دیجیتال مارکتینگ

تفاوت reach (ریچ)، impression (ایمپرشن) و view (ویو) در اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی

تفاوت view (ویو) و reach (ریچ) وimpression (ایمپرشن) در اینستاگرام چیست؟ هنگام آنالیز یک پیج، کدام یک از این فاکتورها اهمیت بیشتری دارد؟

این سوالی‌ست که برای تمام افرادی که به تازگی در اینستاگرام یک اکانت شخصی را به اکانت تجاری تبدیل کرده‌اند پیش می‌آید. با تجاری کردن پیج اینستاگرام، قابلیتی به نام insight برای شما به وجود می‌آید که می‌توانید reach و impression را مشاهده کنید.

سوال دیگری که مطرح می‌شود این است که آیا این فاکتورها در شبکه‌های اجتماعی دیگر مثل توییتر هم همین مفهوم را دارند؟

تا انتها با ماهان همراه باشید تا پاسخ این سوال‌ها را بررسی کنیم.

فهرست مطالب

تفاوت reach و view و impression در اینستاگرام چیست؟

همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، در insight اینستاگرام دو عدد متفاوت برای reach و impression ثبت شده است. این دو عدد به چه معنا هستند؟ بیایید نگاهی به تعریف این اصطلاحات داشته باشیم.

عدد ایمپرشن (impression) در اینستاگرام به چه معناست؟

این عدد نشان‌دهنده تعداد دفعات نمایش یک پست است. یعنی اگر یک پست شما 1000 بار در صفحه نمایش داده شده باشد، شما عدد 1000 را در ایمپرشن آن پست مشاهده می‌کنید.

عدد ریچ در اینستاگرام یعنی چه؟ تفاوت impression و reach

عدد ریچ در اینستاگرام نشان دهنده تعداد اکانت‌هایی است که به صورت منحصر به فرد از یک پست بازدید کرده‌اند. منحصر به فرد یعنی اینکه ممکن است یک پست 100 بار نمایش داده شده باشد (ایمپرشن آن 100 باشد)، اما این 100 بار توسط 80 اکانت دیده شده باشد. در اینجا عدد ریچ 80 می‌شود. یعنی افرادی که از یک پست چند بار بازدید کنند، تعداد ایمپرشن را افزایش می‌دهند و تاثیری در افزایش تعداد ریچ نمی‌گذارند.

View در اینستاگرام به چه معناست؟ تفاوت view و reach در اینستاگرام در چیست؟

 شما view را برای ویدئوها یا IGTV مشاهده می‌کنید. اما فرق view و reach در اینستاگرام در چیست؟ تعریف ریچ و ایمپرشن برای ویدئوها مثل سایر پست‌هاست، یعنی اگر شما 10 بار یک ویدئو را دیده باشید، تعداد ایمپرشن ثبت شده برای آن را 10 عدد و تعداد ریچ را 1 عدد افزایش می‌دهید (مهم نیست که حتما ویدئو را ببینید و حتی اگر از آن رد شده باشید، باز هم این اعداد ثبت می‌شوند).

اما تکلیف ویو چه می‌شود؟ اگر شما هر بار 3 ثانیه اول یک ویدئو را نگاه کنید، به ازای هر بار، یک عدد به ویو آن اضافه کرده‌اید. برای مثال شما یک ویدئو را 10 باز می‌کنید و حداقل 3 ثانیه اول آن را می‌بینید، می‌بندید و دوباره باز می‌کنید؛ در اینجا 10 ویو برای آن ویدئو ثبت می‌شود.

تفاوت ریچ و ایمپرشن در توییتر چیست؟

اگر با توییتر آشنا باشید، احتمالا می‌دانید که در قسمت More اگر روی Analytics کلیک کنید، می‌توانید آمار ایمپرشن توییت‌های خود را مشاهده کنید. ایمپرشن در توییتر به معنای تعداد دفعات نمایش آن توییت است و دیگر فاکتوری به نام ریچ نداریم.

twitter-analytics

در اینستاگرام کدام فاکتور اهمیت بیشتری دارد؟

اینکه به کدام عدد اهمیت بیشتری بدهید و رشد کدام یک برای شما مهم‌تر باشد، بستگی به استراتژی شما دارد. یعنی اگر شما می‌خواهید متوجه شوید که روی جذب افراد جدید چقدر خوب عمل کرده‌اید، باید تمرکزتان بیشتر روی ریچ‌ پست‌ها باشد، اما اگر می‌خواهید محبوبیت پست‌ها را بررسی کنید، عدد ایمپرشن شاید فاکتور بهتری برای شما باشد.

در اینجا به شما پیشنهاد می‌کنم مقاله‌ای که در مورد آنالیز اینستاگرام نوشته شده را مطالعه کنید تا بتوانید تحلیل درستی از این آمار داشته باشید.

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردم به سوالات پرتکراری که در مورد reach، impression و view وجود دارد پاسخ دهم. همانطور که متوجه شدید، با چند بار بازدید از یک پست در اینستاگرام، تنها ایمپرشن آن افزایش پیدا کرده و فقط و فقط یک ریچ برای آن ثبت می‌شود. 

ویو ویدئوها هم به این صورت است که به ازای هر بار که کاربری حداقل 3 ثانیه از آن را دیده باشد، یک ویو برای ویدئو ثبت می‌شود. تعریف ایمپرشن در توییتر هم دقیقا مثل اینستاگرام است و عددی به نام ریچ در آن وجود ندارد. در پایان اگر هر سوالی برایتان مطرح شده است، می‌توانید آن را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

درباره نویسنده این مقاله

اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

خواندن این مطالب توصیه می‌شود

اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ


جامع ترین اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ

جامع ترین اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ امروزه یکی از مدرن‌ترین نوع بازاریابی، دیجیتال مارکتینگ است که …

سرویس هاس شبکه


معرفی مهم‌ترین انواع سرویس های شبکه

معرفی مهم‌ترین انواع سرویس های شبکه سیستم‌های کامپیوتری همواره نقش پرنگی در زندگی انسان داشته‌اند. …

انواع شبکه های کامپیوتری از نظر گستردگی جغرافیایی


انواع شبکه های کامپیوتری از نظر گستردگی جغرافیایی

انواع شبکه های کامپیوتری از نظر گستردگی جغرافیایی امروزه شبکه بخش اصلی هر کسب و …

نکات مهم سفارش طراحی سایت


نکات مهم در سفارش طراحی سایت + مراحل سفارش طراحی سایت

نکات مهم در سفارش طراحی سایت + مراحل سفارش طراحی سایت به نظر شما شرکت …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا