برنامه-نویسی-طراحی-سایت

انواع روش های طراحی سایت + بررسی معایب و مزایای طراحی سایت اختصاصی، وردپرسی و سایت سازها

به نظر شما مزایای طراحی سایت اختصاصی چیست؟ آیا پرداخت هزینه بیشتر برای طراحی سایت اختصاصی ارزش دارد؟

سوال دیگری که در اینجا مطرح می‌شود این است که به جز طراحی سایت اختصاصی، چه روش‌های دیگری برای طراحی سایت وجود دارد؟

این‌ها اساسی‌ترین سوالاتی هستند که در این مقاله به آن‌ها پاسخ خواهیم داد. باید بدانید که انواع روش های طراحی سایت به صورت کلی به 3 دسته زیر تقسیم بندی می‌شود:

 • طراحی اختصاصی
 • استفاده از CMS اختصاصی
 • استفاده از سایت‌سازها

در ادامه به معرفی هر روش و مزایا و معایب آن‌ می‌پردازیم.

فهرست مطالب

انواع روش های طراحی سایت

1) استفاده از سایت سازها

استفاده از سایت سازها، از ساده‌ترین انواع روش های طراحی سایت است. در این روش شما به هیچ گونه دانش برنامه نویسی نیاز ندارید و در مدت زمانی کمتر از 1 ساعت می‌توانید برای خود یک وب سایت طراحی کنید. 

علاوه بر مدت زمان کمی که برای راه‌اندازی یک سایت با استفاده از این ابزار نیاز دارید، هزینه‌ای که برای آن می‌پردازید هم به مراتب بسیار کم است.

سایت‌سازهایی مثل سی فایو، کاموا و پرتال، از بهترین سایت سازهای ایرانی هستند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. اما اگر طراحی سایت به همین آسانی است، پس چرا افراد زیادی میلیون‌ها تومان صرف ایجاد یک سایت می‌کنند؟ برای پاسخ دادن به این سوال بهتر است به بررسی مزایا و معایب استفاده از سایت سازها بپردازیم.

مزایا استفاده از سایت سازها:

 •  هزینه کم: استفاده از سایت سازها برای آن دسته از کسب و کارهایی که هنوز سرمایه زیادی ندارند که صرف طراحی سایت پیشرفته کنند انتخاب خوبی است.
 • نیازمند زمان کم برای طراحی سایت: اگر می‌خواهید در سریع‌ترین زمان ممکن یک سایت داشته باشید، سایت سازها بهترین انتخاب برای شما هستند. با استفاده از این ابزار می‌توانید در کمتر از 1 ساعت سایت دلخواهتان را ایجاد کنید.
 • عدم نیاز به دانش برنامه نویسی: شاید در سال‌های نه چندان دور داشتن یک سایت مثل شاخ غول شکستن بود، اما امروزه با وجود سایت سازها همه افراد، حتی کسانی که کوچک‌ترین دانش برنامه نویسی ندارند هم می‌توانند یک وب سایت داشته باشند. در واقع شما با استفاده از drag & drop (کشیدن و رها کردن) می‌توانید چیدمان اجزی سایت خود را درست کرده و به راحتی آن را طراحی کنید.

معایب طراحی سایت با سایت سازها

 • قابلیت توسعه پایین و محدود بودن امکانات: بزرگ‌ترین مشکل استفاده از سایت سازها محدود بودن امکانات و عدم وجود قابلیت توسعه آن‌هاست. حتی اگر دانش برنامه نویسی هم داشته باشید، باز هم نمی‌توانید سایتی با تمام امکانات و ویژگی‌های مدنظرتان طراحی کنید، چرا که معمولا امکاناتی از پیش تعریف شده برای این ابزار وجود دارد که امکان تغییر آن‌ها وجود ندارد.
 •  امکان اختصاصی کردن وجود ندارد: شما برای استفاده از سایت سازها تنها قادر به استفاده از تعداد محدودی قالب (پوسته) سایت دارید و نمی‌توانید آن‌ها را مطابق با نیاز و سلیقه خود اختصاصی کنید. اگر هم بخواهید چنین کاری کنید نیاز به فردی با دانش فنی دارید و مراجعه به یک متخصص بعد از طراحی سایت با سایت سازها چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.

پوسته یا قالب سایت، همان ظاهر سایت است که شامل المان‌ها، رنگ‌ها و فونت‌های مختلف می‌شود و بسته به نیاز سایت و سلیقه افراد می‌تواند متفاوت باشد.

2) استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا

استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوا، از محبوب‌ترین انواع روش های طراحی سایت است. جالب است بدانید که بیش از 33% از سایت‌های دنیا با استفاده از سیستم مدیریت محتوا وردپرس ایجاد شده‌‌اند!

این آمار قابل توجه نشان می‌دهد که می‌توانیم با خیالی آسوده از این ابزار استفاده کنیم. برای استفاده از وردپرس هم مثل سایت سازها نیازی به داشتن دانش فنی ندارید. اما مهم‌ترین مزیت استفاده از CMS محبوبی مثل وردپرس نسبت به مورد قبل این است که امکان اختصاصی سازی و توسعه وب سایت برای شما وجود دارد.

در ادامه به بررسی مزایا و معایب وردپرس به عنوان محبوب‌ترین سیستم مدیریت محتوا می‌پردازیم.

مزایا استفاده از وردپرس:

 •  رایگان بودن آن: وردپرس یک CMS رایگان است که می‌توانید تنها با چند کلیلک از آن استفاده کنید. به جز هزینه هاست و دامنه که از اولین ملزومات داشتن یک سایت هستند، نیاز به پرداخت هیچ هزینه دیگری ندارید. البته اگر بخواهید سایت خود را توسعه دهید یا از امکانات بیشتری استفاده کنید، نیاز به پرداخت هزینه‌های متفاوتی خواهید داشت. شاید از بزرگ‌ترین مزایای وردپرس نسبت به مزایای طراحی سایت اختصاصی هزینه پایین توسعه آن است.
 •  قابل توسعه بودن: از مهم‌ترین قابلیت‌های وردپرس این است که می‌توانید تا حد بسیار زیادی آن را توسعه دهید، قابلیت مهمی که در سایت‌ سازها به چشم نمی‌خورد. البته این حرف به این معنی نیست که یک سایت وردپرسی می‌تواند 100% با سایتی که به صورت اختصاصی طراحی شده است رقابت کند، اما می‌تواند تا حد بسیار زیادی نیازهای یک کسب و کار را برطرف سازد. با استفاده از وردپرس می‌توانید به راحتی یک سایت فروشگاهی، شرکتی یا هر نوع سایت دیگری که بخواهید طراحی کنید.
 •  قابلیت اختصاصی سازی: از آنجا که شما به تمامی کدهای یک سایت وردپرسی دسترسی دارید، می‌توانید به راحتی قالب اختصاصی خودتان را طراحی کنید.
 •  عدم نیاز به دانش برنامه نویسی: طراحی سایت با وردپرس نیازمند دانش برنامه نویسی نیست و همه فراد می‌توانند از آن استفاده کنند. البته در صورتی که بخواهید آن را اختصاصی کرده یا توسعه دهید، به دانش فنی نیازمند هستید. متخصصان زیادی برای انجام چنین کارهایی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید.

معایب استفاده از وردپرس

 •  توسعه کمتر نسبت به کدنویسی اختصاصی: شاید بزرگ‌ترین مشکل یک سایت وردپرسی نسبت به سایتی که به صورت اختصاصی کدنویسی شده است، این باشد که نمی‌توانید آن را کاملا مطابق با نیاز کسب و کارتان طراحی کنید. 
 • برای مثال، شما فروشگاه کیف و کفش دارید و می‌خواهید روی محصولات خود تخفیف‌های متفاوتی قرار دهید؛ تخفیف بر اساس رنگ، سایز، سبد خریدهای قبلی و سابقه خرید مشتری. برای چنین حالتی هیچ افزونه‌ای وجود ندارد، مگر اینکه بخواهید یک افزونه جدید ایجاد کنید که این کار نیاز به دانش برنامه نویسی و صرف هزینه برای یک متخصص دارد.

تفکرات اشتباه رایج نسبت به سایت‌های وردپرسی

شاید اگر کمی در اینترنت در باره مزایای طراحی سایت اختصاصی و وردپرسی تحقیق کنید، به مواردی برخورد کنید که در توصیف عدم توانایی وردپرس نوشته شده‌اند، اما از دید افراد فنی صحت ندارد. در ادامه این موارد را بررسی می‌کنیم.

 1. امنیت سایت‌های وردپرسی پایین است: این تفکر درستی نیست، چرا که می‌توانید با استفاده از افزونه‌های امنیتی امنیت سایت خود را تامین کنید، ضمن اینکه هیچ قطعیتی درباره مورد حمله قرار نگرفتن سایت‌هایی با کدنویسی اختصاصی وجود ندارد.
  2. قابلیت توسعه پایین: همانطور که کمی بالاتر درباره آن صحبت کردیم، گفتیم که یک سایت وردپرسی شاید به صورت پیش فرض نتواند نیازهای یک کسب و کار را 100% پوشش دهد، اما اینطور نیست که عدم وجود امکانات را به عنوان یکی از معایب این سایت‌ها بشماریم. وجود افزونه‌های متعدد و قابلیت دسترسی به کدهای سایت، این امکان را به شما می‌دهد تا سایت خود را به دلخواه توسعه دهید.
  3. عدم امکان اختصاصی سازی: این هم تفکر اشتباه دیگری درباره سایت‌های وردپرسی است. از آنجا که شما به تمامی کدهای سایت دسترسی دارید می‌توانید آن را به هر نحوی که بخواهید تغییر دهید و سایتی کاملا اختصاصی داشته باشید.
  4. سرعت پایین و گوگل فرندلی نبودن: شاید در سایت‌ها وردپرسی کدهایی به صورت پیش فرض وجود داشته باشد که سرعت سایت را کاهش داده و از همین رو محبوبیت آن را برای موتورهای جستجو کم کند، اما باز هم با استفاده از افزونه‌های موجود می‌توانید سرعت آن افزایش دهید.

3) طراحی سایت با کدنویسی اختصاصی

رسیدیم به غول مرحله آخر، یعنی طراحی سایت اختصاصی. شاید اولین سوالی که در اینجا برایتان پیش بیاید این است که آیا سایتی مثل دیجی کالا هم می‌تواند با سیستم مدیریت محتوا وردپرس ایجاد شود یا حتما نیاز به کدنویسی اختصاصی دارد؟

در جواب باید بگوییم که یک فروشگاه اینترنتی بزرگ هم می‌تواند با وردپرس طراحی شود، اما اگر می‌خواهد تبدیل به فروشگاهی مثل دیجی کالا شود، وردپرس به تنهایی نمی‌تواند تمامی نیازهای آن را پوشش دهد و باز نیاز به دانش برنامه نویسی دارید تا بتوانید امکانات مورد نیاز خود را به آن اضافه کنید.

 در طراحی سایت اختصاصی صفر تا صد کدنویسی سایت در دست خودتان است و دیگر هر آنچه که فکرش را بکنید می‌توانید روی آن پیاده کنید. در ادامه به بررسی مزایای طراحی سایت اختصاصی و معایب آن می‌پردازیم

مزایای طراحی سایت اختصاصی

 • اجرای دقیق نیاز کسب و کار: همانطور که گفتیم، اجرای دقیق نیازهای یک کسب و کار، از مهم‌ترین مزایای طراحی سایت اختصاصی است. شما می‌توانید هر قابلیتی که مد نظرتان است را بدون هیچ محدودیتی روی سایت خود پیاده کنید.
 • قابلیت توسعه بالاتر: سایت‌هایی که به صورت اختصاصی کدنویسی شده‌اند، به راحتی قابل توسعه هستند و هر زمان که بخواهید ویژگی جدیدی به آن اضافه کنید، می‌توانید این کار را بدون مشکل انجام دهید؛ قابلیتی که در سایت سازها وجود نداشته و در CMSها نیز به این اندازه بدون دردسر نیست.

معایب طراحی سایت اختصاصی

در ابتدا این نکته را بگوییم که مواردی که از آن‌ها تحت عنوان معایب طراحی سایت به شکل اختصاصی یاد می‌کنیم، درواقع عیب محسوب نمی‌شوند، بلکه ممکن است با توجه به نیاز و بودجه کسب و کارها، استفاده از سایر انواع روش های طراحی سایت بهتر باشد.

 •  هزینه بالا: معمولا هزینه طراحی سایت به صورت اختصاصی نسبت به طراحی سایت با استفاده از سایت سازها یا سیستم‌های مدیریت محتوایی مانند وردپرس بیشتر است. این هزینه بیشتر به علت داشتن امکنات بیشتر و عدم وجود هیچ گونه محدودیت در پیاده سازی سایت است. اگر فکر می‌کنید که به سایتی با قابلیت توسعه زیاد نیاز ندارید، لزومی ندارد که برای طراحی سایت از طریق کدنویسی اختصاصی هزینه کنید.
 • زمان بر بودن: همانطور که کمی بالاتر به آن اشاره کردیم، طراحی سایت با استفاده از ابزارهای سایت ساز یا سیستم‌های مدیریت محتوا در مدت زمان بسیار کوتاهی (کمتر از 1 روز) قابل انجام است، اما استفاده از این روش گاهی ممکن است 1 یا 2 ماه زمان نیاز داشته باشد. پس اگر می‌خواهید به سرعت یک وب سایت داشته باشید، بهتر است به روش‌های قبل بیشتر فکر کنید.

درباره نویسنده این مقاله

اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

خواندن این مطالب توصیه می‌شود

انواع روش های طراحی سایت


انواع روش های طراحی سایت + بررسی معایب و مزایای طراحی سایت اختصاصی، وردپرسی و سایت سازها

انواع روش های طراحی سایت + بررسی معایب و مزایای طراحی سایت اختصاصی، وردپرسی و …

معماری شبکه


معماری شبکه چیست؟ انواع معماری و توپولوژی شبکه های کامپیوتری

معماری شبکه چیست؟ انواع معماری و توپولوژی شبکه های کامپیوتری معماری شبکه به بنای درونی …

مستند سازی شبکه


مستند سازی شبکه چیست؟ اطلاعات لازم جهت تهیه مستندات شبکه

مستند سازی شبکه چیست؟ اطلاعات مورد نیاز برای تهیه مستندات شبکه مستندسازی شبکه از حیاتی‌ترین …

چرا باید وب سایت داشته باشیم


چرا باید سایت داشته باشیم؟ بررسی مزایای داشتن وب سایت

چرا باید سایت داشته باشیم؟ بررسی مزایای داشتن وب سایت چرا باید وب سایت داشته …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا