برنامه-نویسی-طراحی-سایت

Ui و ux در طراحی سایت

Ui و ux در طراحی سایت

Ui و ux در طراحی سایت

در قرن بیست و یکم همه می‌خواهند بدون صرف وقت و انرژی زیاد، بهترین تکنولوژی را تجربه کنند. همین موضوع درمورد وب‌سایت هم صادق است. وقت صحبت از یک سایت با رضایت بالا می‌شود، اکثر شرکت‌ها به سمت رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) می‌روند. طراحی ui و ux باعث بهبود تجربه کاربری و رضایت مشتری می‌شود که در نهایت به افزایش تعداد کاربران یک برنامه یا سایت کمک می‌کند. با طراحی رابط کاربری و تجربه کاربری، اعتماد مصرف‌کنندگان جلب می‌شود و آن‌ها به صورت ناخودآگاه جذب استفاده از سایت شما می‌شوند و آنچه را به دنبالش هستند به آن‌ها ارائه می‌دهید. پس یک طراح سایت بهتر است که کنار تخصص خود، مهارت طراحی UI و UX داشته باشد. در این مطلب سعی شده تا اهمیت UI و UX در طراحی سایت را بررسی کنیم.

فهرست مطالب

رابط کاربری در طراحی سایت

طراحی UI چیست و چرا یک رابط کاربری خوب در طراحی سایت اهمیت دارد؟ یک رابط کاربری خوب از این نظر مهم است که باعث می‌شود مخاطبان هدف بتوانند به راحتی ببینند محصولات یا خدمات شما چیست.

UI اگر خوب طراحی شود خدمات شما را بدون هیچ گونه ابهامی نشان می‌دهد  و توجه بازدیدکنندگان سایت شما جلب می‌شود و در سایت می‌مانند. یک رابط کاربری خوب مهم است زیرا می‌تواند بازدیدکنندگان بالقوه را به سمت خرید سوق دهد چرا که تعاملات بین کاربر و سایت را تسهیل می‌کند.

اگر کمی به عمق رابط کاربری فکر کنید متوجه می‌شوید که بسیار پیچیده است که شامل پیشبینی ترجیحات کاربر می‌شود و سپس به دنبال ایجاد رابطه با وی می‌رود. در این رابطه، مطابق با نیازهای کاربر و رفع آن‌ها عمل می‌کند. رابط کاربری یا User interface نه تنها بر زیبایی‌شناسی متمرکز است بلکه پاسخگویی، کارایی و قابلیت دسترسی به یک وب‌سایت را نیز به حداکثر می‌رساند. اگر به آن توجه شود، یک طراحی وب حرفه‌ای انجام شده است. طراحی UI به بهبود سئو و نرخ تبدیل سایت هم کمک می‌کند.

رابط کاربری دقیقا نقطه‌ای است که کاربران با وب‌سایتی که از آن استفاده می‌کنند، تعامل برقرار می‌کنند. UI بخش اصلی ساخت یک وب‌سایت جذاب محسوب می‌شود. یک طراحی رابط کاربری ایده‌آل ترکیبی از طراحی بصری، طراحی تعاملی و معماری اطلاعات را ارائه می‌دهد.

طراحی بصری

طراحی بصری با اجرای استراتژیک عناصری مثل فونت‌ها، رنگ‌ها و تصاویر، نحوه آرایش و چینش سایت را بهبود می‌بخشد. هنگامی که این طراحی به صورت حرفه‌ای صورت پذیرد، آن صفحه را زیباتر می‌کند بدون این که در محتوای آن تغییری ایجاد شود.

طراحی تعاملی

طراحی تعاملی به بررسی نحوه تعامل کاربران با تکنولوژی مورد نظر می‌پردازد. از درک این تعاملات برای ایجاد یک رابط با رفتارهایی فکر شده استفاده می‌کند. طراحی تعاملی نه تنها نحوه تعامل فرد با سیستم را پیشبینی می‌کند بلکه در زمان مناسب، مشکلات قبلی را برطرف می‌کند. همچنین ممکن است روش‌های جدیدی برای تعامل با کاربران و پاسخ دادن به آن‌ها ابداع کند.

معماری اطلاعات

معماری اطلاعات برای کمک به کاربران در جهت یافتن اطلاعات مورد نیاز برای انجام کارهای متفاوت طراحی شده است. کارهایی از قبیل برچسب‌گذاری، ساختاردهی و سازماندهی محتوای وب باید به گونه‌ای باشند که محتوا به راحتی در دسترس کاربر قرار گیرد. معماری اطلاعات سایت در سئو هم به صورت مستقیم تاثیر دارد.

بهترین روش‌های طراحی UI

طراحی رابط کاربری از شناخت کاربران و همچنین شناخت گرایش‌ها، اولویت‌ها و مهارت‌ها و اهداف کاربران سرچشمه می‌گیرد.

  • رابط‌های کاربری ساده بهتر هستند. از عناصر غیر ضروری استفاده نکنید و زبانی واضح به کارببرید. از عناصری ساده استفاده کنید که کاربران با آن‌ها آشنا هستند و باعث می‌شود تا آن‌ها سریع‌تر کارشان را انجام بدهند. این عناصر، رضایت کاربر را به همراه دارد.
  • از صفحه‌آرایی هدفمند استفاده کنید و به مهم‌ترین جنبه‌های سایت خود توجه داشته باشید.
  • برای جلب توجه کاربر، رنگ‌ها و بافت‌ها باید مناسب انتخاب شوند.
  • سبک حروف را به گونه‌ای انتخاب کنید که باعث افزایش خوانایی و وضوح متن شود.

تجربه کاربری در طراحی سایت

ux در طراحی سایت

می‌خواهیم دلایل اهمیت طراحی UX برای وب‌سایت را با هم بررسی کنیم. اولویت‌های مشتری همیشه نیروی اصلی در توسعه تجارت است. مردم در دنیای امروزی، یک تجربه کاربری راحت، سریع و کارآمد را طلب می‌کنند. بنابراین، برای حفظ رضایت مشتری نیاز به طراحی UX در وب‌سایت داریم.

UX یا user experience به تجربه کلی گفته می‌شود که بازدیدکننده هنگام بازدید از سایت دارد. پس این موضوع مربوط به تمام جنبه‌های تعامل بین شرکت و مشتریان فعلی یا بالقوه می‌باشد. در شرایط رقابتی امروز، اهمیت طراحی تجربه کاربری در اغلب سازمان‌ها درک شده است. یک طراحی موثر UX به شما کمک می‌کند تا از ارتباط بین اهداف کسب و کار و نیازهای مشتریان مطمئن شوید.

برای اطمینان از رضایت مشتری، تعداد زیادی ابزار طراحی UX وجود دارد که می‌تواند به شما در این زمینه کمک کند تا محصول یا خدمتی مطابق با نیازهای مشتری بالقوه خود ایحاد کنید و کسب و کار خود را توسعه دهید.

چرا UX اینقدر برای طراحی سایت اهمیت دارد؟

اگر برای شما هم جالب است که چرا طراحی تجربه کاربری برای تقویت وب‌سایت حائز اهمیت بسیاری است، در اینجا به مزایای طراحی UX برای سایت اشاره می‌کنیم.

1- طراحی UX تبدیل را در سایت شما افزایش می‌دهد.

سایت‌های زیادی وجود دارند که خدمات و محصولات مشابهی دارند و مشتریان اغلب یکی از این سایت‌ها را با تجربه کاربری آسان و جذاب انتخاب می‌کنند. یک تجربه کاربری کاملا خوب می‌تواند نرخ تبدیل را تا 4 برابر افزایش دهد. قابلیت استفاده بهینه و دسترسی وب‌سایت تاثیر خارق‌العاده‌ای بر رضایت مشتری دارد. یک تجربه کاربری کاملا برنامه‌ریزی شده می‌تواند تمایل ببازدیدکنندگان را افزایش دهد و بی‌میلی آن‌ها را برای خرید محصولات یا خدمات شما کاهش دهد.

2- طراحی UX رتبه‌بندی سئوی سایت شما را بهبود می‌بخشد.

هر سازمانی تمایل دارد که سایتش در راس نتایج جستجوی گوگل قرار بگیرد. تجربه کاربری که خوب طراحی شده است به شما کمک می‌کند تا حضور آنلاین کسب و کار خود را بهترین شکل ممکن بیشتر کنید و در موتورهای جستجو به بالاترین نتایج برسید. با بهینه‌سازی UX و SEO می‌توانید میزان بازدید سایت خودتان را افزایش دهید و بازدیدکنندگان بیشتری داشته باشید که به خدمات یا محصولات شما علاقه دارند. یک طراحی موثر UX از سئوی سایتتان پشتیبانی می‌کند و باعث افزایش رتبه شما در موتورهای جستجو می‌گردد. بنابراین شما می‌توانید با داشتن یک تجربه کاربری خوب ( با سپردن به یک آژانس دیجیتال مارکتینگ حرفه‌ای)، برنامه‌های سئوی سایت خود را بهبود بخشید زیرا هدفی مشترک دارند و آن هم جذب افراد موردنظر و ارائه تجربه کاربری رضایت‌بخش با محتوای مرتبط و ایجاد یک رابطه کاربرپسند است. اهمیت طراحی بصری در UX نیز باید مورد توجه قرار بگیرد زیرا شما باید بازدیدکنندگان را در سایت خود نگه دارید تا به دنبال اطلاعات بیشتری درباره خدمات یا محصولاتتان برود.

3- با طراحی تجربه کاربری اعتماد و اعتبار ایجاد کنید.

اکثر افراد قبل از اعتماد به یک شرکت و خرید از آن، مدتی به دنبال یک محصول یا خدمات می‌گردند. افزایش مشارکت مشتری و ایجاد اعتبار برای مشاغل تازه وارد کار چندان آسانی نیست.

چگونه مشتریان بالقوه شما می‌توانند به شما اعتماد کنند؟ دلایلی قوی برای انتخاب خودتان در میان سایر رقبا هنگام مراجعه به وب‌سایت به کاربران نشان دهید. کسب اعتبار تاثیر بسزایی در تولید بیشتر لید و فروش دارد. بنابراین، اعتبار بیشتر شما را قادر می‌سازد تا با وفادارسازی و حفظ مشتری به اهداف نهایی خود برسید. اعتماد سازی پروسه‌ای است که نیازمند گذر زمانی طولانی است. استراتژی شما بهتر است در طولانی مدت سازگار باشد تا نتایج بهتری در وفاداری مشتری نسبت به برند خود کسب کنید.

4- با UX خوب در هزینه و زمان صرفه‌جویی کنید.

استفاده از طراحی UX موثر برای وب‌سایت کاری بس حیاتی است زیرا باعث کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی قابل توجهی در وقت شما می‌شود. به طور خاص مرحله اولیه توسعه محصول باید با طراحی مناسب UX برنامه‌ریزی شود زیرا بازسازی محصول و سایت پس از راه‌اندازی، هزینه بیشتری خواهد داشت. اگر محصول خود را با تجربه‌ای موثر برای کاربران، روانه بازار کنید آنگاه می‌توانید در وقت و هزینه به صورت قابل توجهی صرفه‌جویی نمایید. اهمیت تست کردن طراحی UX  برای بهینه‌سازی رضایت مشتری و حفظ آن و پیشرفت بیشتر غیر قابل انکار است.

کلام پایانی

در این مقاله به طور خلاصه توضیح دادیم که UI و UX چه اهمیتی در طراحی سایت دارند. درمورد عناصر مهم رابط کاربری که باید مدنظر قرار بگیرند و درباره تاثیرات تجربه کاربری خوب بر سایت صحبت کردیم. دقت در طراحی UI و UX سایت به افزایش رضایت و درک کاربر شما کمک می‌کند و از این طریق به راحتی به اهداف سازمان خود می‌رسید.

درباره نویسنده این مقاله

اشتراک گذاری این مقاله

اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در email
Email

خواندن این مطالب توصیه می‌شود

طراحی صفحات و اجزای اصلی سایت


بررسی اجزای اصلی و مهم ترین صفحات سایت + نحوه بهینه‌سازی نرخ تبدیل آن‌ها

بررسی اجزای اصلی و مهم ترین صفحات سایت + نحوه بهینه‌سازی نرخ تبدیل آن‌ها به …

سینماگراف در طراحی سایت


استفاده از تکنیک سینماگراف در طراحی سایت و شبکه‌های اجتماعی

استفاده از تکنیک سینماگراف در طراحی سایت و شبکه‌های اجتماعی اگر می‌خواهید یک وب سایت …

اکتیو و پسیو شبکه


اکتیو و پسیو شبکه چیست؟

اکتیو و پسیو شبکه چیست؟ پسیو و اکتیو شبکه به چه معناست؟ خدمات پسیو و …

جدیدترین روش های طراحی سایت


جدیدترین روش های طراحی سایت

جدیدترین روش های طراحی سایت وارد یک دهه هیجان‌انگیز برای طراحان وب‌سایت شده‌ایم. موارد زیادی …

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا