین کنید که این اطلاعات باید چه چیزهایی باشند. شما می‌خواهید اطلاعاتی به کاربران بدهید تا در نهایت آن‌ها کاری انجام دهند (که در سوال بعدی به آن پرداخته شده است).

به یاد داشته باشید که هرچه اطلاعات بیشتری را در صفحات اصلی خود بارگذاری کنید، احتمال اینکه کاربر هر یک از آن‌ها را به خاطر بسپارد کمتر می‌شود، پس به آن‌ها اطلاعات كمتری بدهید تا آنچه را می‌خواهید به خاطر بسپارند و انجام دهند. برای مثال در صفحه تماس با ما تنها اطلاعات ضروری مانند شماره تلفن، ایمیل و آدرس خود را قرار دهید و از نوشتن یک محتوای طولانی خودداری کنید.

برای کمک به فشرده کردن اطلاعات در یک صفحه، از المان‌های بصری مانند فیلم‌های توضیح دهنده، نمودارها، عکس‌ها و موارد دیگر استفاده کنید.

هنگامی که به این سوال پاسخ می‌دهید که کاربر به دنبال چه چیزی است، هنوز در نیمه راه قرار دارید. همانطور که کمی بالاتر به آن اشاره کردیم، سوال بعدی این است که خواسته شما چیست؟ حالا شما باید از کاربر بخواهید کاری انجام دهد.

راه‌اندازی وب‌سایت اولین گام برای شروع کسب و کار اینترنتی و نقطه شروع تحول کسب و کار شماست.


سفارش طراحی سایت اختصاصی

2) هدفی برای کاربر مشخص کنید

یکی از مولفه‌های مهم یک صفحه وب، فراخوان برای عمل (CTA) آن است و بسیاری از مدیران وب سایت متوجه نیستند که هر صفحه از یک وب سایت باید حداقل یک CTA داشته باشد.

چرا اینقدر برای قرار دان CTA تاکید داریم؟ چون هر ذره اطلاعاتی که در وب سایت خود به اشتراک می‌گذارید، پاسخی را می‌طلبد. پس در این قدم باید مشخص کنید که می‌خواهید کاربر چه کاری انجام دهد؟ از صفحه دیگری در سایت شما بازدید کند؟ فیلم تماشا کند؟ یک فرم را پر کند؟ برای یک دوره آزمایشی رایگان ثبت نام کند؟ هر یک از این موارد یا همه این‌ها می تواند هدف شما برای کاربر باشد، فقط اطمینان حاصل کنید که در هر صفحه یک یا دو گزینه مشخص و واضح برای آن‌ها در نظر گرفته‌اید.

صفحه اصلی، مهم‌ترین صفحه هر وب سایت

صفحه اصلی که بعضی آن را با Home، خانه یا صفحه اول می‌شناسند، مهم ترین صفحه وب سایت است و عموما اولین صفحه‌ای است مخاطبان با یک نگاه در آن متوجه ماهیت کسب و کار شما می‌شوند.

 جالب است بدانید اکثر افراد به طور متوسط تنها 62 ثانیه صرف گذراندن زمان در یک وب سایت می‌کنند و این یعنی شما زمان زیادی برای جلب نظر آن‌ها ندارید. با دانستن چنین واقعیتی شاید تصمیم بگیرید تمام اطلاعات و فعالیت‌های کسب و کار خود را در صفحه اصلی سایت قرار دهید، اما به شما پیشنهاد می‌کنیم از انجام این کار منصرف شوید!

صفحه اصلی سایت شما اولین مرحله از سفر مشتری و روبه‌رویی او با کسب و کار شما است نه مقصد نهایی. محتوای این صفحه باید بازیدکننده را به سایر صفحات وب سایت شما هدایت کند و درواقع این صفحه برای دسترسی به بخش‌های مهم سایت طراحی می‌شود.

برای مثال این ایده که تمام محصولات یک فروشگاه اینترنتی را در صفحه نخست آن بگذاریم و یا محتوایی 3000 کلمه‌ای برای شرح فعالیت‌هایمان در این صفحه قرار دهیم چندان منطقی و اصولی به نظر نمی‌رسد. حال سوالی که پیش می‌آید این است که چطور باید این صفحه را بهینه کنیم؟

یک مثال عالی از Home Page بهینه شده، سایت neilpatel.com، از بزرگ‌ترین دیجیتال مارکترهادی دنیا، است اصلی‌ترین هدف وب‌سایت خود را در بزرگ‌ترین حالت ممکن نوشته و یک CTA مناسب هم در ان قرار داده است. 

صفحه اصلی سایت نیل پتل

در ادامه مهم‌ترین مواردی که برای بهینه‌سازی صفحه  نخست باید در نظر بگیرید را بررسی می‌کنیم:

 • از یک عنوان بزرگ استفاده کنید و مهم‌ترین اطلاعات را در مرکز صفحه قرار دهید.
 • صفحه نخست سایت ممکن است چندین CTA مختلف داشته باشد؛ با بزرگ کردن اندازه دکمه CTA و امکان کلیک کردن آسان روی آن‌ها، انتخاب این دکمه‌ها را برای کاربران آسان کنید. این CTAها می‌تواند شامل عباراتی مثل “از صفحه خدمات ما بازدید کنید”، “در خبرنامه ما عضو شوید” یا “دریافت امتیاز رایگان” باشد. هدف شما در اینجا جلب نظر کاربران و جلوگیری از ترک کردن صفحه است.
 • مسیر کاربر را مشخص کرده و تعیین کنید که قرار است به کجا برود و در مرحله بعدی چه کاری انجام دهد.
 • منوی پیمایش را کاملا شفاف و مشخص طراحی کنید. اغلب اوقات یک بازدیدکننده از صفحه اصلی به عنوان راهی برای پیدا کردن صفحات مورد نظر استفاده می‌کند، به همین دلیل باید منوی پیمایش را کاملا واضح طراحی کنید.

بلاگ

وبلاگ نویسی از شناخته شده‌ترین راه‌های است که می‌توانید برای بازاریابی محتوایی از آن بهره بگیرید. برای اینکه از صفحه بلاگ بیشترین استفاده را داشته باشید بهتراست به نکات زیر توجه بیشتری داشته باشید:

 • از دکمه‌های CTA کمک بگیرید. درواقع باید دیدگاهتان را کمی تغییر دهید و به این صفحه تنها به عنوان جایی برای دسته بندی مقالات نگاه نکنید و از دعوت به اقدام‌هایی مثل ثبت‌نام در خبرنامه وبلاگ یا دانلود فایل یا گزارش‌های موجود در سایت شما استفاده کنید. نمونه این کار را می‌توانید در یکی از معتبرترین بلاگ‌های دنیا در زمینه دیجیتال مارکتینگ، یعنی وبلاگ هاب اسپات مشاهده کنید.

بهترین رویکرد در این صفحات این است که CTAها را در صفحه به صورت پراکنده قرار دهید، چون نباید کاربران را با سیلی از دکمه‌های دعوت به اقدام بمباران کنید و استفاده از یک یا دو دکمه دعوت به اقدام اصلی با عنوانی جذاب، می‌تواند رسالت شما را در این صفحه به پایان برساند.

 • بیشتر کاربران مایل به خواندن جدیدترین مقالات هستند، پش در صفحه بلاگ خود بخشی را برای این مقالات اختصاص دهید. می‌توانید دسته‌های دیگری مثل “محبوب‌ترین”، “مبتدی” و “پیشرفته” یا سایر اشکال طبقه‌بندی را در صفحه اصلی بلاگ سایت خود سازماندهی کنید.

در تصویر زیر یکی از بهترین صفحات بلاگ را می‌بینید که متعلق به سایت نوین است و تمام موارد بالا در آن رعایت شده است. 

تماس با ما

برای بسیاری از مشاغل کوچک و فریلنسرها، صفحه تماس با ما به عنوان راهنمای اصلی یک وب سایت عمل می‌کند. برای بهینه‌سازی این صفحه به نکات زیر دقت کنید:

 • اطلاعاتی را که کاربر به دنبال آن‌هاست را در بالاترین قسمت صفحه قرار دهید. این اطلاعات شامل شماره تلفن، آدرس ایمیل، فرم تماس، نقشه، آدرس پستی و … می‌شود. شاید بتوان این طور گفت که کاربری که وارد صفحه تماس با ما شده است، احتمال تبدیل شدنش به مشتری نسبت به کاربری که وارد 3 صفحه دیگر شده است بیشتر است.
 • از CTAهایی استفاده کنید که به کاربران اجازه می‌دهد به راحتی با شما تماس بگیرند، چرا که اصولا آن‌ها برای چنین کاری به این صفحه مراجعه می‌کنند. برای افزایش نرخ تبدیل، دکمه‌های CTA را کاملا واضح ومشخص در صفحه قرار دهید و از عباراتی مثل “اکنون پیام دهید” یا “اکنون ایمیل بزنید” استفاده کنید.

در تصویر که متعلق به صفحه تماس با ما سایت ایران سرور است می‌بینید که مهم‌ترین اطلاعات تماس در بالاترین قسمت صفحه قرار دارند و با کلیک روی دکمه تماس تلفنی، می‌توان تماس را برقرار کرد.

صفحه تماس با ما ایران سرور

درباره ما

مشتریان، سرمایه گذاران، داوطلبان استخدام و حتی رقبای شما ممکن است از صفحه “درباره ما ” برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرکت شما استفاده کنند. یک صفحه درباره ما به طور معمول شامل مختصر تاریخچه‌ای از شرکت، بیانیه ماموریت یا چشم انداز و چند توصیف تأثیرگذار از مشتریان است.

یک کاربر به دلایل مختلف ممکن است روی صفحه درباره ما کلیک کند:

 • آن‌ها می‌خواهند بدانند که کسب و کار شما دقیقاً چه کاری انجام می‌دهد.
 • آنها می‌خواهند برای کسب وکار شما کار کنند.
 • آنها می‌خواهند از قانونی بودن تجارت شما اطمینان حاصل کنند.
 • آنها می‌خواهند موفقیت کسب و کار شما را تجزیه و تحلیل کنند.

با دانستن این موارد، می‌توانید با عمل کردن به نکاتی که در ادامه بررسی می‌شود، یک صفحه تماس با ما بهینه داشته باشید.

 •  مهم‌ترین اطلاعات را در بالاترین قسمت صفحه ارائه دهید. کاربر به یک دلیل وارد صفحه about us شده است، پس بدون اینکه صفحه را پیمایش (اسکرول) کند باید به سوال (های) او پاسخ دهید.
 • حداقل یک CTA داشته باشید،. این نکته را فراموش نکنید که بیشتر مردم تنها به دنبال اطلاعات بیشتر نبوده به دنبال سطح تعامل عمیق‌تری هستند.

صفحه درباره ما ایران سرور نمونه خوبی برای این مورد است که ضمن داشتن خلاقیت، توانسته فالیت این سازمان را به سادگی در این صفحه بیان کند.

منبع: hubspot.com

درباره نویسنده این مقاله

اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

خواندن این مطالب توصیه می‌شود

طراحی صفحه 404


نکات طراحی صفحه 404 بهینه و کاربرپسند + نمونه‌های خلاقانه

نکات طراحی صفحه 404 بهینه و کاربرپسند + نمونه‌های خلاقانه اگر تصمیم به طراحی صفحه …

Ui و ux در طراحی سایت


Ui و ux در طراحی سایت

Ui و ux در طراحی سایت در قرن بیست و یکم همه می‌خواهند بدون صرف …

طراحی صفحات و اجزای اصلی سایت


بررسی اجزای اصلی و مهم ترین صفحات سایت + نحوه بهینه‌سازی نرخ تبدیل آن‌ها

بررسی اجزای اصلی و مهم ترین صفحات سایت + نحوه بهینه‌سازی نرخ تبدیل آن‌ها به …

سینماگراف در طراحی سایت


استفاده از تکنیک سینماگراف در طراحی سایت و شبکه‌های اجتماعی

استفاده از تکنیک سینماگراف در طراحی سایت و شبکه‌های اجتماعی اگر می‌خواهید یک وب سایت …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا