دیجیتال مارکتینگ

جامع ترین اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ

امروزه یکی از مدرن‌ترین نوع بازاریابی، دیجیتال مارکتینگ است که وجود آن در هر سازمانی ضروری است. افراد زیادی علاقه دارند که وارد این حوزه شوند و آن را بیاموزند. برای یادگیری هر حرفه‌ای، در ابتدا نیاز دارید تا با لغات تخصصی آن آشنا شوید. برای این که بخواهید یک دیجیتال مارکتر هم شوید بهتر است با اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ آشنا شوید تا هنگام یادگیری این علم، نیازی نباشد که مدام به دنبال معانی لغات تخصصی باشید. برای حل این مشکل تلاش نموده‌ایم تا فرهنگی جامع از اصطلاحات رایج دیجیتال مارکتینگ گردآوری کنیم.

فهرست مطالب

فرهنگ واژگان بازاریابی دیجیتال

کلماتی مثل CAC و CTR را حتما در مطالعات خود پیرامون دیجیتال مارکتینگ دیده‌اید. اصطلاحات زیادی در شاخه‌های مختلف بازاریابی اینترنتی وجود دارد و در اینجا فرهنگ لغتی را قرار داده‌ایم  که به صورت ممتد در حال بروزرسانی است تا فهرستی کامل در اختیارتان قرار دهیم. به عبارتی به آن الفبای دیجیتال مارکتینگ (A-Z) نیز می‌گویند.

فرهنگ واژگان بازاریابی دیجیتال

بازاریابی اینترنتی (digital marketing)

دیجیتال مارکتینگ در واقع همان بازاریابی به شیوه‌ی نوین و منطبق بر دنیای امروز است. بازاریابی که در آن از ابزارهای آنلاین استفاده می‌کنند تا در جهت اهداف شرکت گام بردارند. شیوه‌های متفاوتی مثل ایمیل مارکتینگ، سوشال مدیا مارکتینگ، بازاریابی محتوایی و سئو وجود دارد.

بازاریابی درونگرا (Inbound marketing)

بازاریابی داخلی یا درونگرا که در آن مشتری به سمت شما جذب می‌شود. در این شیوه شما با تبلیغات مستقیم، مخاطب را به مشتری تبدیل نمی‌کنید و این کار را با استفاده از تولید محتوای ارزشمند انجام می‌دهید.

بازاریابی برونگرا (Outbound marketing)

در این نوع بازاریابی، تبلیغات به شیوه مستقیم اجرا می‌شوند. در اینجا شما به سمت مشتری می‌روید تا او را به خود جذب کنید و او را کاملا مستقیم مورد هدف قرار می‌دهید.

همکاری در فروش (Affiliate marketing)

بازاریابی پورسانتی که حتما نام آن را زیاد شنیده‌اید، همان افیلیت مارکتینگ است. این روش هم در بازاریابی سنتی و هم در دیجیتال، نتیجه‌ی خوبی دارد. شما برای محصولات و خدمات دیگران، تبلیغ می‌کنید.

بازاریابی محتوا (Content marketing)

برای تحقق بخشیدن به برنامه‌های بازاریابی، از محتوای کاربردی استفاده کنید. با تولید محتوای جذاب، ذهن مخاطب را درگیر خود کنید و به این صورت مخاطبان جدبد جذب می‌شوند و مخاطبان بالقوه باقی می‌مانند. برای تولید محتوای ارزشمند باید برنامه‌ریزی دقیقی داشت. باید بدانیم برای چه کسی و چرا آن محتوا را تولید می‌کنیم.

ایمیل مارکتینگ (Email marketing)

زمانی که از ایمیل برای منتقل کردن پیام به مخاطبان و مشتریان فعلی خود استفاده می‌کنید. بازاریابی ایمیلی، نرخ کلیک بالایی در سراسر جهان دارد. از این رو برای ارائه تخفیفات و پیشنهادات ویژه و تبلیغات می‌توان این ابزار را به کار برد.

سوشال مدیا مارکتینگ (Social media marketing)

امروزه بیشتر افراد در سوشال مدیاهایی مانند اینستاگرام، فیسبوک، توییتر فعالیت میکنند و شما با بازاریابی در این محیط‌ها می‌توانید به راحتی به جامعه هدف خود دسترسی پیدا کنید. این شیوه بازاریابی برای بسیاری از کسب و کارها نتیجه می‌دهد.

نرخ تبدیل (Conversation rate)

نرخ تبدیل به یک واحد برای سنجش تعداد کل افرادی گفته می‌شود که اقدام مورد نظر ما را انجام می‌دهند. این شاخص به ما نشان می‌دهد که فعالیت ما تا چه حد اثربخش بوده است و تا چه حد به هدفمان نزدیک شده‌ایم.

بهینه‌سازی نرخ تبدیل (Conversation rate optimization)

می‌توانید برای بهبود مداوم نرخ تبدیل خود از روش‌های زیادی استفاده کنید تا با آن به اهداف بزرگ‌تر خود نزدیک شوید.

پرداخت به ازای کلیک (Pay per click)

زمانی که تبلیغی را در سایت‌های تبلیغ‌کننده می‌گذارید، به ازای هر بار که روی آگهی تبلیغاتی شما کلیک شود پول از حساب شما کسر می‌شود. تبلیغات گوگل ادوردز از این سری تبلیغات هستند.

پرداخت به ازای نمایش (Cost per impression)

در این شیوه، تنها دیده شدن آگهی شما اهمیتی دارد و کلیک روی آن مدنظر نیست. برای نمایش دادن، هزینه پرداخت می‌کنید. در همان سایت تبلیغ‌کننده مشخص می‌شود که به ازای هر 1000 نمایش، مبلغ مشخصی را تعیین کنید.

بازاریابی مجدد یا ریمارکتینگ (Remarketing)

هدف این بازاریابی مشتریان بالقوه و ترغیب آن‌ها به خرید است. شما کاربرانی را در نظر بگیرید که یک بار به سایت شما سر زده‌اند، در بازدید اول اقدام به خرید نمی‌کنند. در این تبلیغات به صورت مستقیم افرادی که یک بار بازدید داشته‌اند را هدف قرار می‌دهند. با این استراتژی امکان برقرای ارتباط با مشتریان بالقوه و فعلی خودتان را دارید.

نرخ پرش (Bounce rate)

یکی از معیارهایی که می‌توانید با کمک آن تشخیص دهید کاربران چقدر به محتوای شما علاقه دارند و برای آن‌ها مفید بوده است. نرخ پرش به شما نشان می‌دهد که چند درصد کاربران صفحه موردنظر شما را ترک کرده‌اند. در واقع مقدار آن هر چقدر بالاتر باشد، روی سئوی سایت شما اثر منفی می‌گذارد.

تبلیغات گوگل (Google adwods)

سرویس تبلیغات کلیکی که شرکت گوگل در اختیار کاربران قرار داده است تا به ازای پرداخت مبلغی معین، سایت آن‌ها را در رتبه‌ای بالا نشان دهد. این تبلیغات را برای کلمات کلیدی هدف خود تنظیم می‌کنید.

تست ای/بی (A/B testing)

زمانی که نیاز دارید بین دو گزینه انتخاب کنید، تست A/B را انجام می‌دهید. با بازخوردی که از نتیجه تست به دست آوردید، گزینه مناسب را می‌یابید و روی آن تمرکز می‌کنید. این روش بسیار کاربردی است و شما را به سمت بهبود تجربه کاربری سوق می‌دهد.

نرخ کلیک (Click through rate)

نرخ کلیک (CTR)، شاخصی است که نشان می‌دهد چه تعداد از کاربران روی لینک سایت شما کلیک کرده‌اند. فرقی نمی‌کند از جستجوی گوگل، تبلیغات کلیکی، ایمیل، سوشال یا هرجای دیگری آمده باشند. نرخ کلیک برای هر صفحه متفاوت است. هر چقدر این عدد بزرگ‌تر باشد بهتر است.

ترافیک طبیعی (Organic traffic)

ترافیک طبیعی سایت شما همان ترافیک ورودی از ظریق گوگل و سایر موتورهای جستجو است. وقتی کاربر، کلمه کلیدی خودش را سرچ می‌کند و در موتور جستجو به سایت شما برخورد می‌کند و وارد آن می‌شود، این ترافیک طبیعی است که وارد سایت شما می‌شود. هر چه سئوی سایت شما بهتر باشد، ترافیک ارگانیک بیشتری را نیز دریافت می‌کنید.

ترافیک خریداری شده یا ترافیک پولی (Paid traffic)

ترافیک پولی از طریق تبلیغات کلیکی (PPC) وارد سایت می‌شود. شما در این حالت با پرداخت هزینه برای نمایش تبلیغات خودتان، ورودی می‌گیرید.

صفحه فرود یا لندیگ پیج (Landing page)

صفحه‌ای در سایت شما را صفحه فرود می‌خوانند که با با هدف جذب کاربر و تبدیل آن درست شده است. صفحه‌ای که بعد از کلیک روی لینک مورد نظر شما وارد آن می‌شوند و عموما با دریافت اطلاعات از مشتری همراه است. به آن صفحه فرود می‌گویند چون اولین جایی از وب‌سایت شماست که بعد از کلیک روی آن فرود می‌آیند. داشتن کال تو اکشن برای این پیج بسیار مهم است.

دعوت به اقدام (Call to action)

درخواست اقدام یا کال تو اکشن (CTA) به این معنی هستند که شما از کاربران وب‌سایتتان بخواهید تا کار مورد نظر شما را انجام دهند. مثلا با درج یک دکمه از آن‌ها بخواهید در نظرسنجی شرکت کنند یا به سبد خرید خود بروند. با کمک CTA کاربران به هر جهتی که شما بخواهید هدایت می‌شوند.

شاخص عملکرد کلیدی (KPI)

این شاخص اهمیت زیادی برای بازاریابان دارد. با کمک این شاخص، اهداف شما قابل اندازه‌گیری هستند و مشخص می‌شود تا چه میزان در تحقق آن‌ها موفق شده‌اید. KPI مخفف Key performance indicator است.  برای سنجش عملکرد همه KPIها در بازه‌های زمانی معین مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

واکنشگرا (Responsive)

این موضوع اهمیت دارد که سایتتان در دیوایس‌های متفاوت مثل لپتاپ، تبلت و موبایل درست نمایش داده شود. به این موضوع واکنشگرا بودن سایت می‌گویند. سایتی می‌تواند موفق‌تر عمل کند که همه کاربران خود را با هر سیستمی که انتخاب می‌کنند راضی نگه دارد.

رابط کاربری (User interface)

UI مخفف شده‌ی اصطلاح بالاست که هر دیجیتال مارکتری حتما آن را شنیده است. UI نقش پر رنگی در حفظ و جذب کاربران دارد. باید به صورت اصولی طراحی و پیاده‌سازی گردد تا امکان تعامل راحت را فراهم کنند. رابط کاربری به ظاهر سایت  مثل جداول، رنگ‌بندی، جایگاه متون و نمودارها گفته می‌شود.

تجربه کاربری (User experience)

UX یا تجربه‌ی کاربری، احساسی است که کاربر سایت شما در هنگام استفاده از آن تجربه می‌کند. هرچه کاربر در بار اول استفاده از محصول یا خدمات سایت شما راحت‌تر باشد، بار دوم هم به سراغ شما خواهد آمد. اگر به آسانی نتواند مسیر خود را در سایت پیدا کند، احتمال بازگشت آن‌ها کم می‌شود.

بهینه‌سازی موتورهای جستجو (Search engine optimization)

سئو به معنی بهینه‌سازی موتورهای جستجو است. گوگل استانداردهایی را برای رنکینگ در آن تعیین کرده است و شما باید فعالیت‌هایی در جهت بهبود عملکرد سایت خود انجام دهید تا طبق استانداردهای گوگل بالا بیاید.

لینک‌سازی یکی از اصول سئو می‌باشد که در آن فعالیت‌هایی برای افزایش تعداد و کیفیت لینک‌های ورودی به سایت انجام می‌شود. با این کار احتمال باعث بالا رفتن رتبه سایت در گوگل می‌شود. دو نوع لینک‌سازی داریم یکی داخلی و دیگری خارجی است. در لینک بیلدینگ داخلی، از صفحات داخل سایت به یکدیگر لینک داده می‌شود و در نوع خارجی آن، از وب‌سایت‌های دیگر به صفحات مورد نظر سایت خود لینک می‌دهیم.

نمایش (Impression)

تعداد تمام دفعاتی که محتوای شما به کاربران نمایش داده شده است، ایمپرشن می‌گویند. برای مثال وقتی 200 نفر نام مقاله شما را در گوگل دیده باشند، ایمپرشن آن مقاله 200 است. اصلا اهمیتی ندارد که روی لینک آن کلیک کرده باشند. کاربران تکراری هم در تعداد ایمپرشن شمرده می‌شوند و هر دفعه که کاربری آن را می‌بیند، عدد ایمپرشن زیاد می‌شود.

اعتبار دامنه (Domain authority)

اعتبار دامنه معیاری جهت سنجش کیفیت آن است که شرکت ماز آن را معرفی کرده اسنت. در این شاخص، عددی بین 0 تا 100 به دامنه اختصاص داده می‌شود. هرچه سئوی سایت شما بهتر باشد، اعتبار دامنه نیز به 100 نردیک می‌شود.

اعتبار صفحه (Page authority)

اعتبار صفحه به شما نشان می‌دهد که چقدر احتمال معرفی شدن سایت شما در گوگل به کاربران وجود دارد. این شاخص نیز عددی بین 0 و 100 تعریف می‌شود. برای هر صفحه، این اعتبار به صورت جدا سنجیده می‌شود و برای کل سایت یکی نیست. شما یک مقاله در وبلاگ خود را در نظر بگیرید، معمولا این مقالات وبلاگ اعتبار صفحه بالاتری نسبت به برگه ارتباط با ما دارد.

بازگشت سرمایه (Return on investment)

با کمک این شاخص کلیدی عملکرد، شما نسبت سود خودتان را به هزینه‌ی کار می‌سنجید. این شاخص در حوزه دیجیتال مارکتینگ، بیشتر در اندازه‌گیری میزان موفقیت کمپین تبلیغاتی به کار می‌رود. ROI مهم‌ترین شاخص برای بازاریابی است زیرا باید همیشه حواسمان به سودآوری و فروش باشد.

سرنخ (Lead)

به هر یک از مشتریان بالقوه که همه به نوعی با کسب و کار شما آشنا هستند، لید می‌گویند. به عنوان مثال افرادی که در نمایشگاه‌ها شما را دیده‌اند و شماره تماس در اختیار شما قرار داده‌اند یا کسانی که وارد سایت شده‌اند و فرم مشاوره پر کرده‌اند.

لید جنریشن (Lead generation)

به روش‌هایی که برای ایجاد سرنخ و جذب افرادی که تمایل به خدمات شما دارند، لید جنریشن گفته می‌شود. تولید لید از طریق برنامه‌هایی که برای بازاریابی خود در نظر دارید، صورت می‌گیرد.

خزنده‌های وب (Web crawler)

به ربات‌های گوگل، خزنده‌های وب می‌گویند که الگوریتم مشخصی برای آن‌ها تعریف شده است. طبق این الگوریتم‌ها در سایت‌ها می‌چرخند و محتواهای آن سایت را در دیتابیس گوگل یا هر موتور جستجوی دیگری ذخیره می‌کنند. با کراولرهای وب، محتوای شما در موتورهای جستجو ایندکس می‌شود.

موبایل مارکتینگ (Mobile marketing)

نوعی از بازاریابی مخصوص موبایل و تبلت می‌باشد. در آن فعالیت‌های تبلیغاتی طراحی شده مناسب برای این دستگاه‌ها است. اکثر کاربران اینترنتی به وسیله گوشی‌های خود به وب وصل هستند و از طریق آن سایت شما را بازدید می‌کنند.

حفظ مشتری (Customer retention)

داشتن یک استراتژی برای حفظ مشتریان قدیمی بسیار ضروری است. همیشه جذب مشتری جدید هزینه‌ای زیاد در پی دارد پس این مسئله حائز اهمیت است که مشتریان فعلی خودمان را وفادار کنیم. راهکارهایی باید ارائه دهیم که مشتری باز هم ما را برای محصول یا خدمتمان انتخاب کند.

هزینه به ازای هر فعالیت (cost per action)

این شاخص به ما کل هزینه‌ی جذب یک مشتری جدید را نشان می‌دهد که از طریق یک کمپین بازاریابی می‌آید. طریقه محاسبه CPA به صورت زیر است :

کل هزینه مصرف شده در تبلیغات / تعداد مشتری جذب شده از کمپین مد نظر

تقویم محتوایی (Content calendar)

برای فعالیت در فضای آنلاین، باید محتواهای شما منظم منتشر شوند. با کمک تقویم محتوایی که مناسبت‌ها و تاریخ‌ها در آن مشخص است، می‌توانید زمان انتشار محتوای خود را مدیریت کنید. با توجه به این تقویم می‌توانید متناسب با رویدادها تولید محتوا کنید و ایده‌پردازی کنید.

نرخ تعامل (Engagement rate)

با این شاخص می‌توانید میزان موفقیت خود در ارتباط با مشتری را اندازه بگیرید. در اینستاگرام هرچه تعداد لایک، شیر و کامنت بیشتر باشد، نرخ تعامل آن بالاتر است و مخاطب با آن به خوبی ارتباط برقرار کرده است. این عدد به صورت درصدی بیان می‌شود و برای محاسبه آن مجموع کل لایک‌ها و کامنت‌ها و شیرها را بر کل فالوورها تقسیم نموده و در 100 ضرب می‌کنیم.

سوالات پر تکرار (FAQ)

با قرار دادن این بخش در هر وب‌سایتی، سوالات متداولی که برای کاربران پیش می‌آید پاسخ داده می‌شود. اکثر کاربران سایت شما، به مشکلات یکسانی می‌خورند و اگر در سایت شما بخش سوالات پر تکرار باشد، هنگام مواجهه با این مشکلات به آن مراجعه می‌کنند.

ایندکس شدن (Index)

این اصطلاح را اینگونه به کار می‌برند که فلان مطلب در گوگل ایندکس شده است. ایندکس به معنی فهرست شدن است و ایندکس در گوگل معنی پیدا شدن مطلب شما در گوگل را می‌دهد. پس سایتی که ایندکس شده است، اطلاعاتش را می‌توان در گوگل پیدا کرد.

کلام پایانی

تلاش ما در این مقاله بر آن بود تا اصطلاحات رایج دیجیتال مارکتینگ را در غالب یک فرهنگ واژگان بازاریابی دیجیتال در اختیار شما قرار دهیم. دامنه‌ی لغات این حوزه بسیار زیاد است و روز به روز آن را آپدیت می‌کنیم تا فرهنگ لغتی کامل ارائه دهیم.

درباره نویسنده این مقاله

اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

خواندن این مطالب توصیه می‌شود

اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ


جامع ترین اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ

جامع ترین اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ امروزه یکی از مدرن‌ترین نوع بازاریابی، دیجیتال مارکتینگ است که …

سرویس هاس شبکه


معرفی مهم‌ترین انواع سرویس های شبکه

معرفی مهم‌ترین انواع سرویس های شبکه سیستم‌های کامپیوتری همواره نقش پرنگی در زندگی انسان داشته‌اند. …

انواع شبکه های کامپیوتری از نظر گستردگی جغرافیایی


انواع شبکه های کامپیوتری از نظر گستردگی جغرافیایی

انواع شبکه های کامپیوتری از نظر گستردگی جغرافیایی امروزه شبکه بخش اصلی هر کسب و …

نکات مهم سفارش طراحی سایت


نکات مهم در سفارش طراحی سایت + مراحل سفارش طراحی سایت

نکات مهم در سفارش طراحی سایت + مراحل سفارش طراحی سایت به نظر شما شرکت …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا